Διαφήμιση

Κάποιες ερωτήσεις αρχάριου για Redmi 5 plus

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Κάποιες ερωτήσεις αρχάριου για Redmi 5 plus

      Καλησπέρα, σήμερα μόλις κατέφθασε το καινούργιο Redmi 5 plus (4/64) που αγόρασα. Εϊναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ κινητό Xiaomi και γενικά δεν έχω και την καλύτερη σχέση με τεχνολογία...

      Διάβασα στο φόρουμ σχετικά με τους γενικούς οδηγούς τύπου "Τι κάνουμε μόλις παραλάβουμε ένα κινητό Xiaomi"

      Οπότε αρχικά ήθελα να ρωτήσω μια πολύ βασική ερώτηση, το μοντέλο είναι global version, υποστηρίζει κανονικά και το band20 για το 4G και τα λοιπα.
      Υπάρχει λόγος να κάνω όλη την διαδικασία που περιγράφεται στους οδηγούς; Έλεγχο Bootloader, κλείδωμα/ξεκλείδωμα, εγκατάσταση και αλλαγής ROM κτλ...
      Και επίσης επείδη εκείνο το thread είναι λίγο παλιό (12/2016) συνεχίζουν να ισχύουν τα ίδια;

      Και κάτι τελευταίο, εαν πρέπει να κάνω αυτη την διαδικασία πριν το χρησιμοποίησω, φαντάζομαι θα τα καταφέρω, αλλα για πιο λόγο πρέπει να γίνει όλο αυτο ακριβώς;; Για να εχει το κινητό ROM το οποίο υποστηρίζει ελληνικό μενου/γραμματοσειρα; Για να λαμβάνω αναβαθμίσεις λογισμικού κανονικά;;

      Ευχαριστώ πολύ εκ'των προτέρων!
    • Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι υποχρεωτικά, αν έχεις official rom είναι ήδη έτοιμο (μία φώτο με αυτά που δείχνει στο σχετικά με το τηλέφωνο θα μας βοηθήσει να το διαπιστώσουμε αυτό)

      Αλλά, το ξεκλείδωμα του bootloader με το προσωπικό σου mi account βοηθάει σε περίπτωση που κάποια στιγμή (χτύπα ξύλο) κολλήσει, να μπορέσεις να το επαναφέρεις άμεσα μόνος, χωρίς να ψάχνεις την βοήθεια τεχνικού, με έναν υπολογιστή και μία official fastboot rom.

      Η εγκατάσταση custom rom κτλ είναι καθαρά περί ορέξεως :)
    • Κάποιες ερωτήσεις αρχάριου για Redmi 5 plus

      Καλώς ήρθες στα xiaomi
      Κοίτα στην πλάτη του κινητού κάτω αν γράφει MEG7 δίπλα από το made in China
      Και ανέβασε φώτο από το σχετικά με το τηλέφωνο να δούμε την rom

      Redmi n3pro
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Διαφήμιση
    • Κάποιες ερωτήσεις αρχάριου για Redmi 5 plus

      Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις απολύτως τίποτα (ειδικά στο συγκεκριμένο).
      Εάν είσαι Global Version και έχεις κάνει έστω και μια αναβάθμιση και πήγαν όλα ρολόι... το παρατάς όπως είναι και το δουλεύεις ως έχει.
      Μόλις το μάθεις καλά, και εφόσον θέλεις να ψαχτείς με άλλες rom, διαβάζεις 5 πράγματα και προχωράς σε αλλαγές.

      Ένα ξεκλείδωμα bootloader καλά θα ήταν να κάνεις για παν ενδεχόμενο.

      from my Mi5s
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • @NasDriver, @makisfz, @pavlidisc


      Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και σαφείς απαντήσεις! Χαίρομαι κάπως που δε θα πρέπει να μπω σ' όλη αυτην την διαδικασία... :)

      Είδα απο πίσω στο κινητό και ναι, αναγράφει MEG7 για το μοντέλο.



      Επίσης πρέπει να σας εκμυστηρευτώ ότι, παρόλο που κατέφθασε σήμερα το πρωί, το κινητό δεν το έχω ανοίξει (boot) ακόμα. (Προς το παρών αρκούμαι στο να μαστουρώνω από την μυρωδιά του «καινούργιου», να το περιεργάζομαι και να θαυμάζω το πόσο ωραίο είναι εξωτερικά… ) :Homer:


      Και αυτό επειδή είμαι κάπως τελειομανής, θέλω δηλαδή να ξέρω ότι όλα θα τα κάνω σωστά για να μην προκληθεί η παραμικρή βλάβη στο κινητό, γι αυτό πρώτα διαβάζω οδηγούς, ρωτάω και μαθαίνω ότι μπορω…

      Μόλις το bootαρω θα σας στείλω φωτογραφία από τα χαρακτηριστικά.

      Επίσης ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την φόρτιση και την μπαταρία, εάν γνωρίζετε. Σε πρώτη φάση αυτό είναι αφόρτιστο; Το φορτίζω πριν το πρώτο boot ή περιμένω να ξεφορτίσει και μετά κανονικά; Γενικά, για να μη σας πρήζω, εάν έχετε κάποιο link για σχετικές οδηγίες-συμβουλές, είναι σαφώς ευπρόσδεκτο.
      Τώρα που το έψαχνα λίγο, αν και δε βρήκα για το συγκεκριμένο μοντέλο (λογικό), αλλά γενικά για μπαταρίες τύπου Lithium-ion Polymer είδα ότι προτείνουν να τη διατηρώ κάπου στο 30-70% και να αποφεύγω «μεγάλους κύκλους» φόρτισης, αλλά να προτιμάω μικρούς και συχνούς. Εάν γνωρίζεται, και εμπειρικά δηλαδή κάτι, θα βοηθούσε.

      Και κάποια άλλα πράματα:
      Η SIM κάρτα που χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο κινητό είναι micro. Απ ότι είδα το redmi 5 plus υποστηρίζει nano μόνο. Να βασιστώ σε οδηγούς που έχω βρει ιντερνετικά για την κόψω ή είναι επίφοβο; Οπότε να πάω σε κάποιο κατάστημα;;
      Επίσης γνωρίζεται εάν μια nano-SIM κάρτα μπορεί να μπει σε υποδοχή για micro-SIM;

      Για την ROM, απλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς προσφέρει η αλλαγή της, εδώ αναφέρει απλά ότι "βελτιστοποιήσουν κάποια σημεία και να προσφέρουν μια καλύτερη απόδοση".

      Όταν το ανοίξω τα updates θα γίνουν αυτομάτα; Και κυρίως για το AndroidOS, έχει την τελευταία έκδοση που υποστηρίζει ή πρεπει να κάνω κάτι manually;

      Τέλος για την "προστασία", θα έπρεπε στη θήκη που θα πάρω να λάβω υπόψιν και τον παράγοντα "θερμοκρασία"; Εαν ναι, έχετε κάποια θήκη/τεχνολογία να προτείνετε;
      Και για τα "tempered glass" χρειάζονται όντως; Είναι λειτουργικά/πρακτικά;

      Ευχαριστώ πολύ, και εαν οι ερωτήσει έχουν ήδη απαντηθεί σε κάποιο άλλο thread παραπέμψετε με εκει για να μη σας πρήζω!
    • Sim καλύτερα να πάρεις καινούργια, εργοστασιακά κομμένη.
      Nano αν έχεις εργοστασιακό ανταπτοράκι γίνεται micro άνετα

      SOS - Όταν το ανοίξεις μην το αφήσεις να κάνει αναβάθμιση, να δούμε πρώτα ποια ρομ θα έχει !

      Δεν έχουν ακουστεί προβλήματα θερμοκρασίας, τώρα καλοκαίρι-παραλία...ότι συσκευή και να έχεις θα ανεβάσεις παραπάνω :P

      Το tempered glass καλό είναι να το βάλεις, σε καθημερινά πεσίματα μπορεί να σώσει την οθόνη απορροφώντας την πρόσκρουση, ποια είναι καλά για την συσκευή σου θα σου απαντήσουν παιδιά που έχουν την συσκευή :)
    • Ο/H AlexI3I2 έγραψε:

      Και αυτό επειδή είμαι κάπως τελειομανής, θέλω δηλαδή να ξέρω ότι όλα θα τα κάνω σωστά για να μην προκληθεί η παραμικρή βλάβη στο κινητό, γι αυτό πρώτα διαβάζω οδηγούς, ρωτάω και μαθαίνω ότι μπορω…
      Δεν χρειάζεται τόσο άγχος. Ένα κινητό είναι. 8)

      Ο/H AlexI3I2 έγραψε:

      Επίσης ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την φόρτιση και την μπαταρία, εάν γνωρίζετε. Σε πρώτη φάση αυτό είναι αφόρτιστο; Το φορτίζω πριν το πρώτο boot ή περιμένω να ξεφορτίσει και μετά κανονικά; Γενικά, για να μη σας πρήζω, εάν έχετε κάποιο link για σχετικές οδηγίες-συμβουλές, είναι σαφώς ευπρόσδεκτο.
      Τώρα που το έψαχνα λίγο, αν και δε βρήκα για το συγκεκριμένο μοντέλο (λογικό), αλλά γενικά για μπαταρίες τύπου Lithium-ion Polymer είδα ότι προτείνουν να τη διατηρώ κάπου στο 30-70% και να αποφεύγω «μεγάλους κύκλους» φόρτισης, αλλά να προτιμάω μικρούς και συχνούς. Εάν γνωρίζεται, και εμπειρικά δηλαδή κάτι, θα βοηθούσε.
      Εάν ξέρεις Αγγλικά, ΕΔΩ ένα καταπληκτικό άρθρο το οποίο εξηγεί τα τί τα πώς και τα γιατί.
      Πιό απλά, εγώ σε καινούρια συσκευή κάνω το εξής:
      - Ανοίγω την συσκευή και την αφήνω να πέσει μέχρι 20%.
      - Φορτίζω με τον φορτιστή της συσκευής μέχρι 100% + 20 λεπτά.
      - Τι επόμενες 2 φορτίσεις τις κάνω από 5% - 100% + 20 λεπτά.
      - Από την 4η φόρτιση και μετά. προσπαθώ να φορτίζω από 20%-80% . Χωρίς να σκάω όμως άμα ξεφύγω...είπαμε...ένα κινητό είναι.
      - Μία φορά τον μήνα (περίπου) φορτίζω από 5%-100% + 20 λεπτά.
      - Εάν έχεις αργό φορτιστή (0,5-0,8Α) μπορείς να το αφήνεις στην πρίζα να φορτίζει όλο το βράδυ. Μετά βίας παίρνει 10%/ώρα οπότε κοιμάσαι ήσυχος και η μπαταρία σου φορτίζει ξεκούραστα.

      Όλα καλά, όλα θεωρητικά, ίσως επί της ουσίας, ίσως ανούσια. Εάν διαβάσεις το Αγγλικό άρθρο θα δείς ότι ο μεγαλύτερος εχθρός της μπαταρίας είναι η θεοκρασία και όχι η ταχύτητα ή η συχνότητα φόρτισης. Τί θέλω να πώ; Δεν έχει νόημα να σκάς για όλα τα παραπάνω όταν το καλοκαίρι πάς και βάζεις την συσκευή στην πρίζα, φορώντας θήκη και βάζοντάς την πάνω στο στεγνωτήριο ρούχων ας πούμε. Εκείνη την στιγμή...βγαίνει το λάδι της μπαταρίας...στην κυριολεξία.

      Προσπάθησε να φορτίζεις..."κρύα" δηλαδή. Εκεί είναι το ρεζουμέ. Το χειμώνα είναι εύκολα τα πράγματα. Το καλοκαίρι θέλει λίγο παραπάνω προσοχή. Εγώ το καλοκαίρι ΔΕΝ φορτίζω με ταχυφορτιστή. ΠΟΤΕ. Πάντα με 1Α...σίγουρα πράγματα...σίγουρο "κρύο".

      Ο/H AlexI3I2 έγραψε:

      Και κάποια άλλα πράματα:
      Η SIM κάρτα που χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο κινητό είναι micro. Απ ότι είδα το redmi 5 plus υποστηρίζει nano μόνο. Να βασιστώ σε οδηγούς που έχω βρει ιντερνετικά για την κόψω ή είναι επίφοβο; Οπότε να πάω σε κάποιο κατάστημα;;
      Επίσης γνωρίζεται εάν μια nano-SIM κάρτα μπορεί να μπει σε υποδοχή για micro-SIM;
      Να μήν την κόψεις. Να πάρεις καινούρια. ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ απάντηση.
      Η συσκευή είναι dual nano. Η θήρα με την SD είναι "υβριδική". Παίρνει ή nano SIM η SD.

      Ο/H AlexI3I2 έγραψε:

      Για την ROM, απλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς προσφέρει η αλλαγή της, εδώ αναφέρει απλά ότι "βελτιστοποιήσουν κάποια σημεία και να προσφέρουν μια καλύτερη απόδοση".

      Όταν το ανοίξω τα updates θα γίνουν αυτομάτα; Και κυρίως για το AndroidOS, έχει την τελευταία έκδοση που υποστηρίζει ή πρεπει να κάνω κάτι manually;
      Ζήσε με το κινητό 2-3 μήνες. Σιγά σιγά, διαβάζοντας και ρωτώντας θα μπείς στο κλίμα των αλλαγών και θα δείς εάν σου χρειάζονται ή όχι.
      Διαβάζοντας τα κείμενά σου...ρισκάρω να πώ...ότι δεν πρόκειται να πειράξεις τίποτα. :grin:
      Bootloader να ξεκλειδώσεις όμως. Σε βγάζει ασπροπρόσωπο από πολύ δύσκολες καταστάσεις χωρίς να χρειαστεί να βάλει χέρι άλλος.

      Ο/H AlexI3I2 έγραψε:

      Τέλος για την "προστασία", θα έπρεπε στη θήκη που θα πάρω να λάβω υπόψιν και τον παράγοντα "θερμοκρασία"; Εαν ναι, έχετε κάποια θήκη/τεχνολογία να προτείνετε;
      Και για τα "tempered glass" χρειάζονται όντως; Είναι λειτουργικά/πρακτικά;
      Το καλοκαίρι φορτίζεις εκτός θήκης. Εγώ αυτό κάνω. Το χειμώνα...δεν υπάρχει πρόβλημα.
      Για tempered glass θέλει ψάξιμο. Τα ελάχιστα όρια δεξιά και αριστερά καθώς και το ελαφρώς καμπυλωτό σχήμα της οθόνης στα άκρα καθιστούν δύσκολη την εύρεση tempered glass το οποίο θα κάτσει σωστά και δεν θα ξεκολλήσει ή δεν θα σπάσει στις άκρες.
      Κλασική ζελατίνα θα πρότεινα...για αρχή τουλάχιστον...μέχρι να βρεθεί, εάν βρεθεί, κάποιο tempered glass που να κάθεται σωστά.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Το άνοιξα το κινητό και έβγαλα φωτό απο τις ρυθμίσεις, την επισυνάπτω.

      @pavlidisc Για την φόρτιση, το 20% παραπάνω γιατί; Μου φαίνεται περίεργο, στα περισσότερα άρθρα που διάβασα προτείνουν να αποφεύγετε η φόρτιση στο 100%, οπότε πόσο μάλλον παραπάνω.
      Μόνο μια εξαίρεση βρήκα νομίζω, για τον σχηματισμό του "solid electrolyte interphase" (SEI) το οποίο μπορεί να σχηματιστεί μόνο στην πρώτο κύκλο φόρτισης. Βέβαια πάλι, απ' την άλλη, μπορεί εγώ να μην κατάλαβα καλά...
      Τέλος πάντων, τώρα έχω 3 φορτιστές, έναν απο το παλιό κινητό με 5V ≈ 1A, αυτόν που είχε μέσα το Redmi 5 plus με 5V≈2A και έναν πιο "σύνθετο" που έχω "κληρονομήσει": έναν Aukey, με Output (Quick Charge 3.0): 3.6V-6.5V 3A | 6.5V-9V 2A | 9V-12V 1.5A.

      Και ως συνήθως, έχω και κάποια άλλα να ρωτήσω: :)

      Για την SIM κάρτα: Κόψιμο και αντικατάσταση είναι διαφορετική διαδικασία;; Εφόσον προτείνετε αντικατάσταση πάω σε ένα κατάστημα (π.χ. Γερμανός), τους λέω και μου δίνουν καινούργια;

      Για το tempered glass, κάτι τέτοιου τύπου δεν είναι οκ;; Άλλωστε λέει οτι είναι και πενταδιάστατο....

      Για να ξεκλειδώσω bootloader βάζω και σχετική ROM ή κάτι άλλο; Έχετε να με παραπέμψετε σε κάποιο updated οδηγο;;

      Ευχαριστώ πολύ!
      Images
      • Screenshot_1970-02-12-06-55-40-418_com.android.settings.png

        138,57 kB, 1.080×2.160, viewed 188 times
    • Ο/H AlexI3I2 έγραψε:

      Για την φόρτιση, το 20% παραπάνω γιατί; Μου φαίνεται περίεργο, στα περισσότερα άρθρα που διάβασα προτείνουν να αποφεύγετε η φόρτιση στο 100%, οπότε πόσο μάλλον παραπάνω.

      Μόνο μια εξαίρεση βρήκα νομίζω, για τον σχηματισμό του "solid electrolyte interphase" (SEI) το οποίο μπορεί να σχηματιστεί μόνο στην πρώτο κύκλο φόρτισης. Βέβαια πάλι, απ' την άλλη, μπορεί εγώ να μην κατάλαβα καλά...
      Προσωπικά το κάνω μόνο για τις 2 πρώτες φορτίσεις με τον μαμά φορτιστή.
      + 15-20 λεπτά (όχι 20% :?: ).
      Από εκεί και πέρα δεν το αφήνω να πιάσει 100%. Στο 80%-90% το βγάζω από την φόρτιση. Μόνο όταν φορτίζω από PC, το αφήνω να πάει μερικές φορές 100%...όταν δεν το προλάβω... :D
      Στην miui 8 (του mi5s) το λαμπάκι της φόρτισης συνέχιζε να ανάβει και μετά το 100%. Στην 9, μόλις το κινητό πιάσει 100% το λαμπάκι σβήνει. Δεν ξέρω τί μπορεί να σημαίνει ουσιαστικά αυτό, απλά το αναφέρω.
      Γενικά φροντίζω να φορτίζω όσο πιό "κρύα" μπορώ. Εμένα αυτό είναι το "άγχος" μου. Το ποσοστό της μπαταρίας δεν το πολυδίνω σημασία. Προσπαθώ να είμαι σωστός, αλλά δεν σκάω κιόλας για το %.

      Ο Aukey πολύ καλός φορτιστής.

      Για την κάρτα πάς στον Γερμανό (Cosmote) και τους λες θέλω να γίνει η κάρτα μου nano sim. Δίνεις κάνα 10άρικο αν θυμάμαι καλά και σε 5 λεπτά έχεις νέα κάρτα.
      Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις ΠΑΛΙ το 4G και ότι άλλη υπηρεσία είχες πριν. Όταν αλλάζεις SIM, οι υπηρεσίες που ήταν ενεργοποιημένες από πριν (4G, αναμονές, τηλεφωνητές κλπ) δεν μεταφέρονται. Θέλουν εκ νέου ενεργοποίηση (αυτό τουλάχιστον ίσχυε πριν 1 χρόνο).

      Τα tempered glass αυτού του τύπου, τις περισσότερες φορές έχουν κόλλα μόνο περιμετρικά. Το αποτέλεσμα είναι να μην έχει καλή επαφή με την οθόνη (κενό) και να χάνεις την αίσθηση του touch. Μπορεί να πετύχεις και σε κάτι που έχει κόλλα παντού. Δεν ξέρω. Πρέπει να πάρεις και να δεις τί παίζει ή να ρωτήσεις πριν το αγοράσεις. Εγώ πήρα 3-4 για το mi5s, ήταν όλα με κόλλα μόνο περιμετρικά οπότε κατέληξα σε ζελατίνα. Για το Redmi 5 Plus πήγα κατευθείαν σε ζελατίνα. Δεν ψάχτηκα.

      To ξεκλείδωμα του bootloared δεν απαιτεί απαραίτητα εγκατάσταση rom. Είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.
      Όταν η συσκευή πάθει κανένα χοντρό κοκομπλόκο και μουλαρώσει, τότε ο μόνος καθαρός τρόπος για να την επαναφέρεις (και να ελέγξεις εάν αυτό που φταίει είναι software η hardware) είναι να Flashαρεις fastboot rom. Οι rom αυτές δίνονται από την Xiaomi αλλά για να τις flashάρεις απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις ξεκλείδωτο bootloader.
      ΕΔΩ για το πώς ξεκλειδώνεις.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ναι, 20' εννοούσα οχι "%". Για τον Aukey όμως απ' ότι κατάλαβα και τα 2 Out που έχει είναι για fastcharge τύπου, το οποίο απ ότι είδα γενικά καλό είναι να αποφεύγεται (;).

      Ωραία, θα πάω σε κάποιο κατάστημα να αντικαταστήσω την SIM. Βέβαια δε θυμάμαι ποιες υπηρησίες έχω ενεργοποιήσει :huh: . Για το tempered glass θα πάρω κάποιο και θα δοκιμάσω, θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

      Θα ξεκλειδώσω και το bootloader σύντομα.

      Κάποια παρατήρηση/σχόλιο για την φωτογραφία με τα Abouts του κινητού; Όλα κομπλέ;;

      Ευχαριστώ!
    • Διαφήμιση
    • Τέλεια, οπότε κάνω updates και τα σχετικά κανονικά;

      Επίσης, για τους φορτιστές, να χρησιμοποιώ τον παλιό (1A) για το βράδυ, όταν δε θα μπορώ να το επιβλέπω; Και κατά τ'αλλα, να χρησιμοποιώ τον Aukey ή αυτόν που έχει μέσα το κινητό;;