Διαφήμιση

xiaomi note 4 snapdragon (έκανε μπάνιο)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • xiaomi note 4 snapdragon (έκανε μπάνιο)

      Καλησπέρα στην ομαδούλα πριν 2 βδομάδες περίπου το κινητό του φίλου μου έκανε βουτιά στην τουαλέτα το εβγαλε κατευθειαν ομως.
      Αρχικά δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα δούλευε κανονικά . Δεν είχε χρόνο να το πάει για επισκευή και έτσι το πήγε χθές .
      Όσες μέρες το είχε κόλλαγε πάρα πολύ , κράσαρε η κάμερα που και που και τον πέταγε η εφαρμογή. Όμως ακουστικό ηχείο κλήσεις κτλπ ακουγόταν πολύ καλα.
      Χθες το πήγαμε για επισκευή σε έναν γνωστό μας του έκανε κάτι με ισοπροπυλική αλκοόλη έβγαλέ την πλακέτα και την έβαλε μέσα.
      Με την 2η φορά που το έκανε το κινητό είναι μιά χαρά και το 85-90% ακόμα πχ στο gps δεν πάει γρήγορα κολλάει στην εφαρμογή.
      Κάμερες κτλπ ανοίγουν κανονικά δεν έχουν θέμα. Ειναι σαφώς καλυτερα απο πριν.
      Απλα παρατηρησαμε κατι στην επιλογη των ρυθμισεων που λέει σχετικά με το τηλέφωνο γράφει μνήμη RAM 1.5GB ενω ειναι γνωστο οτι εχει 3GB RAM κατεβάζω μια εφαρμογη την GPU-Z λοιπον μηπως και ειναι θεμα λογισμικου και το δειχνει αλλιως στο κινητο και εκει γραφει παλι 1.5GB ...
      Τι εχει συμβει? Mήπως εχει καεί τίποτα?
      Δωστε μου τα φωτα σας μηπως υπαρχει εξηγηση και σωτηρια καπως...
      Ευχαριστω πολυ :)
    • Κινητό που πέφτει σε νερό ή πέφτει πάνω του νερό, πρέπει άμεσα να απενεργοποιείτε, να ανοίγετε ώστε να αποσυνδεθεί η μπαταρία και να μείνει χωρίς χρήση για τουλάχιστον 2-3 μέρες μέσα σε ρύζι ώστε να απορροφηθεί η υγρασία.
      Ακόμα καλύτερα να πάει σε τεχνικό ώστε να καθαριστεί με ειδικό υγρό ώστε να μην υπάρξει οξείδωση.

      Στην παρούσα κατάσταση έστω και καθυστερημένα έγινε καθαρισμός, αλλά πιθανόν να μην έχετε αποφύγει τελείως το πρόβλημα στην μητρική :(

      Αν θες ανέβασε και μία φώτο από το "σχετικά με το τηλέφωνο" να δούμε τι σου δείχνει :)
    • Ναι δυστυχώς το πήγε πολύ καθυστερημένα το κινητό. Πάλι καλά που λειτουργεί δηλαδή. Αν το είχε πάει αμέσως θα ήταν σαν καινούριο πιστεύω. Έγινε δύο φορές καθαρισμος. Έβαλε και την πλακέτα μια μικρή μου είπε που είναι εκεί στο βύσμα φόρτισης για καθαρισμό. Ορίστε και η φωτογραφία.
      Images
      • IMG-cf3ef49c78a9b806e325d95f1081d356-V.jpg

        130,8 kB, 720×1.280, viewed 95 times
    • Διαφήμιση
    • Είναι και αυτό σαν του @demakhs το διπύρηνο mi5s με την βούλα..
      Πέραν της πλάκας καλό είναι να εγκατασταθεί το λογισμικό από την αρχή με miflash (μετά απο ξεκλείδωμα)
      Αν συνεχίζει να δείχνει το ίδιο έχουμε σίγουρα βλάβη της μητρικής πλακέτας.


    • Ωχ.. Για αυτό σέρνεται ακόμα λίγο έγινε με 1.5gb ram :p έχω καιρό να κάνω ξεκλείδωμα. Γιατί του το είχα πάρει με global. Θα το ψάξω σπίτι αν και το έχω ξεχάσει λίγο την διαδικασία.
    • Να την κάνεις την διαδικασία και να μας πεις...


    • Διαφήμιση