Διαφήμιση

Προβλημα με την αφη σε MI5 Prime

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλημα με την αφη σε MI5 Prime

      Καλησπερα, ειμαι κατοχος ενος MI5 Prime (3gb/64gb). Το ειχα αγορασει τον Οκτωβριο του 2017 απο γνωστο καταστημα με προιοντα τηλεφωνιας απο το skroutz. Το τελευταιο 3μηνο ταλαιπωρουμαι με το εξης προβλημα. Το κινητο ξαφνικα χωρις να εχει πεσει αρχισε να παρουσιαζει προβλημα με την αφη. Ειτε δεν ανταποκρινοταν καθολου και μολις το κλειδωνα και ξεκλειδωνα δουλευε για λιγο και μετα παλι το ιδιο, ειτε οταν παταγα σε καποιο σημειο ηταν σαν να παταγα ταυτοχρονα και αλλου και καποιες φορες παταγε και μονο του οπου να ναι. Το ειδα και στο test που εχει για την αφη στο μενου που εμφανιζεται οταν παταμε στην εκδοση του kernel. Το τηλεφωνο το παρελαβα με global stable ειχα κανει και την αναβαθμιση που μου ειχε βγαλει την τελευταια αλλα συνεχιζε τα ιδια. Πριν το στειλω στο καταστημα δοκιμασα factory reset, περασα και την δικη σας ρομ, ξαναπερασα με fastboot την οfficial αλλα τπτ εκανε τα ιδια με πριν. αφου εκανα ολα αυτα το εστειλα στο καταστημα μαζι με βιντεακια που δειχνουν το προβλημα, υποτιθεται την πρωτη φορα το τεσταρανε και δεν βρηκανε κατι και μου το στειλανε πισω. το δουλεψα 5-6 μερες δουλευες κανονικα μεχρι να το ξανακανει. Το ξαναεστειλα και το κρατησαν περιπου μια βδομαδα και μου το στειλανε πισω υποτιθεται φτιαγμενο. Το τηλεφωνο απλα ειχε ξεκλειδωτο bootloader οταν το παρελαβα και συνεχιζει τα ιδια... Τις τελευταιες 4 μερες εστειλα mail στην xiaomi στο service τους περιγραφοντας τους το προβλημα μου και την αντιμετωπιση που ειχα. Και μου απαντησαν:

      Greetings from Xiaomi!
      Thank you for contacting Mi Customer Support.
      I truly understand you are facing issues with your device and regret the inconvenience you have experienced. If the previous troubleshooting did not help then we are sorry to inform you that as we do not sell this product through our official global website and we would not be able to guide you with the service center or warranty from our end, so we do not have any update about the same.
      As Xiaomi does not provide the International Warranty and does not cover the Warranty for the products purchased through any other vendor/website, so we are unable to assist you further in this regards.

      Ειχα τηλεφωνησει και στην InfoQuest αλλα μου ειπαν οτι δεν καλυπτει αυτο το μοντελο στην ελλαδα και οτι αν το στειλω στο GoldenHall στο MiStore που ειναι το service τους θα χρεωθω κανονικα με οτι βλαβη εχει.
      Δεν ξερω τι να κανω πλεον και γι αυτο ζηταω τη γνωμη σας. Χρονια αγοραζω προιοντα xiaomi απο το εξωτερικο γνωριζοντας τα ρισκα της εγγυησης αλλα τωρα αγορα απο Ελλαδα γι αυτο ακριβως το λογο να καλυπτομαι αν παθει κατι και στην ουσια δεν εχω υποστηριξη. Τι μπορω να κανω και πως μπορω να κινηθω?
      Ευχαριστω για το χρονο σας.
    • Οφείλει το κατάστημα που το αγόρασες να προχωρήσει σε επισκευή στα πλαίσια της εγγύησης, προφανώς υπάρχει πρόβλημα στο touch :(
    • Το ξερω, αλλα το θεμα ειναι αν μπορουν και εχουν τεχνικες γνωσεις να το κανουν γτ αμα ειναι να πειραματιστουν και να δοκιμασουν ν αλλαξουν οθονη μπορει να γινει χειροτερη ζημια. Κανονικα πρεπει να αλλαξουν συσκευη αν δεν μπορεσουν ν αλλαξουν την οθονη αλλα δν νομιζω να γινει κατι τετοιο. :/
    • Διαφήμιση
    • Συσκευή αλλάζει στις πρώτες 14 μέρες στα πλαίσια του DOA, από εκεί και μετά πάει για επισκευή, αλλά είναι αυτό που λες, ξέρουν να αλλάξουν οθόνη ?
    • Θα το μαθουμε στο επομενο επεισοδιο που θα παιχτει αυτη τη βδομαδα....:P
    • Συγνωμη για την καθυστερηση. λογω δουλειας :P
      Τελικα εφταιγε η οθονη. Την αντικατεστησα και ολα οκ :) :) Η καινουργια που εβαλα ειχε touch ic της Synaptics. Αυτη που φοραγε ειχε αλλο ic. Ευτυχως ολα καλα :) :) Καλο καλοκαιρι να εχουμε
    • Διαφήμιση
    • Επειδη εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,σου ειναι ευκολο να μας πεις λεπτομερειες σχετικα με την αλλαγη οθονης,που εγινε και με τι κοστος??
      ευχαριστω...
    • Καλησπερα. Συγνωμη για τη καθυστερηση. Ημουν εκτος για καποιο διαστημα. Την οθονη τη βρηκα απο Ελλαδα απο φιλο που δουλευει σε εταιρεια με ανταλλακτικα. Ονομα δν μπορω να πω για προφανεις λογους. παντως γυρω στα 35-45 ευρω υπολογιζε. Εγω την αλλαξα μονος μου. Οποτε σαν κοστος με συνεφερε γτ αν πας σε καποιο μαγαζι με σερβις σιγουρα θα σου πουν πανω απο 50-60 ευρω. Οπως και να χει πιστευω οτι τα αξιζει το συγκεκριμενο μοντελο. Εγω οσο καιρο το εχω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα οσο αναφορα τη λειτουργια του. Τωρα απλα ετυχα σε παρτιδα προβληματικη με το touch. Μιας και ειμαι φαν αυτου του μεγεθους δυσκολα θα βρω αμεσα κατι αλλο. Αφου ψαχνω για κανα Mi6 αν παρω αλλο :)