Διαφήμιση

Πρόβλημα εμφάνισης συγκεκριμένων contacts κατά τη διάρκεια της κλήσης

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Πρόβλημα εμφάνισης συγκεκριμένων contacts κατά τη διάρκεια της κλήσης

    Γειά χαρά σε όλη την κοινότητα!

    Συγχαρητήρια καταρχάς για την ενεργή δραστηριότητα εδώ μέσα. Εδώ και 2 εβδομάδες ήρθα στο MIUI μέσω του Mi MIX 2 (official global version), μετά από αποκλειστική εμπειρία με Pure Android επιλογές εδώ και χρόνια.

    Το κινητό είναι τούμπανο! Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το εξής και δεν έχω καταφέρει ακόμα να το λύσω.

    Σε συγκεκριμένα contacts κατά τη διάρκεια της κλήσης, δεν απεικονίζεται το όνομα της επαφής, αλλά μόνο ο αριθμός, σαν να μην υπάρχει επαφή γι' αυτόν τον αριθμό. Αυτό συμβαίνει για τα συγκεκριμένα contacts και στη λίστα εμφάνισης των SMS. Απεικονίζεται ο αριθμός και όχι το όνομα. Αντιθέτως, στο ιστορικό κλήσεων το όνομα απεικονίζεται κανονικά.

    Μετά από αναλυτική διερεύνηση που έκανα, κατέληξα ότι αυτό συμβαίνει σε συγκεκριμένο σύνολο επαφών που έχουν ίδια χαρακτηριστικά αριθμού.

    Στις επαφές μου έχω 3 τύπους αριθμών.

    (1) Ανθρώπους με πλήρη 10ψήφια (κινητά, σταθερά).
    (2) Ανθρώπους από τη δουλειά με 5ψήφια VPN's που αρχίζουν από 6, δηλαδή 6xxxx.
    (3) Ανθρώπους από τη δουλειά με 6ψήφια VPN's που αρχίζουν από 4, δηλαδή 4xxxxx.

    Κάνοντας όλες τις δοκιμές, κατέληξα ότι δεν εμφανίζεται ποτέ το όνομα σε όλους της κατηγορίας (3), ενώ οι κατηγορίες (1) και (2) εμφανίζονται κανονικά.

    Το πρόβλημα εμφανίζεται τόσο όταν με καλούν όσο και όταν καλώ. Το πρόβλημα επί της πράξης, είναι όταν με καλούν που δεν βλέπω ποιός είναι αυτός που με καλεί, αφού εμφανίζεται μόνο ο αριθμός. Αντίστοιχα, δεν μπορώ να δω και ποιός από την κατηγορία (3) μού έχει στείλει ένα συγκεκριμένο SMS, αφού δεν γίνεται η συσχέτιση με το όνομα.

    Θα χαρώ να ακούσω τις ιδέες σας και την εμπειρία σας στο MIUI, πάνω σε πιθανή διέξοδο προς επίλυση.

    Ευχαριστώ πολύ.
  • Για το (1) βάλε το number fix ---> Οδηγός χρήσης για το "Number Fixer" ώστε να προσθέσεις μπροστά από κάθε αριθμό το +30

    Πιθανόν με τον ίδιο τρόπο, αν προσθέσεις δηλαδή το +30 μπροστά από τους αριθμούς των περιπτώσεων (2) & (3) να λυθεί το πρόβλημα , θα πρέπει μόνο να ρυθμίσεις το number fix για 5ψήφια & 6ψήφια νούμερα αντίστοιχα :)
  • Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

    Βάσει εμπειρίας troubleshooting εδώ και 20 χρόνια σε πάσης φύσεως συστήματα, αποφεύγω να κάνω μαζικές μετατροπές όταν δεν συντρέχει λόγος.

    Εφόσον οι κατηγορίες (1) και (2) παίζουν κανονικά, δεν θα ήθελα να πειράξω τους αριθμούς τους. Όσον αφορά την (3) θα μπορούσα να κάνω μια δοκιμή χειροκίνητα να αλλάξω μόνο 1 επαφή και να προσθέσω μπροστά το +30 να δω τί συμβαίνει, πριν κάνω μαζική αλλαγή.

    Έτσι κι αλλιώς όμως, το δίκτυο κινητής στα VPN προωθεί ατόφιο το νούμερο 4χχχχχ, χωρίς πρόθεμα +30.
  • Διαφήμιση
  • Και πολύ καλά κάνεις, πολλές φορές η ασφαλέστερη οδός αν και δυσκολότερη είναι η καλύτερη ;)

    Για το (1) η λύση είναι το +30 μπροστά από τους αριθμούς κάνε χειροκίνητες δοκιμές και βλέπουμε :)
  • Πρόβλημα εμφάνισης συγκεκριμένων contacts κατά τη διάρκεια της κλήσης

    Δες μήπως την συγκεκριμένη επαφή την συγχρονίζεις και από 2ο λογαριασμό. Εάν στο τηλέφωνο υπάρχει ένα νούμερο με 2 διαφορετικά ονόματα τότε το πιθανότερο είναι να μην σου εμφανίζει κανένα από τα 2.

    from my Mi5s
    Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
  • Ο/H NasDriver έγραψε:

    Και πολύ καλά κάνεις, πολλές φορές η ασφαλέστερη οδός αν και δυσκολότερη είναι η καλύτερη ;)

    Για το (1) η λύση είναι το +30 μπροστά από τους αριθμούς κάνε χειροκίνητες δοκιμές και βλέπουμε :)

    Στις κατηγορίες (1) και (2) δεν έχω πρόβλημα.

    Την (3) θέλω να λύσω, δηλαδή να εμφανίζεται όνομα στα VPN's 4χχχχχ.

    Ο/H pavlidisc έγραψε:

    Δες μήπως την συγκεκριμένη επαφή την συγχρονίζεις και από 2ο λογαριασμό. Εάν στο τηλέφωνο υπάρχει ένα νούμερο με 2 διαφορετικά ονόματα τότε το πιθανότερο είναι να μην σου εμφανίζει κανένα από τα 2.

    from my Mi5s

    Έχω βάλει να τραβάει μόνο από το Google account, άλλωστε και στο mi cloud δεν έχω επαφές.
  • Διαφήμιση
  • Ο/H kostasgr78 έγραψε:



    Έχω βάλει να τραβάει μόνο από το Google account, άλλωστε και στο mi cloud δεν έχω επαφές.
    Μήπως υπάρχει στην SIM καταχωρημένο;
    Στο Google account είναι σίγουρο ότι είναι καταχωρημένο μια φορά;
    Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
  • Καταλαβαίνω τις ερωτήσεις, απλά να πω ότι έχω γνώσεις power admin σε όλα τα συστήματα εδώ και πάνω από 20+ χρόνια, οπότε δεν θα επέτρεπα στον εαυτό μου τέτοια λάθη με duplicate records. :)

    Η λίστα των google contacts μου είναι πεντακάθαρη στο ακέραιο, χωρίς περίεργους χαρακτήρες κλπ, και έπαιζε άψογα σε ΟΛΑ τα Pure Android κινητά που είχα ως σήμερα, εδώ και πολλά χρόνια.

    Έχω πρόβλημα απεικόνισης μόνο με τις επαφές που έχουν το πρότυπο αριθμού 4χχχχχ. Αν ήταν μαζικό πρόβλημα επαφών, θα οδηγούμασταν σε άλλο πιθανό πρόβλημα, πιθανώς και indexing της βάσης επαφών και θα έστρωναν τα πράγματα με ένα μαζικό reset ίσως.
  • Ο/H kostasgr78 έγραψε:

    Καταλαβαίνω τις ερωτήσεις, απλά να πω ότι έχω γνώσεις power admin σε όλα τα συστήματα εδώ και πάνω από 20+ χρόνια, οπότε δεν θα επέτρεπα στον εαυτό μου τέτοια λάθη με duplicate records. :)

    Α! ΟΚ! 8)
    Εγώ αναφέρομαι στα βασικά γιατί μερικές φορές η λύση είναι τόσο απλή και τόσο μπροστά στα μάτια μας αλλά δεν την βλέπουμε! Μου έχει τύχει πολλές φορές!! χεχε!!

    Πάντως...είναι πραγματικά περίεργο που "κολλάει" στο 4xxxx. Να φανταστώ ότι δεν το είχες σε άλλη συσκευή το ίδιο πρόβλημα ε;
    Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
  • Διαφήμιση
  • Δοκίμασα πριν λίγο το +30 μπροστά από 2-3 επαφές τύπου 4χχχχχ και έγινε χειρότερο. Δεν αναγνωρίζει καν τις επαφές ούτε στη λίστα κλήσεων, που πριν τις εμφάνιζε κανονικά.

    Και είναι λογικό, αφού αυτές οι επαφές έγιναν από 4χχχχχ σε +304χχχχχ. Να θυμίσω ξανά, ότι οι VPN αριθμοί από το δίκτυο κινητής έρχονται ατόφιοι, σκέτοι, χωρίς προθέματα.