Διαφήμιση

Προσοχη !! Η οθονη του μοντελου Redmi 5A ειναι ραδιενεργή !![ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ]

  • Διευκρινίστηκε

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Προσοχη !! Η οθονη του μοντελου Redmi 5A ειναι ραδιενεργή !![ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ]

    Ενημερωση :
    Οπως φαινεται το Redmi χρησιμοποιει ενα υλικο στο γυαλι που το κανει
    ανθεκτικο στις γρατζουνιες (μαλλον ειναι αλας του Καλιου).Αυτο ειναι που
    εκπεμπει λιγο αλλα σε βαθμο που δεν αποτελει κινδυνο.
    Η συσκευη μου ειχε σεταριστει να μετραει την Γαμα αλλα σε αυτο το mode
    επρεπε να εχει θωρακιση μπροστα.Για χωρις θωρακιση υπαρχει αλλη θεση στα
    τζαμπερ που μετρα και τις 2 μαζι.
    Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω για αυτη την τεραστια μετρηση, ειναι
    οτι χωρις την θωρακιση σε αυτο το mode, η προσλαμβανομενη Βητα
    αθροιζεται πολλαπλασιαζομενη στο συνολικο αποτελεσμα !
    Ετσι μου εδινε 0,29 μSv ανα ωρα ! οταν το οριο για τον απλο πληθυσμο
    ειναι μόλις 0,11 μSv ανα ωρα ( δηλαδη μικροτερο απο 1 mSv το ετος) .
    Στο mode που μετρα και τις 2 χωρις θωρακιση, η αυξηση ειναι σε βαθμο που δεν ειναι αξια λόγου.
    Επειδη περιεργως μετα απο καθαρισμο η μετρηση εδειξε ΚΑΙ στο μηχανημα
    χειρος του επιστημονα που το εξετασε να μειωνεται 2 φορες, (ηταν τελικα
    τυχαίο το συμβαν) θεωρησα οτι τουλαχιστον επρεπε να ενημερωσω τον κοσμο
    να προσεχει μεχρι να παρω τα τελικά αποτελεσματα , διοτι αν το υλικο
    πράγματι τριβονταν, ακομα και μια ωρα καθυστερηση θα μπορουσε να
    κοστισει την υγεια σε καποιον.
    Απο την αρχη ξεκαθαρισα οτι εδωσα τη συσκευη για ελεγχο και αναμενω επισημα αποτελεσματα.
    Καλυτερα να μην σβηστει ακομα το ποστ ωστε να ενημερωθουν όλοι οσοι ανεμεναν τα αποτελεσματα.
  • Γράψε μερικές λεπτομέρειες για να καταλάβουμε καλλίτερα.
    Με τι μετρητή το μέτρησες, τι ακτινοβολία ανίχνευσε, πόσο είναι η ακτινοβολία περιβάλλοντος, μέτρησες κανένα στη συσκευασία με τη ζελατίνα του εκτός από στα ράφια.
    Η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνώση. Η γνώση είναι περιορισμένη. Η φαντασία περικυκλώνει τον κόσμο.
  • Διαφήμιση
  • Οι λεπτομερειες της μετρησης όπως το ειδος της ακτινοβολιας δεν εχουν νοημα για το ευρυ κοινο (κατα τη γνωμη μου) για τους εξης λογους.
    Εχω ρυθμισει τη συσκευη να δειχνει καθε μορφη ραδιενεργης ακτινοβολιας Α Β Γ (και όχι μονο τη Γ) διοτι αν μια συσκευη ή τροφιμο εκπεμπει ραδιενεργεια εστω και Α και η τροφη για παραδειγμα καταπωθει , ειναι εξισου επικινδυνη με την Γ αφου εκπεμπει στα εσωτερικα οργανα του ανθρωπου.
    Εχω ενημερωσει ηδη την αρμοδια υπηρεσια και πηγα εκει τη συσκευη και την ελεγξαν και οι μετρησεις τους επιβεβαιωσαν την ακριβεια της μετρησης μου.
    Αλλωστε το μηχανημα μου εχει ελεγχθει μετα την αγορα του με μετρηση σε απεμπλουτισμενο ουρανιο και ηταν απολυτα ακριβες στις μετρησεις του.
    Η συσκευη μου εδειξε αρχικα 400% περισσοτερη ακτινοβολια (συνολικα Α Β Γ ) απο αυτην που υπάρχει στο περιβαλλον ή σε καθε αλλη συσκευη κινητου τηλεφωνου (δεν αλλαζει κατι αν βαλεις τη συσκευη στο τηλεφωνο ή στο περιβαλλον διοτι οι συσκευες τηλεφωνου όπως και καθε συσκευη δεν εχουν ραδιενεργεια ομως η συγκεκριμενη εχει).
    Κατα τη γνωμη μου προκειται μαλλον για Β και Α ακτινοβολια αλλά ακομα δεν εχει επιβεβαιωθει απο την υπηρεσια.
    Μετα απο ελεγχο που εκανε στο κινητο η αρμοδια υπηρεσια με μηχανημα χειρος κρατησε τη συσκευη και μου ειπαν οτι πραγματι εχει προβλημα και οτι θα εχουν επισημο αποτελεσμα απο το μηχανημα που βγαζει τα αποτελεσματα στον υπολογιστη (το μηχανημα ηταν σε αλλη μετρηση που δεν γινοταν να διακοπει).
    θα μας πουν μαλλον και απο τι υλικο προερχεται η ραδιενεργεια.
    Τους ειπα οτι μαλλον προκειται για Β και Α ραδιενεργεια αλλα μου ειπαν οτι κατα 99% οπου υπάρχει Β και Α τοτε υπάρχει και Γ και θα με ενημερωσουν λεπτομερως μετα την μετρηση.
    Ομως διαπιστωσαν οτι καθαριζοντας τη συσκευη η ραδιενεργεια μειωνεται.
    Αυτο όμως ειναι και επικινδυνο γιατι τοτε η ραδιενεργεια φευγει απο τη συσκευη και παει στα χερια μας, στα ρουχα, στο κρεβατι και βεβαια καποιος θα την φαει μαζι με το φαγητο αν δεν πλενει τα χερια του.
    Θα σας εχω ενημερους οταν εχω νεα.
  • Παίζει να ήταν η ζελατίνα η αιτία και τώρα να έχουν μείνει τα υπολείμματα με στατικό ηλεκτρισμό;
    Στα ράφια είχαν ζελατίνα;
    Display Spoiler
    Η α ακτινοβολία με δυσκολία περνάει το δέρμα. Επικίνδυνη είναι η γ αλλά και πάλι χρειάζεται ο χρόνος ημιζωής.
    Η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνώση. Η γνώση είναι περιορισμένη. Η φαντασία περικυκλώνει τον κόσμο.
  • Πηγα σε μερικα καταστηματα και μετρησα τις συσκευες που εχουν εξω για επιδειξη και εχουν όλες το ίδιο προβλημα.
    Πηγα σε Mediamarkt και Κωτσοβολο.Η συσκευασια τους δεν εχει προβλημα.Το προβλημα δυστυχως το εχει η συσκευη.
    Ολες οι αλλες συσκευες που μετρησα στο ραφι εδειχναν την συνηθη ραδιενεργια περιβαλλοντος.Στο Redmi 5A η μετρηση εδειξε 4 φορες του φυσιολογικου επιπεδου ! Εχει κατι τζαμπερακια η συσκευη ραδιενεργειας λιγο πολυπλοκο καθε φορα για να αλλαζεις mode σε Γ ή Β ή Α ραδιενεργεια για αυτο εχω βαλει τα τζαμπερακια να εντοπιζει όλες τις ραδεινεργειες μαζι αφου όλες ειναι εξισου επικινδυνες εφοσον καταπωθουν.
  • Ρώτησα αν μέτρησες με την συσκευασία χωρίς να ανοιχτεί για να δούμε αν μετράει το ίδιο ποσοστό.
    Η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνώση. Η γνώση είναι περιορισμένη. Η φαντασία περικυκλώνει τον κόσμο.
  • Διαφήμιση
  • Οχι δεν ειναι η ζελατινα.Εχω βγαλει την ζελατινα.Η ραδιενεργεια ερχεται απο το κρυσταλο ή πισω απο αυτο.Αφου όμως μειωνεται με τον καθαρισμο προφανως ειναι επανω στο κρυσταλο καποιο υλικο ραδιενεργο.
    Σας παρακαλω για την ωρα καθαριστε καλα την οθονη και θα σας ενημερωσω οταν εχω παλι τη συσκευη.
  • Όταν θα έχεις ευκαιρία μέτρα
    • με τη ζελατίνα
    • χωρίς τη ζελατίνα
    • μόνη τη ζελατίνα
    Η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνώση. Η γνώση είναι περιορισμένη. Η φαντασία περικυκλώνει τον κόσμο.
  • Το μετρησα μεσα στο κουτι και ειναι σημαντικα πολύ μικροτερη η ραδιενεργεια.Αυτο δειχνει οτι μαλλον ειναι Β ή Α χωρις όμως να παρω την ευθυνη να το επιβεβαιωσω χωρις να εχω επισημη απαντηση.Ομως το ξαναλεω γιατι μαλλον δεν εχετε καταλαβει τον κινδυνο.
    Επειδη η ουσια δειχνει οτι καθαριζεται ΔΕΝ εχει σημασια αν ειναι Γ ή αν ειναι Α η οποια εξασθενει πισω απο υλικά.
    Η ουσια αυτη πλεον παει στα χερια σας , και στο κρεβατι σας.Δεν περιοριζεται στο κινητο.
    Αν την φατε εχει το ιδιο ακριβως αποτελεσμα που εχει η θανατηφορος Γ γιατι εκπεμεπι εσωτερικα στα οργανα του ανθρωπου οταν εισελθει στον οργανισμο.
    Ομως η υπηρεσια μου ειπε οτι μαλλον περιεχει και Γ η συσκευη αλλα θελουν να την ελεγξουν.
  • Διαφήμιση