Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H GUZGUN έγραψε:

      Μπορεί να γίνει αυτό το σενάριο αρκεί η σειρηνα να είναι συνέχεια στο on. Εχεις κάποια να προτείνεις?
      Είναι σίγουρο; Όταν πάω σε νέο σενάριο στο "if" δεν βλέπω το mi home hub ώστε να επιλέξω να γίνει κάποια ενέργεια όταν θα ενεργοποιηθεί ο συναγερμός. Μην αγοράσω τζάμπα smart plug γιατί δεν μου χρειάζεται για κάποιον άλλο λόγο.

      Εκτός αν πρέπει να βάλω if στις παγίδες / αισθητήρες κίνησης και να πρέπει να ανοιγοκλεινω το σενάριο αντί για τον συναγερμό.


      Τώρα για σειρήνα δεν έχω κάποια στο μυαλό μου θα ρωτήσω στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς για να μου την κάνει και απλή πρίζας οποία μου προτείνει. Κάποια οικονομική που να κάνει πολύ φασαρία με ενδιαφέρει. Όχι κάτι ιδιαίτερο.
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      " Εκτός αν πρέπει να βάλω if στις παγίδες / αισθητήρες κίνησης και να πρέπει να ανοιγοκλεινω το σενάριο αντί για τον συναγερμό."

      @Parisg ακριβώς αυτό θα κάνεις.

      Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Καλησπερα σε ολους σας. Εχω μια απορία. Ειμαι κατοχος της xiaomi vacuum mop essential εδω και ενα χρόνο. Ενα χρονο παλευα να τη συνδεσω με την εφαρμογή, εντέλει το καταφερα προχθες! Θελω να ρωτησω ομως το εξης: ενω συνδέεται απευθειας, ξεκινάει σκουπίζει, σφουγγαριζει...
      1) η μπαταρια τελειωνει για πλακα..πχ σε δεκα λεπτα εχει χασει 30% ( ειναι λογικο; Ειναι ανοιχτο το wifi to Bluetooth κτλ)
      2)μολις επιστρεψει στη βαση της,αφου φορτίσει κλεινει το λαμπακι της (λογικο) και στην εφαρμογή φαίνεται offline!! Για να ξανά συνδεθώ κανω reset απο το κουμπί μεσα και τη συνδεω ξανα. Υπάρχει λογος που το κανει αυτο;
      Πηρα εχθες το mifryer το οποίο συνδέθηκε σε δευτερόλεπτα. Παρατήρησα οτι οταν το έκλεισα αποσυνδέθηκε οπως ειναι φυσικο κι αυτό ομως οταν το ανοιξα εψαχνε το wifi και συνδεθηκε αμεσως. Στη σκουπα τι ακριβως παταω για ειναι online ολη την ημερα;
      Συγγνώμη αν σας κουρασα
    • Διαφήμιση
    • Έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον είναι πρόβλημα της σκούπας. Και το να τελειώνει η μπαταρία τόσο γρήγορα επίσης δεν είναι φυσιολογικό. Από Ελλάδα την πήρες;
    • RE: RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H kted έγραψε:

      Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Καλημέρα
      Δεν μου δουλεύει καθόλου η παρακάτω σκηνή σε φρεσκοστημενο κινητό με Android 11. Όταν ανοίγει η πόρτα να λαμβάνω ειδοποίηση στο κινητό.
      Όλες οι σκηνές ανέβηκαν αυτόματα μόλις σεταρα την εφαρμογή.
      Η συγκεκριμένη δεν παίζει καθόλου. Ούτε στο log φαίνεται. Όμως ο αισθητήρας κάνει log το άνοιγμα της πόρτας. Οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται.

      Την έσβησα τη σκηνή και την ξαναεβαλα αλλά καμία διαφορά.

      Τσέκαρα και τις ρυθμίσεις του κινητού. Όλες οι ειδοποιήσεις είναι ενεργές για αυτή την εφαρμογή.


      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Είχα και εγώ πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Όλα λειτουργούσαν, αλλά δεν έπαιρνα καμία. Στις ρυθμίσεις, η εφαρμογή Xiaomi Home είχε μόνο μια επιλέξιμη ειδοποίηση την DFU.

      Μετά από πολλές προσπάθειες, αυτό που δούλεψε ήταν διαγραφή δεδομένων εφαρμογής, κλείσιμο WiFi & Bluetooth, και εκκίνηση της εφαρμογής. Με ρώτησε αν θέλω να ενεργοποησω ΒΤ & WiFi, και μετα ως δια μαγείας ενφανιστηκε και η επιλογή "Xiaomi Home" στις ειδοποιήσεις.

      Δεν ξέρω αν αυτή είναι η λύση, από τότε δεν το έχω πειράξει, και οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά.

      Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Εμένα όλα ενεργοποιημένα είναι.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Ο/H kostakislarisa έγραψε:

      @RASTAVIPER έχεις dual app το mihome;

      @Parisgκαι εγώ το ίδιο θέλω να κάνω και βρήκα αυτό, δεν το έχω πάρει ακόμη βέβαια αλλά νομίζω πως λειτουργεί κανονικά για οτιδήποτε κάτω των 350w. Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να παραθέσω λινκ εδώ αν χρειαστείς στείλε μου.
      Όχι δεν το έχω dual app.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Απο το media market συγκεκριμένα. Τωρα εκανα επαναφορά νεων ρυθμίσεων με το εικονιδιο "σπιτακι". Restet δηλαδη στη σκουπα. Υπάρχει πιθανότητα να φταιει που αλλαξα region σε greece? Οι περισσότεροι σε τι region βαζετε τις συσκευές; Ειμαι να σκάσω...
    • Διαφήμιση
    • Αν δεν ήταν συμβατή με το region που έβαλες δεν θα συνδεόταν καν. Ίσως έχει και πρόβλημα η σκούπα όμως..
    • Μαλιστα... Δε θελω να την παω στο σέρβις. Ειμαι της αποψης οτι αν την παω μονο χειροτερα θα την παρω. Αν ανοιξει κατι... Υπάρχει πιθανότητα να φταιει καποια αλλη ρυθμιση ή καποια αδεια;
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @Eleanaki όλα αυτά που περιέγραψες δεν είναι λογικο να συμβαίνουν. Δεν έπρεπε να την αφησεις τόσο καιρό. Σε μια φίλη που την είχε συνδέσει πριν 3 μήνες δουλεύει από την αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα με Region Greece. Aπο media αγορά. Οπότε αν με reset δεν έφτιαξε κάτι άλλο φταίει. Δοκίμασε αν μπορείς και σε άλλο δίκτυο να την συνδέσεις. Μήπως την συνδέεις σε κάνα wifi Extender αντί για απευθείας στο router?

      Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Όχι τη συνδέω απευθειας στο wifi 2.4. Μαλθστα αλλαξα και κωδικο στο 2.4 για να μη μπερδεύεται με το 5gh (μέχρι πρότινος ηταν ο ιδιος κωδικος) εχω κανει ουτως η αλλως 5ετη εγγυηση γιατι το φοβόμουν εξαρχης. Το μονο που εχει μεινει να κανω ειναι απεγκατασταστη ολα reset τη σκουπα και ξανα απο την αρχη με region Europe (οπως μου ειπαν στην infoquest) και αγιος ο θεος...
    • Διαφήμιση
    • Αν δεν λειτουργήσει την πας πίσω όπως σου είπα για εγγύηση, μη το σκέφτεσαι καθόλου.