Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Εγώ πάντως απογοητεύτηκα πλήρως από το Mi Home.
      Έστησα ένα hub, 2 motion sensors, 2 temperature sensors, 2 κάμερες, 2 λάμπες και 2 διακόπτες.
      Ναι, βλέπω τις κάμερες και τις θερμοκρασίες, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε με αυτές. Δεν παίρνω ειδοποιήσεις στο κινητό από καμμία συσκευή, ούτε με manual trigger, ακόμα και με την εφαρμογή στο προσκήνιο.
      Σε ένα Huawei M5 tablet, κάποτε είχα ένα τύπο ειδοποιήσεων στις ιδιότητες της εφαρμογής, που δε θυμάμαι πια πως την έλεγαν, και είχα ειδοποιήσεις σ εκείνη τη συσκευη, τώρα όμως έχω μόνο την "DFU".
      Και ειδοποιήσεις δεν έρχονται. Ούτε στο κινητό, ούτε πουθενά.
      Πραγματικά θα ήθελα να επεκτείνω αυτό το δίκτυο, αλλά χωρίς ειδοποιήσεις είναι άχρηστο.

      Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ευχαριστώ για την ιδέα δεν είχα προσέξει ότι με άφηνε να προσθέσω πολλαπλές συσκευές σε ένα μονό σενάριο ενεργοποίησης. Οπότε τα 14 click γίναν μόλις 1 (αποδεκτό).

      Επίσης όπως ανακάλυψα προ ολίγων λεπτών, μπορείτε να αποφύγετε την ταλαιπωρία αυτή αν επιλέξετε να αγοράσετε το mi smart plug zigbee (τετράγωνη πρίζα) και όχι το mi smart plug imilab wifi (οβάλ πρίζα) που βιαστικά αγόρασα, καθώς μόνο το zigbee είναι αυτή τη στιγμή συμβατό μέσα στο gateway/control hub για να συνδεθεί ως child device...
    • Ο/H kted έγραψε:

      Εγώ πάντως απογοητεύτηκα πλήρως από το Mi Home.
      Έστησα ένα hub, 2 motion sensors, 2 temperature sensors, 2 κάμερες, 2 λάμπες και 2 διακόπτες.
      Ναι, βλέπω τις κάμερες και τις θερμοκρασίες, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε με αυτές. Δεν παίρνω ειδοποιήσεις στο κινητό από καμμία συσκευή, ούτε με manual trigger, ακόμα και με την εφαρμογή στο προσκήνιο.
      Σε ένα Huawei M5 tablet, κάποτε είχα ένα τύπο ειδοποιήσεων στις ιδιότητες της εφαρμογής, που δε θυμάμαι πια πως την έλεγαν, και είχα ειδοποιήσεις σ εκείνη τη συσκευη, τώρα όμως έχω μόνο την "DFU".
      Και ειδοποιήσεις δεν έρχονται. Ούτε στο κινητό, ούτε πουθενά.
      Πραγματικά θα ήθελα να επεκτείνω αυτό το δίκτυο, αλλά χωρίς ειδοποιήσεις είναι άχρηστο.

      Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Υποψιάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα ρύθμισης των notification στο κινητό/τάμπλετ σου.

      (Edit) Επίσης δοκίμασε μέσα από το mi home να αλλάξεις region σε είτε India / Greece / Mainland China ΜΠΑΣ και , αλλά ακόμα πιστεύω ότι κάποια ρύθμιση κάνει suppress τα notification
    • Διαφήμιση
    • Υποψιάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα ρύθμισης των notification στο κινητό/τάμπλετ σου.

      (Edit) Επίσης δοκίμασε μέσα από το mi home να αλλάξεις region σε είτε India / Greece / Mainland China ΜΠΑΣ και , αλλά ακόμα πιστεύω ότι κάποια ρύθμιση κάνει suppress τα notification

      Τελικά, βρέθηκε λύση:
      Απεγκατεστησα τελείως το Xiaomi Home.
      Κατέβασα τις εκδόσεις 5.4.0 και 5.8.0 από το apkMirror.
      Πέρασα πρώτα την πιο παλιά, δεν έγινε κάτι. Δεν υπήρχε κανενα option στα notifications, τα οποία τα ενεργοποίησα και τα απενεργοποίησα αρκετές φορές, χωρίς να γίνει κάτι. Αφησα τα notifications απενεργοποιημένα.
      Μετά πέρασα την 5.8.0
      Μόλις την έτρεξα, μου ζήτησε να ενεργοποιήσει τα notifications, και όταν πήγα να τα ενεργοποιήσω, υπήρχαν δύο τύποι ειδοποιήσεων: DFU & Xiaomi Home.
      Τις ενεργοποίησα και έρχονται τα notifications.
      Μετά έκανα την ενημέρωση από το play store, και συνεχίζει να είναι μια χαρά.

      Δεν ξέρω πιο από τα παραπάνω steps ήταν το κρίσιμο, φαντάζομαι ότι η παλιότερη έκδοση δεν ήταν απαραίτητη, αλλά έπρεπε να αφήσω την εφαρμογή να ενεργοποιήσει τα notifications, και πάνω σ' αυτό εγκατέστησε και αυτά που έλειπαν.

      Να δούμε τώρα για πόσο καιρό θα κρατήσει....

      Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Καλησπέρα σε όλους.
      Θέλω να στήσω smart home αλλά να έχω τη δυνατότητα φωνητικών εντολών με alexa ή google assistant.
      Αν πάρω το gateway 3 θα έχω αυτή τη δυνατότητα?
      Έχω σκεφτεί να πάρω το gateway και σιγά σιγά με σενσορες κίνησης, κάμερες διακόπτες κλπ να στήσω όλο το σπίτι.
    • Ο/H m_ps_ έγραψε:

      Καλησπέρα σε όλους.
      Θέλω να στήσω smart home αλλά να έχω τη δυνατότητα φωνητικών εντολών με alexa ή google assistant.
      Αν πάρω το gateway 3 θα έχω αυτή τη δυνατότητα?
      Έχω σκεφτεί να πάρω το gateway και σιγά σιγά με σενσορες κίνησης, κάμερες διακόπτες κλπ να στήσω όλο το σπίτι.
      Όχι δεν είναι πλήρες συμβατό με Google assistant.
      Αν θες 100% συνεργασία με GA, κοιτάς σε άλλα πράγματα.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Καλησπέρα
      Έχει υπόψη του κανείς κάμερα της xiaomi που να δουλεύει το face recognition στον Ευρωπαικό server ;
      Ευχαριστώ

      Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Hello guys. Από smart κουδούνια έχει τίποτα καλό για mi home (μιας και έχω κ άλλα στημμένα πράματα εκεί) ? Αν ναι, ποιό προτείνετε (κυρίως για ασφάλεια);
      Ευχαριστώ.
    • Καλησπέρα. Αναβάθμισε και κάποιος άλλος μήπως xiaomi smartphone σε 12.5.2 miui και μετά εξαφανίστηκαν τα notifications;
    • Ο/H Harrytzo έγραψε:

      Καλησπέρα. Αναβάθμισε και κάποιος άλλος μήπως xiaomi smartphone σε 12.5.2 miui και μετά εξαφανίστηκαν τα notifications;
      Είσαι ο δεύτερος που αναφέρει το ίδιο πρόβλημα. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ευχαριστώ! Συγγνώμη υποτίθεται πως διάβασα κιόλας παραπάνω πριν γράψω.... Εντάξει ξαφνικά χτες το βράδυ αργά επανήλθαν όλα!
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Τα notifications αστα να πανε, χάθηκαν όλα με την 12.5.+

      Στάλθηκε από το MI9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk