Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Επανέρχομαι κ συγχωρέστε με αν δεν το καταλαβαίνω καλά. Εμένα μου έρχονται ειδοποιήσεις με διάφορα ώρας. Έχω βάλει region greece στην εφαρμογή κ στις επιμέρους συσκευές σαν device time zone ,την Αθήνα κ μου βγάζει EET. Σωστά δηλαδή, east European time. Όμως οι ειδοποιήσεις, σαν Push notifications στο κινητό είναι οι μισές σωστά κ από τημ κεντρικη μονάδα ώρα Κίνας. Τι δεν κάνω σωστά?? Ευχαριστώ. Παραθέτω κ εικόνες.
      Images
      • Screenshot_2021-01-19-22-57-56-534_com.xiaomi.smarthome.jpg

        208,96 kB, 1.080×2.340, viewed 51 times
      • Screenshot_2021-01-19-22-53-24-262_com.xiaomi.smarthome.jpg

        277,13 kB, 1.080×2.340, viewed 52 times
      • Screenshot_2021-01-19-22-57-24-213_com.xiaomi.smarthome.jpg

        98,56 kB, 1.080×2.340, viewed 53 times
      • Screenshot_2021-01-19-22-53-07-702_com.xiaomi.smarthome.jpg

        301,68 kB, 1.080×2.340, viewed 59 times
      • Screenshot_2021-01-19-22-54-32-075_com.xiaomi.smarthome.jpg

        356,19 kB, 1.080×2.340, viewed 66 times
    • Καλησπέρα
      Ξέρει κανένας αν υπαρέχει τρόπος να συνδεθεί ευρωπαϊκή λάμπα στο κινέζικο σέρβερ?
      Μιλάω για τις mi led smart buld
      800lm 10W
      Όσο και αν προσπάθησα δεν.....
      Ευχαριστώ
    • Καλησπέρα σας.

      Τις τελευταίες 2 μέρες έχω αγοράσει το Xiaomi-Mi-Smart-Home-Sensor-Set-Global-Version. Εχω επιπλέον και 2 yeelight λάμπες και μια ip xiaomi camera. Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει ως τώρα 2 φορές είναι ότι είχα φτιάξει κάποια σενάρια και τα διέγραψα. Παρόλα αυτά αυτά τα σενάρια συνεχίζουν και εκτελούνται. Στα automation δεν υπάρχουν πλέον επειδή τα έχω διαγράψει. Η λύση που έχω βρει είναι να κάνω reset το gateway hub και μετά είναι οκ. Βέβαια δεν είναι normal να χρειάζεται Reset . Έχει κάποιος άλλος την ίδια εμπειρία; Υπάρχει κάποια άλλη λύση πέρα απο το reset; Τα δουλεύω σε Ευρωπαϊκό Server.

      Ευχαριστώ πολύ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H cooolll έγραψε:

      Καλησπέρα σας.

      Τις τελευταίες 2 μέρες έχω αγοράσει το Xiaomi-Mi-Smart-Home-Sensor-Set-Global-Version. Εχω επιπλέον και 2 yeelight λάμπες και μια ip xiaomi camera. Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει ως τώρα 2 φορές είναι ότι είχα φτιάξει κάποια σενάρια και τα διέγραψα. Παρόλα αυτά αυτά τα σενάρια συνεχίζουν και εκτελούνται. Στα automation δεν υπάρχουν πλέον επειδή τα έχω διαγράψει. Η λύση που έχω βρει είναι να κάνω reset το gateway hub και μετά είναι οκ. Βέβαια δεν είναι normal να χρειάζεται Reset . Έχει κάποιος άλλος την ίδια εμπειρία; Υπάρχει κάποια άλλη λύση πέρα απο το reset; Τα δουλεύω σε Ευρωπαϊκό Server.

      Ευχαριστώ πολύ.


      Τόσα χρόνια ποτέ δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
      Τι σενάρια ήταν αυτά και λογικά μόνο να τα σβήσεις αρκεί.
      Επίσης αν κάνεις unusual uninstall την εφαρμογή πάλι θα αρκούσε.
      Να χρειαστείς να κάνεις ρεσετ το gateway για κάτι τέτοιο είναι ότι πιο περίεργο έχω ακούσει.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Καλημέρα και καλώς σας βρηκα κι από μένα,
      Πήρα και γω προσφατα ένα Xiaomi-Mi-Smart-Home-Sensor-Set-Global-Version και ήδη είχα ένα Xiaomi NUN4126GL και κάποιους άλλους αισθητήρες xiaomi που ενω τους βλέπω μέσω bluetooth στο mi home, όταν φύγω από το σπίτι δεν έχω ενδείξεις. Θα πρέπει να πάρω κάποιο bluetooth hub και αν ναι ποιον;
      Επίσης έχω μια σκούπα xiaomi vacuum robot 1s η οποία δουλεύει μόνο σε mainland China και επειδή έχω το Xiaomi redmi note 9 pro, πως γίνεται να έχω το mi home και σε ευρωπαϊκό server και σε κινέζικο;
      Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αλλά είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα και ψάχνομαι...

      Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου RASTAVIPER.

      Είχα φτιάξει ένα σενάριο για παράδειγμα αν εντοπίζει κίνηση να ανοίγει η κάμερα και να μου γράφει ένα βίντεο και να μου το στέλνει. Οκ το δοκίμασα αλλά δεν το ήθελα άλλο και το διέγραψα. Ακόμα συνεχίζει και κάνει αυτόν τον αυτοματισμό. Όταν λές unusual uninstall εννοείς να σβήσω την εφαρμογή από το κινητό μου και να την ξαναπεράσω;
      Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συνδέσω το Hub της xiaomi με το Google Home. Όταν κάνω σύνδεση του Mi Home με το Google Home μου εμφανίζει την κάμερα τις λάμπες και τους αισθητήρες πόρτας και δεν μου εμφανίζει το Hub αλλά και το Θερμόμετρο - υγρασία.

      Ευχαριστώ
    • Ο/H cooolll έγραψε:

      Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου RASTAVIPER.

      Είχα φτιάξει ένα σενάριο για παράδειγμα αν εντοπίζει κίνηση να ανοίγει η κάμερα και να μου γράφει ένα βίντεο και να μου το στέλνει. Οκ το δοκίμασα αλλά δεν το ήθελα άλλο και το διέγραψα. Ακόμα συνεχίζει και κάνει αυτόν τον αυτοματισμό. Όταν λές unusual uninstall εννοείς να σβήσω την εφαρμογή από το κινητό μου και να την ξαναπεράσω;
      Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συνδέσω το Hub της xiaomi με το Google Home. Όταν κάνω σύνδεση του Mi Home με το Google Home μου εμφανίζει την κάμερα τις λάμπες και τους αισθητήρες πόρτας και δεν μου εμφανίζει το Hub αλλά και το Θερμόμετρο - υγρασία.

      Ευχαριστώ


      Ήθελα να γράψω μόνο uninstall αλλά το πήρε με μια έξτρα λέξη.
      Ναι εννοώ αφαίρεση της εφαρμογής και ξανά εγκατάσταση.
      Όσο για το σενάριο που λες, μήπως αυτό που λες δεν βρίσκεται ως σενάριο στο hub, αλλά ως alert στο Yi home;
      Με ποια εφαρμογή ελέγχεις την κάμερα;

      Όσο για την σύνδεση με το Google home, το έχω ψάξει εδώ και κανένα χρόνο.
      Μόνο κάποιες λάμπες και κάτι άλλα δουλεύουν με το Google home. Από αισθητήρες σχεδόν τίποτα, παρά μόνο της πόρτας που λέει αν είναι κλειστή ή ανοιχτή.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Διαφήμιση
    • Ο/H cooolll έγραψε:

      Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου RASTAVIPER.

      Είχα φτιάξει ένα σενάριο για παράδειγμα αν εντοπίζει κίνηση να ανοίγει η κάμερα και να μου γράφει ένα βίντεο και να μου το στέλνει. Οκ το δοκίμασα αλλά δεν το ήθελα άλλο και το διέγραψα. Ακόμα συνεχίζει και κάνει αυτόν τον αυτοματισμό. Όταν λές unusual uninstall εννοείς να σβήσω την εφαρμογή από το κινητό μου και να την ξαναπεράσω;
      Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συνδέσω το Hub της xiaomi με το Google Home. Όταν κάνω σύνδεση του Mi Home με το Google Home μου εμφανίζει την κάμερα τις λάμπες και τους αισθητήρες πόρτας και δεν μου εμφανίζει το Hub αλλά και το Θερμόμετρο - υγρασία.

      Ευχαριστώ
      Καλημερα, αυτο που περιγαφεις περισσοτερο μου μοιαζει για home surveillance παρα για automation.
      Κοιταξε λιγο τις ρυθμισεις της καμερας σου.
    • Καλημέρα και καλώς σας βρήκα κι από μένα,

      Γνωρίζετε αν μπορούμε και πως να κάνουμε αυτοματισμούς με θερμοστάτη θέρμανσης και πως?
      Υπάρχουν συστήματα για τη θέρμανση από την XIAOMI ?

      Ευχαριστώ
    • Ο/H kleomag έγραψε:

      Καλημέρα και καλώς σας βρήκα κι από μένα,

      Γνωρίζετε αν μπορούμε και πως να κάνουμε αυτοματισμούς με θερμοστάτη θέρμανσης και πως?
      Υπάρχουν συστήματα για τη θέρμανση από την XIAOMI ?

      Ευχαριστώ
      Υπαρχει το Xiaomi Heatcold αλλα ειναι σχετικα καινουργιο προιον και δεν γνωριζω λεπτομεριες για τιμη και την λειτουργεια του.
      Αυτοματισμους μπορεις να κανεις με τα θερμομετρα και τις εξυπνες πριζες προς το παρον σιγουρα
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Επιτέλους μαύρο θέμα!

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Διαφήμιση