Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Η αλήθεια είναι ότι τα έβγαλα από τη πρίζα και πλέον το ίντερνέτ μου είναι μια χαρά..για την ακρίβεια δε πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες (cyta βλέπετε) αλλά έχει πέσει πάρα πολύ το ping!
    • Ο/H Giorgos Laf έγραψε:

      Η αλήθεια είναι ότι τα έβγαλα από τη πρίζα και πλέον το ίντερνέτ μου είναι μια χαρά..για την ακρίβεια δε πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες (cyta βλέπετε) αλλά έχει πέσει πάρα πολύ το ping!
      Σαν τεχνικός τηλεπικοινωνιών δεν βρίσκω κάτι τέτοιο λογικό, εκτός αυτού και εγώ που έχω την Aqara G2, δεν είδα κανένα πρόβλημα στην γραμμή. Εκτός και αν έχει σημασία ότι έχω 50/5.

      Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Giorgos Laf έγραψε:

      Καλησπέρα ομάδα! Την τελευταία βδομάδα που έστησα και τις λίγες smart home συσκευές μου (aqara air conditioner companion, aqara g2 και aqara lamp) παρατήρησα τραγική πτώση στην ταχύτητα του ίντερνετ! Μίλησα με την vodafone και μου είπαν ότι το μανίσιο ρούτερ δε τα σηκώνει γιατί τραβάνε πολύ.. έχετε να προτείνετε τίποτα αξιόλογο και προσιτό σε ρούτερ;

      εγώ προσωπικά έχω να σου προτείνω να αλλάξεις πάροχο και να σταματήσεις να ακούς τα "παιδάκια".
      το να σου έπεσε η ταχύτητα του Internet από μόνο του δεν λέει τίποτα.
      0) βγάλε τα aqara από το ρεύμα
      1) δες πόσο κλειδώνει ταχύτητα το ρουτερ σου.
      2) κανε ένα speedtest και δες ποσο πιανεις
      3) βάλε τα aqara πίσω και δοκιμασε τα παραπανω μετά από 10 λεπτά

      αυτό που πρέπει να ξέρεις και ισχύει...... τα modem/router που δίνουν οι πάροχοι είναι για να σηκώνουν μέσο όρο 15-20 συσκευές με το ζόρι. κανονικά θα έπρεπε να έχεις ένα άλλο access point να διαχειρίζεται τα wifi σου. προσωπικά, χρησιμοποιώ UniFi και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα για περισσότερες από 30 συσκευές.

      γενικά υπάρχει ένα όριο στο τι μπορεί να θεωρείται "ερασιτεχνικό" σπίτι, και τι μπορεί να θεωρεθεί ως ένα "προχωρημένο" σπίτι. να ξέρεις ότι αν γενικά ξεπερνάς τις 20 ασύρματες συσκευές στο σπίτι σου.... ήδη πρέπει να αρχίσεις να κοιτάζεις πιο επαγγελματικές λύσεις.
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Χθες μου βγήκε ακόμα ένα θέμα με την Aqara G2. Όταν σβήνω το φως και ανοίγει το IR, κάνει reboot από μόνη της.... Λογικά κάνα bug είναι.

      Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      εδώ και μια εβδομάδα περίπου δεν μπορω5να μπω στην 360 1080p της xiaomi... μένει στο 20%

      Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
    • Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Έγινε μια διακοπή ρεύματος και ξαφνικά βρήκα όλες τους σενσορες και το getway offline.
      To Wi-Fi είναι οκ με ίδιο όνομα, το ίντερνετ κανονικά. Μόνο η κάμερα δουλεύει.
      Ήμουν στο κινεζικό σέρβερ.
      Να δοκιμάσω να αλλάξω σε άλλο; Θα χαθούν όλες οι ρυθμίσεις; Ή τι άλλο να δοκιμάσω;

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Η oneplus δεν έχει σε κανονίσει; :P
    • Ο/H CHRISCY έγραψε:

      Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Έγινε μια διακοπή ρεύματος και ξαφνικά βρήκα όλες τους σενσορες και το getway offline.
      To Wi-Fi είναι οκ με ίδιο όνομα, το ίντερνετ κανονικά. Μόνο η κάμερα δουλεύει.
      Ήμουν στο κινεζικό σέρβερ.
      Να δοκιμάσω να αλλάξω σε άλλο; Θα χαθούν όλες οι ρυθμίσεις; Ή τι άλλο να δοκιμάσω;

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Η oneplus δεν έχει σε κανονίσει; :P
      Ποιός ήρθε;;

      Παράγγειλα νέο gateway να τελειώνουμε από Aliexpress

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Gokoulis έγραψε:

      Ο/H coskarl έγραψε:

      Καλησπέρα σε όσους άτυχους δεν βρίσκονται σε κάποια παραλία...

      Επειδή χρειάζεται να βάλω κάμερα σε εξωτερικό χώρο, είμαι ανάμεσα στις
      Xiaovv Panoramic Outdoor Camera (που υποστηρίζεται απο το Mi Home)
      Xiaomi IMILAB Smart IP Camera Outdoor Waterproof Wireless Battery Edition (που δεν είναι σίγουρο οτι υποστηρίζεται από το Mi Home).
      Το πρόβλημα είναι ότι το σημείο που θα τοποθετηθεί δεν έχει κοντά ούτε παροχή ρεύματος (στην ανάγκη όμως από κάπου θα τραβήξω καλώδιο), ούτε μπρίζα για δίκτυο, επομένως το wifi είναι μονόδρομος.

      Εχει δοκιμάσει κανείς κάποια από αυτές; Ειδικά για την δεύτερη, η μπαταρία πόσο κρατάει στην πραγματικότητα;
      Υπάρχει πρόταση για κάποια άλλη;

      Ευχαριστώ!
      Την δεύτερη θα σου πρότεινα γιατί είναι καθαρά της Xiaomi η πρώτη μπορεί να έχει το όνομα αλλά δεν είναι xiaomi... Έχω παραγγείλει και εγώ τη δεύτερη...
      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Αν καταλαβαίνω σωστά, μιλάτε για αυτή την κάμερα?

      Ερώτηση για όποιον ξέρει επειδή έψαχνα λύση χωρίς καλώδια και έπεσα πάνω της και μου φαίνεται καλή λύση για αυτό που θέλω. Κάθε μία από αυτές χρειάζεται και το δικό της gateway? Δηλαδή αν πάρω και βάλω 3 κάμερες, πρέπει να έχω την καθεμία με το δικό της gateway ή μπορούν να συνδεθούν όλες σε ένα?
    • Ο/H equi έγραψε:

      Ο/H Gokoulis έγραψε:

      Ο/H coskarl έγραψε:

      Καλησπέρα σε όσους άτυχους δεν βρίσκονται σε κάποια παραλία...

      Επειδή χρειάζεται να βάλω κάμερα σε εξωτερικό χώρο, είμαι ανάμεσα στις
      Xiaovv Panoramic Outdoor Camera (που υποστηρίζεται απο το Mi Home)
      Xiaomi IMILAB Smart IP Camera Outdoor Waterproof Wireless Battery Edition (που δεν είναι σίγουρο οτι υποστηρίζεται από το Mi Home).
      Το πρόβλημα είναι ότι το σημείο που θα τοποθετηθεί δεν έχει κοντά ούτε παροχή ρεύματος (στην ανάγκη όμως από κάπου θα τραβήξω καλώδιο), ούτε μπρίζα για δίκτυο, επομένως το wifi είναι μονόδρομος.

      Εχει δοκιμάσει κανείς κάποια από αυτές; Ειδικά για την δεύτερη, η μπαταρία πόσο κρατάει στην πραγματικότητα;
      Υπάρχει πρόταση για κάποια άλλη;

      Ευχαριστώ!
      Την δεύτερη θα σου πρότεινα γιατί είναι καθαρά της Xiaomi η πρώτη μπορεί να έχει το όνομα αλλά δεν είναι xiaomi... Έχω παραγγείλει και εγώ τη δεύτερη...
      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Αν καταλαβαίνω σωστά, μιλάτε για αυτή την κάμερα?

      Ερώτηση για όποιον ξέρει επειδή έψαχνα λύση χωρίς καλώδια και έπεσα πάνω της και μου φαίνεται καλή λύση για αυτό που θέλω. Κάθε μία από αυτές χρειάζεται και το δικό της gateway? Δηλαδή αν πάρω και βάλω 3 κάμερες, πρέπει να έχω την καθεμία με το δικό της gateway ή μπορούν να συνδεθούν όλες σε ένα?
      Την έχω παραγγείλει και τη περιμένω λογικά θα κάνει ένα gateway για όλες φαντάζομαι...

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Gokoulis έγραψε:


      Την έχω παραγγείλει και τη περιμένω λογικά θα κάνει ένα gateway για όλες φαντάζομαι...
      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Το ελπίζω αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν δίνεται και μία πιο φθηνή επιλογή για αγορά σκέτης κάμερας χωρίς το gateway έτσι ώστε να μπορείς να πάρεις π.χ. ένα φουλ πακέτο (με gateway) και 2 σκέτες κάμερες
    • OffTopic
      ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ !!!
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Πήρα το switch button.
      Πατάω διπλό κλικ “alarm on”.
      Ανοίγω πόρτα, χτυπάει η σειρήνα του hub.
      Ειδοποίηση στο κινητό όμως δεν έρχεται.
      Ενώ από την κάμερα “mijia 1080p” έρχεται κανονικά.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk