Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εδώ και καιρό δε παίζει ρόλο το τι θα δηλώσουν έξω, αλλά να έχεις απόδειξη από paypal ότιείναι μέχρι 22ε,
      γιατί θα μπει τελωνείο και θα σου ζητήσουν αποδεικτικά.
    • Ο/H airb έγραψε:

      Εδώ και καιρό δε παίζει ρόλο το τι θα δηλώσουν έξω, αλλά να έχεις απόδειξη από paypal ότιείναι μέχρι 22ε,
      γιατί θα μπει τελωνείο και θα σου ζητήσουν αποδεικτικά.
      Ακριβως. Εκτος και αν δεν τους κατσει στο ματι. Αλλα ηλεκτρονικα κλπ τα ξερουν μια χαρα.

      Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
    • Να ξαναρωτήσω πάλι, Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος, έχω το Mijia Gateway σε China περιοχή και δεν μου δουλεύουν το τελευταίο διάστημα, ούτε το αλάρμ και ούτε οι ειδοποιήσεις (από τα automation / scenes) μου έρχονται στο mi6...
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H vasma έγραψε:

      Να ξαναρωτήσω πάλι, Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος, έχω το Mijia Gateway σε China περιοχή και δεν μου δουλεύουν το τελευταίο διάστημα, ούτε το αλάρμ και ούτε οι ειδοποιήσεις (από τα automation / scenes) μου έρχονται στο mi6...


      Θα σου πω τι κάνω εγώ και πιάνει γιατί για τους υπόλοιπους δεν μπορώ να απαντήσω, αλλάζω για λίγο server και όταν επιστρέψω στο κινέζικο λειτουργούνε οι ειδοποιήσεις !!! Εξαιρούνται οι κάμερες της Mijia που κάνω ότι γουστάρουν !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Καλησπέρα.

      Έχω το mija gateway (με μία πρίζα και ένα διακόπτη πάνω) και τώρα που θέλω να παραγγείλω και αισθητήρες ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Τα προιόντα xiaomi aqara είναι συμβατά με το mija gateway?
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H alex7ms έγραψε:

      Καλησπέρα.

      Έχω το mija gateway (με μία πρίζα και ένα διακόπτη πάνω) και τώρα που θέλω να παραγγείλω και αισθητήρες ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Τα προιόντα xiaomi aqara είναι συμβατά με το mija gateway?


      Ναι είναι, επιπλέον είναι πιο χρηστικά και ποιοτικά !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @Ikariapower Σε όλα τα λοιπά (sensors κλπ) παίζει θέμα server ή όχι λόγω σύνδεσης στο gateway?

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Harrytzo έγραψε:

      @Ikariapower Σε όλα τα λοιπά (sensors κλπ) παίζει θέμα server ή όχι λόγω σύνδεσης στο gateway?

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


      Όχι κανένα, και ειδικά αν έχεις το Aqara μπορείς να τα συνδέσεις και Ευρώπη τα περισσότερα τουλάχιστον !!! Αν πας στις ρυθμίσεις και αλλάξεις για λίγο τον server από Κίνα σε Ελλάδα θα καταλάβεις τι σου λέω !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H alex7ms έγραψε:

      Καλησπέρα.

      Έχω το mija gateway (με μία πρίζα και ένα διακόπτη πάνω) και τώρα που θέλω να παραγγείλω και αισθητήρες ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Τα προιόντα xiaomi aqara είναι συμβατά με το mija gateway?


      Ναι είναι, επιπλέον είναι πιο χρηστικά και ποιοτικά !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      Ευχαριστώ. Επειδή το έχω ακούσει αυτό αν το δω και στη πράξη λογικά θα αλλάξω μετά όλο το σύστημά σε Aqara. Απλά να πάρω πρώτα τους σενσορες να την δοκιμάσω.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H alex7ms έγραψε:

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H alex7ms έγραψε:

      Καλησπέρα.

      Έχω το mija gateway (με μία πρίζα και ένα διακόπτη πάνω) και τώρα που θέλω να παραγγείλω και αισθητήρες ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Τα προιόντα xiaomi aqara είναι συμβατά με το mija gateway?


      Ναι είναι, επιπλέον είναι πιο χρηστικά και ποιοτικά !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      Ευχαριστώ. Επειδή το έχω ακούσει αυτό αν το δω και στη πράξη λογικά θα αλλάξω μετά όλο το σύστημά σε Aqara. Απλά να πάρω πρώτα τους σενσορες να την δοκιμάσω.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


      Μεγάλη προσοχή θέλει η αγορά των διακοπτών της Aqara και εξηγώ, υπάρχουν μικροί με 2 λειτουργίες και πιο καινούργιοι με 3 και μεγάλοι με 2 πλήκτρα με 3 και αντίστοιχα καινούργιοι με 7 !!! Μεγάλο με ένα κουμπί δεν έχω πάρει !!! Διαβάζουμε πολύ προσεκτικά την περιγραφή του προϊόντος πριν αγοράσουμε !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση
    • Ο/H vasma έγραψε:

      Γεια, το τελευταίο διάστημα δεν μου δουλεύουν σκηνές ειδοποιήσεις σχεδόν τίποτα, εντωμεταξύ δεν μπορώ να προσδιορίσω το πότε ξεκίνησε το πρόβλημα γιατί ενεργοποιώ αισθητήρες πόρτας & κάμερες μόνο οταν απουσιάζω απο το σπίτι, πριν 5 ήμερες ξέχασα να απενεργοποιήσω τις σκηνές και εκεί κατάλαβα ότι δεν δουλεύουν, ούτε και το αλάρμ.

      Ο/H vasma έγραψε:

      Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος, έχω το Mijia Gateway σε China περιοχή και δεν μου δουλεύει τίποτα το τελευταίο διάστημα, ούτε το αλάρμ/συναγερμοί και ούτε οι ειδοποιήσεις έρχονται στο mi6...

      Γενικά έχω προσέξει κι εγώ ότι το Μi home πλέον έπαψε να βγάζει ειδοποιήσεις. Οι σκηνές και όλοι οι αυτοματισμοί λειτουργούν κανονικά και δεν υπάρχει κάποιο θέμα, απλά δεν εμφανίζονται ειδοποιήσεις στο κινητό. Εννοείται ότι το region στην εφαρμογή είναι το China (mainland China δεν υπάρχει πλέον σαν επιλογή).
      Αυτό έγινε από τη στιγμή που πήρε το Μi8 μου την τελευταία ενημέρωση της αγγλοκινέζικης stable rom πριν μια βδομάδα περίπου την 10.3.2.
      Υπάρχει κάποιο φιξ για το πρόβλημα αυτό?
      Γιατί άμα είναι να έχουμε κάμερες κτλ και να μην δεχόμαστε ειδοποιήσεις στην περίπτωση που λαμβάνουν κίνηση, είναι σαν να μην τα έχουμε...
      Ελπίζω να μην έκοψε η Xiaomi τις ειδοποιήσεις όταν είσαι εκτός Κίνας , όπως έκανε στο παρελθόν που κλείδωσε μερικές survailance κάμερες. Αν το έκανε πάλι, να την πάρει και να την σηκώσει...