Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλημέρα σε όλους!

      Παρέλαβα σήμερα από Aliexpress το Aqara Gateway, και έχω το εξής πρόβλημα.

      Κατέβασα την εφαρμογή Xiaomi Home από το Playstore. ΈΒαλα China/English και το έκανα pair.
      Όλα καλά μέχρι που μου ζήτησε update.
      Ξεκίνησε το update να προχωράει κανονικά και ξαφνικά έβγαλε fail και το gateway offline.

      Από εκείνη τη στιγμή δεν μπορώ ούτε reset να το κάνω.
      Δοκίμασα και τους δύο τρόπους, είτε πιέζοντας το κεντρικό πλήκτρο παρατεταμένα ή 10 φορές.

      Η συσκευή την βάζω στο ρεύμα, ανάβει άσπρο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά μένει σβηστή.

      Καμία βοήθεια...????
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Όταν το βάζεις στην πρίζα σε ποια γλώσσα μιλάει;

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Μετά το update δεν μιλάει.
      Μόλις το βάζω στη πρίζα, απλά ανάβει άσπρο για λίγο και μετά σβήνει.

      Δύσκολα τα πράγματα, δεν νομίζω να μπορώ να το επαναφέρω.

      Απλά δεν ξέρω, έκανα εγώ κάτι λάθος, κατά την εγκατάσταση .??
    • Το έκανα και αυτό...Νομίζω καταστράφηκε...

      Και ξενερώνω γιατί δεν πρόλαβα να το χαρώ καθόλου.
      Δεν έκανα κάτι λάθος. Μου ζήτησε update και το έκανα.

      Έχω στείλει και μήνυμα στον πωλητή, και περιμένω απάντηση... Αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη...

      Εσάς σας έβγαλε update ?
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Antonisjr έγραψε:

      Το έκανα και αυτό...Νομίζω καταστράφηκε...

      Και ξενερώνω γιατί δεν πρόλαβα να το χαρώ καθόλου.
      Δεν έκανα κάτι λάθος. Μου ζήτησε update και το έκανα.

      Έχω στείλει και μήνυμα στον πωλητή, και περιμένω απάντηση... Αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη...

      Εσάς σας έβγαλε update ?


      2 update από την μέρα που το σέταρα και όλα καλά !!! Είναι λίγο δύστροπο, δοκίμασε ξανά και ξανά με υπομονή γιατί δεν νομίζω πως χάλασε έτσι απλά !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Καλημέρα σας,

      Καιρό τώρα δεν έχω ξεφύγει από την 1 LIFX λάμπα που πρωτοπήρα για να δοκιμάσω το δίκτυο μου, αυτοματισμούς geofencing κλπ ώστε να μην πέσω έξω σε μια μαζική αγορά που θα με πελαγώσει και δεν γνωρίζω να διαχειρίζομαι.

      Ετοιμάζομαι να μετακομίσω και θέλω τώρα μετά από αρκετό διάβασμα και αναζήτηση να ξεκινήσω με την αυτοματοποίηση του σπιτιού μου και ενδιαφέρομαι για τα προϊόντα της Aqara μιας και είναι συμβατά με Apple Homekit και παντού διαβάζω μόνο θετικά σχόλια.

      Το μεγάλο μου θέμα είναι ένα όμως. Οι διακόπτες της Aqara είναι για τετράγωνο ηλεκτρολογικό κουτί και τα περισσότερα Ελληνικά σπίτια, πέρα από τα κουτιά διακλάδωσης και πίνακα, είναι στρόγγυλα. Υπάρχει κάποιος εδώ που το έλυσε με κάποιους άλλους διακόπτες, που να είναι διαθέσιμοι και σε HomeKit; Απ'όσο έχω διαβάσει οι Sonoff που είναι για στρόγγυλο κουτί δεν είναι συμβατοί με Homekit αλλά ούτε και με το Aqara hub μπορούν να συνδεθούν ώστε να τους εκμεταλλευτείς με Homekit από εκεί. Μπορούν να δουλέψουν μεταξύ τους μόνο με Home Assistant χάνοντας βέβαια την εποπτεία τους.

      Ο διακόπτης είναι από τα πιο σημαντικά στοιχεία για το σπίτι μιας και θέλω να παραμείνει ανθρώπινο και χωρίς πολυπλοκότητες για την σύντροφο μου αλλά και για επισκέπτες ή φιλοξενούμενους χωρίς να μου χαλάνε τις αυτοματοποιήσεις και τον συγχρονισμό ανοιγοκλείνοντας ουσιαστικά την παροχή στις λάμπες.

      Σε πρώτη φάση ενδιαφέρομαι μόνο για φωτισμό και άντε κάνα 2 πριζάκια που έχουν νόημα να είναι smart.

      Έχω Apple TV για Homekit Hub
      Και έτοιμο raspberry pi 3 b+ με στημένο Home Assistant μιας και είναι μονόδρομος για ποιοτικούς σύνθετους αυτοματισμούς.

      Ευχαριστώ προκαταβολικά,
      Αλέξανδρος.
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Υπάρχουν οι αντίστοιχοι διακοπές λοιπόν της Aqara οι οποίοι είναι αυτοκόλλητοι στον τοίχο και δεν χρειάζονται ρεύμα από κει και πέρα αν επιμένεις θα πρέπει να σκάψεις τον τοίχο και να κάνεις μερεμέτια, η δεύτερη λύση που μπορώ να σου προτείνω ως Apple user είναι οι διακόπτες της Koogeek οι οποίοι υπάρχουν και διαθέσιμοι στην Ελλάδα !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση