Διαφήμιση
Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

>> Ενημέρωση όλων των μελών <<

Έγινε η διανομή νέων XTRV-9.5.16/17 ROM για 35 συσκευές στα VIP μέλη μας...

Δείτε τις πληροφορίες στα VIP mail που σας έχουμε στείλει.

Oι αυτόματες ενημερώσεις (ΟΤΑ) σήμερα στα απλά μέλη μας θα εμφανιστούν μετά από 12 - 24 ώρες μετά από τους VIP !

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

Εγώ την έβγαλα καθαρή μιας και είχα ένα κουπόνι και πλήρωσα κάτι λιγότερο από 20€ !!!

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση

Τα έχουμε πει αυτά, οτιδήποτε πάνω από 22 € ελλοχεύει κινδύνους !!!

Την έκανα και εγώ την παραγγελία. Έφτιαξα νέο λογαριασμό και πήρα το κουπόνι, οπότε έπεσα κάτω από το όριο!

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H tedev έγραψε:

Καλά για θερμοσίφωνα το θεωρώ υπερβολή και μεγάλο. πάρε ένα sonoff. (αν μου πεις ότι θες να το ελέγχεις απο κουμπί Xiaomi... οκ σε καταλαβαίνω. εγώ έχω βρεί λύση για αυτό ήδη αλλά είναι ιστορία)

όσο για το θα εξαφανιστεί.... είμαι σίγουρος. κανονικά 2 ήθελα να πάρω αλλά ας έρθει πρώτα να δούμε πως δουλεύει και βλέπουμε. γενικά δεν υπάρχει ούτε ένα youtube βίντεο για αυτό το πράγμα.
      Θα με ενδιέφερε να περιγράψεις πως κατάφερες να ελέγχεις το θερμοσίφωνα με κουμπί xiaomi με ρελέ της sonoff και αν μπορείς να το ελέγξεις από το mi home.

Θα πρέπει να κάνεις λογαριασμό Sonoff και να δηλώσεις Κίνα ως region και μετά να πας μέσα στις ρυθμίσεις Mi Home στο Lab Futures και να κανείς bind τον λογαριασμό !!! Εάν κάνεις το λογαριασμό με region Ελλάδα δεν πρόκειται να τον βλέπεις μέσω του Mi Home !!!

• Ο/H spkour έγραψε:

Ο/H tedev έγραψε:

Καλά για θερμοσίφωνα το θεωρώ υπερβολή και μεγάλο. πάρε ένα sonoff. (αν μου πεις ότι θες να το ελέγχεις απο κουμπί Xiaomi... οκ σε καταλαβαίνω. εγώ έχω βρεί λύση για αυτό ήδη αλλά είναι ιστορία)

όσο για το θα εξαφανιστεί.... είμαι σίγουρος. κανονικά 2 ήθελα να πάρω αλλά ας έρθει πρώτα να δούμε πως δουλεύει και βλέπουμε. γενικά δεν υπάρχει ούτε ένα youtube βίντεο για αυτό το πράγμα.
      Θα με ενδιέφερε να περιγράψεις πως κατάφερες να ελέγχεις το θερμοσίφωνα με κουμπί xiaomi με ρελέ της sonoff και αν μπορείς να το ελέγξεις από το mi home.
      ΚΑΠΟΙΑ στιγμή ελπίζουμε ότι θα δουλέψει η επικοινωνία που υπάρχει της eWelink με την Xiaomi. δυστυχώς ΛΕΝΕ ότι παίζει μόνο όταν και τα 2 είναι mainland china.

όσο αφορά για το πως το έχω κάνει....
      περιλαμβάνει XIAOMI - OPENHAB - IFTTT - EWELINK.
      αν δεν έχεις στημένο openhab, ξέχασε το δεν γίνεται. αν το έχεις, θέλει λίγη δουλειά για να το ρυθμίσεις.

στην τελική για να σου εξηγήσω πως λειτουργεί το όλο σενάριο μου...
      έχω ένα mijia smart switch το στρογγυλο στο μπάνιο.
      έχω βάλει το openhab να βλέπει αν κάποιος το κρατήσει πατημένο.
      αυτό τότε μέσω IFTTT ανάβει το sonoff και για να ξέρω ότι έγινε...
      το openhab βάζει στο google home που έχω στο σαλόνι να πεί ότι ο θερμοσίφωνας άνοιξε για 30 λεπτά.
      τα 30 λεπτά το έχω ορίσει πάλι μέσα από το openhab γιατί ξέρω ότι τόση ώρα θέλω για να έχω νερό να κάνω μπάνιο.
      μετά τα 30 λεπτά, το openhab βάζει το google home να πεί ότι έσβησε ο θερμοσίφωνας.

ΥΓ. εννοείται ότι μπορώ να ανάψω το θερμοσίφωνα απλά με την φωνή στο google assistant χωρίς openhab και μαλακίες αφού το ewelink υποστηρίζει google assistant. βοηθάει όταν είμαι εκτός σπιτιού. ο λόγος που το έχω κάνει αυτό με το κουμπί στο μπάνιο (πέρα από το γεγονός ότι ελέγχω και αλλες 2 συσκευές με το κουμπί) είναι γιατί δεν θέλω να φωνάζω μέσα στο σπίτι να ανάψει ο θερμοσίφωνας.
    • Διαφήμιση

Έχει δοκιμάσει κανείς στην πράξη, να βάλει και το mi home και το ewelink σε mainland china και να τα συνδέσει; Γιατί η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος σου είναι πολύ καλός αλλά μου φάνηκε περίπλοκος!

• Παίδες, με τις μπαταρίες των αισθητήρων τι παίζει; Είδα κάποια παιδιά να λένε ότι βγάζουν ειδοποίηση αν θέλουν αλλαγή. Η ειδοποίηση όταν βγαίνει μετά αφήνει καθόλου χρόνου ή είναι στο τσακ πριν σβήσουν; Αν τελειώνει η μπαταρία συμπεριφέρονται περίεργα (π.χ false triggers) η απλά σβήνουν; Εμένα σχεδόν 1 χρόνο τώρα κρατάνε γερά, απλά μιας και απ'ότι φαίνεται υπάρχει η πληροφορία του ποσοστού μπαταρίας, δεν καταλαβαίνω γιατί η Xiaomi δεν το δείχνει στο Mi Home app. Ειδικά άμα θες να φύγεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα θα'ταν σωτήριο να ξέρεις ποιος είναι σχετικά πιο "πεσμένος" ώστε να αλλάξεις μπαταρία για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    • Ο/H tedev έγραψε:

ωπα. το aliexpress Θα περάσει τελωνείο?

περιμένω ένα xiaomi doorbell το οποίο βγήκε 40κάτι ευρώ. θα φάω τελωνείο?
      To aliexpress δεν περνάει τίποτα.
      Μια πλατφόρμα είναι.

Ο πωλητής σου είναι ο αρμόδιος για το θεμα της παραγγελίας.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Διαφήμιση
    • Ο/H spkour έγραψε:

Έχει δοκιμάσει κανείς στην πράξη, να βάλει και το mi home και το ewelink σε mainland china και να τα συνδέσει; Γιατί η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος σου είναι πολύ καλός αλλά μου φάνηκε περίπλοκος!

Δοκίμασα αλλά δεν τα κατάφερα....
      Ενώ δείχνει συνδεδεμένος ο λαγαριασμος του Sonoff μέσα στο mi Home app, δεν βλέπει τον διακόπτη sonoff...

@PJG Τον λογαριασμό τον ενεργοποιήσεις Κίνα ή Ελλάδα ;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro