Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H kougis έγραψε:

      Ο/H RpMz έγραψε:

      Εγώ πάντως έχω κάνει κάτι αντίστοιχο με το Siri του iOS.

      Έχω ένα iPhone συνέχεια στο ρεύμα, και έχω ενεργοποιήσει να δέχεται τις φωνητικές εντολές μέσω του Siri και εκτελώ τα σενάρια του Mi Home μέσα από εκεί, κάτι σαν Alexa.

      Εκτελώ ότι σενάριο έχω φτιάξει όπως: ενεργοποίηση συναγερμού, φωτισμού, καλοριφέρ, τηλεόρασης, κλιματιστικό κτλ.

      Επίσης το Siri έχει και διαφορά αλλά πράγματα όπως καιρός κτλ.

      Όποτε με ένα φτηνό μεταχειρισμένο iPhone κάνετε δουλίτσα.
      Από ποιο iphone και πάνω δουλευει; Ένα παλιό iPad 3 που έχω, θα κάνει τη δουλειά; Στο κλιματιστικό τι έχεις βάλει για να το κλείνεις;


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Δεν γνωρίζω με τις εκδόσεις πια λειτουργεί, μπορείς όμως να κάνεις μία προσπάθεια.

      Εγώ το έχω στήσει σε iPhone 5s.

      Σχετικά με το κλιματιστικό, το διαχειρίζομαι μέσω του Xiaomi IR Controller ( το μαύρο στρογγυλό).
    • 12.1 version έχω. Για το Siri ψάξε μέσα του στο μενού Ρυθμίσεις του iOS πως ενεργοποείται.

      Μετά πας στο Mi Home και ορίζεις τις φωνητικές εντολές.
    • Διαφήμιση
    • @Rigoc ξεκίνα από το γεγονός ότι όλες οι συσκευές της Xiaomi δεν υποστηρίζονται σε όλους τους Server.Διάλεξε για αρχή να συνδέσεις την κάμερα μέσω του Mi Home στον Mainland China και αν εχεις επιτυχία, μετά εξετάζεις τις εναλλακτικές σου..
    • Καλησπέρα παιδιά,
      Κάποιες ερωτήσεις για γεφυροποιηση aqara και Mi. Έχω κάνει τη γεφυροποιηση των 2 και στο aqara αν μπω στην εφαρμογή μου δείχνει τους σενσορες. Υπάρχει κάποια ρύθμιση να φαίνεται στην οικία; Η πρέπει να να περάσω τους αισθητήρες από την αρχή;
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Παίδες γίνεται μεταφορά συσκευών με τα σενάρια τους σε άλλο σπίτι;
      Μετέφερα το gateway και sensors σε άλλο σπίτι (και άλλη χώρα) και βαριέμαι να τα ξαναστηνω.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Θέλω να πιστεύω πως αν στηθεί στο ίδιο router δεν θα έχεις πρόβλημα.
      Xiaomi Mi4, Gateway, Smart WiFi Socket ZigBee, 3 USB Mini Power Strip, Yeelight RGBW E27 Bulb, Smart Human Body Sensor, Yeelight Smart Light Strip, Aqara Smart Light Switch Wireless, Smart Temperature and Humidity Sensor, Smart Door and Windows Sensor, Universal IR Remote Controller, Mijia Bedside Lamp Bluetooth Control WiFi, Miband 2, Aqara 2B Wall Switch ZigBee Version Controller, Mi Magic Controller, Yeelight Smart LED Ceiling Light, Smart Home Aqara Human Motion Sensor
    • Διαφήμιση
    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Παίδες γίνεται μεταφορά συσκευών με τα σενάρια τους σε άλλο σπίτι;
      Μετέφερα το gateway και sensors σε άλλο σπίτι (και άλλη χώρα) και βαριέμαι να τα ξαναστηνω.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Νομίζω τα σενάρια είναι συνδεδεμένα με τον Mi account που έχεις. Μόλις συνδεθείς στη Mi home εφαρμογή με το λογαριασμό σου και συνδέσεις το Gateway και τα παρελκόμενα, θα εμφανιστούν αυτόματα και τα σενάρια που ήδη έχεις φτιάξει.

      Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk
      The day is my enemy, the night is my friend
    • Ο/H tinkano έγραψε:

      Θέλω να πιστεύω πως αν στηθεί στο ίδιο router δεν θα έχεις πρόβλημα.
      Ποιο ίδιο ρούτερ.
      Άλλη χώρα, άλλο ρούτερ!

      Anyway θα δοκιμάσω μήπως παίξει αυτό που λέει ο Zan να περάσω πρώτα το gateway μήπως βγουν και τα άλλα.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • το σκέφτεσαι λάθος. δεν έχει καμία σημασία σε ποιά χώρα και σε ποιο router είσαι.

      το βάζεις στο ρεύμα, συνδέεις το gateway με το wifi σου..... (αν έχεις το ίδιο όνομα wifi και κωδικό θα παίξει κατευθείαν)
      και τα παρελκόμενα συνδέονται στο gateway.

      όλα αυτά θα παίξουν αν συνδεθείς στον ίδιο server που ήσουν πριν. πχ.... mainland china.
    • Ο/H tedev έγραψε:

      το σκέφτεσαι λάθος. δεν έχει καμία σημασία σε ποιά χώρα και σε ποιο router είσαι.

      το βάζεις στο ρεύμα, συνδέεις το gateway με το wifi σου..... (αν έχεις το ίδιο όνομα wifi και κωδικό θα παίξει κατευθείαν)
      και τα παρελκόμενα συνδέονται στο gateway.

      όλα αυτά θα παίξουν αν συνδεθείς στον ίδιο server που ήσουν πριν. πχ.... mainland china.
      Πώς το σκέφτομαι λάθος και εσύ σωστά;
      Γίνεται σε άλλη χώρα να έχω το ίδιο Wi-Fi δηλαδή;
      Ή προτείνεις να κάνω rename το Wi-Fi.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Διαφήμιση
    • μην μπερδεύεις το WiFi με το internet.

      το gateway ψάχνει να βρεί ένα WiFi δίκτυο με την ονομασία που είχες στο WiFi Ελλάδα. Αν από το router που έχεις εκεί, αλλάξεις το όνομα του WiFi και βάλεις αυτό που είχες Ελλάδα με το κωδικό που είχες Ελλάδα, τότε το gateway θα συνδεθεί κατευθείαν.

      αν δεν θες να το κάνεις αυτό, θα πρέπει να κάνεις reset κρατώντας το κουμπί στο gateway και να το ξανά κάνεις discover μέσα από το mi home.

      αυτή τη στιγμή απλός σου είπα ότι είπα και στο προηγούμενο post μου.

      "Παίδες γίνεται μεταφορά συσκευών με τα σενάρια τους σε άλλο σπίτι;"
      αυτό σκέφτεσαι λάθος. οι συσκευές σου λειτουργούν μεταξύ τους. όχι σε συνδυασμό με το σπίτι σου. δώσε τους internet και δεν θα καταλάβουν ότι άλλαξε κάτι άλλο.