Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλημέρα στην ομάδα εχω το gateway το πρώτο ξαφνικά άρχισε όλη μέρα να αναβοσβήνει το φως του σαν να ψάχνει κάτι, σαν να αποσυνδέεται και να συνδέεται ξανά. και το δεύτερο ενω εργαζόταν κανονικά και άναβε την νύκτα ξαφνικά ανάβει και μετά δεν σβήνει το πρωί
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H tedev έγραψε:

      το τραβάτε πολύ χωρίς λόγο και βγαίνετε εκτός θέματος.

      τα Fibaro είναι να έχεις λεφτά να χαλάς. θέλεις gateway, η μπρίζα είναι bluetooth κτλ κτλ. ωραία τα Fibaro, αλλά τραγικά ακριβά για κάποιον που θέλει να φτιάξει ένα smart home (δεν μιλάμε για ένα διακόπτη) και από ότι λες δεν θες να δώσεις λεφτά.

      το sonoff θα σου κάνει την δουλειά σου και για να μπορείς το ελέγχεις από μακριά, θέλει internet και σύνδεση με τον server τους. δεν χρειάζεται μερεμέτι. είναι φθηνός... πάρε αυτό και θα ταιριάζει λίγο περισσότερο με τους διακόπτες που έχεις τώρα.

      τα xiaomi θέλουν πάλι σύνδεση με τον server τους. δεν μπορείτε να τα έχετε όλα δικά σας, δωρεάν και να νιώθετε και "ασφαλείς" μην τυχόν κάποιος σου ανάψει το φως. αν θες να το βάλεις, ή θα πρέπει να σκάψεις το τοίχο, ή θα πρέπει να βάλεις τετράγωνο εξωτερικό κουτί. φώναξε ηλεκτρολόγο.
      προσωπικά προτιμώ τον aqara γιατί είναι διακόπτης και όχι touch-sensitive τζαμάκι και μου προσφέρει αυτοματισμούς για τα υπόλοιπα xiaomi. δεν μ'αρέσει καθόλου αυτό στο sonoff. Ελπίζω κάποια στιγμή η aqara να βγάλει διακόπτες στρογγυλούς και εκεί να τελειώσουν όλα μας τα θέματα.

      αν θέλεις να ξεφορτωθείς το server της xiaomi και να μην κρέμεσαι από πάνω τους η λύση δεν είναι μόνο το Apple Homekit.... βάζεις openhab ή homeassistant και τα κάνεις όλα από εκεί. μην ρωτήσεις πως γίνεται αυτό, θέλει διάβασμα και ώρες. χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, αν δεν είσαι σίγουρος για το πως θα ανοίξεις έναν διακόπτη τοίχου, θα τα βρείς ακόμα πιο σκούρα με τις 2 παραπάνω πλατφόρμες.


      Μόνο που το θέμα δεν είναι αν μου ανάψει κάποιος το φως αλλά ότι στο xiaomi που ήδη έχω για να οπλίσω το σύστημα πρέπει να ενεργοποιήσω ένα ένα τα σενάρια για κάθε αισθητήρα και για να τα απενεργοποιήσω πρέπει ξανά το ίδιο.
      Αυτό δεν το λες και αυτοματισμό ούτε smart.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • Ο/H kougis έγραψε:

      Μόνο που το θέμα δεν είναι αν μου ανάψει κάποιος το φως αλλά ότι στο xiaomi που ήδη έχω για να οπλίσω το σύστημα πρέπει να ενεργοποιήσω ένα ένα τα σενάρια για κάθε αισθητήρα και για να τα απενεργοποιήσω πρέπει ξανά το ίδιο.
      Αυτό δεν το λες και αυτοματισμό ούτε smart.

      πες μου ότι έχεις φτιάξει σενάρια για ένα ένα όπου λες πχ ότι αν ανοίξει το παράθυρο χτύπα σειρήνα ή αν δεις κίνηση χτύπα σειρήνα και κάθε φορά που θες να φύγεις ή να μπείς στο σπίτι τα ανοίγεις και τα κλείνεις...
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H tedev έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Μόνο που το θέμα δεν είναι αν μου ανάψει κάποιος το φως αλλά ότι στο xiaomi που ήδη έχω για να οπλίσω το σύστημα πρέπει να ενεργοποιήσω ένα ένα τα σενάρια για κάθε αισθητήρα και για να τα απενεργοποιήσω πρέπει ξανά το ίδιο.
      Αυτό δεν το λες και αυτοματισμό ούτε smart.

      πες μου ότι έχεις φτιάξει σενάρια για ένα ένα όπου λες πχ ότι αν ανοίξει το παράθυρο χτύπα σειρήνα ή αν δεις κίνηση χτύπα σειρήνα και κάθε φορά που θες να φύγεις ή να μπείς στο σπίτι τα ανοίγεις και τα κλείνεις...


      Έτσι ακριβώς





      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • Ο/H kougis έγραψε:

      Ο/H tedev έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Μόνο που το θέμα δεν είναι αν μου ανάψει κάποιος το φως αλλά ότι στο xiaomi που ήδη έχω για να οπλίσω το σύστημα πρέπει να ενεργοποιήσω ένα ένα τα σενάρια για κάθε αισθητήρα και για να τα απενεργοποιήσω πρέπει ξανά το ίδιο.
      Αυτό δεν το λες και αυτοματισμό ούτε smart.
      πες μου ότι έχεις φτιάξει σενάρια για ένα ένα όπου λες πχ ότι αν ανοίξει το παράθυρο χτύπα σειρήνα ή αν δεις κίνηση χτύπα σειρήνα και κάθε φορά που θες να φύγεις ή να μπείς στο σπίτι τα ανοίγεις και τα κλείνεις...
      Έτσι ακριβώς





      Sent from my iPhone using Tapatalk
      ναι οκ δεν σου φταίει η Xiaomi. Μια χαρά smart είναι. Μην βιαζόμαστε να κρίνουμε αν δεν το έχουμε ψάξει.

      1) Ανοίγεις το gateway.
      2) Πατάς το Auto
      3) Alert
      4) Alert trigger device
      5) Διάλεξε ποιες συσκευές θες να ενεργοποιούν τον συναγερμό όταν αλλάξει κάτι
      6) More Settings > Push Notification to your phone
      7) More Settings > Hub alert ringtone > Police car tone 1

      πέτα τα σενάρια που έχεις φτιάξει γιατί είναι άχρηστα.
      μόλις ενεργοποιήσεις το συναγερμό.... θα τα δεις να δουλεύουν.

      το μόνο ηλίθιο που έχει η xiaomi όσο αφορά το συναγερμό, είναι ότι δεν σου δίνει χρόνο όταν μπαίνεις για να τον απενεργοποιήσεις.
    • Ο/H alnikou έγραψε:

      Καλημέρα στην ομάδα εχω το gateway το πρώτο ξαφνικά άρχισε όλη μέρα να αναβοσβήνει το φως του σαν να ψάχνει κάτι, σαν να αποσυνδέεται και να συνδέεται ξανά. και το δεύτερο ενω εργαζόταν κανονικά και άναβε την νύκτα ξαφνικά ανάβει και μετά δεν σβήνει το πρωί
      Το ίδιο σχεδόν κάνει κ μένα αλλά που που αναβοσβηνει μερικές φορές λες κ ψάχνει κάτι να βρει , ίσως να αποσυνδέεται κιόλας οταν το κάνει... Αλλά δε δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα.... Τι να είναι αυτό πάλι;;;;
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Βλέπω στο GearBest πρίζες xiaomi και έχει μια με 18 και μια με 28 δολάρια. Ποια η διαφορά τους; Ξέρει κανείς;


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H kougis έγραψε:

      Λείπω στο GearBest πρίζες xiaomi και έχει μια με 18 και μια με 28 δολάρια. Ποια η διαφορά τους; Ξέρει κανείς;


      Sent from my iPhone using Tapatalk


      Δώσε τα λινκ να σου πούμε !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Λείπω στο GearBest πρίζες xiaomi και έχει μια με 18 και μια με 28 δολάρια. Ποια η διαφορά τους; Ξέρει κανείς;


      Sent from my iPhone using Tapatalk


      Δώσε τα λινκ να σου πούμε !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro


      xiaomi-socket-zigbee-_gear


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Λείπω στο GearBest πρίζες xiaomi και έχει μια με 18 και μια με 28 δολάρια. Ποια η διαφορά τους; Ξέρει κανείς;


      Sent from my iPhone using Tapatalk


      Δώσε τα λινκ να σου πούμε !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro


      xiaomi-socket-zigbee-_gear


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Λείπω στο GearBest πρίζες xiaomi και έχει μια με 18 και μια με 28 δολάρια. Ποια η διαφορά τους; Ξέρει κανείς;


      Sent from my iPhone using Tapatalk


      Δώσε τα λινκ να σου πούμε !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro


      xiaomi-socket-zigbee-_gear


      Sent from my iPhone using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • με πήραν τηλέφωνο σήμερα από mi store να μου πουν ότι έφτασε το κιτ με τους αισθητήρες και το gateaway το ευρωπαϊκό, τελικά από 99 ευρώ που μου είχαν πει παίζει πολύ υψηλότερα και δεν νομίζω ότι αξίζει (129 ευρώ). Επίσης φέρανε και λάμπες αλλά δεν ρώτησα πόσο τις έχουν.