Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H spkour έγραψε:

      Υπάρχει τρόπος να φτιάξω στο mihome γκρουπ με λάμπες yeelight, ώστε να τις χειρίζομαι όλες μαζί;






      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      Άμεση η ανταπόκριση! Ευχαριστώ.
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Αν ανεβάσω φώτο του διακόπτη που ζεσταίνει το νερό στο θερμοσίφωνα, μπορείτε να προτείνετε εναλλακτικό σύστημα για να βάζω νερό να ζεσταίνεται μέσω κινητού;

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Αν ανεβάσω φώτο του διακόπτη που ζεσταίνει το νερό στο θερμοσίφωνα, μπορείτε να προτείνετε εναλλακτικό σύστημα για να βάζω νερό να ζεσταίνεται μέσω κινητού;

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Ανέβασε και βλέπουμε

      Sent from my SM-G965F using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Αυτός εδώ είναι

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Αυτός εδώ είναι

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Είναι διακόπτης ή μπουτον?
      Προφανώς χρησιμοποιείς ρελε για τον έλεγχο του θερμοσίφωνα.

      Sent from my SM-G965F using Tapatalk
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @RASTAVIPER θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο τι έχεις κάνει για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ;;; Αν είναι δυνατόν και μια φωτό του ηλεκτρολογικού πίνακα !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Μια υλοποίηση από ένα μέλος του iPhoneHellas (βάζουμε ότι πρίζα θελουμε) !!! Τα υλικά που θα χρειαστούμε είναι:
      • Ρελέ ισχύος 20Α ή ανάλογα με τον θερμοσίφωνα που έχουμε. Σίγουρα όσο είναι και η ασφάλειά του
      • Πρίζα σούκο ράγας
      • Ένα φις σούκο
      • καλώδιο 4mm (για το φορτίο)
      • καλώδιο 1.5mm (για τον έλεγχο)
      • SmartPlug (επιλογής μας, εγώ χρησιμοποίησα ElgatoEve energy που έχει εγγενή υποστήριξη για το homekit)

      Το συνολικό κόστος, για εμένα ήταν ~70ευρώ (50 είχε το Elgato, 20 όλα τα υπόλοιπα)


      ΠΡΙΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ!!!

      Η βασική συνδεσμολογία είναι η εξής:
      • Συνδέουμε τη σούκο ράγας (παίρνουμε ρεύμα από μια οποιαδήποτε ασφάλεια 10Α του πίνακα, για ασφάλεια :) ), ουδέτερος και γείωση κανονικά από τον πίνακα (με το ψιλό καλώδιο 1.5mm)
      • κουμπώνουμε πάνω της το smart plug μας
      • Πάνω στο Smart Plug βάζουμε το φις σούκο, στο οποίο έχουμε βάλει δυο καλώδια (προς το παρόν τα αφήνουμε στον αέρα) (το ψιλό καλώδιο 1.5mm)
      • Συνδέουμε το ρελέ ισχύος, παράλληλα με τον υπάρχον διακόπτη (καλό είναι να αφήσουμε τον διακόπτη σε λειτουργία, για την περίπτωση που κάτι συμβεί με το smart plug, να μπορούμε να ανάψουμε τον θερμοσίφωνα manually)
      • Για αυτή τη σύνδεση χρειαζόμαστε τα χοντρά καλώδια (4mm)
      • Στις εισόδους φορτίου του ρελέ μας (είσοδοι 2 & 4), συνδέουμε τα καλώδια από τις εισόδους του διακόπτη και στις εξόδους τα αντίστοιχα
      • Τέλος, στην είσοδο ελέγχου του ρελέ, συνδέουμε το ένα από τα καλώδια του φις σούκο, και στην έξοδο το άλλο
      • Είμαστε έτοιμοι!


      Στα επισυνημμένα αρχεία μπορείτε να το δείτε και γραφικά.
      Χοντρές γραμμές, σημαίνουν χοντρό καλώδιο (4mm) για το φορτίο, ενώ οι λεπτές αντίστοιχα λεπτό (1.5mm) για τον έλεγχο.
      Σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια, έχω τη συνδεσμολογία του ρελέ ισχύος, καθώς και το ρελέ που χρησιμοποίησα εγώ.

      Μια έξυπνη λύση για να μην προεξέχει η όλη εγκατάσταση (και φωνάζει η γυναίκα :P ), είναι να μπει η σούκο ράγας και όλο το σύστημά της πίσω από τον πίνακα, ξαπλωτή. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον πίνακα του καθενός, πόσο χώρο έχει. Εμένα χωρούσε ώστε να την ξαπλώσω κάτω, από πάνω το elgato και πιο πάνω το φις. Κατάφερα μάλιστα να φέρω το elgato σε τέτοιο σημείο, ώστε να φαίνεται σε θέσεις ασφάλειας για να έχω και οπτική επιβεβαίωση πότε είναι αναμμένο ή όχι.


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Δεν έχω κάνει τίποτα εγώ, σε νέο σπίτι μπήκα και βλέπω ότι είναι πολύπλοκο το θέμα.
      Νόμιζα ότι βγάζω τον διακόπτη συνδέω κάποιο συστηματακι και τέλος.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Δεν έχω κάνει τίποτα εγώ, σε νέο σπίτι μπήκα και βλέπω ότι είναι πολύπλοκο το θέμα.
      Νόμιζα ότι βγάζω τον διακόπτη συνδέω κάποιο συστηματακι και τέλος.

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      Δεν είναι πολύπλοκο από την στιγμή που έχεις διακόπτη εξ αρχής . διευκρίνισε μου όμως είναι διακόπτης ή μπουτον? Τον κάνεις πχ κάτω για να ανοίξει ο θερμοσίφωνας και πάνω για να κλείσει? Η τον πατας και επανέρχεται πίσω?

      Sent from my SM-G965F using Tapatalk
    • για διακόπτη το βλέπω και όχι για μπουτόν.

      φαντάζομαι θα είναι ένας απλός διακόπτης για κανά ρελέ για το θερμοσίφωνα. αν θες να το λύσεις με xiaomi... πάρε έναν Aqara μονό διακόπτη τοίχου και θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με διακόπτη και από μακριά.

      αν μπορείς να βγάλεις το διακόπτη να δείξεις από πίσω την καλωδίωση, τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο απλά.
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ακριβώς αν είναι κλασσικός διακόπτης μπορεί απλά να τον αντικαταστήσει με έναν Aqara η έναν sonoff. Με την προϋπόθεση ότι στο τοίχο εκτός από φάση και επιστροφή θα έχει και ουδέτερο, διαφορετικά θα πρέπει να περάσει ουδέτερο από τα κουτιά διακλάδωση.

      Sent from my SM-G965F using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Κλασικός διακόπτης είναι.
      Ξέρετε πώς βγαίνει ο συγκεκριμένος για να μην κάνω ζημιά στον τοίχο;

      Βάζω κατσαβίδι από κάτω και πιέζω προς τα έξω ή υπάρχει άλλη τεχνική;

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel