Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Μετά από σχεδόν δύο μήνες ήρθε, τώρα πρέπει να βρω χρόνο να μετακομίσω όλες συσκευές μου σε αυτό και φυσικά να τα συνδέσω με το Apple HomeKit !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση
    • Γεια σας και απο εμενα εχω 2 ερωτησεις
      1) Υπαρχει τροπος τις yeelight να τις εχω ταυτοχρονα και στην εφαρμογη της yeelight και στο mihome?
      2) εχω παραγγειλει τα switch xiaomi mijia τα μικρα τα στρογγυλα , αυτα συνδεονται με το gateway με bluetooth?
      Απλα θελω να ρωτησω υπαρχει τροπος αυτα τα κουμπια να τα εχει μαζι του ενας που δεν εχει καν κινητο και να ανοιγει το εξω φως απο οσο γινεται μεγαλυτερη αποσταση? Επιδη εχω yeelight εξω να μπορει να την ανοιγεθ να βλεπει ακομα και η γιαγια πχ υπαρχει καποιος τροπος για κουμπι απο αποσταση?
      Ευχαριστω
    • Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Μετά από σχεδόν δύο μήνες ήρθε, τώρα πρέπει να βρω χρόνο να μετακομίσω όλες συσκευές μου σε αυτό και φυσικά να τα συνδέσω με το Apple HomeKit !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

      καλως τα δεχτηκες

      οταν το σεταρεις για δες η ενταση πχ για τον alarm sound σε ικανοποιει? ειναι ιδιος σε ενταση με το προηγουμενο?

      επισης η εφαρμογη aqara σε σχεση με το mi home? εντυπωσεις?

      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


      ** επισης βλεπω για το aqara hub και το Node-Red

      λεει πχ πως μπορεις να προσθεσεις gestures εξτρα στο aqara cube και πολλες νεες λειτουργιες και commands

      πολυ ενδιαφεροντα πραγματα κανει ο τυπος

    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      5.4.50
      Μέσα από την εφαρμογή την πήρα

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Θα κάνεις την μετάβαση σε AppleHome ή θα το δουλέψεις παράλληλα με το MiHome?

      Επίσης θα καταργήσεις το παλιό gateway ή θα τα αφήσεις να δουλέψουν παράλληλα? Θα δουλέψουν παράλληλα ή θα πρέπει να γίνουν ξανα pair τα devices στο Aqara GW?

      Sorry για τις απανωτές ερωτήσεις.
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @Dimitris Ntais δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τον ήχο και δεν θα το κάνω και τώρα γιατί έχω πολύ καλό συναγερμό, @RpMz η Aqara App μπροστά στην Mi δεν πιάνει μια οπότε μην ασχοληθείτε καθόλου έτσι και αλλιώς μπορεί να γίνει η δουλειά απευθείας από την Mi !!! Η μετάβαση είναι εύκολη, δε χρειάζεται να καταργήσεις την συσκευή από το παλιό hub για να το προσθέσεις στο καινούργιο απλά πας στο καινούργιο κάνεις την διαδικασία (add child device) πατάς το κουμπάκι reset στην συσκευή που θες να μεταφέρεις πάει στο καινούριο hub μαζί με τις αυτοματοποίησης αν έχεις βάλει και όλα καλά !!! Θα κρατήσω το παλιό hub ως backup, πάντως αυτό που ήθελα να επιτύχω έγινε δηλαδή όταν ανοίγω την εφαρμογή της Apple για το SmartHome η απόκριση στις συσκευές είναι αστραπιαία και θα χρησιμοποιώ πλέον το Mi Home μόνο για τα updates και κάποιες μικρορυθμίσεις !!! Κάποια στιγμή θα επανέρθω για το συγκεκριμένο θέμα με περισσότερες εντυπώσεις !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • Με τα σενάρια που έχεις στο Mi Home, φτιάχνεις αντίστοιχα στο AppleHome?

      Το περιμένω και εγώ πως και πώς να έρθει, για να ξεκινήσω το στήσιμο.
    • εμενα στο iphone x στην εφαρμογη της apple οικια δεν ανταποκρινεται τοσο καλα
      ενω δηλ στο mi home app δειχνει καποιους πχ σενσορες on line στην εφαρμοφη της apple τα δειχνει εκτος

      το ιδιο συμβαινει τελευταια και με τις philips hue που εχω...
    • Καλησπέρα στην παρέα -- θα ήθελα λίγο την βοηθεια σας γιατί έχω κάπως χαθεί.

      Στο AliExpress βλέπω πως υπάρχουν δύο τύποι hub, ένα με brand "Aqara" (που είναι και λίγο πιο ακριβό) και ένα με brand απλά "Mi".
      Εντωμεταξύ λένε έκδοση "2", ενώ κάποιοι λένε και έκδοση "3".

      Γενικά όπως βλέπετε θέλω και εγώ να ξεκινήσω αυτό το "hobby" αλλά έχω κάπως μπερδευτεί.

      Εϊναι ίδια; Οι συσκευές θα παίζουν η μία με την άλλη;

      Επειδή τελικά ΔΕ θα χρησιμοποιήσω τις δικές τους εφαρμογές, αλλά θα προσπαθησω να το πολεμήσω με το OpenHab, δε με νοιάζει τόσο το interface όσο να έχουν καλές δυνατότητες.

      Ευχαριστώ!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H captainrodos έγραψε:

      Γεια σας και απο εμενα εχω 2 ερωτησεις
      1) Υπαρχει τροπος τις yeelight να τις εχω ταυτοχρονα και στην εφαρμογη της yeelight και στο mihome?
      2) εχω παραγγειλει τα switch xiaomi mijia τα μικρα τα στρογγυλα , αυτα συνδεονται με το gateway με bluetooth?
      Απλα θελω να ρωτησω υπαρχει τροπος αυτα τα κουμπια να τα εχει μαζι του ενας που δεν εχει καν κινητο και να ανοιγει το εξω φως απο οσο γινεται μεγαλυτερη αποσταση? Επιδη εχω yeelight εξω να μπορει να την ανοιγεθ να βλεπει ακομα και η γιαγια πχ υπαρχει καποιος τροπος για κουμπι απο αποσταση?
      Ευχαριστω

      1. Για το 1 δε μπορώ να σου απαντήσω. Ας μας πουν τα παιδιά που διαθέτουν.

      2. Τα switch συνδέονται με το Gateway μέσω zigbee protocol και όχι bluetooth.

      3. Έχω δώσει το Aqara Switch (για να μην πατιέται τόσο εύκολα το κουμπί) στην γυναίκα μου, και ενεργοποιεί/ απενεργοποιεί τον συναγερμό μέσα από το Switch, χωρίς κινητό . Αν έχει οπτική επαφή (ακόμη και μέσα από παράθυρο σπιτιού) το έχω δοκιμάσει μέχρι 60 μέτρα και λειτουργεί κανονικά. Με εμπόδια θεωρητικά πολύ λιγότερο.