Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @PaixXiaomi στο σπίτι μου χρησιμοποίησα αυτό το μπουάτ και ταιρίαζει γάντι.
      Xiaomi Mi4, Gateway, Smart WiFi Socket ZigBee, 3 USB Mini Power Strip, Yeelight RGBW E27 Bulb, Smart Human Body Sensor, Yeelight Smart Light Strip, Aqara Smart Light Switch Wireless, Smart Temperature and Humidity Sensor, Smart Door and Windows Sensor, Universal IR Remote Controller, Mijia Bedside Lamp Bluetooth Control WiFi, Miband 2, Aqara 2B Wall Switch ZigBee Version Controller, Mi Magic Controller, Yeelight Smart LED Ceiling Light, Smart Home Aqara Human Motion Sensor
    • Οι μπαταριες παντα μπαίνουν μεσα στη σειρηνα και η σειρηνα βιδωνεται σε τοιχο και με βιδες κλεινει και το μπροστινό καπακι. Ολες οι σειρηνες βαρανε οταν κοπει το ρευμα και παραλληλα δεν ερχεται σημα απο την κεντρικη μοναδα του συναγερμου. Εγω την εχω πανω στο ιδιο ups που εχω το μοντεμ, την gateway και το τηλεφωνο. Συνεπως σε διακοπη ρευματος δε βαραει ενω δεν κοβει ουτε το κεντρικο συστημα της gateway και των ασύρματων αισθητηρων. Σειρηνα μπαταρια και 12v τροφοδοτικό κοστισαν 50€
    • Ο/H Jiasios έγραψε:

      Οι μπαταριες παντα μπαίνουν μεσα στη σειρηνα και η σειρηνα βιδωνεται σε τοιχο και με βιδες κλεινει και το μπροστινό καπακι. Ολες οι σειρηνες βαρανε οταν κοπει το ρευμα και παραλληλα δεν ερχεται σημα απο την κεντρικη μοναδα του συναγερμου. Εγω την εχω πανω στο ιδιο ups που εχω το μοντεμ, την gateway και το τηλεφωνο. Συνεπως σε διακοπη ρευματος δε βαραει ενω δεν κοβει ουτε το κεντρικο συστημα της gateway και των ασύρματων αισθητηρων. Σειρηνα μπαταρια και 12v τροφοδοτικό κοστισαν 50€
      Αα, κομπλέ μια χαρά ευχαριστώ. Έχω ένα Cybepower UPS 850VA, δεν ξέρω άμα θα τα κρατήσει όλα αυτά για αρκετή ώρα, θα δοκιμάσω. Για το μπουάτ να φανταστώ ότι το μαύρο στρογγυλό που χει πίσω θα πρέπει να ξυλωθεί πρώτα ε? Το καινούργιο 86χ86 μπουάτ θα το κρατάει μόνο ο γύψος?
    • Διαφήμιση
    • Διαβάζω πως είναι πλέον δυνατή η αναγνώρηση του gateway της Xiaomi από τον Singapore server και μάλιστα από Έλληνα ο οποίος τονίζει πως με το τελευταίο firmware του gateway και την τελευταία έκδοση του MiHome app σε περιβάλον android κατάφερε να δυνδέσει όλο το hardware πάνω στον server με όλες τις δυνατότητες των σεναρίων σε λειτουργία ακόμα και για aqara συσκευές.

      Αν και για την ώρα είμαι επιφυλακτικός γιατί κάποιο reset θα διαγράψει όλα μου τα σενάρια, παρακαλουθώ το θέμα καθώς δίνει την δυνατότητα σε συνδεσιμότητα με Alexa, Google Home κλπ.


      Παρακάτω η ανάρτηση του μέλους stormdreamer


      well SUCCESS
      I now have everything (gateway and all sensors and yeelight lamps... 20 in total sensors and lamps) under Singapore server.
      I did it using an android phone.
      Mi home is version 5.1.29 and gateway has firmware version 1.4.1_154


      I found some time to try again after my last unsuccessful attempt last week (but this time with updated mi home and gateway).
      The first try was again unsuccessful, i did a reset to the gateway and then logged in to the Singapore server but the gateway was not found, then i left the gateway in reset mode and i logged in back to Mainland China and directly back to Singapore server and the gateway was found. I added it without problems this time and it initialized without any problems!! (EVERYTHING is working in settings). I had the issue that the light turned green after a few sensors but this was solved by taking the gateway a few seconds out of the ac power.
      I didn't even need to add the sensors again. Every time that i used a sensor (either pressed a button or pass in front of a body sensor or open a door with a sensor), it was found automatically just because it was already added to the gateway to China. The Humidity sensors just needed a few minutes (enough to send a reading) and they were found also.
      The only sensor that wasn't found automatically although i pressed it was one of two aqara switches (Oh yes i forgot.. aqara switches work perfectly and recognized as AQARA). So i had to add it manually and it was added without problems since aqara switches ARE now included to the child devices of the gateway!!


      After that i did a reset to the yeelight bulbs and added them to Singapore (using mi home..) and then created all automations for the switches (single. double, long press) and everything is working PERFECTLY.

      Tomorrow i will fix the rest of automations but everything seems to be working perfectly!





      Πηγή: forum.yeelight
      Xiaomi Mi4, Gateway, Smart WiFi Socket ZigBee, 3 USB Mini Power Strip, Yeelight RGBW E27 Bulb, Smart Human Body Sensor, Yeelight Smart Light Strip, Aqara Smart Light Switch Wireless, Smart Temperature and Humidity Sensor, Smart Door and Windows Sensor, Universal IR Remote Controller, Mijia Bedside Lamp Bluetooth Control WiFi, Miband 2, Aqara 2B Wall Switch ZigBee Version Controller, Mi Magic Controller, Yeelight Smart LED Ceiling Light, Smart Home Aqara Human Motion Sensor
    • Ο/H Jiasios έγραψε:

      Ναι ο γυψος γίνεται πολυ σκληρος και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
      Για τη σειρήνα προτείνεις από εδώ η κίνα? Πάντως όσον αφορά το τροφοδοτικό φαντάζομαι οποιοδήποτε 12volto ίσα ίσα να δίνει λίγο ρεύμα θα αρκεί μιας και πάντα θα χτυπάει με μπαταρία. dB σειρήνας και χωρητικότητα μπαταρίας πόσο πρέπει να'ναι για να'ναι αξιοπρεπής?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H tinkano έγραψε:

      Διαβάζω πως είναι πλέον δυνατή η αναγνώρηση του gateway της Xiaomi από τον Singapore server και μάλιστα από Έλληνα ο οποίος τονίζει πως με το τελευταίο firmware του gateway και την τελευταία έκδοση του MiHome app σε περιβάλον android κατάφερε να δυνδέσει όλο το hardware πάνω στον server με όλες τις δυνατότητες των σεναρίων σε λειτουργία ακόμα και για aqara συσκευές.

      Αν και για την ώρα είμαι επιφυλακτικός γιατί κάποιο reset θα διαγράψει όλα μου τα σενάρια, παρακαλουθώ το θέμα καθώς δίνει την δυνατότητα σε συνδεσιμότητα με Alexa, Google Home κλπ.


      Παρακάτω η ανάρτηση του μέλους stormdreamer


      well SUCCESS
      I now have everything (gateway and all sensors and yeelight lamps... 20 in total sensors and lamps) under Singapore server.
      I did it using an android phone.
      Mi home is version 5.1.29 and gateway has firmware version 1.4.1_154

      I found some time to try again after my last unsuccessful attempt last week (but this time with updated mi home and gateway).
      The first try was again unsuccessful, i did a reset to the gateway and then logged in to the Singapore server but the gateway was not found, then i left the gateway in reset mode and i logged in back to Mainland China and directly back to Singapore server and the gateway was found. I added it without problems this time and it initialized without any problems!! (EVERYTHING is working in settings). I had the issue that the light turned green after a few sensors but this was solved by taking the gateway a few seconds out of the ac power.
      I didn't even need to add the sensors again. Every time that i used a sensor (either pressed a button or pass in front of a body sensor or open a door with a sensor), it was found automatically just because it was already added to the gateway to China. The Humidity sensors just needed a few minutes (enough to send a reading) and they were found also.
      The only sensor that wasn't found automatically although i pressed it was one of two aqara switches (Oh yes i forgot.. aqara switches work perfectly and recognized as AQARA). So i had to add it manually and it was added without problems since aqara switches ARE now included to the child devices of the gateway!!

      After that i did a reset to the yeelight bulbs and added them to Singapore (using mi home..) and then created all automations for the switches (single. double, long press) and everything is working PERFECTLY.

      Tomorrow i will fix the rest of automations but everything seems to be working perfectly!





      Πηγή: forum.yeelight
      το παρακολουθώ και γω πολύ στενά το θέμα και λογικά θα το δοκιμάσω. δυστυχώς έχω βλάβη στο Internet από την Παρασκευή και ελπίζω σήμερα αύριο να το φτιάξουν.
      Το κακό είναι ότι κάποιοι βλέπουν ανανεωμένη λίστα με τις διαθέσιμες συσκευές στο server της Σιγκαπούρης Και άλλοι όχι. Εγώ δυστυχώς βλέπω ελάχιστες συσκευές και ίσως να μην καταφέρω να δω το gateway
    • Ο/H Jiasios έγραψε:

      Παρε μια σειρηνα απο δω. Τροφοδοτικό θα σου δωσει το μαγαζι για να φορτίζει και τη μπαταρια.
      Thanks. Είμαι ανάμεσα στην Alean AL-631 και στην Sigma IBIS. Κάνουν και οι 2 για τη δουλειά αυτή? (δηλαδή χωρίς πίνακα συναγερμού). Η Sigma τονίζει ότι δουλεύει και χωρίς πίνακα ενώ η Alean δεν λέει κάτι. Επίσης, τα ledάκια της σειρήνας ανάβουν και χωρίς πίνακα? Και ένα τελευταίο, τα τροφοδοτικό σε ποιές υποδοχές το βάζεις?

      Thanks και πάλι.
    • Ολες κινεζικες είναι. Δεν τα ξερω τα μοντελα. Ολες εχουν αυτες τις βασικές λειτουργίες και έχουν και βιβλιο οδηγιων για τη συνδεση. Ζητα απλα ενα ανταπτορα με κλεμα για το τροφοδοτικό και λιγο καλωδιο συναγερμου.
    • Διαφήμιση
    • Ερωτηση προς οσους εχουν τον αισθητηρα κινησης aqara που βλεπει και το φωτισμό του χωρου. Σας λειτουργεί σωστα; τον εχω βαλει σε κουζινα και εκανα σενάριο να αναβει φως οταν δει κινηση και είναι σκοτεινά και δε λειτουργεί. Για να τρεξει το σεναριο πρέπει να του ριξω φως πχ με το κινητο, να το σβησω ώστε να σκοτεινιασει και μετα να κινηθω. Δηλαδη μοιάζει να διαβαζει την αλλαγη απο φως σε σκοτάδι κι οχι το μονιμο χαμηλο φωτισμο. Εχετε καποια ιδεα;