Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πιστευω ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν είμαι σίγουρος...
      Θα πρέπει να κουμπωνεις σε κάθε gateway συσκευές που είναι κοντά... Κάποιοι στο φόρουμ δεν ήταν κ πολύ ευχαριστημένοι από το aqara κ δεν το πρότειναν... Αλλά ας μας πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει γιατί σκέφτομαι κ εγώ για αγορά...
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Sotiris_s έγραψε:

      Πιστευω ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν είμαι σίγουρος...
      Θα πρέπει να κουμπωνεις σε κάθε gateway συσκευές που είναι κοντά... Κάποιοι στο φόρουμ δεν ήταν κ πολύ ευχαριστημένοι από το aqara κ δεν το πρότειναν... Αλλά ας μας πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει γιατί σκέφτομαι κ εγώ για αγορά...


      Να το πούμε άλλη μια φορά, Aqara hub για όποιον θέλει να δέσει τις Zigbee συσκευές της Xiaomi με το Apple HomeKit και Xiaomi hub για όποιον δεν ενδιαφέρεται !!! Αυτή είναι και η μεγάλη τους διαφορά και για αυτό έβγαλε το Aqara hub η Xiaomi !!! Η Aqara είναι εταιρία δορυφόρος της Xiaomi !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @Ikariapower
      1. Οπότε θα χρειαστώ 2 Aqara λόγω μεγέθους σπιτιού;
      2. Η Aqara Gateway camera επεκτείνει την κάλυψη του zigbee αν έχω καταλάβει καλά.
      Μήπως κάνει το ίδιο και η Mijia 1080p?
      Μήπως να πάρω μια τέτοια κάμερα αντί δεύτερου Gateway?
      3. Τα Aqara με το ευρωπαϊκό βύσμα που πουλάνε τώρα, συνδέονται στον σέρβερ Mainland China?

      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H kougis έγραψε:

      @Ikariapower
      1. Οπότε θα χρειαστώ 2 Aqara λόγω μεγέθους σπιτιού;
      2. Η Aqara Gateway camera επεκτείνει την κάλυψη του zigbee αν έχω καταλάβει καλά.
      Μήπως κάνει το ίδιο και η Mijia 1080p?
      Μήπως να πάρω μια τέτοια κάμερα αντί δεύτερου Gateway?
      3. Τα Aqara με το ευρωπαϊκό βύσμα που πουλάνε τώρα, συνδέονται στον σέρβερ Mainland China?

      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


      1.Ναι θέλεις 2 !!!
      2.Η Mijia σίγουρα δεν κάνει επέκταση δικτύου και για την Aqara δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά μιας και δεν είναι καθαρόαιμο hub αλλά αν κάποιος την έχει μπορεί να μας διαφωτίσει !!!
      3.Για ρίξε το λινκ να το δούμε μήπως βγάλουμε άκρη γιατί δεν το έχει πάρει το μάτι μου !!!


      Sent from my iPad using Tapatalk Pro
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @Ikariapower

      1.Ναι θέλεις 2 !!!
      (Κρίμα. Θα μου φάει άλλη μια πρίζα)

      2.Η Mijia σίγουρα δεν κάνει επέκταση δικτύου και για την Aqara δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά μιας και δεν είναι καθαρόαιμο hub αλλά αν κάποιος την έχει μπορεί να μας διαφωτίσει !!!
      (Το διάβασα στο description ενός πωλητή στο AliExpress.
      Description:
      The Aqara Smart IP Camera with gateway function not only can view home dynamic remotely but also can be connected with Mijia body / door / window sensor, wall switch and other ZigBee equipment. Can realize the family security and many automatic scenes. The Aqara can make the signal of the smart home system has a wider coverage and is more stable. )

      3.Για ρίξε το λινκ να το δούμε μήπως βγάλουμε άκρη γιατί δεν το έχει πάρει το μάτι μου !!!
      (Μάλλον έκανα λάθος. Εννοεί να προσθέσει ανταπτορα για ευρωπαϊκή πρίζα)



      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
    • Καλησπέρα σε όλους!!!

      Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι γιατί έχω καιρό αυτήν την απορία.

      Οι αισθητήρες είναι και αυτοί σε Region lock; Δηλαδή αν πάρω έναν αισθητήρα απο μαγαζί στην Ευρώπη (παράδειγμα μαγνητική παγίδα) δεν θα δουλέψει με το κινέζικο Gateway και αντίστροφα; Η αυτό συμβαίνει μόνο με wifi συσκευές όπως Yeelight λαμπες, vacuum, cameras κ.α;

      Το έχει δοκιμάσει κανείς; Γιατί κάπου διάβασα ότι οι αισθητήρες δεν έχουν region lock.
    • Ο/H kougis έγραψε:

      Επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα. Πουλάω το Xiaomi Gateway για να πάρω Aqara.
      Αν ενδιαφέρεται κανείς μου το λέει.
      Το συνδέω με την smart πρίζα και μετά από κάποια ώρα τη χάνει.
      Οκ είναι μακριά αλλά έχω repeater.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
      αμα το δίνεις σε καλή τιμή θα στο πάρω εγώ :)
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H tedev έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα. Πουλάω το Xiaomi Gateway για να πάρω Aqara.
      Αν ενδιαφέρεται κανείς μου το λέει.
      Το συνδέω με την smart πρίζα και μετά από κάποια ώρα τη χάνει.
      Οκ είναι μακριά αλλά έχω repeater.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
      αμα το δίνεις σε καλή τιμή θα στο πάρω εγώ :)


      Πόσο το θέλεις;


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
    • Image d92a5-clip-34kb.png

      επειδή ήδη έχω παραγγείλει ένα στα 24€ από ότι βλέπεις αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί 2 μήνες το περιμένω. (κάποια στιγμή θα σκάσει μύτη λένε)
      άμα είναι σε οκ κατάσταση το δικό σου (χτυπήματα, ηχείο, led) το παίρνω 15. αμα συμφωνείς στείλε μου ένα ΠΜ να τα βρούμε.
    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H kougis έγραψε:

      Ο/H tedev έγραψε:

      Ο/H kougis έγραψε:

      Επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα. Πουλάω το Xiaomi Gateway για να πάρω Aqara.
      Αν ενδιαφέρεται κανείς μου το λέει.
      Το συνδέω με την smart πρίζα και μετά από κάποια ώρα τη χάνει.
      Οκ είναι μακριά αλλά έχω repeater.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
      αμα το δίνεις σε καλή τιμή θα στο πάρω εγώ :)


      Πόσο το θέλεις;


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
      Φίλε εδώ δεν είναι παζάρι.
      Μήπως να τα λέγατε με ΠΜ;

      Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
      ONEPLUS 3T, Stock Android 8.0, Boeffla kernel
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kougis έγραψε:

      Φίλε, δεν κάνω παζάρι.


      Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
      "ΠΑΖΑΡΙ" είναι η γενικότερη σημασία της αγοραπωλησίας ή ακόμα και τις ανταλλαγής εξαρτημάτων για δοκιμές εάν είστε κοντά, για να μην βγει off topic το θέμα, θα ήταν καλύτερα να τα λέτε μεταξύ σας με ΠΜ ή στο chat για τέτοια θέματα όλοι όσοι ασχολείστε με τους αυτοματισμούς του Mi Home :)