Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • RE: MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Kostas Glikas έγραψε:

      Σε οτι είναι ενεργό η κάρτα έχει πράσινο χρώμα και στο δείχνει.

      Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Το θέμα με τις ειδοποιήσεις λύθηκε, ή μια από τα ίδια;

      Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Εγώ πάντως με τη νέα έκδοση παρατηρώ μια βελτίωση στην ταχύτητα. Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα της εφαρμογής καθώς αναφέρονται βελτιώσεις στην ταχύτητα φόρτωσης των plugins, ή αν έκαναν κάτι και με τον server τους, πάντως ειδικά οι κάμερες φορτώνουν πιο γρήγορα...
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Βελτίωση κι εγώ βλέπω στην ταχύτητα αλλά και πάλι καθυστερεί. Όσο για το alarm συνεχίζει να έρχεται ως απλή ειδοποίηση οπότε μόνο alarm δεν το λες...

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Harrytzo έγραψε:

      Βελτίωση κι εγώ βλέπω στην ταχύτητα αλλά και πάλι καθυστερεί. Όσο για το alarm συνεχίζει να έρχεται ως απλή ειδοποίηση οπότε μόνο alarm δεν το λες...

      Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Σε Huawei ούτε ειδοποιήσεις έχουμε...
    • Οτιδήποτε καινούργιο βγαίνει καλό είναι, αρκεί να μην έχει ή να μην δημιουργεί προβλήματα. Όμορφη είναι η νέα έκδοση, αν και πράγματι, θα ήθελα κι εγώ να βελτιώσει επιμέρους πράγματα όπως η ταχύτητα ή να συμπεριλάβει χρήσιμες λειτουργίες όπως το geo που έχει για το iphone και στα android.
      Επίσης, θα ήθελα να έχει widgets για τους αισθητήρες. Για παράδειγμα, θα ήθελα να βλέπω κατευθείαν στην οθόνη μου την θερμοκρασία του τάδε δωματίου ή αν η δείνα πόρτα είναι κλειστή ή ανοιχτή, χωρίς να μπαίνω στην εφαρμογή.

      Ασχετη ερώτηση, έχει πάρει κανείς κάποιο smart πολύμπριζο; Αν ναι, κατ'αρχήν μπαίνουν ελληνικές πρίζες ή πρέπει να βάλεις και αντάπτορες; Επίσης, πόσο smart είναι; Δηλαδή μπορείς να ελέγξεις την κάθε πρίζα ξεχωριστά ή μόνο ολόκληρο το πολύμπριζο;
    • καλησπερα. σημερα βρηκα λιγο χρονο και σεταρα το οικοσυστημα (gateway/temp&hum sensors/motion sensor/smart switch). το τρεχω απο iphone (με 4G και wifi,παροχος κοσμοτε). δεν ασχοληθηκα με firewalls μιας και μου τρεχει κανονικα (ακομα). δοκιμες με alarm arming και triggering, επαιρνα ειδοποιησεις στα 2-3 secs.

      μια ερωτηση σχετικα με τον mijia motion sensor. θελω να τον βαλω στο σκαλοπατι που κανει το ταβανι. σκεφτομαι οτι μιας και δεν εχει βαση οπως ο aqara για να του δωσω κλιση, θα στοχευει κανονικα ή θα πιανει μονο τις αραχνες στις γωνιες??

      τις επομενες μερες θα σχοληθω με τις παγιδες στις πορτες μιας και θελουν μοντιφες στο να ερχονται "προσωπο" τα μαγνητακια. εκει θελω να τρεξω σεναριο με alarm arming οταν ειμαι μεσα στο σπιτι (π.χ. οταν κοιμαμαι να οπλιζει τις παγιδες στις πορτες/παραθυρα). εχει κανεις καποιο ευκαιρο και δοκιμασμενο σεναριο?

      το μονο θεματακι που ειχα ειναι οταν πηγα και εκανα share το gateway στο κινητο της κοπελας μου, ενω εγινε κανονικα, δεν της βγαζει το home management με τα δωματια που εχω φτιαξει στο δικο μου. δηλαδη της βγαζει μονο τα shared devices, χωρις τα δωματια.

      τελος, ο bluetooth temp & hum sensor (με την οθονη), μου την ψιλοσπαει διοτι χρειαστηκε να το κανω pair ξανα και ξανα για να τον δει το mihome app, δηαδη προχθες τον συνεδεσα και δουλεψε κανονικα, σημερα που μπηκα σπιτι ηταν σε κατασταση YOLO. τωρα που σας γραφω εχει περιοριστει στο να αργει να δειξει θερμοκρασια/υγρασια. στα σεταρισμενα widgets για sensor status ουτε με ταμα δειχνει.
    • Διαφήμιση
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      @coskarl το είχα ψάξει για πολυπριζα (xiaomi) και ότι είχα βρει ενεργοποιείται απενεργοποιείται εξ ολοκλήρου ως πολυπριζο κι όχι ως πρίζα.

      Στάλθηκε από το Hi9Air μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Capt_Yolo έγραψε:

      καλησπερα. σημερα βρηκα λιγο χρονο και σεταρα το οικοσυστημα (gateway/temp&hum sensors/motion sensor/smart switch). το τρεχω απο iphone (με 4G και wifi,παροχος κοσμοτε). δεν ασχοληθηκα με firewalls μιας και μου τρεχει κανονικα (ακομα). δοκιμες με alarm arming και triggering, επαιρνα ειδοποιησεις στα 2-3 secs.

      μια ερωτηση σχετικα με τον mijia motion sensor. θελω να τον βαλω στο σκαλοπατι που κανει το ταβανι. σκεφτομαι οτι μιας και δεν εχει βαση οπως ο aqara για να του δωσω κλιση, θα στοχευει κανονικα ή θα πιανει μονο τις αραχνες στις γωνιες??

      Τον έχω στο κουρτινόξυλο (2.2μ) και πιάνει, όχι ακριβώς από κάτω αλλά στα 2 μέτρα απόσταση.


      τις επομενες μερες θα σχοληθω με τις παγιδες στις πορτες μιας και θελουν μοντιφες στο να ερχονται "προσωπο" τα μαγνητακια. εκει θελω να τρεξω σεναριο με alarm arming οταν ειμαι μεσα στο σπιτι (π.χ. οταν κοιμαμαι να οπλιζει τις παγιδες στις πορτες/παραθυρα). εχει κανεις καποιο ευκαιρο και δοκιμασμενο σεναριο?

      Δεν χρειάζεται να είναι και εντελώς πρόσωπο για να δουλέψει ο μαγνήτης από ο,τι έχω δει. Τα σενάρια θέλουν σκέψη.. Παρε και ένα κύβο ή κουμπί για να τα ενεργοποιεις.


      το μονο θεματακι που ειχα ειναι οταν πηγα και εκανα share το gateway στο κινητο της κοπελας μου, ενω εγινε κανονικα, δεν της βγαζει το home management με τα δωματια που εχω φτιαξει στο δικο μου. δηλαδη της βγαζει μονο τα shared devices, χωρις τα δωματια.

      τελος, ο bluetooth temp & hum sensor (με την οθονη), μου την ψιλοσπαει διοτι χρειαστηκε να το κανω pair ξανα και ξανα για να τον δει το mihome app, δηαδη προχθες τον συνεδεσα και δουλεψε κανονικα, σημερα που μπηκα σπιτι ηταν σε κατασταση YOLO. τωρα που σας γραφω εχει περιοριστει στο να αργει να δειξει θερμοκρασια/υγρασια. στα σεταρισμενα widgets για sensor status ουτε με ταμα δειχνει.


      Αν κατάλαβα καλά, έχω τον ίδιο, θέλει Bluetooth gateway για να δουλέψει ο συγκεκριμένος. Αλλιώς πρέπει να μπαίνεις κάθε φορά με Bluetooth...
    • @PJG εχω εναν spare smart switch. νομιζω εκανα δουλιτσα!

      για "stay home alarm ON/OFF" εκανα τα παρακατω:
      1. automation για μπαλκονοπορτα: IF open sensor, THEN play designated ringtone
      2. το ιδιο automation για Main door sensor
      3. Οι automations No.1 και Νο.2 τους επιλεγω ως "ανενεργους" στην λιστα με τα automations και να ενεργοποιουνται ΜΟΝΟ με την παρακατω ενεργεια.
      4. Automation "Stay Home Alarm ON": IF smart switch single press, THEN turn on automation No.1, turn on automation No.2 και turn on gateway light (το τελευταιο για να το βλεπω το πρωι και να κλεινω το automation).
      5. Automation "Stay Home Alarm OFF": IF smart switch double press, THEN turn off automation No.1, turn off automation No.2 και turn off gateway light.

      Ελπιζω να βοηθησα οποιον σκεφτεται κατι αναλογο. Καθε προταση για βελτιωση δεκτη!!!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Capt_Yolo έγραψε:



      μια ερωτηση σχετικα με τον mijia motion sensor. θελω να τον βαλω στο σκαλοπατι που κανει το ταβανι. σκεφτομαι οτι μιας και δεν εχει βαση οπως ο aqara για να του δωσω κλιση, θα στοχευει κανονικα ή θα πιανει μονο τις αραχνες στις γωνιες??
      Παντωε6αν πραγματικά χρειάζεσαι βάση για να τον κάνεις να δουλέψει καλύτερα, μπορείς να την αγοράσεις ξεχωριστά και ας μην έχεις τον aqara. Και εγώ αυτό έχω κάνει για να ένα mi που έχω στο σπίτι.

      € 2,60 | New Original Xiaomi Aqara Human Body Sensor Holder Stand 360 Degree Free Rotation Motion Sensor Base
      New Original Xiaomi Aqara Human Body Sensor Holder Stand 360 Degree Free Rotation Motion Sensor Base-in Smart Remote Control from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group