Διαφήμιση

MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Dimitris Ntais έγραψε:

      Ο/H RASTAVIPER έγραψε:

      Ο/H Dimitris Ntais έγραψε:

      τα παρηγγειλα ολα aqara (150ε) και ο θεος βοηθος....

      ενα ενδιαφερον αρθρο για τα aqara k mija xiaomi βρηκα εδω αξιζει μια ματια

      Aqara Hub 101 [updated Dec. 1st] – Homekit News and Reviews
      Σε μία αγορά τελικά;Ένα πακέτο;

      Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
      3 πακέτα δυστυχώς

      aqara window door 8 τεμάχια
      μονο του επειδή μου έλεγε πως δεν μπορεί να σταλεί μαζι με άλλα αντικείμενα για ασφαλεία κ κάτι τέτοια






      μια η δύο κάμερες μου λειπουν τωρα εχω μπερδευτεί ποια να διαλέξω
      Να παρω xiaomi η κατι αλλο μιας κ ουτε αυτες δεν συνδέονται στο gatewate aqara
      κι εναν ανταπτορα για το gatewate που είναι το μόνο που μπαίνει πριζα


      Για ωραίο αντάπτορα στον Καυκά !!! Κάμερες Xiaomi γιατί μπορείς να κάνεις σενάρια με τα υπόλοιπα !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Θέλω εκτός απο το σπίτι να βαλω αυτή την κάμερα και στην πιλωτη

      pp_009991451325.html

      Με ενα wifi extender tp link στο μπαλκόνι παίρνω αυτες τις μετρήσεις στο σημείο που με ενδιαφέρει (εχω vdsl50)


      Πιστεύεται αρκεί? Πως θα μπορούσα να στείλω καλύτερο σήμα?
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Dimitris Ntais έγραψε:

      Θέλω εκτός απο το σπίτι να βαλω αυτή την κάμερα και στην πιλωτη

      pp_009991451325.html

      Με ενα wifi extender tp link στο μπαλκόνι παίρνω αυτες τις μετρήσεις στο σημείο που με ενδιαφέρει (εχω vdsl50)


      Πιστεύεται αρκεί? Πως θα μπορούσα να στείλω καλύτερο σήμα?


      Θα την χαλάσει η υγρασία στα σίγουρα, δεν είναι εξωτερική κάμερα !!! Βάλε της YI, έχω βάλει στα μπαλκόνια μου και τα σπάνε !!! Για το σήμα δεν ξέρω να σε βοηθήσω !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H Dimitris Ntais έγραψε:

      Θέλω εκτός απο το σπίτι να βαλω αυτή την κάμερα και στην πιλωτη

      pp_009991451325.html

      Με ενα wifi extender tp link στο μπαλκόνι παίρνω αυτες τις μετρήσεις στο σημείο που με ενδιαφέρει (εχω vdsl50)


      Πιστεύεται αρκεί? Πως θα μπορούσα να στείλω καλύτερο σήμα?
      Θα την χαλάσει η υγρασία στα σίγουρα, δεν είναι εξωτερική κάμερα !!! Βάλε της YI, έχω βάλει στα μπαλκόνια μου και τα σπάνε !!! Για το σήμα δεν ξέρω να σε βοηθήσω !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

      ψαχνοντας στο gearbest k skroutz δε βρισκω καποια...αν εχεις καποιο λινκ ευχαριστω!
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Dimitris Ntais έγραψε:

      Ο/H Ikariapower έγραψε:

      Ο/H Dimitris Ntais έγραψε:

      Θέλω εκτός απο το σπίτι να βαλω αυτή την κάμερα και στην πιλωτη

      pp_009991451325.html

      Με ενα wifi extender tp link στο μπαλκόνι παίρνω αυτες τις μετρήσεις στο σημείο που με ενδιαφέρει (εχω vdsl50)


      Πιστεύεται αρκεί? Πως θα μπορούσα να στείλω καλύτερο σήμα?
      Θα την χαλάσει η υγρασία στα σίγουρα, δεν είναι εξωτερική κάμερα !!! Βάλε της YI, έχω βάλει στα μπαλκόνια μου και τα σπάνε !!! Για το σήμα δεν ξέρω να σε βοηθήσω !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

      ψαχνοντας στο gearbest k skroutz δε βρισκω καποια...αν εχεις καποιο λινκ ευχαριστω!


      Εγώ τις πήρα από Γερμανία αλλά τώρα τελευταία τις έχουνε φέρει και Ελλάδα, είναι φοβερές μακάρι να βγάλει κάτι αντίστοιχο και η Xiaomi !!! Yi-Technology-YI-Outdoor-Camera.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Όταν χρειαστεί αντικατάσταση μπαταρίας πχ σε εναν temperature/humidity sensor κ τον έχουμε κολλημένο σε τοίχο
      Θα πρέπει να τον ξεκολλήσουμε άραγε θα ξανακολλησει σωστά?
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H Dimitris Ntais έγραψε:

      Όταν χρειαστεί αντικατάσταση μπαταρίας πχ σε εναν temperature/humidity sensor κ τον έχουμε κολλημένο σε τοίχο
      Θα πρέπει να τον ξεκολλήσουμε άραγε θα ξανακολλησει σωστά?


      Όχι, ξεβιδώνεις όπως είναι !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση
    • Ο/H RpMz έγραψε:

      Μετά τον οδηγό του PSTN Gateway, ακολουθεί ο οδηγός με τον θερμοστάτη του καλοριφέρ.


      Η ιδέα γεννήθηκε ύστερα από την εγκατάσταση των sensors θερμοκρασίας στα δωμάτια και την διαχείριση του air condition μέσω σεναρίων από τον Xiaomi iR Controller.Οπότε μας έμεινε στο τέλος η διαχείριση του καλοριφέρ.


      Οπότε η σκέψη ήταν να δημιουργηθεί ένα κύκλωμα, που μέσα από το Mi Home να δοθεί εντολή μέσα από κάποιο σενάριο/sensor ή και remote από εμάς, ώστε να ξεκινήσει να λειτουργεί ο θερμοστάτης του καλοριφέρ. Θα μπορούσε όλο αυτό να γίνει πολύ πιο εύκολα με κάποιο άλλον θερμοστάτη της αγοράς (π.χ Legrand) με ενσωματωμένο Wi-Fi και application για την εύκολη διαχείριση του, αλλά όπως είπαμε πριν θέλαμε την διαχείριση του αποκλειστικά μέσω του Mi Home.


      Αφού άνοιξα τον θερμοστάτη του καλοριφέρ και είδα τι καλώδια χρησιμοποιεί (είμαι άσχετος), έκανα κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την συνδεσμολογία και κατέλεξα σε έναν απλό και οικονομικό θερμοστάτη.

      Οπότε κάνω μία έρευνα και καταλήγω στα παρακάτω τα υλικά:



      Θα περιγράψω λίγο «μπακαλίστικα» το πως λειτουργεί, μιας και εγώ μερικά πράγματα δεν τα κατέχω και με καθοδήγησαν για να τα φτιάξω. Επίσης θα περιγράψω και λίγο τα υλικά, το τι κάνουν.


      Αρχικά αγόρασα έναν φτηνό θερμοστάτη, μιας και με ενδιαφέρει να λειτουργεί όπως και ο προηγούμενος (on/off set temperature). Εγώ ήθελα να προσθέσω λειτουργία On/off που θα συνεργάζεται με τον ρελέ της Hager.


      Οπότε σφάξαμε τον θερμοστάτη και προσθέσαμε ένα ζευγάρι καλώδιο στην πίσω επαφή του διακόπτη on/off. Επίσης λειτουργεί κανονικά και η χειροκίνητη λειτουργία του θερμοστάτη.


      Φωτογραφίες από το «σφάξιμο» και κόλληση των καλωδίων με κολλητήρη.











      Μια εικόνα του ρελε:




      Σχετικά με την συνδεσμολογία του ρελέ:

      Στο Α1 & Α2 θα συνδέσετε το διπολικό καλώδιο ρεύματος που θα καταλήγει στην Xiaomi SmartPlug.

      Στη θέση3 & 4 του ρελέ, θα τοποθετηθεί το καλώδιο του θερμοστάτη


      Ένα σχέδιο του ρελέ:




      Και παραθέτω φωτογραφία, που το έχω τοποθετηθεί προσωρινά για δοκιμαστικούς λόγους.



      Αφού τελειώσουμε και με την εγκατάσταση, προσθέτουμε στα σενάρια στους sensors θερμοκρασίας που θέλουμε να γίνεται Power On ή off η πρίζα SmartPlug.







      Και εδώ ολοκληρώθηκε το project.
      Άψογη υλοποίηση, δίνεις λύση σε κάτι σημαντικό... Τα κλιματιστικά δουλεύουν εντάξει με το mi infrared? Εμένα τα έχει παίξει, ούτε την τηλεόραση δεν ανοίγει...
    • Ο/H kotlid έγραψε:

      Ο/H kukukali έγραψε:

      aqara, συνδεεται και στο απλο gateway και σε περιπτωση αναβαθμισης aqara εισαι ετοιμος.
      Γενικα ολα τα aqara συνδεονται στο απλο.
      Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο. Εγω κατι aqara door sensors που ειχα παρει δεν συνδεοταν στο πρωτο πρωτο gateway
      Δεν γνωριζω για το πρωτο gateway δεν το εχω,στην "upgrade version" που εχω δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με κανενα aqara
    • Καλησπέρα σε όλους!

      Υπάρχει τρόπος να επεκτείνουμε το σήμα του zigbee ?
      Βασικά έχω έναν αισθητήρα στην αυλή και δεν τον βλέπει το gateway (αν και στις αρχές τον έβλεπε ξαφνικά σταμάτησε, δεν είναι θέμα μπαταρίας γιατί δουλεύει μόλις 1 μήνα περίπου). Η απόσταση είναι στην ευθεία το πολύ 10 μέτρα, αλλά παρεμβάλονται τοίχοι και ένας όροφος!
    • MI HOME: Γενική συζήτηση, λειτουργίες, πρόσθετα κλπ

      Ο/H coskarl έγραψε:

      Καλησπέρα σε όλους!

      Υπάρχει τρόπος να επεκτείνουμε το σήμα του zigbee ?
      Βασικά έχω έναν αισθητήρα στην αυλή και δεν τον βλέπει το gateway (αν και στις αρχές τον έβλεπε ξαφνικά σταμάτησε, δεν είναι θέμα μπαταρίας γιατί δουλεύει μόλις 1 μήνα περίπου). Η απόσταση είναι στην ευθεία το πολύ 10 μέτρα, αλλά παρεμβάλονται τοίχοι και ένας όροφος!


      Μόνο αν βάλεις όσο μπορείς πιο κοντά του άλλο ένα Gateway !!! Και λέω όσο μπορείς πιο κοντά του γιατί κι αυτό (το Gateway) πρέπει να βλέπει το router !!!


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    • Διαφήμιση
    • Ο/H PJG έγραψε:

      Άψογη υλοποίηση, δίνεις λύση σε κάτι σημαντικό... Τα κλιματιστικά δουλεύουν εντάξει με το mi infrared? Εμένα τα έχει παίξει, ούτε την τηλεόραση δεν ανοίγει...
      Ευχαριστώ πολύ!


      Προς το παρών λειτουργεί κανονικά το IR!!