Διαφήμιση

Εξαφανισμένες επαφές

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εξαφανισμένες επαφές

      Καλησπέρα παιδιά,

      Είμαι νέος στο forum αλλά και γενικά στα xiaomi smartphones και μόλις μου έχει δημιουργηθέι ένα τεράστιο πρόβλημα.
      Ξεκινώ νήμα εδώ μιας και δε γνωρίζω σε ποιο sub να κάνω την ερώτησή μου.

      Είμαι κάτοχος ενός 4χ εδώ και 3 περίπου βδομάδες και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.
      Και ενεργοποιώντας τους email λογαριασμούς μου στη συσκευή, οι επαφές μου συγχρονίστηκαν όπως έπρεπε.
      Μόλις πριν μισή ώρα όμως συνειδήτοποίησα πως όλες μου σεχεδόν οι επαφές έχουν εξαφανιστεί από το τηλέφωο μου.
      Δεν έχω αλλάξει τίποτα απολύτως από τη μέρα του πρώτου συγχρονισμού.

      Και αυτό αν δε διορθωθεί θα μου δημιουργήσει ένα ουσιαστικό εμπόδιο στη δουλειά μου.

      Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?
      Έχετε κάποια βήματα να μου προτείνετε?

      Ευχαριστώ πολύ,
      Νίκος
    • Διαφήμιση
    • Το configure contact list σε ποιο υπομενού αντιστοιχεί? Έχω ελληνική έκδοση.

      Αν και γενικά έτσι όπως το ψάχνω, δε μπορώ να βρω την επιλογή για εισαγωγή μόνο από hotmail.
      Για την ακρίβεια, το μόνο που μου δείχνει είναι πως στο homtail υπάρχουν 8 επαφές... Και όχι οι 300+ που είχα
    • Εδω λεπτομέρειες, ποια έχεις περασμένη στο τηλέφωνο σου; Ελληνική xtrv dev;
      Images
      • Screenshot_2018-03-03-12-52-05-902_com.android.contacts.png

        96,11 kB, 1.067×1.225, viewed 122 times
    • Δεν έχω πειράξει τίποτα από θέμα rom. Όπως το πήρα από τα public, έτσι το άφησα.
      Έκανα τις ενημέρωση συστήματος στην αρχή και έχω τα εξής.
      Android 7.1.2 N2G47h
      MIUI Global 9.2.5 NAMMIEK σταθερή.

      Από χθες που είχα κανονικά τις επαφές μου, μέχρι σήμερα που παρατήρησα πως δεν υπήρχαν, δεν έκανα κάποια ενημέρωση συστήματος ή οποιαδήποτε αντίστοιχη αλλαγή.

      Στο Hotmail που ξαναέλεγξα υπάρχουν και οι 300+ επαφές που είχα.
      Αλλά το τηλέφωνο βλέπει 8 μόνο.
    • Διαφήμιση
    • Το μέρος στο μενού που σου έβαλα το βρήκες; Εκεί διαλέγεις ποιες επαφές θέλεις να φαίνονται στο τηλέφωνο. Πάτησε "όλες" και θα φανούν.
    • Το μενού της συσκευής που έχω δεν αντιστοιχεί με την παραπάνω φωτογραφία.

      Υπάρχει όμως το : Ρυθμίσεις -> Εφαργμογές συστήματος -> Επαφές -> Προτιμήσεις προβολής -> Διαμόρφωση Λίστας Επαφών

      Εκεί έχει τις επιλογές : Όλες , Μι Λογαριασμός , Καρτέλες Επαφών , Messenger , Google (στο οποίο μου δείχνει 6 άτομα), Εταιρία (το hotmail - στο οποίο μου δείχνει 8 άτομα).

      Αν πατήσω το όλες, απλά μου δείχνει τις αυτές τις 6+8 επαφές.
    • Δεν έχω άλλη ιδέα φίλε μου. Προσπάθησε να περάσεις τις επαφές από το Hotmail στο τηλέφωνο και μετά να τις δηλώσεις σαν mi η google επαφές και να τις έχεις εκεί και να συγχρονιστείς εκεί...
    • Αυτό προσπάθησα να κάνω αλλά το κολλάει το hotmail.
      Να εξάγω τις επαφές σαν csv , να τις εισάγω στο gmail και να τις δει (αν τις δει) από κει το κινητό.

      Αλλά έχει πόσες ώρες το hotmail μου βγάζει προσωρινό πρόβλημα στο βήμα της εξαγωγής.

      Πάντως είναι τρομερά παράξενο να το κάνει αυτό στα καλα καθούμενα. Τι φάση?....


      Ευχαριστώ πολύ πάντως για τον κόπο και το χρόνο σου amavroudis!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Nikoss έγραψε:

      Το configure contact list σε ποιο υπομενού αντιστοιχεί? Έχω ελληνική έκδοση.
      Δεν έχεις "ελληνική έκδοση" εφόσον το πήρες από το public και το έχεις αφήσει απείραχτο. Έχεις global official stable με τη γλώσσα ρυθμισμένη Ελληνικά απλά. Όταν λες "έχω Ελληνική έκδοση" εδώ καταλαβαίνουμε ότι έχεις xtrv/aroma. Πρέπει να ακριβολογούμε για να λάβουμε ακριβείς απαντήσεις.
      Επί της ουσίας εφόσον βλέπεις όλες τις επαφές στου στο hotmail από υπολογιστή δεν έγινε καμιά καταστροφή. Πάρε ένα backup κάπου στο δίσκο σου να είσαι σίγουρος (δεν ασχολούμαι με hotmail και άρα δεν ξέρω πως το κάνει το συγκεκριμένο αλλά σίγουρα το κάνει) και στη συνέχεια κάνε στο τηλέφωνο συγχρονισμό επαφών. Αν δεν φτιάξει, ξελόγκαρε από το hotmail, σβήσε αν και ό,τι υπολείμματα επαφών φαίνονται ακόμα στο τηλέφωνο, ξανασυνδέσου και κάνε συγχρονισμό.