Διαφήμιση

Αναβαθμονομιση μπαταρίας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Αναβαθμονομιση μπαταρίας

      Γεια σας αγαπητοί :)
      Κατέχω το Redmi Pro Omega και είχα κάποια προβλήματα στο παρελθόν με την μπαταρία μου καθώς δεν μου δούλεψε σωστά το battery calibration ( διαγραφή του batterystats.bin ) αλλά ευτυχώς όλα αυτά έχουν λυθεί τώρα.Θελω απλά να ρωτήσω κάτι απορίες που έχω γενικά πάνω στο θέμα...
      Διάβασα ότι το battery calibration προτεινεται να γίνεται μετά από φλασαρισμα της rom.Αυτο τι σημαίνει ότι αν κάνουμε wipe όλο το κινητό (τα πάντα) και μετα φλασαρουμε τη καινούργια ρομ πρέπει τότε να κάνουμε calibration ή εννοεί να κάνουμε calibration αφου φλασαρουμε ένα rom ως ενημέρωση (την ώρα που έχουμε ηδη εγκατεστημένη μια rom) ?
      Και επίσης είχα κάπου διαβάσει ότι όταν καταναλώνουμε όλη τη μπαταρία του κινητού και αυτό μετά κλείνει μόνο του (από έλλειψη μπαταρίας ) τότε γίνεται αυτόματα reset το αρχείο batterystats.Ισχυει αυτό;
      Δηλαδή αν το αφήσουμε να ξεφορτιστεί και να σβήσει μόνο του δύο φορές συνεχόμενα ας πούμε τότε είναι σαν να κάναμε battery calibration ?
      Σας επριξα το ξέρω :) :D
    • 1ον Δεν πρέπει να αφήνεις η στάθμη της μπαταρίας να πέφτει κάτω από το 20% συχνά αλλά ούτε να ξεχνάς την συσκευή στον φορτιστή αφού έχει φορτίσει. Και οι 2 περιπτώσεις κάνουν κακό στην μπαταρία.
      2ον Τα Battery Stats επηρεάζονται μετά από Factory Reset καθώς μηδενίζουν τα αρχεία.
      3ον Το αν μηδενίζουν τα Battery Stats μετά από πλήρη αποφόρτιση δεν το νομίζω. Εκείνο που ίσως είναι λογικό, είναι πως χαλάνε τα στατιστικά αν η συσκευή δουλεύει πολλές φορές σε χαμηλή φόρτιση.
      4ον Αυτά....... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Αναβαθμονομιση μπαταρίας

      "Την απορία για τη σωστή βαθμονόμηση της μπαταρίας, όπως λέγεται στα ελληνικά, μας την έλυσε ένας πρώην εργαζόμενος της Samsung, ο οποίος μοιράστηκε στο Reddit την επίσημη οδηγία της εταιρίας.

      Η μέθοδος λοιπόν έχει ως εξής:

      Αφήνουμε το κινητό μας να απενεργοποιηθεί από μπαταρία.
      Χωρίς να το συνδέσουμε σε κάποιο φορτιστή, πατάμε το Power για να ενεργοποιηθεί.
      Το αφήνουμε ξανά να κλείσει από μπαταρία και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία μέχρι να μην ανοίγει καθόλου.
      Το συνδέουμε σε έναν φορτιστή αλλά δεν το ενεργοποιούμε.
      Περιμένουμε μέχρι να φορτίσει στο 100% (συνήθως για αυτό χρειάζονται έξι ώρες).
      Το ενεργοποιούμε και το χρησιμοποιούμε κανονικά.
      Μία εβδομάδα αργότερα, επαναλαμβάνουμε ακόμη μία φορά τη διαδικασία και είμαστε έτοιμοι."


      Το πλήρες άρθρο βρίσκετε στον παρακάτω σύνδεσμο.
      Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να καλιμπράρεις την μπαταρία στο κινητό σου - Dr. Android | Το smartphone στα ελληνικά

      Στάλθηκε από το X5PROx32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • γεια σας παιδες.Ηρθα κι εγω για το θεμα.ειπα να το κανω μια δοκιμη...Οποτε..
      αφησα να αδειασει τελειως.,τωρα το φορτιζω μεχρι 100%
      μετα το αφηνω παλι να αδειασει και μετα ξανα φορτιζω και ειναι ετοιμο?
      Επισης.ΚαΘΕ φορα που περνας μια ρομ χρειαζεται αυτο? αν περνας μια ρομ καθε βδομαδα ας πουμε ειναι σα να μη το εκανες?
    • Δεν είναι καλό να το κάνεις συχνά αυτό...
      Δε χρειάζεται να το κάνεις αυτό κάθε φορά που βάζεις νέα έκδοση...
      Γενικά μην αφήνεις τη μπαταρία να αδειάζει... Δε τη βοηθά.
    • Μμμ ναι κατι διαβασα.Ειπα να το κανω μια φορα να δω μπας και δω διαφορα.Αν κ δε το κοβω..επειδη αλλαζω πολυ συχνα ρομ μη το κανω τζαμπα και θελει συνεχεια.τωρα το αφηνω να αδειασει την δευτερη φορα και βλεπω..