Διαφήμιση

xiaomi/miui και προστασία telemetry/adblock από τη "μαμά" εταιρεία

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • xiaomi/miui και προστασία telemetry/adblock από τη "μαμά" εταιρεία

      Καλησπέρα σε όλους.

      Πρόσφατα έστησα για πολλοστή φορά έναν local DNS adblocker/telemetry blocker βασισμένο στο pi-hole.

      Αφού λοιπόν ενεργοποίησα τις λίστες μου, αποφάσισα να κάνω μια έρευνα σχετικά με τα domains της xiaomi που κόβουν οι συγκεκριμένοι κανόνες.

      Στη συνέχεια είδα μέσα από το web interface του pi-hole ότι η συσκευή μου, χτυπούσε συχνά στο data.mistat.intl.xiaomi.com.

      Παρότι τέτοιου τύπου traffic κόβεται όταν είμαι στο τοπικό δίκτυο, ήθελα να φτιάξω μια λίστα η οποία να είναι συμβατή με το adaway.

      Έτσι προέκυψε το παρακάτω αρχείο:

      thepenguin.eu/download/tp-adblock.txt

      Όπως θα δείτε, εμπεριέχονται τα παρακάτω domains:

      Source Code

      1. abtest.mistat.intl.xiaomi.com
      2. abtest.mistat.xiaomi.com
      3. ad.xiaomi.com
      4. app.chat.xiaomi.net
      5. api.admob.xiaomi.com
      6. api.ad.xiaomi.com
      7. api.d.xiaomi.com
      8. api.miui.security.xiaomi.com
      9. api.vip.miui.com
      10. a.stat.xiaomi.com
      11. ccc.sys.intl.xiaomi.com
      12. cc.sys.intl.xiaomi.com
      13. cdn.ad.xiaomi.com
      14. connect.rom.miui.com
      15. contactapi.micloud.xiaomi.net
      16. data.mistat.intl.xiaomi.com
      17. data.mistat.xiaomi.com
      18. e.ad.xiaomi.com
      19. game.xiaomi.com
      20. globalapi.ad.xiaomi.com
      21. new.api.ad.xiaomi.com
      22. notice.game.xiaomi.com
      23. o2o.api.xiaomi.com
      24. pdc.micloud.xiaomi.net
      25. sdkconfig.ad.xiaomi.com
      26. shenghuo.xiaomi.com
      27. ssp.ad.xiaomi.com
      28. storeconfig.mistat.intl.xiaomi.com
      29. resolver.msg.xiaomi.net
      30. test.ad.xiaomi.com
      31. test.e.ad.xiaomi.com
      32. test.new.api.ad.xiaomi.com
      33. zeus.ad.intl.xiaomi.com
      34. tracking.miui.com
      35. xlmc.sec.miui.com
      36. adv.sec.miui.com
      37. api.sec.miui.com
      38. auth.be.sec.miui.com
      39. ccc.sys.miui.com
      40. cc.sys.miui.com
      41. data.sec.miui.com
      42. fcanr.tracking.miui.com
      43. geofence.sys.miui.com
      44. logupdate.avlyun.sec.miui.com
      45. mazu.sec.miui.com
      46. metok.sys.miui.com
      47. r.browser.miui.com
      Προβολή όλων


      O στόχος της ανάρτησής μου στην παρούσα φάση δεν είναι για να σας γνωστοποιήσω την ύπαρξη της λίστας, αλλά κυρίως για να συζητήσουμε και να βγει μια άκρη αν το θέλετε και σεις, αναφορικά με το τι κάνει το κάθε ένα από αυτά τα domains, αν κάποιο από αυτά μας είναι πραγματικά απαραίτητο κλπ.

      Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    • Γεια σου tuxx,

      Πάει καιρός που έφτιαξες το νήμα, ελπίζω να δεις την απάντησή μου κάποια στιγμή. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από miui και xiaomi όμως παρατήρησα ότι στο redmi note 8 με το οποίο έρχομαι και γω στη παρέα σας, υπάρχει μια επιλογή να φράζεις τα δεδομένα των εφαρμογών τις οποίες δε θες να τις έχεις να μιλούν με το ίντερνετ. Σε επίπεδο wifi δεδομένων, σε επίπεδο 2/3/4/5G δεδομένων και σε επίπεδο παρασκηνιακών δεδομένων. Εμένα αυτό μου ήταν αρκετό για να 'κόψω' σχεδόν τα πάντα πλην του browser (που δε χρησιμοποιώ της xiaomi). To menu σε προειδοποιεί ότι δε θα κοπούν ολότελα όλα μα όλα τα δεδομένα, ακόμη και να κλείσεις όλες τις επιλογές. Αλλά είναι ένα καλό πρώτο βήμα και είναι και εργοστασιακό, έρχεται προ εγκατεστημένος ο 'κόφτης'.

      Η λύση με το dns είναι καλή αλλά δε τα πιάνει όλα. Ας πούμε, το δικό μου κινητό προσθέτει dns και τους dns της google. Δοκίμασα στον dhc μου να δώσω μέχρι και 8 ip αλλά το κινητό ΗΛΙΘΙΩΣ θα δεχθεί τη πρώτη μόνο και θα πάει να βάλει μια ipv6 σα δεύτερο dns και το 8.8.8.8 σα τρίτο. Αν έτσι κάνει και το δικό σου το κινητό, βάζοντας αυτό το pi-hole στη μέση για να βλέπεις, ενδέχεται να μην έχεις δει όλα τα dns queries γιατί κάποια θα φεύγουν ενδεχομένως απ'τον secondary ή τον tertiary dns, που είναι hardcoded θες δε θες.

      Ενδιαφέρον project πάντως, μπράβο!
      Τα λέμε,
      pcm.