Διαφήμιση

Περί drones

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Σε τετρακόπτερα σαν το δικό σου απ'όσο είδα ο κατασκευαστής στο manual λέει να μην πετάς με 10 m/s (36 km/h, 5 μποφόρ) και πάνω, ρίξε μια ματιά και στο manual να δεις τι λέει για το Mi drone που έχεις εσύ αν και πιστεύω τα ίδια θα λέει. Οπότε αυτό είναι το όριο. Στον εξομοιωτή θα δεις ότι και με 8 m/s αέρα δεν προσγειώνεται μόνο του (αυτό λογικά στη πραγματικότητα δε νομίζω να ισχύει, εκτός φυσικά αν ψηλά είναι παραπάνω) και δεν είχα απόλυτα τον έλεγχο ορισμένες φορές (αναγκαστικά έριχνα τις στροφές για να το φέρω πιο κάτω διατρέχοντας το κίνδυνο να το πετάξει κάπου ο αέρας). Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα λοιπόν με ασφάλεια θα έλεγα ότι μπορείς να πετάξεις με 3-4 μποφόρ από εκεί και πάνω δεν πρέπει να το πετάς σε μέρη που αν το παρασύρει ο αέρας μπορεί να το πετάξει πχ σε σπίτι ή σε άνθρωπο και φυσικά να μην το πετάς ψηλά. Δηλαδή με 5-6 μποφόρ αν το πετάς σε μέρος χωρίς εμπόδια και χαμηλά άνετα κάνει hover.
      Δεν βρίσκω το λόγο κάποιος σαν εσένα που πετάει απλά για χόμπυ να πετάει με αέρα και να δυσκολεύει τη ζωή του ;)
      Σκέψου και σε οκτακόπτερο ο κατασκευαστής λέει ότι το όριο είναι πάλι το ίδιο (10 m/s).
      Κατατοπιστικοτατος και σε ευχαριστούμε. Μπορείς να βρεις τα ίδια χαρακτηριστικά για το mi drone; Αυτά που δίνει η εταιρεία εννοώ. Εννοείται ότι κοιτάμε πάντα τον αέρα. Εδώ τα αεροπλάνα έχουν πρόβλημα στους τυφώνες . Φαντάσου.

      Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Τίποτα φίλε ;) Δεν βρήκα κάτι δυστυχώς γι'αυτό σου είπα να δεις το manual αλλά τώρα που το βρήκα και αυτό δεν βλέπω να λέει κάτι, ούτε στο site αναφέρει τίποτα. Αφού όμως η DJI στα phantom και mavic βάζει όριο στα 10 m/s όπως και στο οκτακόπτερο που έδειξα παραπάνω, δεν νομίζω το Mi drone να έχει παραπάνω όριο.

      Εννοείται ότι σε όλα υπάρχει όριο ακόμα και στα κανονικά αεροπλάνα όπως είπες αλλά σε περίπτωση που συμβεί κάτι άσχημο στον αέρα μετράει πολύ η εμπειρία του πιλότου ;)

      Αφού είπα για εμπειρία του πιλότου και επειδή τα τόσα ηλεκτρονικά που έχουν πάνω τους βοηθούν μεν αλλά μπορεί με κάποιο πρόβλημα να σε κάψουν κιόλας και να πέσει το drone καλό είναι να βάλεις έναν εξομοιωτή καλό στο pc σου για προπόνηση και μάλιστα να μάθεις να το πετάς με όσο το δυνατόν λιγότερα ηλεκτρονικά βοηθήματα πχ "smart" και να το πετάς πχ "agile","acro" έτσι ώστε όχι μόνο θα μάθεις να το πετάς τέλεια αλλά και σε περίπτωση που συμβεί κάποια στραβή με τα ηλεκτρονικά του μπορεί κουτσά στραβά να μπορέσεις να το κουμαντάρεις, αν δεν χάσεις φυσικά τελείως τον έλεγχο γιατί πχ δεν λειτουργεί τίποτα.
      Open-source is the future
    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Τίποτα φίλε ;) Δεν βρήκα κάτι δυστυχώς γι'αυτό σου είπα να δεις το manual αλλά τώρα που το βρήκα και αυτό δεν βλέπω να λέει κάτι, ούτε στο site αναφέρει τίποτα. Αφού όμως η DJI στα phantom και mavic βάζει όριο στα 10 m/s όπως και στο οκτακόπτερο που έδειξα παραπάνω, δεν νομίζω το Mi drone να έχει παραπάνω όριο.

      Εννοείται ότι σε όλα υπάρχει όριο ακόμα και στα κανονικά αεροπλάνα όπως είπες ;)

      Άσχετο με αυτό πάντως επειδή τα τόσα ηλεκτρονικά που έχουν πάνω τους βοηθούν μεν αλλά μπορεί με κάποιο πρόβλημα να σε κάψουν κιόλας και να πέσει το drone καλό είναι να βάλεις ένα εξομοιωτή καλό στο pc σου για προπόνηση και μάλιστα να μάθεις να το πετάς με όσο το δυνατόν λιγότερα ηλεκτρονικά βοηθήματα πχ "smart" και να το πετάς πχ "agile","acro" έτσι ώστε όχι μόνο θα μάθεις να το πετάς τέλεια αλλά και σε περίπτωση που συμβεί κάποια στραβή με τα ηλεκτρονικά του μπορεί κουτσά στραβά να μπορέσεις να το κουμαντάρεις, αν δεν χάσεις φυσικά τελείως τον έλεγχο γιατί πχ δεν λειτουργεί τίποτα.
      Αυτό έψαχνα κι εγώ τώρα αλλά δεν βρήκα κάτι. Οπότε μένουμε στο όριο 10m/s για τον αέρα και άντε να πούμε 8m/s επειδή ίσως να είναι πιο κάτω από την dji. Ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω για εξομοίωση;

      Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Το phoenix είναι πολύ καλό και το aerofly επίσης καλό είναι και έχει και εξακόπτερο και οκτακόπτερο αλλά γενικά βρίσκω καλύτερο το phoenix (πιο ρεαλιστικό) ;)
      Φυσικά υπάρχουν και άλλοι εξομοιωτές όπως ο Realflight που έχει και ειδική έκδοση για drones αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει.

      Δοκίμασε και τα δύο, στο aerofly μπορείς να συνδέσεις εκτός από τηλεκατεύθυνση, gamepad (πχ χειριστήριο xbox) και joystick.
      Open-source is the future
    • Περί drones

      Πριν λίγο μίλαγα με έναν φυσικό και που ασχολείται με μετεωρολογια. Κάτι που είδαμε πει παλιά ότι αν έχει κάτω στο έδαφος 1-2 μποφόρ και ότι πάνω ψηλά στον αέρα στα 300 μέτρα δεν γίνεται να έχει μεγάλη διαφορά. Θυμάστε; Το επιβεβαίωσα. Σας παραθέτω την απάντηση:
      " Βασίλη καλησπέρα. Λοιπόν, κατά κανόνα, αν δεν έχεις καποια ιδιαίτερη ορογραφία, τότε στα 300 μετρα από τη θάλασσα σε ύψος, έχεις ελάχιστες διαφορές στην ένταση του ανέμου. Η μόνη περίπτωση να έχεις μια καπως πιο σοβαρή διαφορά είναι σε πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις λίγο πριν τη καταιγίδα, αλλά σε τέτοια φάση ούτως ή αλλως δεν επιχειρείς"

      Χρήστος Ντουντουλακης λέγεται ο επιστήμονας που μου μετεφερε τα λόγια αυτά. Καλή σας νύχτα. :)

      Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Το θέμα είναι να μην πετάξει κάποιος όταν και κάτω έχει μποφόρ. Σαφώς αν κάτω έχει 1-2 μποφόρ πάνω δεν θα έχει 5 :P
      Open-source is the future
    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Το θέμα είναι να μην πετάξει κάποιος όταν και κάτω έχει μποφόρ. Σαφώς αν κάτω έχει 1-2 μποφόρ πάνω δεν θα έχει 5 :P
      Εντάξει. Το ανέφερα γιατί είχαμε μια ανάλογη συζήτηση εδω λίγες μέρες πριν

      Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση