Διαφήμιση

Redmi 2 TD - Αδυναμία εύρεσης λειτουργικής ROM

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 2 TD - Αδυναμία εύρεσης λειτουργικής ROM

      Καλησπέρα σας, δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ, αλλά έχω χάσει μια εβδομάδα.. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος:
      -Έχω το Redmi 2 2GB. Η αρχική αιτία αλλαγής της ελληνικής stable
      (xiaomi-miui-hellas-5.1.0_wt86047_Stable-V8.0.3.0.zip) ήταν να έχω το
      security update του Ιανουαρίου (κάπου είχα διαβάσει ότι είναι πολύ
      σημαντικό)
      -Εγκαθιστώ αρχικά τη global eu stable επειδή δε βρήκα κάτι εδώ -> μου
      μετατρέπει το κινητό από 86047 σε 88047 και η sim δεν έχει δίκτυο
      -Εγκαθιστώ τη global developer (το ίδιο)
      -μου παίρνει 2 μέρες μέχρι να καταλάβω τι γίνεται με την εγκατάσταση μέσω fastboot και ξαναβάζω το twrpk
      -εγκαθιστώ την (παρούσα) arωma -> δουλεύουν όλα εκτός του ότι δεν έχω το playstore
      -δοκιμάζω (τώρα που έμαθα πως γίνεται) και διαπιστώνω πως πράγματι οι
      global έφταιγαν για τη μετατροπή σε 88047 και το πρόβλημα με τις sim (αν
      θέλετε να τους ειδοποιήσετε)
      -εγκαθιστώ τη stable που είχα στην αρχή, όλα εντάξει. Βάζω ξανά την
      arωma (είδα στο forum εδώ ότι άλλος ένας δεν είχε playstore) ->
      τίποτα. Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, μετά δικές μου, δοκίμασα 4-5
      διαφορετικούς τρόπους (με format cache κάθε φορά μήπως φταίει αυτό)
      ->no google play
      -με τα πολλά, εντόπισα τη σελίδα gapps κι έβαλα το arm-5.1-pico μαζί με
      την arωma. Όλα καλά, εκτός το ημερολόγιο (της miui) που δε συγχρονίζει
      με το gmail μου
      -Δοκιμάζω την έκδοση gapps-aroma μπας κι επιλέξω κάτι με calendar και
      φτιάξει, τίποτα. Βάζω ξανά την pico. -> Το google play τώρα λέει
      "λήψη ενημερώσεων" για πάντα...
      -Βρίσκω πως πρέπει από τις ρυθμίσεις να κάνω clear cache της εφαρμογής,
      το κάνω ->μου βγάζει "αναμονή για wifi", μπορώ να κάνω αναζήτηση
      εφαρμογών και ενημερώσεων και με τα δεδομένα και με το wifi.. δε μπορώ
      να κατεβάσω..
      -Βρήκα κάπου που λέει "μη πιστοποιημένη συσκευή (δεν έχω ψάξει ακόμα αν
      παίζει ρόλο κάπως ή αν το έγραφε όταν είχα βάλει πρώτη φορά το pico που
      δούλευε)
      Σας παρακαλώ, μπορεί να ήταν η εβδομάδα που ένιωσα πως από την άγνοιά μου έγινα haker.. αλλά κουράστηκα..


      Μπορώ κάπως να έχω: το security update + google play + ημερολόγιο που να συγχρονίζεται? Πολλά ζητάω? Σας ευχαριστώ πολύ!!


      ps. αν πρέπει να γράψω σε κάποιο άλλο σημείο του forum τα παραπάνω για να πάρω απάντηση, παρακαλώ πείτε μου
    • Καλημέρα. Καταρχήν ευχαριστώ πολύ @amavroudis για την άμεση απάντηση. Δυστυχώς ίσως χρειάζεται κάτι άλλο στην περίπτωση μου ή κάτι κάνω λάθος..

      Με λίγα λόγια τι έκανα:

      1. κατέβασα τη "xiaomi-miui-hellas-5.1.0_wt86047_V8_GTV-6.6.30_Special.zip" και μετά από factory reset την εγκατέστησα --> όλα μια χαρά εδώ (google play ήταν εγκατεστημένο, sim λειτουργούσαν, ημερολόγιο δεν έλεγξα)

      2. έπειτα κατέβασα από τη global σελίδα τη "miui_HM2XWCProGlobal_V8.5.2.0.LHJMIED_d9f708af01_5.1.zip" κι έπειτα από νέο factory reset την εγκατέστησα --> ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχα και πριν: οι sim δε λειτουργούσαν (δεν έβρισκε δίκτυο) και η συσκευή μου είχε μετονομαστεί σε 88047 (αντί 86047 από 2014813 - έχω πράγματι κι εγώ την κινέζικη εκδοχή του redmi 2 td)

      3. μετά επαναλαμβάνω το βήμα 1 ώστε να βάλω μετά την ελληνική arωμα μήπως από τη μετάβαση από τη special τουλάχιστον εκεί διορθωθεί το πρόβλημα.

      4. ξανά factory reset, ξανά εγκαθιστώ την arωμα (xiaomi-miui-hellas-5.1_wt86047_V9_arΩma_7.10.12.zip) με προεπιλεγμένη εγκατάσταση. Βάζω στην αρχή κατευθείαν το gmail που μου ζητά (στις προηγούμενες εγκαταστάσεις πατούσα παράλειψη για να το βάλω μετά, οπότε λέω μήπως για κάποιο λόγο αν του πω πως 'δεν έχω λογαριασμό google' δεν εγκαθιστά το playstore) όμως πάλι τίποτα --> δεν είχα playstore, είχα εφαρμογές όπως gmail και φωτογραφίες google, το ημερολόγιο δε συγχρονιζόταν.

      5. δοκιμάζω τέλος πάλι factory reset και εγκατάσταση προσαρμοσμένη της arωμα. Ακριβώς τα ίδια με πριν με τη διαφορά ότι έχω όμως τις υπηρεσίες google play (αυτό δεν το είχα νομίζω στις προηγούμενες δοκιμές που κατέβαζα το gapps) και το ρυθμίσεις google (αυτό το είχα, αλλά όχι το playstore.

      Καμιά ιδέα; ..έχω αρχίσει να κουράζομαι.. (με την κατάσταση - για να μην παρεξηγηθώ - το forum κουράγιο κι ελπίδα μόνο μου δίνει)
    • Διαφήμιση
    • Δεν το κατέχω το συγκεκριμένο κινητό, περιμένεις λίγο να το δουν ειδικοί. Θα βρεθεί λύση, μην ανησυχείς.

      =============== Φεβ 21st 2018, 4:20pm ===============
      @Bodai, @dnomikos, @geoanto555 μπορείτε να βάλετε ένα χεράκι με το θέμα;
    • Σε ευχαριστώ και πάλι @amavroudis. Προς το παρόν έχω αφήσει την arωμα..

      +έχω το security update 1-1-2018
      +τα καλούδια των ελληνικών rom
      -το playstore αναζητά δίκτυο [μπορώ να αναζητήσω εφαρμογές (χωρίς δίκτυο σύμφωνα με αυτό!), δε μπορώ να κάνω update ούτε εγκατάσταση καινούριων]
      -το ημερολόγιο για κάποιο λόγο δε συγχρονίζεται με το ημερολόγιο του gmail μου (και δε μπορώ να προσθέσω ξανά το (google) λογαριασμό στο mi ημερολόγιο διότι μου λέει πως υπάρχει ήδη.

      Υπάρχει μήπως κάποια rom που να έχει το παραπάνω security update, να λειτουργεί το google play και το ημερολόγιο;

      Σας ευχαριστώ

      =============== Φεβ 27th 2018, 12:14pm ===============
      Επειδή το κινητό μου δεν είναι λειτουργικό, δοκίμασα να (μετά από factory reset) να εγκαταστήσω την κινέζικη rom του redmi 2 prime. Σκέφτηκα πως αφού είναι κινέζικο ίσως να λειτουργήσει με την κινέζικη rom κι ας έχω λιγότερες ευκολίες αγγλικών-ελληνικών:
      - εγκαθιστάται κανονικά.
      - δε λειτουργούν οι sim!
      - μου γράφει πάλι πως έχω το 88047 (ενώ έχω το 2017813-->86047 & μόνο όταν η rom λέει 86047 λειτουργούν οι sim)
      - δεν έχει εγκατεστημένο το google play, αλλά έχει ένα mi market (ή κάπως έτσι)

      Σκοπεύω να δοκιμάσω:
      1. να εγκαταστήσω μαζί (δεν ξέρω ακόμα πώς) την arωμα που είχα με τα gapps
      (αν δεν λειτουργεί σωστά):
      2.να εγκαταστήσω την XTRV μήπως δεν έχει το θέμα της arωμα (δεν την έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα - διότι ρωτώντας μου είπαν πως η arωμα είναι πληρέστερη, την εμπεριέχει ή κάτι τέτοιο)
      (αν πάλι δε λειτουργεί σωστά + δεν έχω κάποια απάντηση από εδώ):
      3. να εγκαταστήσω πάλι την stable που του είχα αρχικά κι ας μην έχω το security update του 1/1/2018

      =============== Φεβ 27th 2018, 1:02pm ===============
      "Σκοπεύω να δοκιμάσω" - τα αποτελέσματα (θα το συμπληρώνω - ελπίζω να λυθεί πριν φτάσω στο 3ο):

      1. επέλεξα την τυπική εγκατάσταση (όχι την προεπιλεγμένη):
      --> Υπήρχε το playstore (αναμενόμενο αφού έβαλα και τα gapps pico παράλληλα) αλλά έκανε τα γνωστά (μπορούσα να αναζητήσω εφαρμογές, αλλά όχι να εγκαταστήσω)
      --> βρήκα τρόπο να φτιάξω το ημερολόγιο (βάζω το λογαριασμό google πρώτη φορά στο ημερολόγιο κι όχι στο playstore ή στην αρχή που το ζητάει)
      --> από τα κάτω κουμπιά του κινητού λειτουργούσε μόνο το "πίσω" (το δεξιά), τα άλλα δύο πέρα από δόνηση (που έκαναν στο πάτημα) δεν ανταποκρινόταν ούτε κρατημένα (δεν έκαναν τίποτα). [Καινούριο αυτό!]
      --> προσπαθώντας να περάσω την XTRV (xiaomi-miui-hellas-5.1_wt86047_V9_XTRV_7.10.12.zip) για την επόμενη δοκιμή διαπιστώνω πως δε μου βρίσκει ο υπολογιστής το "Internal Storage" που έγραφε κανονικά όταν το συνέδεα. (δε γνωρίζω μήπως σχετίζεται με το ότι δεν έχω βάλει κωδικό στο κινητό - πριν έπρεπε να τον βάλω για να ξεκλειδώσει και να το εμφανίσει). [Καινούριο κι αυτό;]

      2. μετά από factory reset εγκατέστησα την XTRV (πάντα εγκαθιστώ και το SU - ελπίζω να μην έχει να κάνει):
      --> δεν υπήρχε το playstore ούτε το services (μόνο το ρυθμίσεις google υπήρχε)
      --> με το ημερολόγιο δεν ασχολήθηκα (ελπίζω η παραπάνω λύση να είναι γενική)
      --> τα κουμπιά λειτουργούν κανονικά
      --> το "Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης" λειτουργεί κανονικά
      ... δοκιμάζω και με τα gapps (ARM, 5.1, pico) πριν βάλω τη stable χωρίς το security update

      2extra. Εγκαθιστώ το gapps μαζί με το βήμα 2, χωρίς factory reset και χωρίς clear cache davnik:
      --> όλα λειτουργούν κανονικά!!
      --> δεν έχω το security update του android.. λέει 1/1/2017

      ....Γιατί;! ...και χάρηκα τόσο πολύ..

      =============== Φεβ 27th 2018, 3:17pm ===============
      Υπάρχει Ελληνική rom για το redmi 2 td που να έχει το android security update 1-1-2018 ή τσάμπα ψάχνω;;;; :( || :huh: :/ :( :(

      @Bodai, @dnomikos, @geoanto555, @amavroudis

      ( ..τώρα παρατήρησα πως όλες οι ελληνικές rom (από το forum) είναι 13-10-2017 η πιο καινούρια ή απλά δεν έχω βρει την κατάλληλη; )

      Σας ευχαριστώ πολύ

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην Asdfoudios: συνέχεια δοκιμής... ().

    • Οι αναβαθμίσεις νομίζω ότι έχουν σταματήσει για το συγκεκριμένο μοντέλο...μήπως η εγκατάσταση του νεότερου security update δημιουργεί τα προβλήματα ?

      Είμαι στο δρόμο και δεν μπορώ να κοιτάξω όλα τα δεδομένα προς το παρών :(
    • Σε ευχαριστώ @NasDriver. Δεν εγκαθιστώ κάποιο security update ξεχωριστά.. δε γνωρίζω πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Απλώς προσπαθούσα να εγκαταστήσω μια rom που θα περιείχε το update αυτό. Στο global site οι rom που υπάρχουν έχουν το security update αυτό νομίζω. Απλά μου αλλάζουν το μοντέλο σε 88047 από 86047 και δε λειτουργούν οι sim (Exo dokimasei: gia redmi 2 td: stable en, developer en, developer chin. Gia redmi 2: stable en). Μάλλον απλά δεν έχουν μεταφραστεί/ρυθμιστεί από το ελληνικό forum ή δεν τις βρίσκω ή κάτι κάνω λάθος.

      Μακάρι να βρω άκρη..
    • Διαφήμιση
    • Αυτό μου κάνει εντύπωση, πως βάζεις (η ρομ βασικά) security update 1.1.2018 όταν οι ρομ έχουν σταματήσει στο 2017, εκτός και εάν μου διαφεύγει κάτι :?

      Αυτό το έχεις δοκιμάσει ? ---> ROM μετάβασης των Redmi 2 (FDD/TD), από HM2014811 & HM2014813 στις νέες wt88047 & wt86047 αντίστοιχα.
    • Ο/H Asdfoudios έγραψε:

      Υπάρχει Ελληνική rom για το redmi 2 td που να έχει το android security update 1-1-2018 ή τσάμπα ψάχνω
      Δυστυχώς δεν θα βρεις. Η Xiaomi εχει εγκαταλείψει την συσκευή μέσα στο 2017.
    • @Asdfoudios ποια rom έβαλες που έχει security update 01-2018 ?

      Για το πρόβλημα με την sim αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις το σωστό modem, το κινητό σου είναι το 86047, οπότε πρέπει να πάρεις το NON-HLOS.bin από μια rom που είναι γι αυτό το κινητο και μετά να το κάνεις flash στο κινητό σου όπως λέει και στον οδηγό εδώ [MIUI DEVICE TEAM] Fixing No Network Signal On Xiaomi Redmi 2 HM2014813 - Redmi 2/2A/Prime - Xiaomi MIUI Official Forum

      επειδή νομίζω το λινκ εκει δεν δουλεύει μπορεις να το πάρεις απο αυτο το zip του lineageos που έχει το firmware goo.gl/YHufVo
      και κανεις fastboot flash modem NON-HLOS.bin
      θεωρώ πως και το zip που θα κατεβάσεις να κάνεις install μεσω twrp πάλι θα παίζει.
    • @Asdfoudios
      Το κινητό που έχεις είναι το 2014813 ή αλλιώς το wt86047.
      Το κινητό αυτό ΔΕΝ είναι το prime.

      Έχω το prime 2014811 - wt88047, 2GB/16GB
      (σε χρήση από τον πατέρα μου με Official Global Stable MIUI 9, V9.2.5.0.LHJMIEK - έκανε update σε αυτή τη ROM πριν λίγες μέρες)

      Προφανώς λοιπόν οι ROM που βάζεις δεν είναι για το δικό σου και γι' αυτό αφενός σου αλλάζουν τα στοιχεία σε wt88047, αφετέρου δεν σου δουλεύουν σωστά τον εξοπλισμό του τηλεφώνου (modem κλπ...).

      H Xiaomi είναι αλήθεια πως έχει σταματήσει από Νοέμβριο 2017 την έκδοση νέων Developer ROMs για όλα τα Redmi 2, με τελευταία την "Version: 7.11.16 (MIUI9)".
      Συνεχίζει όμως κανονικά να βγάζει καινούργιες Stable, όπως αυτή που μπήκε στο τηλ. του πατέρα μου πριν λίγες μέρες.

      Προτείνω λοιπόν να περάσεις στο τηλέφωνό σου την τελευταία Official Global Stable, Version: V9.2.3.0.KHJMIEK (MIUI9)
      να ορίσεις οπωσδήποτε την "περιοχή" σε "Ελλάδα" και να δεις πώς θα πάει.

      Τη ROM θα τη βρεις εδώ: http://en.miui.com/download-261.html#371 Είναι αυτή για το "Redmi 2 4G Global" - αυτό είναι που έχεις.
    • Διαφήμιση
    • @CybeRedmi το 2014813/wt86047/HM2XTDPro είναι το prime αλλά είναι η έκδοση που έχει βγει για την αγορά της κίνας και έχει διαφορετικό modem.
      Οι rom για το συγκεκριμένο μοντέλο εμφανίζονται μόνο αν ανοιξουμε το κινέζικο σαιτ miui.com δλδ εδώ 红米手机2 - MIUI下载
      Οπότε αυτό που κάνουν όλοι ειναι global rom και μετά αλλαγή του modem.
      Εδώ πχ ο οδηγός χρησιμοποιώντας τις fastboot roms και πιο λεπτομερής
      [MIUI DEVICE TEAM] Flash Global ROM on Redmi 2 Pro/Enhanced ( Model - HM2014813) - Redmi 2/2A/Prime - Xiaomi MIUI Official Forum