Διαφήμιση

Προβλήματα μετα απο Update στο Redmi Note 4 (MTK Version)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλήματα μετα απο Update στο Redmi Note 4 (MTK Version)

      Γεια σας,

      Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου εδώ και έναν χρόνο περίπου και παρατήρησα μερικά προβλήματα στην καθημερινή χρήση του τηλεφώνου μετά από μια αναβάθμιση από την MIUI 8 ακόμη.
      Αρχικά το τηλέφωνο μου είναι το Redmi Note 4 με τον επεξεργαστή της MediaTek και την έκδοση με τα 16GB Rom kai 2 GB ram. Τα προβλήματα προέκυψαν μετά την αναβάθμιση από 8.2 σε 8.5 εάν θυμάμαι καλά, περίμενα υπομονετικά για κάποια ενημέρωση από την εταιρία που θα έλυνε τα προβλήματα μου μάταια όμως.
      Με σκοπό την ευκολότερη ανάγνωση και απάντηση σε κάθε ένα από τα προβλήματα βρίσκονται σε αριθμημένη λίστα:
      1. Πρόβλημα με την μπαταρία - Διαρκεί σχεδόν μια ήμερα ενώ έχει τύχει να χρειάζεται φόρτιση μέχρι και δεύτερη φορά μέσα σε μια μέρα με αρκετά μεγάλη χρήση. Για παράδειγμα μετά από 3 ώρες από το 100% έπεσε στο 65% όπως φαίνεται και στο ScreenShot.
      2. Το τηλέφωνο δεν αποκρίνεται - Με αρκετές εφαρμογές ανοιχτές μετά από ένα διάστημα το τηλέφωνο δεν αποκρίνεται σε κανένα άγγιγμα και για να επανέλθει χρειάζεται Hard Reset (Power Button + Volume Down), επίσης μερικές φόρες το τηλέφωνο επανεκκινεί μόνο του. (ένα από τα ενοχλητικότερα προβλήματα)
      Το τηλέφωνο αυτή την στιγμή έχει Miui 9 (9.2.2.0) Stable Rom και έχω διάθεση να αλλάξω λογισμικό εφόσον διορθωθούν θα προβλήματα μου.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που αφιερώσατε.
      Images
      • Screenshot_2018-02-13-14-07-29-435_com.miui.securitycenter.png

        65,59 kB, 1.080×1.920, viewed 217 times
      • Screenshot_2018-02-13-14-07-19-970_com.miui.securitycenter.png

        74,32 kB, 1.080×1.920, viewed 171 times
      • Screenshot_2018-02-13-14-07-22-846_com.miui.securitycenter.png

        164,3 kB, 1.080×1.920, viewed 174 times
      • Screenshot_2018-02-13-14-08-56-146_com.android.settings.png

        134,94 kB, 1.080×1.920, viewed 224 times
    • κοπάνα του μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ βλέπεις.

      ο συνδυασμός πάντως 16/2, δεν ξέρω αν είναι πλέον ο ελάχιστος.
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Εχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και συνεχίζει να το κανει... Ξέχασα να το αναφέρω στην αρχή...
    • Διαφήμιση
    • ή Ελληνική ή Ευρωπαϊκή ή ακόμα ακόμα και Ινδική!! :mrgreen:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Επειδή η official σε stable είναι τουλάχιστον τραγική σε Nikel , εγώ θα πήγαινα κατευθείαν σε global dev και θα παρακολουθούσα συμπεριφορά.
    • Ναι για τις Developer ROM το έχω σκεφτεί και από ότι είδα υπάρχει μια διαθέσιμη στο official site απλά σκέφτομαι εάν όντως λύνει τα προβλήματα η δημιουργεί περισσότερα. Επίσης άλλο ένα θέμα και σημαντικότερο είναι η ασφάλεια του τηλεφώνου. Εάν κάποιος έχει κάποια συγκεκριμένη ROM η έχει δοκιμάσει αυτή που βρίσκεται στο site θα ήθελα πολύ να μάθω κι άλλες λεπτομέρειες για αυτή..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H gmellides έγραψε:

      Ναι για τις Developer ROM το έχω σκεφτεί και από ότι είδα υπάρχει μια διαθέσιμη στο official site απλά σκέφτομαι εάν όντως λύνει τα προβλήματα η δημιουργεί περισσότερα. Επίσης άλλο ένα θέμα και σημαντικότερο είναι η ασφάλεια του τηλεφώνου. Εάν κάποιος έχει κάποια συγκεκριμένη ROM η έχει δοκιμάσει αυτή που βρίσκεται στο site θα ήθελα πολύ να μάθω κι άλλες λεπτομέρειες για αυτή..
      Λύνει αρκετά προβλήματα η developer και η XTRV λύνει ακόμα περισσότερα (ειδικά σε λίγο καιρό που θα διαθέσουμε και στο...ευρύτερο κοινό ένα CPU Governor mod για το nikel και πιθανότατα και για το omega, που θα βοηθήσει σε θέματα μπαταρίας που προέρχονται από την αλόγιστη χρήση επεξεργαστή).

      Όπως σου είπε ο Μάκης παραπάνω, οι Global stable ROMs στο nikel ήταν, είναι και (απ' ότι δείχνουν δυστυχώς τα πράγματα) θα είναι κάθε άλλο παρά stable. Το καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις με αυτή τη συσκευή είναι να μετακινηθείς σε developer ROM ή ακόμα καλύτερα την ελληνική η οποία προσφέρει και διάφορα επίπεδα παραμετροποίησης που δεν προσφέρουν οι επίσημες.

      Από εκεί και πέρα (πέρα δηλαδή από τις ROM), θα πρέπει να γνωρίζεις τα εξής :

      1) Επέλεξες συσκευή με επεξεργαστή ο οποίος μεν είναι "τέρας" σε απόδοση, δεν φημίζεται όμως ιδιαίτερα για την φιλικότητά του σε αυτονομία, πόσο μάλλον όταν το κινητό είναι ρυθμισμένο από τη μάνα του, να χρησιμοποιεί συχνότητες υπέρ του δέοντος επιθετικές, πολλές φορές χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Το ίδιο ισχύει για το σύνολο των Mediatek SoCs. Μπροστά στους Qualcomm (σε θέματα καθαρά αυτονομίας το τονίζω) η σύγκριση είναι μάλλον...παιδική. Παρόλα αυτά με καλή διαχείριση/περιορισμό των εφαρμογών παρασκηνίου, καθώς και με κάποιες παρεμβάσεις στο κινητό, μπορείς να κερδίσεις περίπου ένα πεντάωρο οθόνης, με συνολική αυτονομία 2 με 3 ημέρες, ανάλογα με τη χρήση και τις εφαρμογές που τρέχεις. Παραπάνω πολύ απλά ΔΕΝ πάει αυτή η συσκευή, και ο Θεός ο ίδιος να κατέβει.

      2) Στο screenshot που παραθέτεις, φαίνεται ότι στη διάρκεια των 3 ωρών, έτρεχαν ταυτόχρονα στο παρασκήνιο Facebook, Instagram, Messenger με ολίγη από Viber και GPS και μια μικρή...πλεξούδα Wi-Fi. Συγνώμη (το λέω με σεβασμό, πίστεψέ με) αλλά τι ακριβώς περίμενες να συμβεί ? Και mido να είχες, άντε να είχες χάσει αντί 35%, ένα 15%-20%, το οποίο επίσης, εγώ προσωπικά το θεωρώ άκρως υπερβολικό. Είναι πάρα πολύ διαφωτιστικό το διάγραμμα ενέργειας που έχεις βάλει. Το κινητό ακόμα και με κλειστή την οθόνη δουλεύει λες και είναι ανοιχτό, η μόνη εξαίρεση είναι ότι δεν...το βλέπεις να δουλεύει. Τα wakelocks έχουν χτυπήσει κόκκινο, ειδικά αυτά των Google Services -λογικά έχεις και την τοποθεσία ενεργοποιημένη στη φουλ ρύθμιση και όχι στην εξοικονόμηση μπαταρίας-, με αποτέλεσμα η συσκευή να μην πέφτει σχεδόν ποτέ σε κατάσταση deep sleep, κοινώς δουλεύει ο επεξεργαστής επειδή οι εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο και προσπαθούν να συγχρονίσουν...ένας Θεός ξέρει τι, δουλεύουν τα δεδομένα/Wi-Fi, δουλεύει ενίοτε και το GPS, ε δεν χρειάζεται πυρηνική επιστήμη για να καταλάβει κάποιος ότι όλα αυτά δεν γίνεται να δουλεύουν παράλληλα και να έχουμε απαιτήσεις. Συνεπώς ή ρίχνουμε τις απαιτήσεις ή τα περιορίζουμε.

      =============== Φεβ 13th 2018, 6:04pm ===============
      Τέλος επειδή έθιξες το θέμα της ασφάλειας. Ναι είναι αλήθεια ότι το ξεκλείδωμα του bootloader, καθώς το πιθανό root-αρισμα του κινητού, αποτελούν σίγουρα
      κενά ασφαλείας, δεν υπάρχει απολύτως καμία αμφιβολία γι' αυτό. Το μεγαλύτερο όμως κενό ασφαλείας απ' όλα είναι ο ίδιος ο χρήστης και το πως χρησιμοποιεί μια συσκευή.
      Προσωπικά τρέχω android στις συσκευές που είχα την τελευταία 10ετία, πάντα rooted, (σχεδόν) πάντα με ένα κάρο mods στις συσκευές και δεν έχω χάσει ποτέ το παραμικρό
      δεδομένο και παρόλο που χρησιμοποιώ συχνά-πυκνά και sideloaded apps (όχι δηλαδή απαραίτητα από το store), πάλι δεν μου έτυχε ποτέ να πιάσω κάποιο malware. Ο λόγος
      είναι η σωστή χρήση, η τήρηση ουσιαστικά ορισμένων απαράβατων κανόνων, όπως η χρήση antivirus, η μη επίσκεψη πραγμάτων που δεν γνωρίζω ή δεν εμπιστεύομαι (πχ sites),
      το οριστικό και 100% κόψιμο των διαφημίσεων (ώστε και να θέλω να μην μπορώ να πατήσω έστω και κάτα λάθος πάνω σε κάποια επικίνδυνη), apps και mods που προστατεύουν την
      ιδιωτικότητα κτλ κτλ. Τώρα αν σου κλέψουν τη συσκευή, είτε κλειδωμένη την έχεις με PIN/pattern/fingerprint, είτε έχεις κλειδωμένο bootloader ή όχι, όλα αυτά σπάνε
      σχετικά εύκολα και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες, ειδικά σε παλαιότερες εκδόσεις Android. Συνεπώς φροντίζεις εξαρχής να μην κρατάς πράγματα στη συσκευή που
      αν διαρρεύσουν μπορούν να σου κάνουν ζημιά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και σίγουρα δεν κρατάς πράγματα που ας το πούμε απλά, δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτά.
      Εννοείται ότι κλειδώνεις ούτως ή άλλως τηλέφωνο, SIM, ενδεχομένως ευαίσθητες εφαρμογές κτλ και διαθέτεις κάποιο τρόπο απομακρυσμένου ελέγχου (για wipe/factory reset).
      Ευτυχώς σε αυτό το κομμάτι, η σύνδεση μιας Xiaomi συσκευής με Mi Account έχει πάρα πολύ ευχάριστα αποτελέσματα.
    • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ήταν ιδιαιτέρως διευκρινιστική. Συγκριτικά, πριν από το Update (που δημιουργήθηκαν τα προβλήματα) και μετά διαπίστωσα ότι η μπαταριά δεν ήταν στα ίδια επίπεδα με πριν και η χρήση ήταν ίδια ακριβός. Το έθεσα ως πρόβλημα γιατί διαπίστωσα την διάφορα από μία έκδοση του λογισμικού σε μία άλλη. Ξέρω τι συγχρονίζουν και ναι είναι πάρα μα πάρα πολλά και από εφαρμογές που δεν φαίνονται στο ScreenShot :P Το βασικότερο πρόβλημα που με απασχολεί είναι το δεύτερο και όχι τόσο η μπαταρία. Εάν με την Developer Rom επιλύεται είμαι πραγματικά έτοιμος να την εγκαταστήσω, αν κρίνω από την δουλειά που γίνεται στο Forum η XTRV μου φαίνεται η καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση. :)
    • Προβλήματα μετα απο Update στο Redmi Note 4 (MTK Version)

      Αυτό το cpu covernor για το omega το θέλουμε κάντε τα μαγικά σας μπας και δούμε καμιά αυτονομία της προκοπής.

      Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dfoust έγραψε:

      Αυτό το cpu covernor για το omega το θέλουμε κάντε τα μαγικά σας μπας και δούμε καμιά αυτονομία της προκοπής.

      Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις παιδιά, κακά τα ψέματα, πάντα κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Το mod έχει φτιαχτεί για να "κανονικοποιεί" τις συχνότητες των 4 πρώτων πυρήνων ανάλογα με το φόρτο εργασίας της συσκευής (τους υπόλοιπους πυρήνες δεν μπορείς να τους παραμετροποιήσεις, η Xiaomi ή η Mediatek, ουδείς γνωρίζει ποιος ακριβώς, έχει "ξεριζώσει" τις ρυθμίσεις από το kernel), απενεργοποιώντας παράλληλα το Mediatek Performance service που τα τρέχει όλα με το "γκάζι" στον πάτο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα και μια μικρή απώλεια σε επιδόσεις (δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα). Απλά προσπαθούμε να βρούμε μια μέση λύση. Όταν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο θα το γνωρίζετε και εσείς.

      =============== Φεβ 13th 2018, 6:38pm ===============

      Ο/H gmellides έγραψε:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ήταν ιδιαιτέρως διευκρινιστική. Συγκριτικά, πριν από το Update (που δημιουργήθηκαν τα προβλήματα) και μετά διαπίστωσα ότι η μπαταριά δεν ήταν στα ίδια επίπεδα με πριν και η χρήση ήταν ίδια ακριβός. Το έθεσα ως πρόβλημα γιατί διαπίστωσα την διάφορα από μία έκδοση του λογισμικού σε μία άλλη. Ξέρω τι συγχρονίζουν και ναι είναι πάρα μα πάρα πολλά και από εφαρμογές που δεν φαίνονται στο ScreenShot :P Το βασικότερο πρόβλημα που με απασχολεί είναι το δεύτερο και όχι τόσο η μπαταρία. Εάν με την Developer Rom επιλύεται είμαι πραγματικά έτοιμος να την εγκαταστήσω, αν κρίνω από την δουλειά που γίνεται στο Forum η XTRV μου φαίνεται η καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση. :)
      Καλώς ή κακώς μόνο μια προσωπική δοκιμή με τις εφαρμογές που ΕΣΥ έχεις επιλέξει να χρησιμοποιείς (διότι εκεί ο κάθε άνθρωπος διαφέρει) θα σε πείσει. Θεωρώ πάντως ότι τουλάχιστον οι τυχαίες επανεκκινήσεις θα περιοριστούν (αν δεν εξαλειφθούν).