Διαφήμιση

Miui Battery Tips

    • Tips&Tricks

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Miui Battery Tips

      Καλησπέρα Miuiers!
      Μπαταριά-φορτιστής...Λεξεις που δυστυχως ολους μας "αγχωνουν" οταν προκειτε να τις αντιμετωπίσουμε στο smartphone μας!
      Παμε να δουμε μαζεμενα μερικα 'tips' για να αντεχει η μπαταρια σας λιγο περισσοτερο...

      Power saving mode - Λειτουργια εξοικονομήσεις μπαταριας:

      Ενεργοποιήστε την λειτουργια εξοικονομήσεις μπαταρίας πηγαίνοντας Ρυθμίσεις>Μπαταριά>Εξοικονόμηση μπαταρίας και αφήστε το Miui να κανει τα δικα του!
      Θα παρακολουθεί τις διεργασίες σας επιτρέποντας να λειτουργούν τα βασικα επισης απενεργοποιεί τον συγχρονισμό ο οποίος ειναι αρκετά ενεργοβόρος.


      Turn off startup apps - Απενεργοποίηση αυτόματης έναρξης εφαρμογών:

      Ρυθμισεις>Δικαιώματα>Αυτοματη εναρξη
      Στην αυτόματη έναρξη επιτρέπουμε σε εφαρμογές να εκκινούν αυτόματα και να τρέξουν οποιαδήποτε στιγμή χρειαστεί...Πολλες φορες τυγχάνει να χουμε διάφορες εφαρμογές και παιχνίδια τα οποια δεν υπαρχει λογος να βρισκονται στην αυτόματη έναρξη αφού το μονο που κανουν ειναι να μας στέλνουν διάφορες ειδοποιήσεις-διαφημίσεις. Αφηστε στην αυτοματη εναρξη εφαρμογες που χρειάζεται απαραίτητα να εκκινούν αυτόματα για να δουλεψουν σωστα οπως πχ messaging apps δηλαδη viber-messenger-snapchat κλπ.



      Intelligent Apps Management - Ρυθμίσεις εφαρμογών εξοικονομήσεις ενεργείας στο παρασκήνιο

      Ρυθμίσεις>Μπαταρία>Επιλέξτε εφαρμογές
      Ανάλογα τον χρήστη υπάρχουν εφαρμογές που θέλουμε να τρέχουν στο παρασκήνιο άσχετος εαν έχουμε ενεργοποίηση την εξοικονόμηση μπαταρίας κλπ οπως πχ το messenger.
      Μέσω αυτής τις ρύθμισης επιλέγουμε ανα εφαρμογή εαν θέλουμε να εχει περιορισμούς η οχι!


      Individual App Notification - Ειδοποιήσεις εφαρμογών

      Ρυθμίσεις>Γραμμή κατάστασης>Διαχείριση ειδοποιήσεων
      Οι περισσότερες εφαρμογές-παιχνίδια μας στέλνουν ειδοποιήσεις ειτε κάποιες διαφημίσεις ειτε επειδη μας ηρθε κάποιο μήνυμα και η εφαρμογή μας ενημερώνει για αυτο μεσω της γραμμής καταστασης
      Βέβαια σε οσες ποιο πολλες εφαρμογές επιτρέψουμε να μας στέλνουν διάφορες ειδοποιήσεις τοσο περισσότερη ενεργεια θα καταναλωθεί!
      Εαν θέλετε πχ το messenger να σας στελνει ειδοποίηση μηνύματος, να συνοδεύετε απο ηχο η ειδοποίηση να εχει δόνηση να ανάψει το led λαμπάκι να μπορει να σας στείλει ολα αυτα ενω εχετε κλειδωμένη οθόνη τοτε θα πρεπει να ενεργοποιήσετε ολες τις παραπάνω ρυθμίσεις! Αφαιρέστε αυτες τις δυνατότητες σε εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείτε η δεν θέλετε να σας 'ενοχλούν'


      Recent-Background apps - Πρόσφατες εφαρμογές στο παρασκήνιο

      Παταμε το menu button για να δουμε ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο η χρησιμοποιήσαμε προσφατα και κλεινουμε οσες δεν χρειαζομαστε σέρνοντας την προς τα πανω!
      Επισης μπορουμε να τις κλεισουμε ολες μαζι πατωντας το Χ η να κρατήσουμε καποια ανοιχτή-αποθηκευμενη σέρνοντας την προς τα κατω!


      Turning off vibration and haptic feedback - Κλείστε η αφαιρέστε την δόνηση απο οπου μπορείτε!

      Ρυθμισεις>Ηχος & Δονηση
      Οσες περισσότερες λειτουργίες κανει το κινητο μας τοσο περισσότερη κατανάλωση θα υπάρξει...Μια βασική λειτουργιά που ολοι συνήθως χρησιμοποιηουμε ειναι η δονηση στα 'κουμπια' και η δονηση στο πληκτρολογιο μας που σε καθε πάτημα κάποιου γράμματος το κινητό δονείτε. Ανατρέξτε στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου ανάλογα με το πληκτρολογιο που χρησιμοποιείτε στις πρόσθετες ρυθμίσεις


      GPS - Τοποθεσία

      Ρυθμισεις>Προσθετες ρυθμισεις>Ασφαλεια & Απόρρητο>Τοποθεσία
      Η πατώντας το εικονίδιο του GPS στην γραμμή κατάστασης
      Μια απο τις πιο ενεργοβόρες λειτουργίες τον smartphone η λειτουργια τις τοποθεσιας-gps καθως το κινητο μας δουλεύει αδιάκοπα για να βρισκει την τοποθεσια μας. Οπως επισης και η λειτουργιες ιστορικου τοποθεσίας καθώς η google θα λαμβάνει συνεχόμενα δεδομένα τοποθεσίας. Επισης προσέξτε τι δικαιώματα δίνετε σε διάφορες εφαρμογές σας καθως μπορει να ενεργοποιήσουν το GPS χωρις καν να σας ρωτήσουν!


      Screen brightness - Φωτεινότητα οθόνης

      Ρυθμισεις>Οθονη>Φωτεινοτητα
      Οσο πιο δυνατό φως τοσο περισσότερη κατανάλωση, αποφεύγεται να χρησιμοποιείτε στο max την φωτεινότητα του κινητού σας, πολλοι προτιμούν να το αφήνουν στο αυτόματο αλλα με το να δουλευει ολη την ωρα ο σενσορας φωτισμού αποκτάτε ακομη μια ενεργεία που πρεπει να εκτελείτε συνεχόμενα απο το κινητο σας!

      WiFi - Data - 3G 4G

      Ρυθμισεις>Καρτες σιμ&δικτυα Επιλεξτε τον παροχο σας και προτιμωμενος τυπος δικτυου εαν θελετε να βαλετε αλλο τυπο δικτυου για να εξοικονομηση πχ 3g 2g
      Ολοι χρησιμοποιούμε δεδομένα ίντερνετ η wifi για να συνδεόμαστε στο ίντερνετ, μην τα χρησιμοποιείτε ενω δεν τα χρειάζεστε ομως, οπως πχ το βραδυ ενω κοιμόμαστε!
      Επισης 2G για εξοικονόμηση μπαταρίας οταν δεν χρειάζεστε δεδομένα! Ενω αν χρησιμοποιείτε 4G η κατανάλωση σας θα ειναι σαφώς μεγαλύτερη...


      Sync - Συνγχονισμος

      Ρυθμισεις>Συνγχρονισμος
      Σκεφτείτε ποση κατανάλωση μπαταρίας χρειάζεται το κινητό σας αν ολη την ωρα ολη την μέρα συγχρονίζει αρχεία να ανεβάζει-κατεβάζει στο cloud οτι ανεβοκατεβάζετε εσεις και να κραταει συνέχεια ενεργό-ενημερο το gmail κλπ!


      Screen timeout - Σβησιμο οθονης

      Ρυθμίσεις>Κλείδωμα οθόνης>Σβήσιμο οθονης
      Οσο περισσότερο παραμένει ανοιχτή η οθόνη μας τοσο περισσότερη ενεργεία καταναλώνεται, προτιμήστε τις χαμηλότερες δυνατές ρυθμίσεις!


      Low signal - airplane mode - Αδύναμο σημα - Λειτουργία πτήσης

      Ρυθμισεις>Δικτυο-Περισσοτερα
      Οσο πιο αδύναμο ειναι το σημα σας τοσο περισσότερη ενεργεία θα καταναλώσει το κινητό σας συνδέοντας-ψάχνοντας για σήμα! Για να αποφύγετε να ψάχνει το κινητό σας για σημα σαν μανιακό προτιμήστε την λειτουργιά πτήσης οσο είστε σε σημεία με ελάχιστο σήμα!
      Για να ζησει η μπαταρια σας περισσότερο να θυμάστε μην την υπερθερμαίνεται οπως πχ με το να χρησιμοποιείτε πολυ το κινητό ενω φορτίζει(παντα να προτιμάτε τον original φορτιστή) καθως σε αυτην την φαση εαν το χρησιμοποιείτε ζεσταίνεται πιο πολυ απο καθε αλλη φορα!
      Να ελέγχετε επίσης ποιες εφαρμογές χρησιμοποιούν πολυ μπαταρία!
      Εαν εχετε καποιο 'tip' η θελετε να προστεθεί καποια χρησιμη πληροφορία γράψτε ενα post παρακατω να την προσθέσουμε!


      Sources:
      How to Master and Prolong Your Battery Life in MIUI 8 Like a Pro: 13 Tips
      Here's What to Do If Your Phone Battery Is Draining Too Fast!
      Here's What You Do to Prolong Your Phone's Battery Life!
      Battery Care: 5 Tips to Extend Your Phone's Battery Life

      Why The Battery of Your Phone is Draining Fast?
    • Τέλειος οδηγός :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για ένα θέμα που βασανίζει πολλούς χρήστες smartphones. Ευχαριστούμε πολύ!

      Κάνω τα περισσότερα και πραγματικά όλα βοηθάνε αλλά αυτό που δεν ήξερα και μου φάνηκε ενδιαφέρον είναι η επιλογή flight mode για περιοχές με ασθενές σήμα.Εγώ ας πούμε στο σπίτι που δεν έχω καλό σήμα μπορώ να το γυρνάω σε flight mode χωρίς να χάνει κάπου αλλού σε απόδοση το κινητό;

      Βασικά δε γνωρίζω καθόλου πως δουλεύει/συμπεριφέρεται σε λειτουργία πτήσης το κινητό, υπέρ και κατά κλπ.
    • Ο/H peter_pan έγραψε:

      Κάνω τα περισσότερα και πραγματικά όλα βοηθάνε αλλά αυτό που δεν ήξερα και μου φάνηκε ενδιαφέρον είναι η επιλογή flight mode για περιοχές με ασθενές σήμα.Εγώ ας πούμε στο σπίτι που δεν έχω καλό σήμα μπορώ να το γυρνάω σε flight mode χωρίς να χάνει κάπου αλλού σε απόδοση το κινητό;
      αν το έχεις σε λειτουργία πτήσης το τηλέφωνο είναι τούβλο. Δεν έχει χρήση, δεν χτυπάει, δεν συνδέεται... Μέχρι να έχεις πάλι σήμα και να το βγάλεις από λειτουργία πτήσης.
      Οπότε ουσιαστικά άχρηστο σαν τηλέφωνο και το κάνεις έτσι για να μη χαλάει μπαταρία... Μόνο παιχνίδια μπορείς να παίξεις ή για άλλες χρήσεις offline.
    • H λειτουργία πτήσης αποσυνδέει ότι εκπέμπει (και λαμβάνει) ραδιοκύματα. Αυτό σημαίνει οτι θα κλείσει το wifi, το bluetooth αλλά το κυριότερο το σήμα της κινητής τηλεφωνίας. Η συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ακούμε μουσική ή να παίζουμε παιχνίδια που δεν απαιτούν σύνδεση στο διαδίκτυο ή να δούμε μια αποθηκευμένη ταινία.
      Αυτό είναι χρήσιμο σε κάποιες φάσεις (πχ. σε αεροπλάνο, σε κάποιους χώρους σε νοσοκομεία κλπ.), αλλά δεν είναι επιθυμητό σε κάθε περίπτωση.

      Στη λειτουργία πτήσης δεν μπορείς να κάνεις, ούτε να λάβεις κλήση, μήνυμα κλπ. Η χρήση της εξοικονομεί μπαταρία σε κάποιο σημείο που είναι σχεδόν αδύνατο να πιάσουμε σήμα (και δεν το χρειαζόμαστε) αλλά δεν ξέρω αν πχ. σπίτι σου, θα ήθελες να μη λειτουργεί το κινητό σου σαν τηλέφωνο.
    • Διαφήμιση
    • Τώρα το κατάλαβα πως λειτουργεί.
      Δε μου κάνει για μόνιμη κατάσταση μέσα στο σπίτι άμα είναι να γίνεται τούβλο.
      Από το να χάνουμε κλήσεις και μηνύματα, άστο να σφίγγεται και να ζορίζεται όσο θέλει για να βρεί σήμα. :P

      Ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις. :thumbup:
    • Τέλειος οδηγός αλλά θα προσθέσω μερικά πραγματάκια:

      1. Στο Intelligent Apps Management - Ρυθμίσεις εφαρμογών εξοικονομήσεις ενεργείας στο παρασκήνιο, εγώ βάζω σε όλα περιορισμός δραστηριότητας παρασκηνίου και στην εξοικονόμηση μπαταρίας έχω μόνο τις εφαρμογές που έχω βάλει αυτόματη έναρξη + το gps.

      2. Ασφάλεια ==> Άδειες ==> Άλλες άδειες ==> Άδειες ==> Εκκίνηση στο παρασκήνιο ==> επιλέγω αποδοχή μόνο στις εφαρμογές που έχω επιλέξει και αυτόματη έναρξη.

      3. Επιλογές προγραμματιστών ==> Ενεργοποίηση το "μην διατηρείτε δραστηριότητες" και "αναγκαστική διακοπή εφαρμογών". Προσωπικά έχω και το βελτιστοποίηση μνήμης "υψηλή" και το όριο ενέργειας παρασκηνίου σε 2 διεργασίες το πολύ.
      Open-source is the future
    • Εξαιρετικός οδηγός. Κάτι που έχω παρατηρήσει , εάν πάμε στα δικαιώματα εφαρμογών και στην εφαρμογή " τηλεχειριστήριο" αφαιρέσουμε το δικαίωμα απ' όποια κατηγορία θελετε ( π.χ sms,.... τώρα γιατί το τηλεχειριστήριο θέλει δικαιώματα στα sms δεν το έχω πολυκαταλαβει ομολογώ....) κάνουμε back και μπουμε ξανά στην ίδια κατηγορία θα διαπιστώσετε ότι κάνει on στο δικαίωμα η εφαρμογή από μόνη της. Δοκιμάστε το και πείτε μου
    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Τέλειος οδηγός αλλά θα προσθέσω μερικά πραγματάκια:

      1. Στο Intelligent Apps Management - Ρυθμίσεις εφαρμογών εξοικονομήσεις ενεργείας στο παρασκήνιο, εγώ βάζω σε όλα περιορισμός δραστηριότητας παρασκηνίου και στην εξοικονόμηση μπαταρίας έχω μόνο τις εφαρμογές που έχω βάλει αυτόματη έναρξη + το gps.

      2. Ασφάλεια ==> Άδειες ==> Άλλες άδειες ==> Άδειες ==> Εκκίνηση στο παρασκήνιο ==> επιλέγω αποδοχή μόνο στις εφαρμογές που έχω επιλέξει και αυτόματη έναρξη.

      3. Επιλογές προγραμματιστών ==> Ενεργοποίηση το "μην διατηρείτε δραστηριότητες" και "αναγκαστική διακοπή εφαρμογών". Προσωπικά έχω και το βελτιστοποίηση μνήμης "υψηλή" και το όριο ενέργειας παρασκηνίου σε 2 διεργασίες το πολύ.
      Όσο αφορά την ρύθμιση Νο.3 όταν είσαι σε μια εφαρμογή όπως messenger και στέλνεις μηνύματα όταν πατήσεις πίσω για να βγεις θα τερματιστεί η εφαρμογή? Δλδ Force Close? Θα μπορέσεις να πάρεις ειδοποίηση η θα πάρεις όταν την ανοίξεις πάλι? Το ίδιο με facebook...?

      Sent from my MI 5s Plus using Tapatalk
      Το'στειλα απ'το MI MIX 2 να ούμε.
    • Διαφήμιση
    • Μια χαρά παίρνεις ειδοποιήσεις. Όταν βγεις από την εφαρμογή δεν τερματίζεται εκτός αν πατήσεις το Χ στο βήμα του οδηγού (Recent-Background apps - Πρόσφατες εφαρμογές στο παρασκήνιο). Βέβαια αν το φοβάσαι αυτό, το όριο ενέργειας παρασκηνίου να το αφήσεις τυπικό.
      Open-source is the future