Διαφήμιση

Miui Battery Tips

    • Tips&Tricks

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Τέλειος οδηγός αλλά θα προσθέσω μερικά πραγματάκια:

      1. Στο Intelligent Apps Management - Ρυθμίσεις εφαρμογών εξοικονομήσεις ενεργείας στο παρασκήνιο, εγώ βάζω σε όλα περιορισμός δραστηριότητας παρασκηνίου και στην εξοικονόμηση μπαταρίας έχω μόνο τις εφαρμογές που έχω βάλει αυτόματη έναρξη + το gps.

      2. Ασφάλεια ==> Άδειες ==> Άλλες άδειες ==> Άδειες ==> Εκκίνηση στο παρασκήνιο ==> επιλέγω αποδοχή μόνο στις εφαρμογές που έχω επιλέξει και αυτόματη έναρξη.

      3. Επιλογές προγραμματιστών ==> Ενεργοποίηση το "μην διατηρείτε δραστηριότητες" και "αναγκαστική διακοπή εφαρμογών". Προσωπικά έχω και το βελτιστοποίηση μνήμης "υψηλή" και το όριο ενέργειας παρασκηνίου σε 2 διεργασίες το πολύ.
      Ενδιαφέρον! Απλα με το μην 'διατηρείτε δραστηρίοτητες' εαν εγω πχ παίζω ενα παιχνίδι και πατησω το home button για να παω να στειλω ενα μνμ η κατι στο messenger και μετα απο λιγο ξαναγυρίσω στο παιχνίδι δεν θα με βγαλει απο κει που ειχα μεινει αλλα θα το ξανατρέξει απο την αρχη!
      Στο menu μενει οτι το έτρεξες κλπ αλλα εαν το επιλέξεις να ξαναμπεις επειδη δεν εχει κρατηση την 'δραστηριοτητα' δεν σε βγαζει εκει που το αφησες
    • Σ'εμένα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, με βγάζει εκεί που το άφησα! Το δοκίμασα και μόλις τώρα επειδή το είπες, παιχνίδι ανοιχτό μαζί με messenger, viber και whatsapp, σε όλα έγραψα από κάτι και έμεναν εκεί που τα άφησα όπως και το παιχνίδι φυσικά ;)
      Αν και να σου πω την αλήθεια πίστευα με τις ρυθμίσεις αυτές ότι πάνω από 2 εφαρμογές θα κάνει αυτό που λες γιατί αν θυμάμαι καλά είχα πιο παλιά αυτό το πρόβλημα και είχα αλλάξει το όριο ενέργειας παρασκηνίου σε τυπικό ή 3-4 αλλά μετά το ξαναέβαλα σε 2 γιατί δεν τρέχω συνήθως ταυτόχρονα πολλές εφαρμογές. Τώρα διαπίστωσα ότι σε τέτοια περίπτωση (τρέχοντας δηλαδή ταυτόχρονα παραπάνω εφαρμογές) με αυτές τις ρυθμίσεις δεν έχω κανένα πρόβλημα!
      Open-source is the future
    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Σ'εμένα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, με βγάζει εκεί που το άφησα! Το δοκίμασα και μόλις τώρα επειδή το είπες, παιχνίδι ανοιχτό μαζί με messenger, viber και whatsapp, σε όλα έγγραψα από κάτι και έμεναν εκεί που τα άφησα όπως και το παιχνίδι φυσικά ;)
      hmmm εμενα μου το εκλεισε πριν που δοκιμασα το angry birds :p μηπως επειδη εχω το ενεργειας παρασκηνίου τυπικο και τα κλεινει σε αυτη τν φαση :s
      Tο messenger viber κλπ λογικο να στα κραταει ανοιχτα αφου λογικα εχεις δωσει δικαιωματα κλπ
    • Διαφήμιση
    • Ναι δοκίμασε να το αλλάξεις μήπως είναι αυτό.
      Κοίτα προσωπικά δεν με νοιάζει γιατί σπάνια θα παίξω κανένα παιχνιδάκι και αφού όπως λες εφαρμογές όπως το viber είναι λογικό να μου τις κρατάει ανοιχτές δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο. Εδώ μου κράταγε και το παιχνίδι με όλα αυτά, τι θα κάνω δηλαδή θα τρέχω δύο παιχνίδια ταυτόχρονα? Δεν είμαι Mr. Sega όπως εσύ :P
      sms, viber, messenger, email, gps κτλ δουλεύουν όλα τέλεια, δεν θέλω κάτι παραπάνω.
      Επίσης η rom που φοράω τώρα είναι η official global dev. Στην xtrv κάτι από αυτές τις ρυθμίσεις δεν υπάρχει ("μην διατηρείτε δραστηριότητες" ή "αναγκαστική διακοπή εφαρμογών") δεν θυμάμαι.
      Open-source is the future
    • Miui Battery Tips

      Ωραίος οδηγός, τον βάζω σε εφαρμογή να δω διαφορές!
      Υπάρχει πρόβλημα αν στην φόρτιση του κινητού έχουμε ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας? Νομίζω πως παλιά σε κινητό άλλης εταιρείας όχι με miui λογισμικό φόρτιζε πιο αργά.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mula έγραψε:

      Ωραίος οδηγός, τον βάζω σε εφαρμογή να δω διαφορές!
      Υπάρχει πρόβλημα αν στην φόρτιση του κινητού έχουμε ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας? Νομίζω πως παλιά σε κινητό άλλης εταιρείας όχι με miui λογισμικό φόρτιζε πιο αργά.
      Οχι κανενα προβλημα απλα εχε υπόψιν αυτο xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966 για εφαρμογες που θες να σου στελνουν ειδοποιήσεις!
      Δεν εχει αναφερθεί κατι τετοιο στο miui τωρα τελευταια εστω, άλλωστε δοκίμασε δεν χανεις και κατι! ;)
    • Ο/H SoNik+ έγραψε:

      Ο/H mula έγραψε:

      Ωραίος οδηγός, τον βάζω σε εφαρμογή να δω διαφορές!
      Υπάρχει πρόβλημα αν στην φόρτιση του κινητού έχουμε ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας? Νομίζω πως παλιά σε κινητό άλλης εταιρείας όχι με miui λογισμικό φόρτιζε πιο αργά.
      Οχι κανενα προβλημα απλα εχε υπόψιν αυτο xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966 για εφαρμογες που θες να σου στελνουν ειδοποιήσεις!
      Δεν εχει αναφερθεί κατι τετοιο στο miui τωρα τελευταια εστω, άλλωστε δοκίμασε δεν χανεις και κατι! ;)
      Όλα καλά με ειδοποιήσεις!
      Ευχαριστώ!