Διαφήμιση

Είστε ευχαριστημένοι από τις ευρυζωνικές υπηρεσίες της Wind (Internet)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Απο Mobile Internet δεν έχω παράπονο εκτός απο τη μη υποστήριξη IPv6. Σε σταθερή σύνδεση έχω μια ADSL 24 Mbit η οποία συγχρονίζει μεν στα 20Mbit αλλά η πραγματική ταχύτητα είναι μέτρια. Επίσης δε ξέρω με τι γραμμή συνδέουν το DSLAM με το backbone τους αλλά έχω 40ms ping στο πρώτο hop, πράγμα υπερβολικό ακόμα και για interleaved γραμμή. Σε αντίθεση, η σύνδεση Nova VDSL που έχω στο σπίτι έχει 27ms στο πρώτο hop. Ακόμα, δεν υποστηρίζουν IPv6 ενώ απο την άλλη έχουν αρχίσει και βάζουν κόσμο πίσω απο NAT μια και οι IPv4 διευθύνσεις έχουν απο καιρό εξαντληθεί.
      Βασική συσκευή: Xiaomi Mi 9T Pro (Raphael) - ROM: EEA Stable ROM
      Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (Whyred) -- ROM: Global Stable
      Παροχέας κινητής: Deutsche Telekom / Wind
    • Το 4g δίκτυο της wind έχει βελτιωθεί αισθητά σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
      Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι στην περιοχή που μένω, Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης,αλλά και το καλοκαίρι πού πήγα διακοπές στην Κω,η Wind είχε καλύτερο σήμα από Cosmote,κάτι που δε συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια.
      Και αυτά σε κινητό Xiaomi Redmi Note 2.
    • Διαφήμιση
    • Εδώ και ένα χρόνο, έχω μόνον σταθερή και ίντερνετ Wind. Όχι κινητή.
      Σε ADSL_2 το ρούτερ κλειδώνει στα 19-20 Mbps και σε μετρήσεις πιάνει 17-18 Mbps πραγματική.
      Upload σχεδόν πάντα στα 0,85-0,90 Mbps. Δεν έχω αποσυνδέσεις, ούτε έχει υπάρξει κάποιο τεχνικό πρόβλημα.
      Οπότε, μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.
      Το ίδιο και στην σταθερή τηλεφωνία. Κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε την μικρή μεν, απατεωνίστικη δε, αύξηση που έκανε στα τέλη.
    • Μενω σε προάστιο της Θεσσαλονίκης είχα πριν από κάποιο διάστημα Wind κινητή τηλεφωνία με χάλια σήμα οπότε αποχώρησα.Χρειαζεται βελτίωση το δίκτυο.
    • Ειχα 4νουμερα κινητα και ενα σταθερο 24αρη. Τα εκοψα γιατι αναιβασαν χρεωσεις χωρις ειδοποιηση και αγενεστατοι καποιοι απο τ κεντρο εξυπηρετησης. Τωρα εχω Q καρτα προνομιακο με κινητο xiaomi redmi note4x χωρις B20.. Οποτε εδω στην λημνο παιζω με Η, Η+.. Αλλα παρ ολο το Η, Η+ παει καλα.. Ιδου η ταχυτητα...
    • Σε γενικές γραμμές σαν υπηρεσίες για σταθερή τηλεφωνία, η ποιότητα ήχου είναι καλή. Η ταχύτητα στο ίντερνετ λίγο κάτω από την Cosmote, το ping πάλι λίγο πεσμένο για online games.
      Ωστόσο εάν χρειαστείς τεχνική εξυπηρέτηση κλάφτα.
      Οι τιμές ενώ το πακέτο είχα ξεκινήσει με 19.90 αυτή την στιγμή έχει φθάσει 26+ καθώς μετά από ενημέρωση γίνανε ανατιμολογησεις (η ενημέρωση έγινε με ψηλά γράμματα σε μηνιαίο λογαριασμό, όπως με ενημέρωσαν αργότερα εφόσον είχα επικοινωνήσει για να δω τι γίνεται ) καθώς έχουν το δικαίωμα σύμφωνα με το συμβόλαιο να ανεβάσουν τις τιμές. Άρχισαν να χρεώνουν ψηφιακές ευκολίες όπως υπηρεσίες αναγνώριση κλήσης κλπ.
      Γενικά αναμένω να τελειώσει η σύμβαση εφόσον οι τιμές πλέων είναι κοντά στην Cosmote κ δεν μιλάω από σταθερό προς κινητά πάνω από 30λεπτο το μήνα.
    • Διαφήμιση
    • Στο σπιτι ενω ειχα 12-13 Mbps σταθερα,εδω και πολλους μηνες εχω πεσει στο 8-9 το πολυ,πραγμα που δεν καταλαβαινω και με βαζει και σε υποψιες,μηπως με τροπο σπρωχνομαστε στην επιλογη vdsl.Στο κινητο οι παροχες μου ειναι παρα πολλες και η χρεωση πολυ ικανοποιητικη,αλλα το 4g σε κλειστους χωρους,σπιτια,κτιρια κλπ δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.
    • Δυστυχώς ζούμε στην χώρα που οι τηλεπικοινωνίες είναι απαράδεκτες.

      Από την WIND έφυγα για λόγους όπως ...έλειψη κάλυψης δυκτίου έστω και 3G στην περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας
      Αύξηση τιμών χωρίς ενημέρωση.....

      Στην cosmote τώρα με απλή κάρτα, προς το παρόν είμαι καλά (για Ελλάδα).
      Σταθερή και Internet, επίσης έφυγα από την Wind για τους ίδιους λόγους, τώρα στον OTE η 30αρα χρονίζει στα 29.999 αν και για τις τιμές δεν θεωρώ ότι είμαι οκ, για αυτά που υπέγραψα είναι οκ.

      Στην Σερβία...κινητή 4G στα 100Mbit με την μισή τιμή από ότι στην Ελλάδα, σταθερή στα 50Mbit χρονίζει 50Mbit με τα μισά λεφτά από ότι στην Ελλάδα.... τι διάολο κάνουμε εδώ σε αυτή τη χώρα...είναι λίγο να απορείς.

      Αμερική, οι τιμές που πλήρωνα, διπλάσιες από την Ελλάδα, όμως για ένα downtime 4 ωρών ...μου πίστωσαν 2 λογαριασμούς ως συγνώμη (εκεί ξέρουν τι θα πει customer care), ταχύτητες; 150Mbit Up/Down.

      Αυτά...τα ολίγα.
    • Διαφήμιση
    • Ως πρώην χρήστης Wind σε κινητό, εχω να πω πως βρίσκω την ποιότητα 4G οτι θα μπορούσε να είναι και καλύτερη με την ένοια σε θέμα ισχύς σήματος και ταχύτητας. Πλέον είμα χρήστης Cosmote και κινούμενος με μετρό στην Αθήνα έχω σχεδόν σε όλους τους σταθμους σήμα 4G αλλά και μέσα στο μετρό. Στο θέμα ταχύτητας και πάλι υπάρχουν μεγάλες διαφορές που θα μπορούσε να έχει καλύτερες επιδόσεις η Wind. Σε νορμάλ συνθήκες η ταχύτητα είναι αυξήμενη στο 4G κατα 30% τουλάχιστόν.

      Για το θέμα ευρυζωνικού είναι πολύ σχετικά όλα και δε νομίζω πως έχει να κάνει μόνο με τη Wind, όποια εταιρεία κι αν έχω βάλει στην περιοχή μου (Πλην Vodafone που πρόσφατα άλλαξε καμπίνες) το VDSL πιάνει 24 mbs (με ανώτατο τα 50) και το ADSL έπιανε 8-10 mbs (με ανώτατο τα 24).