Διαφήμιση

Πρόβλημα μπαταρίας σε Redmi Note 3 - MTK

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Πρόβλημα μπαταρίας σε Redmi Note 3 - MTK

    Καλημέρα .
    Εχω το εν λόγω τηλέφωνο, και τον τελευταίο καιρό πέφτει άμεσως η μπαταρία, ειδικά το πρώτο 20% της.
    Μιλάμε μέχρι να πάω στην δουλειά (20 λεπτά) έχει φτάσει στο 80-84%. Μετά είναι ψιλονορμάλ. Σίγουρα δεν κρατάει όπως παλαιά, αλλα μετά απο 2+ χρόνια, αναμενόμενο.

    Αλλαξα την μπαταρία , και κάνει ακριβώς το ίδιο, οπότε , φαντάζομαι είναι προφανώς softwar-ικό το θέμα, και όχι της μπαταρίας. Το έκανε και στο Miui 8, και με την νέα αναβάθμιση.

    Βάζω και screen shots για πληροφορίες.

    Κάποια σκέψη ?

    =============== Ιαν 5th 2018, 10:47pm ===============
    Μηπως ξερει κανεις ?
    Images
    • κντ1.png

      98,29 kB, 540×960, viewed 181 times
    • κντ2.png

      66,21 kB, 540×960, viewed 137 times
    • κντ3.png

      45,64 kB, 540×960, viewed 202 times
  • Ποια μπαταρία πήρες ? Πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο η μπαταρία να μην είναι καλή.
  • Στη δεύτερη εικόνα, η μπάρα που λέει Awake έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά από την ακριβώς από κάτω μπάρα, που δείχνει τις στιγμές που δούλευες το κινητό με ανοιχτή οθόνη.
    Μικρές διαφορές εδώ και εκεί, θα ήταν φυσιολογικό πχ. κάποιες ειδοποιήσεις κλπ. αλλά τόση διαφορά σημαίνει ότι κάποιο πρόγραμμα ή κάποια προγράμματα απασχολούν σε μεγάλο βαθμό τον επεξεργαστή σου, ακόμη και όταν εσύ δε χρησιμοποιείς το κινητό.

    Απότομες πτώσεις, μπορεί να είναι θέμα μπαταρίας ή ακόμη και calibration αυτής, αλλά και την ιδανική μπαταρία να βρεις, αν δεν λύσεις το πρόβλημα των εφαρμογών του απασχολούν συνεχώς το κινητό, δε θα δεις μεγάλη βελτίωση στην μπαταρία.

    Το "πρόβλημα" είναι πως για να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που θα σου δώσουν πιο καθαρή εικόνα στο τι συμβαίνει, θα πρέπει να έχεις κάνει root το κινητό σου.
    Στο tab της μπαταρίας που δείχνει χρήση από προγράμματα, παρατηρείς κάποιο με ασυνήθιστα ή περίεργα μεγάλο ποσοστό;
  • Διαφήμιση
  • Ο/H fog έγραψε:

    Στη δεύτερη εικόνα, η μπάρα που λέει Awake έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά από την ακριβώς από κάτω μπάρα, που δείχνει τις στιγμές που δούλευες το κινητό με ανοιχτή οθόνη.
    Μικρές διαφορές εδώ και εκεί, θα ήταν φυσιολογικό πχ. κάποιες ειδοποιήσεις κλπ. αλλά τόση διαφορά σημαίνει ότι κάποιο πρόγραμμα ή κάποια προγράμματα απασχολούν σε μεγάλο βαθμό τον επεξεργαστή σου, ακόμη και όταν εσύ δε χρησιμοποιείς το κινητό.

    Απότομες πτώσεις, μπορεί να είναι θέμα μπαταρίας ή ακόμη και calibration αυτής, αλλά και την ιδανική μπαταρία να βρεις, αν δεν λύσεις το πρόβλημα των εφαρμογών του απασχολούν συνεχώς το κινητό, δε θα δεις μεγάλη βελτίωση στην μπαταρία.

    Το "πρόβλημα" είναι πως για να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που θα σου δώσουν πιο καθαρή εικόνα στο τι συμβαίνει, θα πρέπει να έχεις κάνει root το κινητό σου.
    Στο tab της μπαταρίας που δείχνει χρήση από προγράμματα, παρατηρείς κάποιο με ασυνήθιστα ή περίεργα μεγάλο ποσοστό;

    Αυτό που μου φαινόταν περιεργο ήταν το οτι στο πρώτο 20% είχε τεράστια διαφορά. Εβαλα σε restricted του battery saver σχεδόν όλες τις εφαρμογές, με λίγες απλώς ελεύθερες.
    Και το έβαλα σε battery saver για όλες τις ώρες (πριν ήταν για μόνο κάτω του 60% όταν είναι η μπαταρία). Εκανα ξανά calibration μέσα στο σκ, και τώρα είναι στο 88%. (μετά απο 2μιση ώρες)
    Οπότε νομίζω όλα μαζί βοήθησαν. Για να δούμε.

    (Βtw, δεν μου έλεγε καμια εφαρμογή ιδιαίτερα μεγάλο ποσοστό, δηλαδή το instagram καμια φορά, αλλα επειδή σκρόλαρα και έγραφα για πού ώρα)
  • Ο/H Pitsipopaki έγραψε:

    Ο/H fog έγραψε:

    Στη δεύτερη εικόνα, η μπάρα που λέει Awake έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά από την ακριβώς από κάτω μπάρα, που δείχνει τις στιγμές που δούλευες το κινητό με ανοιχτή οθόνη.
    Μικρές διαφορές εδώ και εκεί, θα ήταν φυσιολογικό πχ. κάποιες ειδοποιήσεις κλπ. αλλά τόση διαφορά σημαίνει ότι κάποιο πρόγραμμα ή κάποια προγράμματα απασχολούν σε μεγάλο βαθμό τον επεξεργαστή σου, ακόμη και όταν εσύ δε χρησιμοποιείς το κινητό.

    Απότομες πτώσεις, μπορεί να είναι θέμα μπαταρίας ή ακόμη και calibration αυτής, αλλά και την ιδανική μπαταρία να βρεις, αν δεν λύσεις το πρόβλημα των εφαρμογών του απασχολούν συνεχώς το κινητό, δε θα δεις μεγάλη βελτίωση στην μπαταρία.

    Το "πρόβλημα" είναι πως για να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που θα σου δώσουν πιο καθαρή εικόνα στο τι συμβαίνει, θα πρέπει να έχεις κάνει root το κινητό σου.
    Στο tab της μπαταρίας που δείχνει χρήση από προγράμματα, παρατηρείς κάποιο με ασυνήθιστα ή περίεργα μεγάλο ποσοστό;

    Αυτό που μου φαινόταν περιεργο ήταν το οτι στο πρώτο 20% είχε τεράστια διαφορά. Εβαλα σε restricted του battery saver σχεδόν όλες τις εφαρμογές, με λίγες απλώς ελεύθερες.
    Και το έβαλα σε battery saver για όλες τις ώρες (πριν ήταν για μόνο κάτω του 60% όταν είναι η μπαταρία). Εκανα ξανά calibration μέσα στο σκ, και τώρα είναι στο 88%. (μετά απο 2μιση ώρες)
    Οπότε νομίζω όλα μαζί βοήθησαν. Για να δούμε.

    (Βtw, δεν μου έλεγε καμια εφαρμογή ιδιαίτερα μεγάλο ποσοστό, δηλαδή το instagram καμια φορά, αλλα επειδή σκρόλαρα και έγραφα για πού ώρα)
    Έχω το ίδιο πρόβλημα, έχω βάλει το battery saver αλλά και πάλι δεν βλέπω μεγάλη βελτίωση. Μπορείς να μου πεις πως έκανες το calibration στην μπαταρία.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Ο/H iliasmw έγραψε:

    Έχω το ίδιο πρόβλημα, έχω βάλει το battery saver αλλά και πάλι δεν βλέπω μεγάλη βελτίωση. Μπορείς να μου πεις πως έκανες το calibration στην μπαταρία.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αφήνεις την μπαταρία να πεθάνει (να κλείσει , 0%) ξαναπροσπαθείς να ανοίξεις, και το αφήνεις πάλι να ξανακλείσει τελειως, και το φορτίζεις κλειστό μέχρι το 100%.
    Αυτό έγω το κάνω 2 φορές.

    Δεν έβαλα μόνο το battery saver, πήγα στο μενού, και πήγα στις εφαρμογές μία μία, και πέρα απο τις βασικές (fb, viber, μνμ,mail κτλ) τις έβαλα όλες με restricted background activity.
  • Ο/H Pitsipopaki έγραψε:

    Ο/H iliasmw έγραψε:

    Έχω το ίδιο πρόβλημα, έχω βάλει το battery saver αλλά και πάλι δεν βλέπω μεγάλη βελτίωση. Μπορείς να μου πεις πως έκανες το calibration στην μπαταρία.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αφήνεις την μπαταρία να πεθάνει (να κλείσει , 0%) ξαναπροσπαθείς να ανοίξεις, και το αφήνεις πάλι να ξανακλείσει τελειως, και το φορτίζεις κλειστό μέχρι το 100%.
    Αυτό έγω το κάνω 2 φορές.

    Δεν έβαλα μόνο το battery saver, πήγα στο μενού, και πήγα στις εφαρμογές μία μία, και πέρα απο τις βασικές (fb, viber, μνμ,mail κτλ) τις έβαλα όλες με restricted background activity.
    Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω και θα δω τι γίνεται.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Διαφήμιση
    • Και εγώ με την 9ρα official το ιδιο θέμα έχω πέφτει με ένα μπαμ 10-15% αλλά εκτός απο αυτό και όταν το φορτίζω έχω θέμα γιατί μένει awake οση ώρα φορτίζει και μόλις πάει 100% ξαφνικά αρχίζει και χάνει μπαταρία και πάει πάλι 90% ενώ είναι ακόμα στην φόρτιση.