Διαφήμιση

Πρόσθετες δυνατότητες arΩma script.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόσθετες δυνατότητες arΩma script.

      Καλημέρα σε όλους και από εμένα.
      Είμαι ένα νέο μέλος, κάτοχος ενός Redmi Note 4 Global (mido).
      Έχω μείνει ευχαριστημένος με το κινητό σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα.
      Από τις πρώτες κιόλας μέρες εγκατέστησα την ελληνική developer ROM και έχω ενθουσιαστεί.
      Το κινητό είχε κάποια θεματάκια πχ. δεν ελάμβανα ειδοποιήσεις σε mail κλπ όταν ήμουν μόνο με data (με wifi όλα οκ) κλπ αλλά με τη βοήθεια του forum και του internet τα έλυσα. Τώρα τα βασικότερα που απομένουν είναι τα κάτωθι που χρειάζονται κάθε φορά χειροκίνητη παρέμβαση για να λυθούν:

      Η μαμά εφαρμογή της κάμερας σε χαμηλό φωτισμό δεν βγάζει καλές φωτογραφίες αλλά το έλυσα το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό με τη Google Camera (την μονταρισμένη έκδοση, όχι αυτή του play store), προσθέτοντας στο τέλος του αρχείου build.prop την εξής γραμμή "persist.camera.HAL3.enabled=1", γιατί αλλιώς δεν λειτουργεί η εφαρμογή.

      Επίσης επειδή το κινητό είναι κινέζικο έχει μία προτίμηση στις κινέζικες εκδόσεις των μπαντών και εξηγούμαι: Όταν επιλέξω στις ρυθμίσεις "προτιμήστε τα δίκτυα 4G" το κινητό επιλέγει για την sim LTE/TD-SCDMA/UMTS. Αυτό το TD-SCDMA είναι κινέζικη εκδοχή του CDMA (3g). Για κάποιο περίεργο λόγο το κινητό όταν δεν βρίσκει LTE (4G) και φυσικά ούτε το κινέζικο TD-SCDMA μου δίνει Edge για data αντί 3g. Αν όμως εγώ επιλέξω μέσω πληροφοριών συσκευής (με 4 taps στη συνολική μνήμη)-> "Πληροφορίες τηλεφώνου1" -> "Ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου" -> "LTE/WCDMA" τότε έχω full 3g+ (HSPA+) στην ίδια περιοχή που πριν είχα Edge.

      Επειδή κάθε φορά που αναβαθμίζω τη ROM πρέπει να ξανακάνω edit το αρχείο build.prop και κάθε φορά που κάνω επανεκίνηση πρέπει να επιλέγω τον τύπο του δικτύου που θέλω, είναι εύκολο αυτά τα δύο βήματα να μπουν σαν επιλογές στο arΩma script; Πιστεύω πως αφορούν και άλλα παιδιά.
    • @anyidea
      Είχε μπει στο build.prop , αναφέρθηκαν προβλήματα με αντεστραμμένη κάμερα και το βγάλαμε , προσωπικά σε mido δεν έχω τέτοιο πρόβλημα .. θα βρεθεί λύση και γι'αυτό σύντομα..
    • Διαφήμιση