Διαφήμιση

Mi Note 2 Rom 9.2.1 XTRV Install Question

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi Note 2 Rom 9.2.1 XTRV Install Question

      κύριοι καλησπέρα. Μετά από 3 χρόνια χρήσης του Galaxy Note 3 αποφάσισα να πάω σε Mi Note 2! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κανείς. Το Note 2 έχει μόνο internal storage. Το έχω ήδη κάνει unlock + TWRP και το έχω ήδη φτιάξει με την official stable 8.5 rom που έκανε update από μόνο του. Αν θελήσω να βάλω τη δική σας ROM 9.2.1 Stable και το κάνω wipe δεν θα σβήσει και το internal storage οπότε και το zip της rom? Επίσης αν το κάνω wipe δεν θα σβήσει και τα data μου (προσωπικοί φάκελοι μεγέθους γύρω στα 50GB! που μεταφέρθηκαν από την SD του Note 3). Με το Note 3 δεν υπήρχε θέμα αφού όλα ήταν μέσα στην SD που δεν την πείραζε όποια καινούρια ROM κι αν έβαζα.

      Μπορεί να μου πεί κάποιος με MI Note 2 αν συμβαίνουν τα παραπάνω? Έχω επαφή με το "άθλημα" και ψιλοξέρω τι παίζει από το Note 3.

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.
      Υπάρχουν πουθενά εδώ screenshots από την stable 9.2.1 ROM?
    • Με factory reset πρίν την εγκατάσταση δεν θα σβήσει τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού σου.
      Μόνο αν χρειαστεί format data θα γίνει αυτό αλλά δεν το νομίζω.


    • Καλό είναι πριν μπεις στην διαδικασία αναβάθμισης με την ελληνική Stable ROM να πάρεις ένα Backup των αρχείων σου στο PC για να έχεις 100% το κεφάλι σου ήσυχο.
      Ακόμη και να χαθεί μετά το Factory Reset η ROM που θα βάλεις μέσα στην συσκευή σου, όσο είσαι σε TWRP Recovery, μπορείς να συνδέσεις στο PC την συσκευή σου και θα έχεις πρόσβαση στους φακέλους της.
      Ρϊχνεις πάλι την ROM μέσα - κάνεις Flash - και είσαι οκ. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Πήρα τα αρχεία backup έτσι και αλλιώς. Είχα την official 8.5.5. Έκανα μόνο wipe data και cache/Dalvik cache και όλα καλά. Έγινε το update κανονικά σε MIUI 9. Το θέμα μου τώρα είναι άλλο. Επειδή δε μου αρέσει ο launcher του MIUI έχω βάλει τον NOVA lancher premium (τον αγόρασα). Όλα καλά, αλλά κάθε φορά που πατάω το back button για να φύγβ από οποιαδήποτε εφαρμογή φεύγει μεν, αλλα κλείνει και τον NOVA launcher και γυρίζει σε αυτόν του MIUI!!!!!!!!! πρέπει να ξανατρέξω τον NOVA για να παίξει


      Γνωρίζει κανείς κάτι?

      Ευχαριστώ

      =============== Δεκ 1st 2017, 10:16am ===============
      ... και το κορυφαίο όλων. Αφου τελικά αποφάσισα να γυρίσω πίσω το NANDroid thw 8.5.5. official που είχα με όλα τα data μου (το τοποίο και έκανα), στο πρώτο restart το κινητό έμεινε για κάποιο λόγο στο mi logo!!!!! Μπήκα στην TWRP, έβαλα την official 8.5.5. ROM Global Xiaomi που είχα κατεβάσει σαν zip και το τηλέφωνο επανήλθε.

      Δηλαδή με επαναφορά κάποιου NANDroid δεν επανέρχεται το τηλέφωνο στην προηγούμενη του κατάσταση?
    • Ο/H hpourano έγραψε:

      Δηλαδή με επαναφορά κάποιου NANDroid δεν επανέρχεται το τηλέφωνο στην προηγούμενη του κατάσταση?
      Πρώτα κάνεις factory reset και μετά επαναφορά.


    • Να ρωτήσω κα κάτι τελευταίο? Όλα καλά με την ROM από εδώ (Stable), "σκότωσα" και τον nova launcher (o miui είναι καλύτερος και γρηγορότερος!!!!).

      Τώρα αν βγεί το official update της MIUI 9 από την xiaomi, το κινητό θα την "ακούσει" η θα θεωρηθεί πειραγμένο και δεν θα λαμβάνει updates από εδώ και πέρα?

      Aν θελήσω να το γυρίσω εργοστασιακά, απλώς κλειδώνω τον bootloader και βάζω μαμα ρομ ή πρώτα βάζω μαμα ρομ και μετά τον Bootloader?

      Ευχαριστώ