Διαφήμιση

Ποιότητα φωτογραφιών

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ποιότητα φωτογραφιών

      Καλησπέρα σε όλους,

      Κάτοχος redmi note 3 pro και σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο mi note 2.

      Επειδή είμαι απογοητευμένος με το ταρακουνημα στις λήψεις σε αυτό που έχω τωρα, η απουσία οπτικού σταθεροποιητη λειτουργεί ανασταλτικα.

      Θέλω να βγάζω φωτογραφίες τον μικρό και να είναι τουλάχιστον οκ, να μην χάνονται οι μισές και λήψεις ή να χάνω πολλές στιγμές.


      Ρωτάω αν τελικά ο ψηφιακός σταθεροποιητης κάνει δουλειά και αξίζει να προχωρήσω στην αγορά.


      Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

      Βασίλης.
    • Χτύπησες φλέβα χρυσού Βασίλη! Redmi Note 3 και φωτογραφία είναι μαλωμένα! Δεν μιλιούνται!!!! Οι δέ σχέσεις τηςσυσκευής με το Video...απόλυτα ψυχρές!!! :D

      Φίλε μου εάν επιμείνεις σε Xiaomi θα σου πρότεινα Mi5 ή Mi5s. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Mi Note 2!!

      Το Mi5 έχει OIS (οπτική σταθεροποίηση) αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να πιάσει την ποιότητα του Mi5s που δεν έχει OIS.
      Επιπρόσθετα, το Mi5s φοράει πλέον και μία εφαρμογή που λέγεται Google Camera και χρησιμοποιεί το περιβόητο HDR+. Με την προσθήκη αυτή η ποιότητα των φωτογραφιών του Mi5s έχει ανέβει κατακόρυφα!

      Επειδή η φωτογραφία και η ποιότητά της είναι...τελικά...ολόκληρη επιστήμη...και δεν εξαρτάται μόνο από έναν παράγοντα αλλά είναι συνδυασμός πολλών, προσωπικά θα σου πρότεινα - εφόσον θές Xiaomi - να πάς σε Mi5s. Είναι πάρα πολλοί οι λόγοι και τις περισσότερες φορές πολυπλοκότεροι από ότι φαντάζεσαι, που το καθιστούν Νο1 για καθημερινή φωτο-χρήση (μιλάμε για συσκευές με ανθρώπινη και όχι εξωγήινη τιμή).

      Αντρέα @Antretng ρίξε και εσύ την άποψή σου γιατί ο φίλος έπεσε στα φωτογραφικά απόσκ@τ@. :D
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Φίλε Χρήστο έχεις απόλυτο δίκιο.


      Ξέχασα να γράψω και συγνώμη γιαυτό πως θέλω να έχει b20.


      Θα μου πεις δεν μπορείς να τα έχεις όλα, αλλά προσπαθούμε όσο το δυνατόν περισσότερα.


      Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά λίγο λόγο ram/rom, δοσεων και μεγέθους μου αρέσει.

      Αλλά με την φωτογραφία δεν ξέρω αν είναι τελικά τόσο χάλια και ΔΕΝ πρέπει να το πάρω.
    • Διαφήμιση
    • Άν θέλεις Β20 τότε πάω πάσο. Και γώ την ΘΕΛΩ ΤΡΕΛΑ αλλά το Mi5s έχει τόσα μα τόσα θετικά που έκανα πίσω σε αυτήν μου την απαίτηση.
      Από τα δείγματα που έχω δεί, το Mi Note 2 δεν μου άρεσε. Δεν ξέρω βέβαια τί γίνεται με το HDR+. Του "κάθεται" καλά η εφαρμογή; Εάν ναι...τότε πιστεύω θα είσαι οκ.

      Εγώ αυτό που επισημαίνω είναι το εξής : έχεις απογοητευτεί πολύ από την κάμερα μίας συσκευής. Θέλεις να την αλλάξεις μόνο και μόνο γιαυτό (είμαι σίγουρος ότι είναι η μοναδική αιτία γιατί κατά τα άλλα το RN3 Pro είναι αστέρι!) Πρόσεξε μην κάνεις την αλλαγή και έχεις πάλι τα ίδια. Δηλαδή, πολύ καλό το Mi Note 2 σε όλα, αλλά...θα έχει αυτό το παραπάνω που θές και για το οποίο θα κάνεις την αλλαγή;

      Το πώς κρίνει κάποιος μία φωτογραφία...και το εάν είναι καλή ή κακή στα μάτια του...είναι τελικά κάτι αρκετά υποκειμενικό.

      Το Mi Note 2 δεν είναι RN3 Pro. Είναι καλύτερο. Δεν έχει όμως καλή επίδοση στην φωτογραφία. Από τα δείγματα που είδα, δεν θα το επέλεγα για την κάμερά του.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ολοσωστα όσα γράφεις και σκεπτομενα.


      Μην νομίζεις, είμαι ένα τσακ να το πάρω.

      Απλά ολοκληρωμένο πακέτο δεν έχει κανένα.

      Σκέφτομαι στην τελική αν είναι τόσο χάλια να το δώσω και να πάρω το mi mix 2(εδώ γελάμε).

      Το έχει 400 το 128 με άτοκες μαγαζί και είναι μεγάλο δελεαρ.
    • Το mi note 2 έχει σίγουρα πολύ καλύτερη κάμερα από το rn3pro. Θα έλεγα ότι είναι ένα κλικ κάτω από το mi5

      Αντί για mi note 2 δες το 3 καλύτερα. Το ζαχαρώνω τις τελευταίες μέρες. Από τα δείγματα που χω δει πρεπει να χει παρόμοια ποιότητα με mi5s αλλά ακόμα είναι νωρίς για να πω με σιγουριά.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H linuxilakis έγραψε:

      Αντρέα αφού έχει τον ίδιο αισθητήρα με το μι6 και το ίδιο set up ή κάνω λάθος.
      Ίδιο. Και το Mi Mix 2 επίσης.

      from my Mi5s
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Άρα αρκετά καλό αλλά και τα 300 που θέλει με τιμές τωρινές....Ο επεξεργαστής του είναι κοντά στον 820 με καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Βέβαια designάτο
    • Σε συγκριτικά μίλησαν για βελτίωση του software οπότε και ίσως να τα πηγαίνει και καλύτερα από mi6 (το οποίο ειναι παρόμοιο με mi5s σε τελικό αποτέλεσμα)

      Το mi max 2 ενώ έχει ίδιο αισθητήρα τα πηγαίνει πολύ χειρότερα... περισσότερο από όσο θα δικαιολογούσε φακός και ois. Βέβαια με hdr+ πραγματικά πετάει σε αντίθεση με το mi5s που δεν έχει ιδιαίτερο περιθώριο βελτίωσης. Άρα μάλλον εσκεμμένα του χαν κατώτερο λογισμικό. Οπότε δεν είναι μόνο θέμα αισθητήρα και για αυτό δεν έγραψα τα παραπάνω με αυτοπεποίθηση.

      Τέσπα. Το Mi Note 3 πραγματικά το γλυκοκοιτάζω. Φαίνεται να έχει όλα όσα θέλω (μέγεθος οθόνης, αυτονομία, επεξεργαστής, άριστο δαχτυλικό κλπ). Αυτό που μένει να δω είναι αν βοηθάει καθόλου το hdr+ και κατά πόσο θα πέσει η τιμή.
    • Ποιότητα φωτογραφιών

      Θα πέσει πιο μετά. Είναι όντως καλή περίπτωση αν ισχύει αυτό που λες για την φωτογραφική του
    • Διαφήμιση