Διαφήμιση

Προβλημα με αυτοματη εγκατασταση TWRP σε REDMI NOTE 3G [SOLVED]

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλημα με αυτοματη εγκατασταση TWRP σε REDMI NOTE 3G [SOLVED]

      Καλησπερα στην κοινοτητα.Κατ' αρχας ευχαριστω για την βοηθεια μεσω των threads και να πω οτι η δουλεια σας ειναι απλα ΑΨΟΓΗ!! Τελευταια ξεμεινα απο τηλεφωνο(Redmi note 3 πνεει τα λοισθια και ΔΕΝ ξεκλειδωνει ουτε μεσω Xiaomi!) και το παλιο μου 3G αρχισε κατι μυστηρια καμωματα και καταλαβα οτι θελει φλασαρισμα για να ισιωσει.Ακολουθησα πιστα τον οδηγο για την αυτοματη εγκατασταση με το αρχειο .bat,η μεταφορα του TWRP στο τηλεφωνο εγινε αλλα απο κατω ακριβως μου εγραψε "partition recovery not support flash" και δεν κανει τιποτα αλλο,δηλαδη ανοιγει ως το σημα της MI και μετα σιωπη!! Υπαρχει λυση στο προβλημα: Μηπως να παρω αλλο τηλεφωνο και να μην ασχοληθω κι ουτε να σας ζαλιζω:(ζαχαρωνω καιρο τωρα MI Note 2,MI MAX 2,MI6,αφορμη ψαχνω!)Ευχαριστω εξ αρχης για ολα. :)
    • Είναι παράδοξο το μήνυμα που σου βγάζει καθώς το Partition του Recovery όπως και όλα τα Partition του RedMi Note 3G δεν είναι κλειδωμένα μέσω Bootloader.
      Γνώμη μου είναι να ανοίξεις το αρχείο Flash-TWRP.bat με το notepad και πριν την εντολή fastboot erase recovery να προσθέσεις την εντολή fastboot oem unlock και να σώσεις το αρχείο.
      Τρέξε το ξανά και ίσως προχωρήσει. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Έχεις δίκιο, όμως αντιλήφθηκα χθες ότι μάλλον του πέρασα λάθος recovery άρα δεν σώνεται. Υπάρχει τρόπος να επανέλθει; Τσέκαρα μια τελευταία φορά και το Redmi note 3 μου, αυτό είμαι σίγουρος ότι το έκανα σωστά, σύμφωνα με τον οδηγό, όμως η κινεζική official που φλάσαρε δεν συμπαθεί τα Google apps, σαφώς παραμένει κλειδωμένο, το unlock tool λέει ότι δεν αντιστοιχεί η συσκευή με το λογαριασμό κι όταν κάνεις bind βγάζει μήνυμα "10008:fid" και κάτι κινέζικα δίπλα, το WiFi συνδέεται αλλά σε λίγο λέει ότι δεν υπάρχει δίκτυο ενώ είναι συνδεδεμένο και ο κατάλογος βλαβών συνεχίζει αλλά θα μας πάρει ο ύπνος! Τουλάχιστον σαν τηλέφωνο δουλεύει μερικώς. Εδώ τί κάνω; Να το "στείλω" κι αυτό ή υπάρχει τρόπος;
    • Διαφήμιση
    • @GELINA
      Ρίξε μία ματιά ΕΔΩ. Εϊχα παιδευτεί και εγώ πρίν λίγο καιρό με μία ίδια συσκευή ενός φίλου. Τελικά την έφτιαξα...και ακόμα δουλεύει.

      Σε ΑΥΤΟ το post γράφω τα βήματα μαζεμένα.

      Ελπίζω να το σώσεις γιατί είναι καλό εργαλείο. :)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Σ'ευχαριστώ μόνο που ασχολήθηκες να μου απαντήσεις, θα το τσεκαρω το απόγευμα και θα επικοινωνήσω! :D

      =============== Δεκ 3rd 2017, 3:35pm ===============
      Ζητώ συγνώμη για την αργοπορία,ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια όμως παρ' όλες τις προσπάθειες κατέληξα με μια european official rom στο 3G που κολλάει και αργεί και μια chinese/english official MIUI9 7.11.30 στο Note 3(Helio x10) χωρίς google services,δεν μπορώ να κάνω root σε κανένα κι ούτε να περάσω TWRP φυσικά!!

      =============== Δεκ 3rd 2017, 3:40pm ===============
      Ζητώ συγνώμη για την αργοπορία,ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια όμως παρ' όλες τις προσπάθειες κατέληξα με μια european official rom στο 3G που κολλάει και αργεί και μια chinese/english official MIUI9 7.11.30 στο Note 3(Helio x10) χωρίς google services,δεν μπορώ να κάνω root σε κανένα κι ούτε να περάσω TWRP φυσικά!!

      =============== Δεκ 4th 2017, 4:41pm ===============
      Λοιπόν, εχθές, ως δια μαγείας και ενώ προσπαθούσα να μπω σε fastboot στο 3G(είχα κι αυτό το πρόβλημα), ξεκόλλησε και επιτέλους έβαλα twrp! Από κει και πέρα όλα ήταν απλά. Τώρα είναι root, φορτώνει κανονικά την τελευταία ελληνική xtrv, όλα δουλεύουν ρολόι εκτός της κάρτας sim όπου, πάνω δεξιά, λέει "invalid imei" αντί για μπάρα σήματος και δεν ταυτοποιεί τη συσκευή για να συνδεθεί με το MI account. Εδώ, τί πατάτα έκανα πάλι;!!
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Μάλλον κάποια στιγμή έκανες κάνα format με το SP flash tool.
      Αυτά τα λόγια κάτι μου θυμίζουν και βλέπω την πατάτα να έρχεται!! Έκανα τόσες πολλές διαδικασίες αυτές τις μέρες και για τα δυο κινητά που φοβάμαι ότι φλάσαρα και το κεφάλι μου! Χίλια ευχαριστώ,δοκιμάζω κι επανέρχομαι. :/ ^^

      =============== Δεκ 4th 2017, 11:06pm ===============
      Διάβασα τον οδηγό με προσοχή,είδα και το video κι έχω τρείς απορίες: ?(
      1.Τα IMEI στο note 3G είναι ίδια και στις δυο sim και αν ναι(ή όχι),βρίσκονται στο αυτοκόλλητο πίσω από την μπαταρία;(γιατί στον οδηγό λέει ότι πρέπει να τα γράψω άρα και κάπου πρέπει να τα δω)
      2. Τη official fastboot rom για note 3G την βρίσκω στο official site ή στην database του δικού μας;
      Είχα κατεβάσει αυτή (lcsh92_wet_jb9_global_images_V7.0.2.0.KHDMICI_20151016.0000.3_4.4_global),μου κάνει;
      3. Αφού κατεβάσω το SP Flash Tool να υποθέσω ότι το αρχείο NVRAM εμπεριέχεται στον φάκελο εκτέλεσης του SP;
    • Διαφήμιση
    • Τα ΙΜΕΙ τα έχει και στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία, σε άλλες συσκευές είναι διαφορετικά σε άλλες είναι το ίδιο και για τις δύο SIM
      Ναι, κάνει και αυτή που κατέβασες
      Δοκίμασε με το τελευταίο αρχείο MAUI META, το οποίο εάν θυμάμαι καλά αναγνωρίζει αυτόματα το αρχείο που χρειάζεται.
    • Να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! ή ΜΠΡΑΒΟ!!! είναι λίγο εκ μέρους μου!! Όχι μόνο δούλεψε αλλά δουλεύει και άψογα...σχεδόν δηλαδή γιατί βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν δουλεύει η αναβάθμιση ή κάτι τέτοιο.Όμως μόνο αυτό και συγκριτικά με ότι είχε πάθει,το παραβλέπω ήδη(εκτός αν δεν πρέπει!).Μακάρι να μπορέσω να σας φανώ κι εγώ τόσο χρήσιμος κάποια στιγμή όσο εσείς! Και πάλι ταπεινά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
    • Κάνε ένα καθαρισμό δεδομένων της εφαρμογής αναβάθμιση μήπως στρώσει, αν όχι ίσως να βοηθούσε ένα factory reset :)
    • Λοιπόν,έκανα ακριβώς αυτό,wipe data-cashe-dalvik,factory reset και όμως το πρόβλημα παραμένει κι επιμένει,τώρα δεν δουλεύει ούτε η εφαρμογή των sms,μόνο που αυτή τουλάχιστον μπορώ να την βρω στις ρυθμίσεις ενώ την εφαρμογή του updater όχι! Η version της XTRV ROM είναι MIUI9 7.10.12/beta και έχει διάφορα bugs και κολλήματα πχ η ποιότητα λήψης σήματος δικτύου είναι η μισή από την εργοστασιακή του τηλεφώνου,δεν μου ανοίγει εφαρμογές μετά από εφαρμογή backup από το MI Cloud(η κατάσταση λειτουργίας του ήταν πολύ καλή όταν είχα πάρει το backup),αρκετά lugs μετάβασης από εφαρμογή σε εφαρμογή κτλ.Ετοιμάζομαι να κατεβάσω μια stable MIUI7 δική μας,όχι stock european,θα την περάσω και θα επανέλθω με νεότερα.Τελικά βλέποντας όλα αυτά,μόνο άψογα δεν δουλεύει!!! Όπως και να ΄χει,χωρίς τα φώτα σας ακόμα σκοτάδι θα είχα!! Μήπως ξέρουμε και κανένα μαγικό για το Redmi Note 3 μου που μένει κολλημένο στο boot-άρισμα και τίποτε άλλο; Ευτυχώς μπαίνει στο stock recovery και fastboot.

      =============== Δεκ 13th 2017, 12:33am ===============

      Ο/H GELINA έγραψε:

      Λοιπόν,έκανα ακριβώς αυτό,wipe data-cashe-dalvik,factory reset και όμως το πρόβλημα παραμένει κι επιμένει,τώρα δεν δουλεύει ούτε η εφαρμογή των sms,μόνο που αυτή τουλάχιστον μπορώ να την βρω στις ρυθμίσεις ενώ την εφαρμογή του updater όχι! Η version της XTRV ROM είναι MIUI9 7.10.12/beta και έχει διάφορα bugs και κολλήματα πχ η ποιότητα λήψης σήματος δικτύου είναι η μισή από την εργοστασιακή του τηλεφώνου,δεν μου ανοίγει εφαρμογές μετά από εφαρμογή backup από το MI Cloud(η κατάσταση λειτουργίας του ήταν πολύ καλή όταν είχα πάρει το backup),αρκετά lugs μετάβασης από εφαρμογή σε εφαρμογή κτλ.Ετοιμάζομαι να κατεβάσω μια stable MIUI7 δική μας,όχι stock european,θα την περάσω και θα επανέλθω με νεότερα.Τελικά βλέποντας όλα αυτά,μόνο άψογα δεν δουλεύει!!! Όπως και να ΄χει,χωρίς τα φώτα σας ακόμα σκοτάδι θα είχα!! Μήπως ξέρουμε και κανένα μαγικό για το Redmi Note 3 μου που μένει κολλημένο στο boot-άρισμα και τίποτε άλλο; Ευτυχώς μπαίνει στο stock recovery και fastboot.
      Οκ,βρήκα και τον οδηγό για το άλλο τηλέφωνο,μένει η εφαρμογή του τώρα,ευχαριστώ για άλλη μια φορά! :D
    • Διαφήμιση