Διαφήμιση

ερώτηση για HDD

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ερώτηση για HDD

      Ίσως να κάνω την ερώτηση σε λάθος topic, δεν νομίζω όμως να μπαίνει κάπου ποιό σχετικά!
      Έχω εδω και 2-3 χρόνια που μου χάλασε ενας Hdd τον οποίο ειχα φορτωμένο με οικογενειακές φωτογραφιες τραβηγμένες απο χρόνια ποιο μπροστά. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τις κανω back up όπως σχεδιαζα και μια διακοπή της ΔΕΗ οσο λειτουργουσε με έστειλε αδιάβαστο.Μονο με μεταφορα των δισκων υπάρχει ελπιδα για ανάκτηση των φωτογραφιών. Εχω εναν ολοιδιο για μια τέτοια περίπτωση και ξέρω θεωρητικά πως γίνεται και το ρίσκο που ενεχει. Δεν το εχω ξανακάνει για να το επιχειρησω

      =============== Νοε 13th 2017, 6:50am ===============
      Κανεις Bombyx που να είναι σχετικός με το άθλημα?
      Ολοι κατευθείαν με έξυπνα κινητά ξεκινήσατε ???
      (computerrage) (disco)
    • H ανάκτηση δεδομένων από χαλασμένο δίσκο δεν είναι εύκολη υπόθεση, ούτε φτηνή, αν χρειαστεί επέμβαση από επαγγελματίες.

      Ανάλογα την περίπτωση που αντιμετωπίζεις, έχεις κάποιους τρόπους να προσπαθήσεις, αλλά αν ο δίσκος δεν αναγνωρίζεται καθόλου από το pc, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.
      Αν συνδέσεις το δίσκο, σα δεύτερο, στο pc, τον βλέπει; Έστω σαν κενό χώρο ή αφορμάριστο; Αν με οποιονδήποτε τρόπο τον αναγνωρίζει (σε καμία περίπτωση δεν ακολουθείς την προτροπή να τον φορμάρεις, αν υπάρχει τέτοια) έχεις τη δυνατότητα να τρέξεις κάποιο ή κάποια από τα προγράμματα ανάκτησης δεδομένων. Φροντίζοντας φυσικά να έχεις τον αντίστοιχο ελεύθερο χώρο, στο δίσκο που θα σώσεις τα δεδομένα σου. Αν δεν τον βλέπει καθόλου και δεν ακούς καν το θόρυβο που κάνει ο δίσκος που δουλεύει ή αν τον ακουμπήσεις απαλά, δεν νιώθεις καμμία δόνηση, τότε δε νομίζω ότι έχεις πολλές επιλογές. :/
    • Το μόνο που μπορεί πλέον να σώσει τα δεδομένα, εστω και σε μικρό ποσοστό είναι η μεταφορά των δισκων απο το εσωτερικό του.Ολα τα άλλα είναι δοκιμασμένα και γνωστά. Ίσως αν εχω χρόνο και διάθεση να εξασκηθω σε άλλους δισκους πρώτα πριν το εφαρμοσω στον δικό μου.Ως τεχνική είναι κάτι που γίνεται άσχετα αν το αποτέλεσμα μπορεί να είναι αμφίβολο. Βέβαια οι εταιρείες είναι καλύτερα να το κάνουν αλλά θεωρώ ότι τα ποσά παραμένουν σε απαγορευτικα επίπεδα.
    • Διαφήμιση
    • Εννοείς να μεταφέρεις το platter σε άλλο δίσκο; Πολύ ρίσκο και βέβαια αν δεν πιάσει, το όλο θέμα τελειώνει εκεί.
      Αν το επιχειρήσεις πάντως... καλή επιτυχία :)
    • i know, i know, και επειδή δεν είμαι της υπομονής σε μια τέτοια δουλειά τα εχω κλεισμενα και σφραγισμένα, αναμένοντας και περιμένοντας. Λεπτες εργασίες χρειάζονται υπομονή και λεπτά δάχτυλα, γι αυτό και εγω προτιμώ γυναίκα οδοντιατρο που έχει λεπτά δάχτυλα και όχι καποιον μαντραχαλα με δάχτυλα μπετατζη. :D :D (abe)
    • Γενικά βλέπω...παντού γυναίκες σε "περιποιούνται" .
      Μπράβο ρε μάγκα... :D

      Άσε τους μπετατζήδες για την νέα γενιά που μπορεί να επιλέξει και φύλο. :lol:

      Υ.Γ Λογικά δεν θα γίνει κάτι αλλά : Πάνε κότσαρε τον δίσκο και σε έναν MAC. Είναι τόσο δύστροποι με FAT και NTFS που δεν ξέρεις τί μπορεί να παρακάμψουν. Πριν 2 χρόνια τράβηξα μερικά αρχεία από "κατεστραμμένο" USB stick έτσι. Το video δεν έπαιζε αλλά οι φωτογραφίες ήταν οκ. ;)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • :lol: Μου θύμισες μια εποχή που για κάθε πρόβλημα κάποιοι σύστηναν έμπλαστρο :lol:
      Με τη διαφορά ότι το έμπλαστρο το έβρισκες και στα περίπτερα, ενώ mac υπολογιστή που θα έχεις τη δυνατότητα να τον ανοίξεις (άραγε έπαψαν πια να έχουν συσκευασία κονσέρβας :P ) και να βάλεις και άλλο δίσκο μέσα, με την ελπίδα να δει το filesystem που -και καλά νάταν ο δίσκος- θέλει θυσία κόκορα σε σταυροδρόμι με πανσέληνο, χλωμό.

      Αν ο δίσκος δεν την "ακούει" καν όταν συνέεται με τροφοδοσία, δεν έχει πιθανότητες ούτε σε linux (που θα ήταν μια πολύ πιο λογική πρόταση από το έμπλαστρο :lol: )
    • Διαφήμιση
    • Ο δίσκος αυτός δεν έχει πιθανότητα να νεκραναστηθει με φακιρικα σε υπολογιστές. Τα δοκιμασα όλα. Εχω δεκαετίες πλέον ( πω πω!!!!) στα πισι τοτε που κάναμε ουαααουυ με τα φλοπιντισκ που γινόταν εγγραφη σε αυτα και λες και ακουγες να σπανε κοτρονες χαχαχα.Μονο μεταμόσχευση το σώζει  :Spongebob_Ripped_Pants:
    • Ο/H fog έγραψε:

      Με τη διαφορά ότι το έμπλαστρο το έβρισκες και στα περίπτερα, ενώ mac υπολογιστή που θα έχεις τη δυνατότητα να τον ανοίξεις (άραγε έπαψαν πια να έχουν συσκευασία κονσέρβας :P ) και να βάλεις και άλλο δίσκο μέσα, με την ελπίδα να δει το filesystem που -και καλά νάταν ο δίσκος- θέλει θυσία κόκορα σε σταυροδρόμι με πανσέληνο, χλωμό)
      Ε βρε... απ'όξω κοτσάρισμα εννοούσα. Όχι από μέσα! :beer:

      Ο/H flytouch1111 έγραψε:

      Ο δίσκος αυτός δεν έχει πιθανότητα να νεκραναστηθει με φακιρικα σε υπολογιστές. Τα δοκιμασα όλα. Εχω δεκαετίες πλέον ( πω πω!!!!) στα πισι τοτε που κάναμε ουαααουυ με τα φλοπιντισκ που γινόταν εγγραφη σε αυτα και λες και ακουγες να σπανε κοτρονες χαχαχα.Μονο μεταμόσχευση το σώζει  :Spongebob_Ripped_Pants:
      Τις οικογενειακές στιγμές τις έχω σε 3 δίσκους. Ένα εξωτερικό που είναι πάντα συνδεδεμένος επάνω στον υπολογιστή (και που τον χρησιμοποιούμε για αναπαραγωγή) και 2 για backup (καθρέφτες). Σε όσους το λέω με αποκαλούν σχιζοφρενή ... αλλά μόνο εγώ μπορώ να εκτιμήσω την αξία των αρχείων αυτών.
      Σκέφτηκα πολλές φορές για κάποια σοβαρή cloud υπηρεσία...αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη...δεν ξέρω...Το θεωρώ όμως τον πιό ασφαλή τρόπο μαζί με ένα HDD ΒΕΒΑΙΩΣ-ΒΕΒΑΙΩΣ που θα έχει ότι και το cloud.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Το μόνο που ίσως σώσει τα δεδομένα, είναι να βρεις έναν ολόιδιο δίσκο (μιλάμε ολόιδιο στα πάντα, παρτίδα, μοντέλο, variant) και να "τσιμπήσεις" controller και τσιπ και να γίνουν "μεταμόσχευση" στον λαλημένο. Και αυτό θέλει πολύ προσοχή και υπομονή.
      Ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω
      Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια
    • Νομίζω το έγραψα ποιό επάνω ότι έχω έναν δίδυμο δίσκο και βασικά θέλω να κανω αυτήν την διαδικασία, αλλά επειδή δεν το εχω ξανακάνει αυτό μόνος μου αν και ξέρω πως γίνεται ψάχνω καποιον που το έχει κάνει καποιες φορές για να έχουμε έστω παραπάνω πιθανότητες.
      Ευχαριστώ
    • Διαφήμιση
    • Καλό είναι την διαδικασία να την κάνει κάποιος που γνωρίζει από ηλεκτρονικά και κολλητήρια...
      Ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω
      Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια