Διαφήμιση

Πρόβλημα στην μεταφορά συνομιλιών Viber σε Redmi 4x

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα στην μεταφορά συνομιλιών Viber σε Redmi 4x

      Καλημέρα σας

      κάτοχος νέου Redmi 4x, έχω μεταφέρει από το παλιό μου κινητό (Moto G) όλα τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις επιτυχώς. Μόνη εξαίρεση οι παλαιές συζητήσεις του viber. Δυστυχώς δεν έκανα backup στην παλιά μου συσκευή, αλλά μπόρεσα και ένα backup από ένα android tablet που είχα σεταρισμένο το viber με τα ίδια στοιχεία. (επίσης, έχω τις συνομιλίες και στην εφαρμογή viber για pc).
      Ακολούθησα τις οδηγίες που έχει η σελίδα του Viber, και ανέβασα το backup από το tablet στο GoogleDrive. Στην συνέχεια επανεγκατέστησα το Viber στο Redmi 4x, αλλά δεν μου εμφανίζει με τίποτα την επιλογή να κάνω restore τις συνομιλίες από το backup που είναι ανεβασμένο στο GoogleDrive.
      Οι επίσημες οδηγίες Viber |

      Back up and restore Viber messages λένε

      Ο/H Viber έγραψε:

      Restore messages on Android
      1. Connect to your Google Drive Account
      2. Activate Viber
      3. Select Restore Viber Content

      OR

      1. Open the more screen
      2. Tap on Settings
      3. Choose Account
      4. Select Viber Backup
      5. Tap on Restore
      6. Select Restore Now
      αλλά όταν κάνω επανεγκατάσταση και ενεργοποίηση του viber (1η μέθοδος) δεν εμφανίζεται η επιλογή Restore Viber Content ενώ και με την 2η μέθοδο πηγαίνω Ρυθμίσεις -> Λογαριασμός -> Αντίγραφο ασφαλείας Viber αλλά μου εμφανίζει μόνο την επιλογή δημιουργίας νέου backup αλλά πουθενά την επιλογή να επαναφέρω ένα παλαιότερο (Restore).

      ¨Εχει κανείς κάποια ιδέα;

      Ευχαριστώ
      Μύρων


      ΥΓ: Ψάχνοντας, βρήκα την εξής λύση How to Recover Message History, Contacts and Viber Files on Android or Windows να βάλω χειροκίνητα το αρχείο στην θέση /data/data/com.viber.voip/databases/, που απαιτεί όμως να εχω κάνει root το τηλέφωνο. Έχω βάλει την ROM του φόρουμ, πώς το κάνω root;
    • Αν έχεις την arΩma, ξεκινάς μέσα από το twrp τον installer, επιλέγεις "Τροποποίηση" και διαλέγεις να κάνει root, με όποιον τρόπο θες (magisk ή supersu)
      Αν έχεις την xtrv, μπαίνεις πάλι στο twrp και κάνεις install το zip που προτιμάς (magisk ή supersu) που είναι ήδη μέσα στη συσκευή σου, μιας και περιέχονται στη rom.
      Και στις 2 περιπτώσεις, μόλις τελειώσει το φλασάρισμα, κάνεις reboot στο σύστημα και είσαι έτοιμος.
    • Έχω την stable XTRV, θα κάνω root όπως μου είπες, και θα δοκιμάσω την χειροκίνητη μεταφορά του ιστορικού

      Ευχαριστώ

      =============== Νοε 12th 2017, 11:26am ===============
      Τζίφος!

      έκανα root, αντικατέστησα το αρχείο καταγραφής μηνυμάτων στον σχετικό φάκελο του viber, αλλά οι παλαιές συνομιλίες εξακολουθούν να μην εμφανιζονται.

      Οπότε επανέρχομαι σε στο αρχικό ερώτημα: ξέρει κανείς πώς να επαναφέρω τις παλαιές συζητήσεις viber στο νέο κινητό;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MyronG έγραψε:

      Οπότε επανέρχομαι σε στο αρχικό ερώτημα: ξέρει κανείς πώς να επαναφέρω τις παλαιές συζητήσεις viber στο νέο κινητό;

      Με τον εγγενή τρόπο δημιουργίος αντιγράφου του viber. Θα έπρεπε να σου δουλεύει (το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές). Κάτι δεν κάνεις καλά ή κάποια ρύθμιση δεν είναι σωστή. Λογαριασμό google έχεις βάλει στο νέο κινητό για να μπορεί να λογκάρει στο dropbox Google Drive και να τραβήξει το backup;
      Και τον άλλο χειροκίνητο τρόπο (που απαιτεί root) έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα απλά εκεί έχει κάποια λεπτομέρεια που δεν θυμάμαι. Νομίζω πρέπει πρώτα να έχεις ενεργοποιήσει το viber στο νέο κινητό με τον αριθμό σου και μετά να κάνεις το copy-paste ή κάτι τέτοιο.
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Με τον εγγενή τρόπο δημιουργίος αντιγράφου του viber. Θα έπρεπε να σου δουλεύει (το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές). Κάτι δεν κάνεις καλά ή κάποια ρύθμιση δεν είναι σωστή. Λογαριασμό google έχεις βάλει στο νέο κινητό για να μπορεί να λογκάρει στο dropbox και να τραβήξει το backup;
      To πρόβλημα με τον εγγενή τρόπο του viber είναι ότι δεν μου εμφανίζει καν την επιλογή Restore, αλλά μόνο την επιλογή Backup.
      Λογαριασμό Google Drive έχω βάλει στο νέο κινητό και τον έχω "δηλώσει" στο viber, αλλά και πάλι δεν εμφανίζεται η επιλογή Restore για να χρησιμοποιήσω το backup

      Η μόνη διαφοροποίηση σε σχέση με τις οδηγίες είναι ότι στην 1η μέθοδο που περιγράφεται (1. Connect to your Google Drive Account, 2. Activate Viber, 3. Select Restore Viber Content) πρώτα ενεργοποιείται το Viber και μετά συνδέεται στο Google Drive αλλά δεν έχω βρει τρόπο να το κάνω με την σειρά που λένε

      Ανεξάρτητα από αυτό πάντως, την 2η μέθοδο (1. Open the more screen, 2. Tap on Settings, 3. Choose Account, 4. Select Viber Backup, 5. Tap on Restore, 6. Select Restore Now), που θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά, δεν μπορώ να την ολοκληρώσω, γιατί στο βήμα 5 δεν εμφανιζεται η επιλογή Restore


      Ο/H theopan έγραψε:

      Και τον άλλο χειροκίνητο τρόπο (που απαιτεί root) έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα απλά εκεί έχει κάποια λεπτομέρεια που δεν θυμάμαι. Νομίζω πρέπει πρώτα να έχεις ενεργοποιήσει το viber στο νέο κινητό με τον αριθμό σου και μετά να κάνεις το copy-paste ή κάτι τέτοιο.
      ΊΣως αυτή η λεπτομέρεια να είναι που χρειάζεται :)
      Πάντως, έχω ενεργοποιήσει το Viber στο νέο κινητό.
      Η χειροκίνητη αντικατάσταση του αρχείου ολοκληρώνεται επιτυχώς αλλά όταν ξεκινάω το viber παραμένω με μηδέν συνομιλίες. Φαίνεται για κάποιο λόγο να αγνοείται η αντικατάσταση, γιατί αν την επαναλάβω το αντικαθιστόμενο αρχείο εμφανίζεται να έχει πάλι 0ΚΒ μέγεθος.
      Επίσης, μερικές φορές μετά την αντικατάσταση του αρχείου το Viber κρασάρει κατά την πρώτη εκτέλεση. Δεν ξέρω αν έχει σχέση, απλά το αναφέρω.

      =============== Νοε 12th 2017, 2:05pm ===============
      Σκέφτηκα μήπως δεν εμφανίζει την επιλογή Restore επειδή δεν έχει προηγηθεί κάποιο backup από το συγκεκριμένο κινητό, οπότε αποφάσισα να κάνω καινούριο backup, να το ανεβάσω στο googledrive, αντικαταστήσω εκεί με το προηγούμενο, και μετά να κάνω restore (αν εμφανιζόταν η επιλογή)

      Έκανα backup και πράγματι η επιλογή Restore εμφανίστηκε. Το πρόβλημα όμως είναι ότι παρότι έχω βάλει τον λογαριασμό GoogleDrive, το backup δεν πήγε εκεί (άγνωστό που πήγε), οπότε δεν μπορώ να το αντικαταστήσω με το παλιό ?( ?( ?(
    • οχι, δεν υπαρχει τιποτα στι trash του googledrive.
      Εκανα και αλλο backup, αλλα και αυτο δεν εμφανιστηκε στο drive

      Το περιεργο ειναι οτι απο το (αποθηκευμενο σε αγνωστο σημειο) σημερινο backup εκανε restore (αλλα βεβαια εμφανισε μονο ενα δοκιναστικο μηνυμα που ειπα σε εναν γνωστο μου να μου στειλει). Τα παλια ακομη αγνοουνται

      =============== Νοε 13th 2017, 7:28am ===============
      Σχετικά με το ζήτημα ότι δεν εμφανιζόταν το backup στο googledrive ανακάλυψα ότι υπάρχει ένας κρυφός χώρος στο googledrive, όπου εκει αποθηκεύονται τα backup των διαφόρων εφαρμογών.
      Δυστυχώς μπορώ μόνο να διαγράψω το σχετικό αρχείο, αλλά όχι να το δω ή να το αντικαταστήσω, οπότε η αναζήτηση για την επαναφορά των παλιών μηνυμάτων συνεχίζεται ||
    • Διαφήμιση