Διαφήμιση

Redmi 3 Pro - hard Bricked - Please HELP! Totally dead !! [SOLVED]

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 3 Pro - hard Bricked - Please HELP! Totally dead !! [SOLVED]

      Καλησπερα σε ολους σας, παιδια πειτε μου καμια γνωμη μιας και εχω απελπιστει πλεον. Αν και εχω δοκιμασει οτιδηποτε εχει γραφτει εδω μεσα σχετικα με Hard Bricked του Redmi 3 πλεον ειμαι λιγο πριν το σπασω το κινητο !!

      Προσπαθησα να περασω νεα Rom στο κινητο μου μιας και αυτη που ειχε ηταν fake. Δοκιμασα να περασω μια Dev ετσι ωστε να κανω αιτηση μετα για ξεκλειδωμα του bootloader και να περασω την Ελληνικη Rom μετα. Ωστοσο απο λαθος μου εκανα flash λαθος Rom και εκτοτε το κινητο (μετα την διαδικασια με το Miflash) ειναι απολυτα ''νεκρο'', δεν αναβει καν, δεν μπαινει fastboot, δεν αναβει κανενα λαμπακι κατα την φορτιση, επισης οταν το φορτιζω καιει ολοκληρο, τελος δεν μπαινει edl με κανεναν τροπο απο οσους εχω δοκιμασει.

      Εφτιαξα deep flash cable, εκανα την διαδικασια γεφυρώνοντας το πρασινο με το μαυρο καλωδιο (δοκιμασα και το πρασινο με το ασπρο) και παλι τιποτα σε καμια περιπτωση!! δεν βλεπει το κινητο καν σαν 900Ε και εννοειται ουτε καν ως 9008.

      Οταν εχω πατημενο το pοwer και εχω γεφυρωσει το πρασινο και το μαυρο δεν κανει τιποτα παρα μονο οταν τα αφησω μεταξυ τους με το power πατημενο το κινητο κανει μονο μια δονηση ''τζζζ'' και μου βγαζει οτι δεν αναγνωριζει το usb!! μου βγαζει απλα ''usb unknown'' (και αν συνεχισω και το εχω πατημενο αυτη η δονηση επαναλαμβανεται, επισης εχω δοκιμασει ολους τους συνδυασμους των πληκτρων, ολα μαζι πατημενα, πατημενο το power+ και power- καθως πατημενο και το power - μονο του, απλα τιποτα!! μονο νιωθω αυτη την δονηση.)

      εχω κανει επισης τα παρακατω :

      1. Οδηγός απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows χ64
      2. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite
      3. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) από εδώ
      4. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip
      5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers από εδώ
      6. Βάζεις και το adb αρχείο από εδώ adb.zip χύμα στο C:\
      7. Reboot τον υπολογιστή

      και παλι ΤΙΠΟΤΑ!!!

      Μπορει κανεις βρε παιδια να με βοηθησει σας παρακαλω? εχω φαει αμετρητες ωρες να προσπαθω! καποιος με team viewer θα μπορουσε να κανει κατι που δεν εχω κανει απο οσα σας εγραψα? κατι ακομα, διαβασα για καποια test points της motherboard τα οποια ουσιαστικα επαναφερουν το τηλ σε κατασταση ετσι ωστε να ειναι ''ορατο'' ως 9008, αυτο πως γινεται?

      σας ευχαριστω ολους σας εκ των προτερων για καθε γνωμη,συμβουλη και βοηθεια! μακαρι να μπορεσει καποιος να με βοηθησει και να το φτιαξει πριν το πεταξω, κριμα ειναι :( .
    • Διαφήμιση
    • Ναι σωστά... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • μπλεξιμο παιδια..εχω ξεχασει το password απο το Mi account μου, εχω κανει την διαδικασια για να κανω reset αλλα ποτε δεν ελαβα το verification code που υποτιθεται σου στελνει η xiaomi για να κανεις reset password, επισης προσωρησα και σε manual verification και εδω και πολυ καιρο εχουμε μεινει οτι εντος 3 εργασιμων θα μου εστελναν απαντηση στο request μου κατι που δεν εγινε ποτε. Επικοινωνησα μεσω email με το global help desk της xiaomi τους εστειλα και screenshot απο τα IMEI της συσκευης, μου ειπαν οτι ο λογαριασμος μου εχει ξεκλειδωθει και οταν παω να κανω log in (μεσω PC) με το email που ειχα δημιουργησει τον λογαριασμο και να βαλω ενα οποιο αλλο password δεν μπαινει, επισης και δημιουργια λογαριασμου να κανω με το ιδιο email μου λεει οτι ειναι ηδη ''taken'', αρα δεν μπορω να προχωρησω και σε διαδικασια για να αιτηθω ξεκλειδωμα του Bootloader σωστα?

      Απορια..γιατι πρεπει να ξεκλειδωθει ο bootloader στην περιπτωση αυτη? υπαρχει περιπτωση το τηλ να μην αναγνωριζεται απο τον υπολογιστη μου καν και να εχει ολα τα παραπανω που ανεφερα στο πρωτο μηνυμα μου λογω κλειδωμενου bootloader?
    • Θανο εχω ηδη φτιαξει αλλο account και εχω κανει ολη τη διαδικασια για να ξεκλειδωσω το bootloader, ετρεξα το mi unlock tool μου εδειξε οτι δεν εχω δικαιωματα για unlocking και εκανα request στη xiaomi για να αποκτησω δικαιωματα, μου απαντησαν οτι μου εχει χορηγηθει η αδεια να ξεκλειδωσω την συσκευη μου!
      ο λογαριασμος που εχω κανει ωστοσο ειναι αλλος και αλλο email απο αυτα που ειχα βαλει μεσα στο κινητο πριν γινει το κακο!! το θεμα ειναι οτι σε καποια στιγμη οταν ''τρεχω'' το tool μου ζητα να συνδεσω το κινητο στο PC και το κινητο δεν δουλευει καν!! δεν ανταποκρινεται, πως αραγε θα ξεκλειδωσει το bootloader αφου το κινητο δεν λειτουργει? αφου ο νεος λογαριασμος που εκανα ειναι διαφορετικος απο εκεινον που ειχα πρωτα στο κινητο? αυτο θα ειχε βαση εαν το κινητο ηταν σε λειτουργια και καταχωρουσα τα στοιχεια του νεου λογαρισμου για τον οποιον εχω την αδεια να ξεκλειδωσω την συσκευη! τα λεω καλα η κανω καπου λαθος?

      δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω ρε παιδια.... please help :( :( :(
    • Διαφήμιση
    • Δεν ξέρουμε ποια Fastboot ROM έβαλες λάθος και για ποια συσκευή ήταν αυτή η ROM.
      Αν έβαλες ROM που είναι για εντελώς διαφορετικό Chipset από αυτό που έχει η συσκευή σου, τότε αυτό είναι η χειρότερη περίπτωση Hardbrick, και σχεδόν 100% είναι μοιραία.
      Θα υπήρχε περίπτωση να σωθεί η συσκευή, αν από τύχη δεν έγινε Flash του Pre-loader Partition.

      Είναι από τις λίγες φορές που αν ισχύουν τα παραπάνω, μόνο με ειδικό tool και εγγραφή πάνω στην e-MMC μέσω Serial Port (J-tags) στην μητρική, θα μπορούσε να γίνε ανάσταση της συσκευής. :(
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • @bourdan Κοίτα το σίγουρο είναι ότι η περίπτωσή σου δεν είναι εύκολη και χρειάζεται υπομονή ;) Τα xiaomi είναι βέβαια πολύ σκληρά για να πεθάνουν :P

      Είπες ότι έχεις δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς, δοκίμασε power button & volume + & volume - όλα πατημένα ταυτόχρονα,συνδέεις το καλώδιο στο pc συνεχίζοντας να κρατάς πατημένα τα 3 κουμπιά για λίγη ώρα για να δεις μήπως μπει σε download mode.....ακόμα και αν δεν μπει, δοκίμασε volume - & power μήπως και μπει σε fastboot mode αλλά και volume + & power μήπως δώσει σημάδι ζωής :P

      Κοίτα εδώ την απάντηση #3.
      Εδώ τις λύσεις στη #2 απάντηση.
      Ρίξε μια ματιά κι εδώ μήπως βρεις κάτι.
      Κοίτα και αυτό τον οδηγό που είναι βέβαια για note αλλά μήπως σε βοηθήσει ==>Brick / Unbrick - Redmi Note 3 Pro (Snapdragon).

      Ααα και φυσικά πες μας ποια λάθος rom προσπάθησες να βάλεις όπως λέει πολύ σωστά ο @MIUI_ART ;)
      Open-source is the future
    • Αφου έχεις φτιάξει καλώδιο... καθάρισε και το άσπρο και δοκίμασε να το γυρίσεις σε 9008 με τα χρώματα πράσινο+ άσπρο :)
    • Nas Driver εχω ηδη δοκιμασει τον συνδυασμο ασπρου και πρασινου καλωδιου στο deep flash cable που εφτιαξα και δεν απεδωσε :( .

      MIUI_ART και Θανο η ROM που εκανα flash (μαλλον) δυστυχως ηταν η ακολουθη : ferrari global images V6.7.2.0.LXIMICH_20150723.0000.6_5.0_global και απο οτι εψαξα μαλλον ηταν για το Mi 4i MIUI6 , αφηνω πολυ μικρη πιθανοτητα να ηταν και αυτη : armani _global_ images _ V6.6.1.0.KHCMICF _4.4_global η οποια ειναι για REDMI αλλα νομιζω ειναι η πρωτη!! αν οντως εχω κανει την πρωτη υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα το κινητο να ειναι αχρηστο πλεον οπως ειπες παραπανω? και αν εχεις την καλοσυνη να μου εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα την διαδικασια που ειπες σχετικα με το ειδικό tool και εγγραφή πάνω στην e-MMC μέσω Serial Port (J-tags) στην μητρική?

      Θα κανω ξανα τα οσα μου εγραψε ο Θανος (αν και τα εχω κανει ηδη) και θα επανελθω να σας πω τα νεα μου.

      παιδια σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!! μακαρι να βρεθει μια λυση.

      ΥΓ: τα xiaomi μπορει να ειναι πολυ σκληρα για να πεθανουν οπως λες φιλε θανο αλλα εγω τα εχω φτυσει :S :S :S
    • Διαφήμιση
    • Καλά βρε φτιάχνεις καλώδιο, τώρα ετοιμάζεσαι για jtag και δεν ξέρεις ποια rom φλάσαρες? Στη τύχη κατέβαζες rom και όποια κάτσει? lol

      Πάλι καλά έβαλες rom για snapdragon :P

      Όταν λέει για JTAG κάτι τέτοιο εννοεί, πάρε μια ιδέα ;)
      Open-source is the future