Διαφήμιση

Black screen σε XRN2 μετά από βρέξιμο

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Είναι έτοιμες οι 32 νέες XTRV-9.8.15 ROM για την που σας έχoυν σταλθεί μέσω του VIP mail.

Οι ROM για τα MINote2, HMNote5A, HMNote5ALITE, HM4X θα παραδοθούν όταν έχουμε Source.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Διαφήμιση
    • Κάνε μία βόλτα από το qubestore στον Εύοσμο, μπορεί να έχουν ανταλλακτικό :)
    • Τώρα που πήρα άδεια για τις γιορτές & ξεκίνησα να κάθομαι για λίγες μέρες, βρήκα χρόνο να ξαναμπώ στο αγαπημένο forum. :)
      Έτσι για την τιμή των όπλων λοιπόν, να ενημερώσω ότι τελικά παρήγγειλα από το dragon-tt την οθόνη με το front housing που έγραψα πιο πάνω. Όταν ήρθε την έβαλα όμως στο RN2 prime του γιου (αντί το RN2 της κόρης), γιατί έσπασε τελείως τη δική του. Νόμιζα ότι απλά θα βγάλω τη μια & θα βάλω την άλλη, αλλά τελικά είχε κι άλλα εξαρτήματα που έπρεπε να βγάλω απ' το παλιό για να βάλω στο καινούριο (βασική καλωδιοταινία, vibrator κ.α.). Δεν βρήκα σχετικά video στο youtube & παιδεύτηκα λίγο, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά (με εξαίρεση 1 vibrator που χάλασα κι έβαλα απ' το άλλο, οπότε μικρό το κακό).
      Στην κόρη μου πήρα το RN4 4/64 Global από το geekbuying (το έπιασε το τελωνείο ;( & καθυστέρησε), οπότε παρήγγειλα προς επισκευή του έτερου (του... καταμουσκεμένου) RN2 την ίδια οθόνη αλλά χωρίς πλαίσιο ($21), μια & κατάφερα να το βγάλω ανέπαφο από το παλιό. Παρήγγειλα επίσης το vibrator ($3) που χάλασα και -καλού/κακού- ένα main ribbon ($4). Δεν στέλνουν μπαταρίες, οπότε παρήγγειλα από το Ali μια μπαταρία Nohon ($9,59 - είχα ήδη πάρει μία πριν κάμποσους μήνες & πάει πολύ καλά), ένα ζευγάρι πάμφθηνα Power/Volume buttons ($1,65 - δεν δουλεύει καλά το power στα παλιά του γιου) κι ένα φθηνό charger board ($1,83). Βάζοντας κι ένα καινούριο καπάκι έφτιαξα λοιπόν με ~35$ σαν καινούριο το RN2p του γιου κι ελπίζω ότι δεν θα τα... μουσκέψω :P αλλά το ίδιο θα καταφέρω & με το RN2 της κόρης (που -αν όλα πάνε καλά- θα γίνει του... μπαμπά 8) ).
      ...lost in translation...
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ πολύ! :)

Με προβληματίζουν κάποια θέματα στο αν θα πετύχει 100% η επισκευή του καταβρεγμένου RN2:
      • Η κυρίως camera δεν λειτουργεί. Όταν την ανοίγω βγάζει μήνυμα ότι δεν την βλέπει. Βάζοντας τη όμως στο ήδη επισκευασμένο RN2p, λειτουργεί. Φοβάμαι μήπως έπαθε κάποια ζημιά απ' το νερό η επαφή της στο motherboard. Είχα καθαρίσει όλες τις επαφές με ισοπροπανόλη, οπότε αν δεν δουλέψει δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. :/ Σίγουρα θα κάνω καθαρή εγκατάσταση μιας νέας ROM, ελπίζω αυτό να βοηθήσει.
      • Ο λόγος που πήρα ακόμη ένα charger board (το είχα ήδη επισκευάσει μια φορά κι αλλάξει άλλη μια) είναι ότι συνήθως φορτίζει πολύ αργά (max 0,4 A) μέσω του πολύμπριζου Mi power strip (συνήθως εκεί φορτίζει). Το περίεργο είναι ότι φορτίζει κανονικά (~1,2 A) μέσω Mi powerbank, καμιά φορά κι απ' το πολύμπριζο. ?( Σκέφτομαι μήπως φταίνε οι παλιές "μαμά" μπαταρίες.
      Ελπίζω ότι θα λυθούν θετικά οι προβληματισμοί μου όταν βάλω επάνω τα ανταλλακτικά που παρήγγειλα & περάσω νέα ROM.

=============== Φεβ 4th 2018, 1:10am ===============
      Άργησαν να έρθουν τα ανταλλακτικά (συνδυασμός αργιών & τελωνείων γαρ...) αλλά & ήταν ok ποιοτικά & κατάφερα να τα βάλω σωστά στη θέση τους, οπότε σε γενικές γραμμές καλά τα πήγα και με την επισκευή του 2ου RN2 (του... βρεγμένου της κόρης μου). Δουλεύει! :)

Μόνο μια μικρή απώλεια είχα: χάλασε το ακουστικό βγάζοντας το, με αποτέλεσμα να παραγγείλω άλλο. Πάμφθηνο, κι αυτό από το Ali, ούτε 1$ το ζευγάρι. Το κακό είναι ότι θα πάρει μήνα+ για να έρθουν, μέχρι τότε θα έχω το RN2 στην άκρη ή θα το δουλεύω με handsfree (ανοιχτή ακρόαση σε δρόμο/γραφείο δεν λέει).

Δυστυχώς όμως, τα προβλήματα με την camera που δεν λειτουργεί & την αργή φόρτιση συνεχίζουν. Η εγκατάσταση νέας ROM (την xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_arΩma_Stable_V9.2.2.0 με factory reset πάνω στην προηγούμενη που φορούσε - νομίζω ήταν η xiaomi-miui-hellas-5.0.1_hermes_Stable-V8.0.2.0) δεν ωφέλησε σ' αυτά τα 2 προβλήματα.

Η αργή φόρτιση (με άδεια μπαταρία συνεχίζει να τραβάει λιγότερο από 0,4 Α) δεν με πολυχαλάει. Θα τ' αφήνω να φορτίζει τις ώρες που είμαι σπίτι/γραφείο. Σκέφτηκα μήπως φταίει το λεπτό (χωνευτό στο πλάι) καλωδιάκι που ενώνει τις 2 πλακέτες (αυτή με τη mini USB θύρα φόρτισης & του motherboard). Το βρήκα λοιπόν στο Ali, αλλά είδα πως το περιγράφουν σαν καλώδιο κεραίας WiFi. Δεν πολυσκαμπάζω από ηλεκτρονικά, αλλά βάσει περιγραφής μου φαίνεται χλωμό να οφείλεται σ' αυτό η αργή φόρτιση. Είχα σκεφτεί ότι αφού συνδέει charger board και motherboard, αν έχει φθαρεί μπορεί να δίνει πιο "αδύναμο" το ρεύμα/σήμα της φόρτισης. :/

Για την camera, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Καθάρισα και πάλι τις επαφές με ισοπροπανόλη, αλλά μηδέν το αποτέλεσμα. Καμιά ιδέα; :?:
    • Το ότι δεν βλέπει την κάμερα ενώ είναι αλλαγμένη σημαίνει πως μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα τελικά με την μητρική.
      Είναι δύσκολο να βρεις σε ποιο σημείο της μητρικής είναι το πρόβλημα γιατί από τα άλατα ή το νερό που προφανώς πήρε μέσα η συσκευή μπορεί να δημιούργησε καθεστώς βραχυκυκλώματος, και να κάηκε κάποιος controller της κάμερας.

Όσο για την μπαταρία, αν δεν κάνω λάθος, το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας είναι ενιαίο με την πλακετίτσα του USB Port.
      Δεν ξέρω αν την άλλαξες και αυτή η όχι. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ανάποδα τα κατάλαβες αγαπητέ admin. Με τόσα ανταλλακτικά όμως που πήρα & τέτοιο τραχανά που άπλωσα, πώς να μην μπερδευτεί κανείς!

Η camera δεν είναι αλλαγμένη. Είναι όμως ελεγμένη. Στο RN2p του γιου μου δούλευε, έστω & χωρίς να κάνει σωστό autofocus (τραβούσε "φλου" photos). Κι εγώ κάπου στο motherboard φαντάζομαι -δυστυχώς- ότι είναι η ζημιά, αλλά από controller κι εσωτερικό βραχυκύκλωμα δεν σκαμπάζω γρι. :S

To charger board (προφανώς αυτό εννοείς "πλακετίτσα του USB Port") το άλλαξα 2-3 φορές. Πάντα τα ίδια κάνει. Δεν ξεκίνησε να φορτίζει αργά μετά το βρέξιμο. Το έκανε κι από πριν. Πρώτα το είχα επισκευάσει, μετά το είχα αλλάξει & το ξανάλλαξα μετά το βρέξιμο. Αραιά & πού, του ερχόταν μια flashιά & φόρτιζε κανονικά (~1,2 A)... αλλά αυτό ήταν η εξαίρεση.

Γενικά δεν μ' αρέσει να πετάω πράγματα που επισκευάζονται. Μπορεί κάποιες λίγες φορές να μου κοστίσει σε χρήμα & -κυρίως- χρόνο κάποια επισκευή τόσο που να θεωρείται ασύμφορη (κάτι μήνες παιδεύομαι & πάνω από 50άρικο πρέπει να έχω ρίξει μέχρι στιγμής σε επισκευές αυτού του RN2), αλλά μ' αρέσει να το προσπαθώ. Μαθαίνουμε κυρίως από τις αποτυχίες μας! :mrgreen: Είναι πάντως κρίμα να παιδεύομαι τόσο καιρό να "αναστήσω" το κινητό, να καμαρώνω σαν το παγόνι βλέποντας ότι τα καταφέρνω... & να μην μπορώ να τραβήξω μια photo. :cursing: Φτάσαμε στη βρύση & νερό δεν ήπιαμε... :roll:

=============== Φεβ 11th 2018, 12:08pm ===============
      Εκτός της/των camera (που δεν βλέπω γιατρειά), θετικά τα νέα! :thumbsup:
      1. Ο αγαπητός συνforumίτης gaiosgf μου πρόσφερε ένα ανταλλακτικό ηχείο ακουστικού για RM2 που είχε περίσσευμα, το τοποθέτησα & πλέον ακούω χωρίς handsfree/ανοιχτή ακρόαση. Τον ευχαριστώ πολύ, αφού δεν χρειάζεται πλέον να περιμένω πότε θα έρθουν τα ηχειάκια από την Κίνα.
      2. Η φόρτιση με κανονική ένταση ρεύματος, από εξαίρεση έγινε κανόνας! Δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται αυτό. Με εξαίρεση ότι έλυσα/έδεσα το RN2 δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές & του έκανα ακόμη ένα battery calibration (είχα κάνει το προηγούμενο πριν flashάρω τη νέα arΩma_Stable_V9.2.2.0 με factory reset), δεν έκανα κάτι άλλο πέρα από καθαρισμό των επαφών για τη μπαταρία με ισοπροπανόλη. Το (μικρό) κακό είναι ότι αποφορτίζει πολύ γρήγορα, παρά τη νέα Nohon που έβαλα (μετρημένη με tester ότι τις έχει όλες τις 3060 μAh της). Δεν ξέρω γιατί, το πολεμάω με Greenify αλλά πάλι αδειάζει γρήγορα (κρατάει λιγότερο από μέρα με ελάχιστη χρήση - χωρίς data, ελάχιστο WiFi).
      Για να ολοκληρώσω την επισκευή, περιμένω τώρα ένα πίσω καπάκι (το σκούρο καφέ) που φαίνεται ωραίο (σαν θήκη, αλλά δεν είναι). Είχα διαβάσει παλιά στο forum (από εδώ & μετά) ότι "αναβαθμίζει" το RN2, κάνοντας το να φαίνεται σαν ακριβότερο/ποιοτικότερο κινητό.
    • Ο/H evankouros έγραψε:

=============== Φεβ 11th 2018, 12:08pm ===============
      Εκτός της/των camera (που δεν βλέπω γιατρειά), θετικά τα νέα! :thumbsup:
      1. Ο αγαπητός συνforumίτης gaiosgf μου πρόσφερε ένα ανταλλακτικό ηχείο ακουστικού για RM2 που είχε περίσσευμα, το τοποθέτησα & πλέον ακούω χωρίς handsfree/ανοιχτή ακρόαση. Τον ευχαριστώ πολύ, αφού δεν χρειάζεται πλέον να περιμένω πότε θα έρθουν τα ηχειάκια από την Κίνα.
      2. Η φόρτιση με κανονική ένταση ρεύματος, από εξαίρεση έγινε κανόνας! Δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται αυτό. Με εξαίρεση ότι έλυσα/έδεσα το RN2 δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές & του έκανα ακόμη ένα battery calibration (είχα κάνει το προηγούμενο πριν flashάρω τη νέα arΩma_Stable_V9.2.2.0 με factory reset), δεν έκανα κάτι άλλο πέρα από καθαρισμό των επαφών για τη μπαταρία με ισοπροπανόλη. Το (μικρό) κακό είναι ότι αποφορτίζει πολύ γρήγορα, παρά τη νέα Nohon που έβαλα (μετρημένη με tester ότι τις έχει όλες τις 3060 μAh της). Δεν ξέρω γιατί, το πολεμάω με Greenify αλλά πάλι αδειάζει γρήγορα (κρατάει λιγότερο από μέρα με ελάχιστη χρήση - χωρίς data, ελάχιστο WiFi).
      Για να ολοκληρώσω την επισκευή, περιμένω τώρα ένα πίσω καπάκι (το σκούρο καφέ) που φαίνεται ωραίο (σαν θήκη, αλλά δεν είναι). Είχα διαβάσει παλιά στο forum (από εδώ & μετά) ότι "αναβαθμίζει" το RN2, κάνοντας το να φαίνεται σαν ακριβότερο/ποιοτικότερο κινητό.
      @evankouros ξεχασα να σου πω οτι εχω και μια πλακετα φορτισης (τη μικρη, κατω απ τη μπαταρια), μηπως να στη φερω να κανεις μια δοκιμη μπας κι εισαι τυχερος;Ειναι ευκολη η αλλαγη της ετσι κι αλλιως, δεν εχεις να χασεις τιποτα. Λιγο χρονο μονο.
      Σταλθηκε απο το Redmi Note 6 pro μου, χρησιμοποιωντας τα δαχτυλα μου.
    • Ευχαριστώ πολύ Γιώργο, αλλά δεν χρειάζεται. :thumbup: Έχω αλλάξει αυτή την πλακετίτσα (το λεγόμενο charger board) 2-3 φορές. Αφού τώρα φορτίζει κανονικά, δεν υπάρχει λόγος να το σκαλίσω άλλο. Γιατί αδειάζει γρήγορα η μπαταρία ψάχνω, αλλά άκρη δεν βρίσκω.

BTW, ας βάλω & μια photo από τα εσώψυχα του RN2.
    • Διαφήμιση