Διαφήμιση

ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ στο redmi note 2 μου.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ στο redmi note 2 μου.

      Καλησπέρα.
      Πριν λίγες μέρες το redmi note 2 που έχω έπαθε black out και εξηγούμαι:
      Πριν απ αυτό για λίγες μέρες μου εμφάνιζε με ένα προειδοποιητικό μήνυμα (με πράσινο μπανερακι) που έλεγε κάτι για εσωτερική λειτουργία που δεν δουλεύει καλά ή κάτι τέτοιο και μετά .... έβλεπα ανοικτή οθόνη, έβλεπα να με καλούν, έβλεπα το μηνύματα να έρχονται ΑΛΛΑ η οθόνη δεν ανταποκρίνονταν στο δάκτυλο ή στην αρχή του προβλήματος ανταποκρίνονταν με διαφορά φάσης ...Τα κουμπιά on-off , vol δούλευαν αλλά ούτε να το σβήσω δεν μπορούσα παρά μόνο βαζωβγάζοντας την μπαταρία .
      Πάντως έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα δεν είναι στην οθόνη αλλά πρέπει να είναι βαθύτερο.
      Σκέφτηκα να ξαναπεράσω την rom που είχε και την είχα αποθηκευμένη στο τηλέφωνο μπάς και ξεμπλοκάρει, (μη με ρωτάτε ποια δεν θυμάμαι και ούτε μπορώ να τη δω τώρα, πάντως σχετικά πρόσφατη ,τα προβλήματα άρχισαν 16/8 και δεν είχα αρκετό καιρό που είχα κάνει αναβάθμιση )
      Tο έκανα με πολύ δυσκολία , δούλεψε για λίγες ώρες, είπα εντάξει αλλά το πρόβλημα επανήλθε.
      Μετά σκέφτηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μπάς και... Μπήκα στο TP... πως το λέτε εσείς εκεί γιατί δεν θυμάμαι πως το λέμε εμείς (οι άσχετοι όπως καταλάβατε) εδώ...., έκανα την επαναφορά και κεί με δυσκολία μπόρεσα να πατήσω τα "κουμπιά" και μετά άλλος Γολγοθάς των βημάτων της νέας ρύθμισης.... κάθε 2-3 μέρες μου κάνει το χατίρι να προχωράει και κανένα βήμα αφήνοντάς με να δουλεύω με την οθόνη του .
      Τώρα έχει σταματήσει στην επαναφορά από αντ. ασφαλείας Mi Cloud εδώ και καμιά βδομάδα χωρίς να "κουνιέται φύλλο".... ευτυχώς έχει μπλοκαριστεί με ανoικτό το wi fi και παρότι έλπιζα να συνεχίσει καταλαβαίνω ότι και να τελειώσει (μετά από μήνες ίσως) την διαδικασία το πρόβλημα δεν θα έχει λυθεί .
      Έτσι άν λοιπόν κάποιος μπορεί , θέλει και έχει να να μου προτείνει κάποια λύση ή κάποιο "νήμα" που θα με οδηγήσει σε λύση ευχαρίστως να την "ακούσω" και να δοκιμάσω.
      Προσοχή όμως μην με αρχίσετε σας παρακαλώ με τίποτα ελληνοαγγλικούς όρους για προχωρημένους καθηγητές πανεπιστημίων, γιατί ανάφερα πως είμαι σε γενικές (και πολύ περισσότερο σε ειδικές) γραμμές άσχετος , να καταλάβετε ότι δεν ξέρω αν γράφω καν στο σωστό σημείο ή αν θα μπορέσω να δω τις όποιες απαντήσεις.
      Τώρα θα μου πείτε πως ρε φίλε έβαλες ελληνική rom σε τηλέφωνο από Κίνα χωρίς να ξέρεις;, πως μας ανακάλυψες κλπκλπ .
      Μόλις το πήρα τον 4ο του 2016 διάβασα εδώ μερικά πράγματα , έκλεισα τα μάτια κατέβασα σε στικάκι και του πέρασα απ΄ευθείας ελληνική rom ,χωρίς καμία άλλη ενέργεια και πέτυχε , το ίδιο έκανα από miui7 σε miui8 , ελπίζω μια μέρα να του περάσω και arΩma, Θεού και φίλων θελόντων.
      Τέλος σας λέω ότι άν με ρωτήσετε κάτι να περιμένετε μετά από καιρό την απάντηση γιατί δεν έχω πολύ χρόνο...
      Σας ευχαριστώ που με αναχθήκατε.
      农学家
    • Καλησπερα, όταν μπήκες στο TWRP είχες λειτουργικότητα στην οθόνη? Μπορούσες να κάνεις επιλογές χωρίς καθυστέρηση ή την απαίτηση για 2-3 "χτυπήματα" ???
    • Καλημέρα
      Όχι και σε αυτή την περίπτωση η οθόνη δεν είχε λειτουργικότητα και μάλιστα μέχρι να μου κάνει το χατίρι έβγαλα και ξαναέβαλα μπαταρία κάμποσες φορές για να μπορέσω να επιλέξω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις
      农学家
    • Διαφήμιση
    • Φιλε μου σιγουρα εχει σπάσει κάτι. Δεν μπορώ να πω σίγουρα αλλά μάλλον για mobo μου φαινεται. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για άλλη συσκευή...
    • Φίλε Bodai σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα μου και "έπιασα" το περιεχόμενο της απάντησής σου .... Ήδη έχω κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για νέα συσκευή...(ΧΙΑΟΜΙ) , όμως αν θέλεις γράψε μου αν έχεις χρόνο (για να μαθαίνω) τι είναι ό όρος mobo , γιατί στο λεξικό του MIUI που έψαξα δεν τον βρήκα.
      Ευχαριστώ
      农学家
    • mobo είναι συντομογραφία της λέξης motherboard. :)
      Το motherboard στις συσκευές (υπολογιστές, κινητά) είναι βασικό εξάρτημα, πάνω στο οποίο βρίσκονται -ή συνδέονται- και επικοινωνούν μεταξύ τους, σημαντικά συστατικά του συστήματος πχ. η cpu.