Διαφήμιση

Xiaomi Mi A1: ανακοινώθηκε επίσημα με Android One λειτουργικό!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Δεν θέλω να συμμετέχω στο παραπάνω φεστιβάλ παραθετοαπαντήσεων (διατηρώ το copyright για την λέξη :D ).
      Επιστρέφω στο πρώτο ερώτημα, αφήνοντας στην άκρη τις συζητήσεις για παραμετροποιήσεις, κατασκευαστές, ΜIUI, κτλ.

      Υπάρχει άλλη συσκευή, τόσο κοντά στο concept του Nexus/Pixel σε αυτή την ποιότητα κατασκευής και σε αυτή την τιμή με ΕΠΙΣΙΜΗ υποστήριξη Google;

      ΟΧΙ.

      Τώρα, όποιος θέλει να πειραματίζεται και γουστάρει να βαζομπάζει rom, θα πάρει κάτι άλλο.
      Αν κάποιος θεωρεί την Xiaomi "κινεζιά" , θα πάρει κάτι άλλο, επίσης.

      Απλά είναι τα πράγματα. :thumbup:

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ο/H Greektrooper έγραψε:

      Αυτό που λες συμβαίνει αλλά σπάνια και υπάρχουν και παράμετροι. Πρώτον είναι ελάχιστο το ποσοστό των εφαρμογών που βγάζουν τέτοιο μήνυμα. Και δεύτερον όταν βγαίνει, συμβαίνει το εξής: είτε το κινητό είναι πολύ παλιό άρα και android να αναβαθμίσεις, την εφαρμογή δεν θα μπορεί να την τρέξει ο επεξεργαστής, ανεπαρκής ram και ούτω καθεξής. Που φταίει ή μάλλον όχι............που βοηθάει η έκδοση android σ'αυτην την περίπτωση που ο χρήστης πήρε συσκευή για χρήση "έλα μωρέ...ένα facebook και ένα ταχυδρομείο θέλω" αλλά μετά από 2 π.χ χρόνια ξύπνησε και θέλει να βάλει και Sygic, και παιχνίδι με γραφικά, και......και.......και....και περιμένει οτι η 3 χρονών συσκευή του μπορεί να αντεπεξέλθει?
      Ωραία....και σε ρωτάω......για τον μέσο χρήστη πόσο αναγκαία είναι η τελευταία έκδοση android? πρόσεξε......μιλάω πραγματικά αναγκαία. Όχι για να παίζω candy crush και να χω να λέω έχω nougat 7!
      Σ'αυτο συμφωνώ, δεν βλέπω να έχω γράψει κάτι διαφορετικό.

      Φυσικά και όχι. Άλλο όμως το 1ο μέρος της πρότασης και άλλο αυτό με το κόκκινο. Το νόημα είναι ότι μια συσκευή που φέρει λογότυπο Xiaomi δεν γίνεται αυτομάτως καλύτερη απο κάποια που λέγεται Doogee, Huawei κλπ. Δεν ανακάλυψε κανέναν τροχό η Xiaomi. Η απάντηση πήγαινε στον φίλο που γράφει ότι υπάρχουν άνθρωποι που εξισώνουν ακόμα την Xiaomi με άλλες Κινεζιες. Εξισώνω συγκεκριμένα μοντέλα της Xiaomi με συγκεκριμένα μοντέλα άλλων εταιριών. Και για να είναι πιο δίκαιη η σύγκριση απλώς έβαλα ως μέτρο τον επεξεργαστή. Θα μπορούσε να είναι η κάμερα. 'Η δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
      Εχουμε φτάσει σε μια "εποχή" που το "είναι πολύ παλιό" (για τις αναβαθμίσεις) δεν πιάνει , εδώ έχει βγάλει (οκ δεν βγήκε ακόμα) ειδική έκδοση η google για τις low-range συσκευές (android go)
      Το ότι μια συσκευή δεν παίρνει κάποια αναβάθμιση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τα χαρακτηριστικά της (όπως π.χ. έγινε με τους 800/801) , έχει να κάνει περισσότερο με τον κατασκευαστή κι το αν έχει "θέληση" για να αναβαθμίσει ή όχι. Βλέπε τι γίνεται με τις Mediatek συσκευές, όλες είναι "για τα ανάθεμα" ; δε νομίζω , απλά δεν αναβαθμίζονται (τώρα φταίει μόνο η mediatek , φταίει ο κατασκευαστής που δεν πληρώνει , δεν ξέρω)

      Αν πιάσουμε τον "μέσο" χρήστη τότε και android 2.3 να είχε η συσκευή του δεν θα είχε πρόβλημα (εκτός αν του έλεγε κάποιος "ξύπνα ρε , αν αναβαθμίσεις θα έχεις κι το ένα κι το άλλο"). Εδώ υπάρχουν χρήστες που δεν αναβαθμίζουν ενώ τους έχει έρθει το οτα και δεν το πατάνε το κουμπί (Λογική δουλεύει , γιατί να το κάνω;). BTW ο μέσος χρήστης δεν ξέρει τι αγοράζει :) (αν ήξερε δε θα υπήρχαν απορίες για το ποια ρομ έχω , ποια συσκευή έχω δε ξέρω κ.ο.κ.)

      Σε σχέση με την Huawei δε νομίζω να είναι καλύτερη σε καμία περίπτωση :). Σίγουρα είναι "ποιο έμπειρη" σε σχέση με άλλες εταιρίες (όσον αφορά το hardware / software , πες το όπως θες).

      υ.γ. βλέπω στο κινητό μου με stable "επίπεδο ενημέρωσης κώδικα ασφαλείας Android : 2017-01-01" μόνο και μόνο για αυτό πάρε ένα λόγο γιατί να προτιμήσεις ενημέρωση από google (αν είναι λάθος και δεν ισχύει ε πόσο βλάκας μπορεί να είναι ο dev :P )

      υ.γ.2 το θετικό που βλέπω (όχι ότι ισχύει απαραίτητα) είναι ότι μπορεί να υπάρξει μια καλύτερη συνεργασία xiaomi / google οπότε γενικά να βλέπουμε καλύτερα πράγματα στο μέλλον
    • Βρε λέτε ότι θέλετε , σε 2 μήνες αυτό θα έχει και μπισκοτάκι. (oreo). :thumbsup:

      Ορίστε και βιντεάκι, καλή τύχη με την ινδοαγγλική διάλεκτο.


      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Διαφήμιση
    • Όλα αυτά ωραία και σωστά που λέτε. Παρόλα αυτά ο καθένας το βλέπει από την δική του υποκειμενική οπτική γωνία. Σε όλα αυτά νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι η αναβάθμιση του Android security patch. Όλα τα κινητά των τελευταίων ετών , mid-range , low-range, high-end θα μας καλύψουν όλες τις απαιτήσεις. Πάντα σε ένα λογικό επίπεδο. Αν θέλουμε μια παιχνιδομηχανή τότε θα πρέπει να πάρουμε PS ή Xbox. Αν όμως δεν έχει την τελευταία έκδοση του security patch τότε κινδυνεύουν προσωπικά δεδομένα - λογαριασμοί - κάρτες και ότι άλλο έχουμε στο κινητό μας.
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Σωστός ο Βασίλης. :thumbup:

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Μια χαρα το κινητάκι και θα δουμε το πειραμα της Xiaomi για το android one. Οχι αν θα δουλευει καλα αλλα αν θα πείσει το κοινό! Προσωπικά μου αρέσει πολυ το miui
    • Για μενα κλείνει ότι τρύπες είχε αφήσει όσων αφορά την γκάμα των προιόντων, ειδικά στα mid range που γίνεται πραγματικά σφαγή. Το εγχείρημα σίγουρα θα έχει και συνέχεια, διότι ανοίγει καινούργιες πόρτες.
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα. Θα μου λύσει κάποιος μια απορία εφόσον γνωρίζει: πώς γίνεται ένα κινητό με dual camera setup, να τρέχει καθαρό android και να χρησιμοποιεί την stock Android Google camera; Απλά το είχα απορία καθώς αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει κανένα dual camera κινητό που να τρέχει pure Android (δε μιλάω για custom roms). Δηλαδή η stock Google camera, υποστηρίζει dual camera, ή απλά λειτουργεί ο ένας φακός μόνο;
      (computerrage)
    • Δεν κατάλαβα την απορία, το κινητό ΔΕΝ χρησιμοποιεί την στοκ γιατί αυτή δεν υποστηρίζει dual και κάτι άλλο (με το βάθος).
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Δεν κατάλαβα την απορία, το κινητό ΔΕΝ χρησιμοποιεί την στοκ γιατί αυτή δεν υποστηρίζει dual και κάτι άλλο (με το βάθος).
      ευχαριστώ. με κάλυψες! Αν χρησιμοποιεί τη στοκ ήταν η απορία ...
      (computerrage)
    • Μπορεί να είναι στοκ αλλά έχει βάλει μέσα και η xiaomi μερικά πραγματάκια. Ένα από αυτά είναι και η εφαρμογή της κάμερας.

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Διαφήμιση