Διαφήμιση

Xiaomi Mi A1: ανακοινώθηκε επίσημα με Android One λειτουργικό!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Mi A1: ανακοινώθηκε επίσημα με Android One λειτουργικό!



      Επίσημο είναι από σήμερα το Xiaomi Mi A1, το πρώτο smartphone της κινεζικής εταιρίας
      που βασίζεται στο Android One λειτουργικό, και αφήνει πίσω το MIUI interface!

      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • η δικαιολογία της xiaomi για να μην αναβαθμίζει το android :)

      τεσπα , θα προτιμούσα καμιά 5-5.2 αλλά αν τιμή δεν ξεφύγει (250ε πες , με τη κλασική εξισορρόπηση δολαρίου - ευρώ) θα είναι λογικά μια πολύ καλή επιλογή
    • Αν κινηθεί σ' αυτά τα λεφτά τότε μάλλον θα είναι το επόμενό μου τηλέφωνο. Στο Kimovil στα χαρακτηριστικά αναφέρει ότι υποστηρίζει και την 800 μπάντα. Ισχύει;
      Λίγο η μπαταρία με ανησυχεί.
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Διαφήμιση
    • Αν μπορέσουμε να του περάσουμε και Rom απο το Mi 5x θα είναι τέλειο! :D
      You may think you can fly - but you better not try
    • Ο/H Thracia έγραψε:

      Αν μπορέσουμε να του περάσουμε και Rom απο το Mi 5x θα είναι τέλειο! :D
      ναι επειδή δε θα μπορείς να πάρεις παρόμοια συσκευή με Miui :)
    • Όχι πως δεν με ενδιαφέρει έτσι όπως είναι, αλλά αν έρθει έκδοση και με καλύτερο επεξεργαστή /οθόνη θα κλείσει σπιτάκια. Όμως δυστυχώς αυτό δεν είναι στην φιλοσοφία του Android one, δηλαδή προσιτές συσκευές σε χαμηλές τιμές με όχι high end χαρακτηριστικά.

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ένα από τα δυνατά χαρτιά της Xiaomi είναι το miui. Δεν βλέπω τον λόγο να στραφω προς αυτό το τηλέφωνο απλά επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Κάτι τέτοιο υπάρχει και σε άλλες φθηνές εταιρείες(Doogee κλπ).
      ex Redmi Note 2 Hermes with XTRV stable
      ex Redmi Note 6 Pro with XTRV Stable
      Now....... Redmi Note 11 Pro 5G!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Greektrooper έγραψε:

      Ένα από τα δυνατά χαρτιά της Xiaomi είναι το miui. Δεν βλέπω τον λόγο να στραφω προς αυτό το τηλέφωνο απλά επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Κάτι τέτοιο υπάρχει και σε άλλες φθηνές εταιρείες(Doogee κλπ).

      Έχεις υποστήριξη από την google;;;;
    • Το ότι ακόμα βάζουν κάποιοι την xiaomi στο ίδιο καλάθι με άλλους Κινέζους μικρομεσαίους κατασκευαστές, δεν το το καταλαβαίνω. Άσχετα αν το Α1 θα παίρνει τις ίδιες αναβαθμίσεις με τα pixel, ίσως και πιο γρήγορα μάλιστα.

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Ο/H Greektrooper έγραψε:

      Ένα από τα δυνατά χαρτιά της Xiaomi είναι το miui. Δεν βλέπω τον λόγο να στραφω προς αυτό το τηλέφωνο απλά επειδή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Κάτι τέτοιο υπάρχει και σε άλλες φθηνές εταιρείες(Doogee κλπ).
      Έχεις υποστήριξη από την google;;;;

      Προσωπικά εμένα σε ενα τηλέφωνο με ενδιαφέρει το πως μπορώ να το "χτίσω" με βάση τις δυνατότητες ΤΟΥ και τις ανάγκες τις δικες ΜΟΥ. Καλώς ή κακώς με το miui το 80% των κατόχων, παίρνει τις αναβαθμίσεις α) με υπομονή, και β) ούτε καν απαραίτητα με OTA, με αποτέλεσμα λίγοι να δίνουν πραγματική σημασία στις "πραγματικές" ενημερώσεις της Google. Αν κάποιος είναι λίγο συνειδητοποιημένος (και όχι του στυλ "θέλω να έχω πάντα στο τηλέφωνο μου την τελευταία Miui η οποία όμως θέλω να στηρίζεται στο Android O γιατί έτσι!!") μπορει να εκμεταλλευθεί πλήρως τις δυνατότητες του κινητού χωρίς σώνει ντε καλά την όποια υποστήριξη της Google. (Αλήθεια, ποια θα είναι αυτή, έχουμε εικόνα?)

      Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Το ότι ακόμα βάζουν κάποιοι την xiaomi στο ίδιο καλάθι με άλλους Κινέζους μικρομεσαίους κατασκευαστές, δεν το το καταλαβαίνω. Άσχετα αν το Α1 θα παίρνει τις ίδιες αναβαθμίσεις με τα pixel, ίσως και πιο γρήγορα μάλιστα.
      Σου παραθέτω 4 μοντέλα με τον ίδιο επεξεργαστή και πάνω κάτω στα ίδια λεφτά και πες μου (πέρα απο το miui) για πιο λόγο είναι άνευ συζήτησης πιο συμφέρουσα η αγορά του Μι Α1 σε σχέση με αυτά.

      1) Asus Zenfone 3
      2) Huawei Maimang 5
      3) Huawei Nova
      4) Meizou M6 Note
      ex Redmi Note 2 Hermes with XTRV stable
      ex Redmi Note 6 Pro with XTRV Stable
      Now....... Redmi Note 11 Pro 5G!
    • Ο/H Greektrooper έγραψε:

      Προσωπικά εμένα σε ενα τηλέφωνο με ενδιαφέρει το πως μπορώ να το "χτίσω" με βάση τις δυνατότητες ΤΟΥ και τις ανάγκες τις δικες ΜΟΥ. Καλώς ή κακώς με το miui το 80% των κατόχων, παίρνει τις αναβαθμίσεις α) με υπομονή, και β) ούτε καν απαραίτητα με OTA, με αποτέλεσμα λίγοι να δίνουν πραγματική σημασία στις "πραγματικές" ενημερώσεις της Google. Αν κάποιος είναι λίγο συνειδητοποιημένος (και όχι του στυλ "θέλω να έχω πάντα στο τηλέφωνο μου την τελευταία Miui η οποία όμως θέλω να στηρίζεται στο Android O γιατί έτσι!!") μπορει να εκμεταλλευθεί πλήρως τις δυνατότητες του κινητού χωρίς σώνει ντε καλά την όποια υποστήριξη της Google. (Αλήθεια, ποια θα είναι αυτή, έχουμε εικόνα?)
      Βασικά αν το πάμε θέμα "χτισίματος" δε θα έπρεπε να έχεις καν miui . Οταν με ένα gravity box έκανες παπάδες και στην Miui ήθελες να πληρώσεις κάποιο από τα 2-3 app Που έχουν βγει για να κάνεις ούτε τα μισά ήδη το θέμα "το χτίζω με βάση τις ανάγκες μου" (για μένα τουλάχιστον) δεν ισχύει. Με miui το 80% παίρνει κάποιες αναβαθμίσεις που νομίζει η xiaomi οτι ενδιαφέρουν τους πάντες (γιούπι βάλαμε της εορτές της Ινδίας και προσθεσαμε 214214 διαλέκτους αλλά ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ GLOBAL ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ - βλέπε dialer / contacts / sms).

      Συνειδητοποιημένος είναι και ο πατέρας μου θέλει απλά να κάνεις κλήσεις στο κινητό. Συνειδητοποιημένος είμαι και εγώ που απλά θέλω να μην έχει πάρει "Καμία" αναβάθμιση το κινητό (όχι αναβάθμιση δεν είναι το miui 9 μόνο) και να πάρει κάποια νεώτερη (android) γιατί δεν θέλω να πάω να βάλω π.χ. κάποια εφαρμογή και να πάρω μήνυμα του στυλ "δε μπορείτε να την εγκαταστήσετε γιατί δεν έχετε android 6 ή νεώτερο")

      Επίσης ελπίζω να μην έχεις βάλει google services :) , δεν χρειάζονται , μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές που θες με άλλους τρόπους :)))

      Και τέλος υποστήριξη της google είναι αυτό που π.χ. θα πάρει η συσκευή την τελευταία έκδοση android ενώ εσύ θα την πάρεις α) μετά από 1-1.5 χρόνο ΑΑΑΝ έχεις πάρει ακριβή συσκευή , β)ποτέ γ) όταν αλλάξεις συσκευή :)

      Και εμείς που ψωνίζουμε από Κίνα δεν κοιτάμε την εγγύηση αλλά αν βρεις συσκευή με την ίδια τιμή εδώ και 2 χρόνια εγγύηση γιατί να την πάρεις από έξω ; (πάρτο για παράδειγμα με τις συσκευές που έβαλες

      α και κάτι άλλο τελευταίο , το να έχουν 5 συσκευές ίδιο επεξεργαστή και ίδια τιμή δε τις κάνει ίδιες , ελπίζω να μην είσαι από αυτούς που λένε "πήρα 8πύρινο κινητό"
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Συνειδητοποιημένος είμαι και εγώ που απλά θέλω να μην έχει πάρει "Καμία" αναβάθμιση το κινητό (όχι αναβάθμιση δεν είναι το miui 9 μόνο) και να πάρει κάποια νεώτερη (android) γιατί δεν θέλω να πάω να βάλω π.χ. κάποια εφαρμογή και να πάρω μήνυμα του στυλ "δε μπορείτε να την εγκαταστήσετε γιατί δεν έχετε android 6 ή νεώτερο")
      Αυτό που λες συμβαίνει αλλά σπάνια και υπάρχουν και παράμετροι. Πρώτον είναι ελάχιστο το ποσοστό των εφαρμογών που βγάζουν τέτοιο μήνυμα. Και δεύτερον όταν βγαίνει, συμβαίνει το εξής: είτε το κινητό είναι πολύ παλιό άρα και android να αναβαθμίσεις, την εφαρμογή δεν θα μπορεί να την τρέξει ο επεξεργαστής, ανεπαρκής ram και ούτω καθεξής. Που φταίει ή μάλλον όχι............που βοηθάει η έκδοση android σ'αυτην την περίπτωση που ο χρήστης πήρε συσκευή για χρήση "έλα μωρέ...ένα facebook και ένα ταχυδρομείο θέλω" αλλά μετά από 2 π.χ χρόνια ξύπνησε και θέλει να βάλει και Sygic, και παιχνίδι με γραφικά, και......και.......και....και περιμένει οτι η 3 χρονών συσκευή του μπορεί να αντεπεξέλθει?

      Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Και τέλος υποστήριξη της google είναι αυτό που π.χ. θα πάρει η συσκευή την τελευταία έκδοση android ενώ εσύ θα την πάρεις α) μετά από 1-1.5 χρόνο ΑΑΑΝ έχεις πάρει ακριβή συσκευή , β)ποτέ γ) όταν αλλάξεις συσκευή
      Ωραία....και σε ρωτάω......για τον μέσο χρήστη πόσο αναγκαία είναι η τελευταία έκδοση android? πρόσεξε......μιλάω πραγματικά αναγκαία. Όχι για να παίζω candy crush και να χω να λέω έχω nougat 7!

      Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      Και εμείς που ψωνίζουμε από Κίνα δεν κοιτάμε την εγγύηση αλλά αν βρεις συσκευή με την ίδια τιμή εδώ και 2 χρόνια εγγύηση γιατί να την πάρεις από έξω ; (πάρτο για παράδειγμα με τις συσκευές που έβαλες
      Σ'αυτο συμφωνώ, δεν βλέπω να έχω γράψει κάτι διαφορετικό.


      Ο/H kodorevi8ulis έγραψε:

      α και κάτι άλλο τελευταίο , το να έχουν 5 συσκευές ίδιο επεξεργαστή και ίδια τιμή δε τις κάνει ίδιες , ελπίζω να μην είσαι από αυτούς που λένε "πήρα 8πύρινο κινητό"

      Φυσικά και όχι. Άλλο όμως το 1ο μέρος της πρότασης και άλλο αυτό με το κόκκινο. Το νόημα είναι ότι μια συσκευή που φέρει λογότυπο Xiaomi δεν γίνεται αυτομάτως καλύτερη απο κάποια που λέγεται Doogee, Huawei κλπ. Δεν ανακάλυψε κανέναν τροχό η Xiaomi. Η απάντηση πήγαινε στον φίλο που γράφει ότι υπάρχουν άνθρωποι που εξισώνουν ακόμα την Xiaomi με άλλες Κινεζιες. Εξισώνω συγκεκριμένα μοντέλα της Xiaomi με συγκεκριμένα μοντέλα άλλων εταιριών. Και για να είναι πιο δίκαιη η σύγκριση απλώς έβαλα ως μέτρο τον επεξεργαστή. Θα μπορούσε να είναι η κάμερα. 'Η δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
      ex Redmi Note 2 Hermes with XTRV stable
      ex Redmi Note 6 Pro with XTRV Stable
      Now....... Redmi Note 11 Pro 5G!