Διαφήμιση

Xiaomi redmi note 4 Ram managment(πως να ελευθερωσω ram-ερωτηση)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi redmi note 4 Ram managment(πως να ελευθερωσω ram-ερωτηση)

      Καλησπερα, ειμαι καινουριος στο φορουμ και νεος κατοχος του redmi note 4 με global version.
      Γενικα δεν χρησιμοποιω πανω απο 2-3 εφαρμογες, Messenger lite instagram Και pokemon go.
      Χωρις καμια ανοιχτη εφαρμογη το κινητο εχει ελευθερα 1,5gb απο τα 3.
      Αποτι καταλαβα παιζει ρολο και η εκδοση miui για την καταναλωση της ram οποτε παραθετω και μια φωτο με στα στοιχεια του κινητου.
      Μπορει καποιος να με καθοδηγησει αν υπαρχει τροπος να μειωσω την καταναλωση ram του συστηματος ?
      Images
      • Screenshot_2017-09-04-10-51-11-163_com.android.settings.png

        163,52 kB, 1.080×1.920, viewed 269 times
    • Μια χαρά λειτουργεί, δεν υπάρχει κάποιο λάθος στην διαχείριση της μνήμης...χρησιμοποιεί όση μνήμη χρειάζεται ώστε να λειτουργεί απρόσκοπτα :)
    • Ποιος ο λόγος και το "άγχος" να ελευθερώσεις ram;
      Και μάλιστα όταν χρησιμοποιείς 2-3 εφαρμογές μόνο;
      Η ram πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ γεμάτη. Εφόσον είναι άδεια, σημαίνει οτι δεν την χρειάζεσαι.

      Λές οτι το κινητό σου ξεκινάει με 1,5gb free ram. Και ανοίγεις και 2-3 εφαρμογές και πέφτει στο 1gb free. (κάπου εκεί κοντά θα είσαι ότι φυσιολογικό και εάν ανοίξεις). Εάν αυτό μείνει εκεί για τις επόμενες 2-3 ημέρες, σημαίνει οτι έπρεπε να πάρεις κινητό με 2gb ram και όχι με 3.

      Γενικά εάν δεν είσαι hardcore χρήστης που καταπίνει τις εφαρμογές του Play Store σαν στραγάλια και δεν παίζει απαιτητικά παιχνίδια (2-3-5 σε ολόκληρο το GoogloΜάγαζο είναι που θέλουν μνήμη ελέφαντα για να δουλέψουν..) ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ RAM.

      Να ξέρεις οτι free ram = useless ram.

      ;)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Καλησπερα, ως προς τον Nas δεν εννοησα οτι δεν λειτουργει ομαλα, απλα εαν γινεται να απενεργοποιησω καπως εφαρμογες παρασκηνιου η αν με νεοτερη εκδοση τρεχει με λιγοτερη ραμ το συστημα.

      ως προς τον pavlidisc ειχα παλια το samsung a5 του 2015 κ οταν ανοιγα μονο το Pokemon go πηγαινε μεχρι και 1,4 απο τα 2 gb κ κολλουσε πολυ το κινητο.
      στο xiaomi δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα αποτι ειδα απο την 1,5 ελευθερη τα 600mb τα τρωει το παιχνιδι + δεδομενα και gps λογικα θα πεφτει στα 700μβ απο τα 3gb ram. και με τις παλιες εμπειριες αγχωνομαι οτι αν κατεβασω κανα 2 ακομα εφαρμογες θα κολλαει το κινητο.
      Γι αυτο κ η ερωτηση αν γινεται να απενεργοποιω εφαρμογες στο παρασκηνιο η οτιδηποτε η με καποια αλλη εκδοση μιουι μηπως τρεχει ακομα καλυτερα :)
    • Σε καταλαβαίνω.
      Καταρχήν να ξέρεις οτι το UI της Sasmung είναι σκέτη σαβούρα! Καταλαμβάνει μεγάλο μέρος των πόρων της συσκευής και γενικά τις "πνίγει". Ακόμα και το S7 που είχα με 4giga ram πήγαινε σαν κότα και λάγκαρε πολύ περισσότερο από το Redmi Note 3 pro (3/32).
      Έχω δεί και Sasmung με 2gb ram τα οποία δεν μπορούν να δουλέψουν γιατί τα υπερφορτώνει η εταιρία.

      Pockemon go δεν έχω παίξει ποτέ. Αλλά γνωρίζω ότι γονατίζει πολλές συσκευές. Δεν είναι εφαρμογή που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως δείγμα για να βγάλεις συμπεράσματα για μία συσκευή.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ένα απλό τεστ θα σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί δεν πρέπει να αγχώνεσαι με την μνήμη...πολύ απλά ξεκίνα να ανοίγεις-φορτώνεις εφαρμογές και πες πότε και εάν κολλήσει κάπου :D
    • Xiaomi redmi note 4 Ram managment(πως να ελευθερωσω ram-ερωτηση)

      Πάντως στο δικό μου μόνο με Ίντερνετ "μπουκώνει" και φτάνω στο σημείο να κλείσω την εφαρμογή για να ελευθερωθεί ραμ και να ανοίξει η επόμενη ιστοσελίδα
    • Διαφήμιση
    • Ενταξει παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, αν για καποιο λογο δω κολληματα κλπ τις επομενες μερες θα ανατρεξω στο ποστ αυτο (η αν εχει διαγραφει θα δωω :P ) εχω βρει ενα κατατοπιστικο βιντεακι για την ραμ αλλα δεν θα το ακολουθησω εαν δεν δω να υπαρχει προβλημα πρωτα.
    • Ο/H gascoin έγραψε:

      Πάντως στο δικό μου μόνο με Ίντερνετ "μπουκώνει" και φτάνω στο σημείο να κλείσω την εφαρμογή για να ελευθερωθεί ραμ και να ανοίξει η επόμενη ιστοσελίδα
      Ας θεωρήσω ότι ο λόγος είναι η ραμ. Δεν θα το εξετάσω. Το παίρνω λοιπόν ως δεδομένο.
      Είναι άλλο να συζητήσουμε αν ο τρόπος που διαχειρίζεται την ram στο κομμάτι του πόσο γρήγορα καταλαβαίνει ότι πρέπει να κλείσει άλλες εφαρμογές για να καλύψει την ζήτηση που του ζητάει ο χρήστης σε άμεση φάση(εφαρμογή που χρησιμποιεί εκείνη την στιγμή) και άλλο να λέμε γιατί δεν μου αφήνει πάντα ελεύθερο 1,5GB ενώ δεν έχω βάλει καν εφαρμογές.

      Εγώ πάντως με ταυτόχρονη χρήση και χωρίς να κλείσει η οθόνη, tapatalk, ανοιχτό chat heads και συνομιλίες στο fb, λίγο Instagram και browsing σε 4-5 καρτέλες το κινητό πάει σφαίρα. Ακόμα και η αυτόματα εναλλαγή(alt-tab) με το διπλό πάτημα γίνεται άμεσα. Κανένα ιχνος από λαγκάρισμα και κανένα σημάδι αργοπορίας στο φόρτωμα σελίδας. Προφανώς όμως αυτό έχει να κάνει με την χρήση του καθενός από εμάς και είναι διαφορετική.
    • To Pokemon go ΔΕΝ είναι εφαρμογή με βάση την οποία θα κρίνεις μία συσκευή. Εάν το ανέφερε ο φίλος από πριν (τον λόγο που χολοσκάει για την ram) δεν θα έμπαινα κάν στον "κόπο" να απαντήσω. :whistling: :mrgreen:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Xiaomi redmi note 4 Ram managment(πως να ελευθερωσω ram-ερωτηση)

      Ο/H KappaLambda έγραψε:

      Ο/H gascoin έγραψε:

      Πάντως στο δικό μου μόνο με Ίντερνετ "μπουκώνει" και φτάνω στο σημείο να κλείσω την εφαρμογή για να ελευθερωθεί ραμ και να ανοίξει η επόμενη ιστοσελίδα
      Ας θεωρήσω ότι ο λόγος είναι η ραμ. Δεν θα το εξετάσω. Το παίρνω λοιπόν ως δεδομένο.
      Είναι άλλο να συζητήσουμε αν ο τρόπος που διαχειρίζεται την ram στο κομμάτι του πόσο γρήγορα καταλαβαίνει ότι πρέπει να κλείσει άλλες εφαρμογές για να καλύψει την ζήτηση που του ζητάει ο χρήστης σε άμεση φάση(εφαρμογή που χρησιμποιεί εκείνη την στιγμή) και άλλο να λέμε γιατί δεν μου αφήνει πάντα ελεύθερο 1,5GB ενώ δεν έχω βάλει καν εφαρμογές.

      Εγώ πάντως με ταυτόχρονη χρήση και χωρίς να κλείσει η οθόνη, tapatalk, ανοιχτό chat heads και συνομιλίες στο fb, λίγο Instagram και browsing σε 4-5 καρτέλες το κινητό πάει σφαίρα. Ακόμα και η αυτόματα εναλλαγή(alt-tab) με το διπλό πάτημα γίνεται άμεσα. Κανένα ιχνος από λαγκάρισμα και κανένα σημάδι αργοπορίας στο φόρτωμα σελίδας. Προφανώς όμως αυτό έχει να κάνει με την χρήση του καθενός από εμάς και είναι διαφορετική.


      Με την χρήση μόνο του browser (σταδιακά) η ελεύθερη μνήμη πέφτει εώς τα 500mb με αποτέλεσμα να μην φορτώνουν οι ιστοσελίδες.
      Οι υπόλοιπες λειτουργίες του κινητού δεν υπολειτουργούν.
      Κλείνοντας όμως τις εφαρμογές με τον παρακάτω τρόπο, απελευθερώνεται ραμ και οι ιστοσελίδες ανοίγουν σφαίρα.





      Τι πιστεύεις ότι φταίει σε αυτή την περίπτωση;
    • Διαφήμιση
    • Τι να σου πω. Δεν γνωρίζω. Πιθανότατα να φταίει και η μνήμη. Πριν δεν σου έκανα έτσι και αλλιώς παράθεση ως ότι δεν σε πιστεύω. Απλώς διαχώρισα το πότε θεωρούμε κακή διαχείριση.

      Εγώ πάντως επειδή πάντα έχω chrome δεν χρησιμοποιώ σε κανένα κινητό τον στοκ που έχουν δεν έχω θέμα. Όπως είπα είναι θέμα χρήσης του καθενός.