Διαφήμιση

Τα χαρακτηριστικά της XTRV rom που ΔΕΝ έχει η Global rom

    • Tips&Tricks
    • Σε εξέλιξη
    • ROM
    • Review
    • Xiaomi
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Voidablazer έγραψε:

      Ευχαριστώ πολύ για το reply.
      Ένας από τους λόγους που ρωτάω πέρα από το απλά για να ξέρω τι changes υπάρχουν είναι ότι αποφεύγω το smiui/MI globe όσο γίνεται.

      Δεν ξέρω αν παρακολουθησες το θέμα σε XDA developers και Xiaomi.eu Forum: ([rom]-- Smiui Rom -- Ultimate Custom Rom --[multilang,stable/weekly] | Page 252 | Xiaomi European Community & Store)

      Χρήστης εντόπισε malware σε κάποια από τα scriptακια "optimization" του smiui (backdoor για remote access, edit του host file για να βλέπει διαφημίσεις smiui και άλλα ωραία).
      Ο τύπος είπε εν τέλει δεν το έκανα εγώ, αλλά ένας άγνωστος που του έδωσα complete access στο project και τους servers για να με βοηθήσει.

      Τελικά μετά από κάνα μήνα εγκατέλειψε και καλά το project και το έδωσε σε άλλα δύο άτομα να το πάρουν και απλά το κάναν rebrand σε MI-Globe.
      Άκυρο και αυτό γιατί αυτοί που το πήραν, 2 post έχουν στο XDA και κάναν register μαζί και καλά ψάχνουμε project.
      Πολύ απατεώνια και βλαχοκουτοπονηρια.

      Έν πασει περίπτωση είδα ότι κάποιο script στο changelog σε αυτό εδώ το thread για optimizations είναι δανεισμένο από smiui.
      (* Μερικά script βελτίωσης από την Smiui ROM)

      Απλά ήθελα να πω στους developers να μην εμπιστεύονται ιδιαίτερα αυτό το project αν δανείζονται scriptακια, και καλό είναι να υπάρχουν κάπου στο github όλα τα scripts ελληνικά ή μη που έχουν ενσωματωθει στο project πάνω από την Xiaomi.eu.

      Ώστε να μπορεί ένας άνθρωπος να διαβάσει εν πασει περίπτωση ακριβώς τι κώδικα τρέχει επί καθημερινής βάσης στη συσκευή του.

      Ενα github βρήκα μέχρι στιγμής για το ελληνικό project με xml για το Greek translation μόνο. Αν υπάρχει κάπου αλλού μου λες.
      Όταν λες scripts optimization σε τι αναφέρεσαι ακριβώς ? Σε scripts τύπου bash shell ή εννοείς κάτι άλλο (πχ tweaked binaries). Αν αναφέρεσαι στα init.d scripts, δεν υπάρχει πραγματικά τίποτε "κρυφό" σε αυτά (σε κάποιο thread είχα ανεβάσει και μια έκδοση τουλάχιστον του κώδικά τους) και από εκεί και πέρα εννοείται είμαστε πάντα διαθέσιμοι για διευκρινήσεις.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Ο/H Voidablazer έγραψε:

      Ευχαριστώ πολύ για το reply.
      Ένας από τους λόγους που ρωτάω πέρα από το απλά για να ξέρω τι changes υπάρχουν είναι ότι αποφεύγω το smiui/MI globe όσο γίνεται.

      Δεν ξέρω αν παρακολουθησες το θέμα σε XDA developers και Xiaomi.eu Forum: ([rom]-- Smiui Rom -- Ultimate Custom Rom --[multilang,stable/weekly] | Page 252 | Xiaomi European Community & Store)

      Χρήστης εντόπισε malware σε κάποια από τα scriptακια "optimization" του smiui (backdoor για remote access, edit του host file για να βλέπει διαφημίσεις smiui και άλλα ωραία).
      Ο τύπος είπε εν τέλει δεν το έκανα εγώ, αλλά ένας άγνωστος που του έδωσα complete access στο project και τους servers για να με βοηθήσει.

      Τελικά μετά από κάνα μήνα εγκατέλειψε και καλά το project και το έδωσε σε άλλα δύο άτομα να το πάρουν και απλά το κάναν rebrand σε MI-Globe.
      Άκυρο και αυτό γιατί αυτοί που το πήραν, 2 post έχουν στο XDA και κάναν register μαζί και καλά ψάχνουμε project.
      Πολύ απατεώνια και βλαχοκουτοπονηρια.

      Έν πασει περίπτωση είδα ότι κάποιο script στο changelog σε αυτό εδώ το thread για optimizations είναι δανεισμένο από smiui.
      (* Μερικά script βελτίωσης από την Smiui ROM)

      Απλά ήθελα να πω στους developers να μην εμπιστεύονται ιδιαίτερα αυτό το project αν δανείζονται scriptακια, και καλό είναι να υπάρχουν κάπου στο github όλα τα scripts ελληνικά ή μη που έχουν ενσωματωθει στο project πάνω από την Xiaomi.eu.

      Ώστε να μπορεί ένας άνθρωπος να διαβάσει εν πασει περίπτωση ακριβώς τι κώδικα τρέχει επί καθημερινής βάσης στη συσκευή του.

      Ενα github βρήκα μέχρι στιγμής για το ελληνικό project με xml για το Greek translation μόνο. Αν υπάρχει κάπου αλλού μου λες.
      Όταν λες scripts optimization σε τι αναφέρεσαι ακριβώς ? Σε scripts τύπου bash shell ή εννοείς κάτι άλλο (πχ tweaked binaries). Αν αναφέρεσαι στα init.d scripts, δεν υπάρχει πραγματικά τίποτε "κρυφό" σε αυτά (σε κάποιο thread είχα ανεβάσει και μια έκδοση τουλάχιστον του κώδικά τους) και από εκεί και πέρα εννοείται είμαστε πάντα διαθέσιμοι για διευκρινήσεις.
      Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό μιας και το Thread εδώ απλά λέει:
      Μερικά scripts βελτίωσης από smiui.

      Πάντως γενικά πιστεύω ότι εφόσον έχουμε τη δυνατότητα (η Xiaomi έδωσε πλέον μέχρι και το Source για τους kernel της σε αρκετές συσκευές που ήταν κλειστοί μέχρι πρότινος),
      να ακολουθουμε όσο γίνεται ένα πνεύμα open-source.

      Για δύο λόγους:
      Αρχικά για να υπάρχει πιο εύκολο peer review, χωρίς να κάτσω να κάνω unzip όλη τη rom που θα κατεβάσω να διαβάσω τα scripts ένα ένα που έχουν μπει.

      Και έπειτα, για να μπορώ να κάνω περαιτέρω customize τις rom μου βάζοντας επιπλέον scripts πριν να τις flashαρω ή αφαιρώντας πράγματα.

      Εκτός του ότι βοηθάει και την ομάδα εν τέλει, να κάνει ένας άνθρωπος ένα commit απευθείας από github ένα patch σε κάτι που μπορεί να μην λειτουργεί όπως πρέπει.

      Τώρα να ψάχνω στο φόρουμ σε καταχωνιασμενα threads για outdated scripts και να κυνηγάω το changelog με το δικανο δεν είναι πολύ σοβαρό για μένα...

      Anyway, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    • @Voidablazer
      Μη φοβάσαι κάτι τέτοιο φίλε μου , τα σκριπτ που μπορεί να δανειστούμε είναι universal και δε δουλεύουμε με κρυφά σκριπτ ή τιποτ'αλλο περίεργο από αυτά που διαβάζεις , όπως σου έγραψε ο @BanditGR χρησιμοποιούμε κάποια σκριπτ στο init.d και όχι σε όλες τις συσκευές ..
      Δεν ασχολούμαστε με smiui , miglobe , παλιότερα κοιτάζαμε κάποιες ρομ από miuipro για τεχνικά θέματα .. τα mods που έχουν εκεί μπορούμε να τα φτιάξουμε κι εμείς απλώς το καθυστερούμε γιατί έχουμε πολλές συσκευές ν'ασχοληθουμε και τώρα που πάμε για αλλαγες για τις οποίες θα ενημερωθείτε όταν έρθει η ώρα θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα ..
      Πιστεύω ότι δεν έχεις λόγο να φοβάσαι κάτι για την xtrv , ποτέ δεν έχει αναφερθεί τίποτα περίεργο και ούτε πιστεύω ότι θα έχουμε τέτοιου τύπου θέματα στο μέλλον επίσης. ..
    • Διαφήμιση
    • Τα χαρακτηριστικά της XTRV rom που ΔΕΝ έχει η Global rom

      Ωραία ευχαριστώ αν και όπως είπα θα βόλευε να υπήρχαν κάπου μαζεμένα στην τελική τους έκδοση όλα αυτά τα universal scripts ακόμα και καθαρά για modification.

      Έν πάσει περίπτωση κάτι άλλο που δεν απαντήθηκε στο προηγούμενο μου Thread επειδή έγινε lock.

      Η διαφορά xtrv Roms και άρωμα Roms είναι απλα ο graphical installer?
      Εννοώντας η xtrv εγκαθιστά απλά τα defaults που παρουσιάζονται στην γραφική έκδοση, το minimal installation ίσως?

      Χρειάζομαι οπωσδήποτε το modified TWRP που λέει ο οδηγός εδώ για να δουλέψει ο άρωμα installer?

      Αναφέρθηκε επίσης στο Thread παρουσίασης ότι χρησιμοποιουνται mixed sources από global και China dev(Xiaomi.eu).
      Πράγμα που μου έκανε εντύπωση μιας και το vanilla Xiaomi.eu δεν κάνει mix τα sources αυτών των δύο και παίρνει αποκλειστικά από China για λόγους stability.
      Αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά ακριβώς τι έχουμε δανειστεί από την Global.

      Και κάτι δευτερεύον, χρησιμοποιώ προσωπικά αρκετά το Exposed framework, είτε απευθείας είτε ακόμα καλύτερα systemless μέσω magisk.
      Λειτουργεί στην ελληνική rom αυτό?

      Διαβάζοντας στην κατηγορία mods στο φόρουμ έγινε προφανές ότι λόγω κάποιων ιδιαίτεροτητων της ελληνικής rom χρειάζομαι modified Exposed για να λειτουργήσει σωστά.
      Έχει επιλυθεί αυτό?
    • @Voidablazer
      Για το mimax2 λοιπόν που αναφέρεσαι , δε χρησιμοποιούμε τα σκριπτ στο init.d , υπάρχουν κάποια πρόβληματα σταθερότητας με τον sepolicy patcher σε αρκετές συσκευές με android7.0 και είναι μη ενεργά ..
      Η xtrv είναι η default rom της κοινότητας , μετά υπάρχει η aroma που ο χρήστης μπορεί να επιλέξει τον τρόπο έγκαταστασης μέσω του aroma installer ή με minimal έγκατασταση , με ροοτ , χωρίς ροοτ , με προσαρμοσμένη έγκατασταση για να βάλει ότι νομίζει ο κάθε χρήστης ..
      Δεν έχουν αναφερθεί για τη συσκευή σου πρόβληματα για το twrp και την aroma , υπάρχει η πιθανότητα με κάποιο άλλο recovery να μην μπορεί να γίνει έγκατασταση της aroma ..
      Mixed source , όχι ακρίβως , απλώς για κάποιες συσκευές έχουμε κάνει Πορτ από άλλες και χρησιμοποιούμε global source σε κάποιες άλλες ..
      Με τα xposed έχουν ακουστεί κάποια πρόβληματα αναλόγως έκδοσης xposed , απο'κει και πέρα αρκετοί χρησιμοποιούν xposed και με τη κατάλληλη έκδοση δεν αναφέρονται προβλήματα ..
      Δεν υπάρχουν ιδιαιτερότητες με την ελληνική Ρομ σε σχέση με το xposed , συμπεριφέρεται όπως όλες οι miui roms που κυκλοφορούν ..
    • Ο/H Voidablazer έγραψε:

      Ωραία ευχαριστώ αν και όπως είπα θα βόλευε να υπήρχαν κάπου μαζεμένα στην τελική τους έκδοση όλα αυτά τα universal scripts ακόμα και καθαρά για modification.

      Έν πάσει περίπτωση κάτι άλλο που δεν απαντήθηκε στο προηγούμενο μου Thread επειδή έγινε lock.

      Η διαφορά xtrv Roms και άρωμα Roms είναι απλα ο graphical installer?
      Εννοώντας η xtrv εγκαθιστά απλά τα defaults που παρουσιάζονται στην γραφική έκδοση, το minimal installation ίσως?

      Χρειάζομαι οπωσδήποτε το modified TWRP που λέει ο οδηγός εδώ για να δουλέψει ο άρωμα installer?

      Αναφέρθηκε επίσης στο Thread παρουσίασης ότι χρησιμοποιουνται mixed sources από global και China dev(Xiaomi.eu).
      Πράγμα που μου έκανε εντύπωση μιας και το vanilla Xiaomi.eu δεν κάνει mix τα sources αυτών των δύο και παίρνει αποκλειστικά από China για λόγους stability.
      Αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά ακριβώς τι έχουμε δανειστεί από την Global.

      Και κάτι δευτερεύον, χρησιμοποιώ προσωπικά αρκετά το Exposed framework, είτε απευθείας είτε ακόμα καλύτερα systemless μέσω magisk.
      Λειτουργεί στην ελληνική rom αυτό?

      Διαβάζοντας στην κατηγορία mods στο φόρουμ έγινε προφανές ότι λόγω κάποιων ιδιαίτεροτητων της ελληνικής rom χρειάζομαι modified Exposed για να λειτουργήσει σωστά.
      Έχει επιλυθεί αυτό?
      Η διαφορά Aroma και XTRV είναι πράγματι ο graphical installer και οι extra εφαρμογές/mods της aroma, οι οποίες εγκαθίστανται κατά το δοκούν, μέσω του graphical installer. Από εκεί και πέρα η βασική ROM είναι ακριβώς η ίδια.

      Σε ότι αφορά το xposed, χρειαζόταν πράγματι (μέχρι αρκετά πρόσφατα) να γίνουν κάποιες αλλαγές σε κλήσεις του xposed framework, ώστε αυτές να δουλεύουν και να συμπεριφέρονται σωστά στο MIUI. Αυτό ΔΕΝ οφείλεται σε κάποια ιδιαιτερότητα της XTRV/aroma, αλλά στο ίδιο το MIUI ως modification του Android, καθώς η Xiaomi, ειδικά στο MIUI 9, επέλεξε συνειδητά να επιφέρει αλλαγές (βελτιστοποιήσεις κατά τα λεγόμενά της) στο ART runtime, αλλαγές οι οποίες δεν υπάρχουν σε AOSP ή και σε άλλες τροποποιήσεις του Android και αυτός είναι και λόγος που χρειάζονται αλλαγές ΚΑΙ στο xposed για να συμπεριφέρεται σωστά. Πρόσφατα, ο δημιουργός του xposed, ενσωμάτωσε κάποιες από τις απαιτούμενες αλλαγές στην τελευταία έκδοση του framework αλλά δεν έχει εξακριβωθεί πλήρως αν συμπεριφέρονται όπως πρέπει σε όλη την γκάμα των xiaomi συσκευών. Από εκεί και πέρα, σε εμένα προσωπικά ποτέ δεν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα στη συσκευή που να οφείλεται στη χρήση του framework από τη ROM, αυτή καθαυτή. Προβλήματα συνήθως δημιουργούν κάποια modules που δεν είναι πλήρως συμβατά με τις εκάστοτε συσκευές και χρειάζονται ψάξιμο και πειραματισμό (ούτως ή άλλως το xposed είναι ένα τεράστιο πείραμα), πράγματα τα οποία συνήθως ο κόσμος, ειδικά ο κόσμος που δεν γνωρίζει και δεν έχει και διάθεση/δεν τον ενδιαφέρει να μάθει, παρεξηγεί.

      Για τα υπόλοιπα σου απάντησε ο gkalen.
    • Διαφήμιση
    • Τα χαρακτηριστικά της XTRV rom που ΔΕΝ έχει η Global rom

      Πολύ δυνατή συζήτηση παιδιά. Από εχθές την παρακολουθώ και αν και καταλαβαίνω ελάχιστα από το λεξιλόγιο σας.... 2-3 πραγματάκια τα έπιασα.
      : -)

      from my Mi5s
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Τα χαρακτηριστικά της XTRV rom που ΔΕΝ έχει η Global rom

      Εξαιρετική έρευνα , πολύ κατατοπιστικη.
      Συγχαρητήρια.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk