Διαφήμιση

Κόλλησε το touch screen

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Κόλλησε το touch screen

      Κόλλησε το touch screen δεν επανέρχεται ενώ του έχω βγφάλει την μπαταρία και κάνω επανεκκίνηση αφήνοντάς το ώρα εκτός, ούτε συνδέεται ως τηλέφωνο, αναφέρει μόνο επείγουσες κλήσεις και δεν συνδέεται με την υπηρεσία κινητής τηλεφωνίας. Τη δεύτερη φορά που έκανα επανεκκίνηση είχε κολλήσει τελείως η οθόνη και υπερθερμάνθηκε το επανέλαβα άνοιξε αλλά πάλι δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί το touch screen δεν λειτουργεί.

      Τι μπορώ να κάνω? Έχετε κάποια ιδέα?

      Λαμπρίνα
    • Σώθηκες... είχε την κινέζικη και πέρσι με τις οδηγίες του φόρουμ φόρτωσα μία που ελληνική δηλ. που είχε ελληνικό πληκτρολόγιο.
      Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω περισσότερο λόγω άγνοιας...
    • Διαφήμιση
    • οκ κατάλαβα άρα έχεις την ελληνική τώρα.

      Στο twrp ξέρεις να μπαίνεις να δεις αν εκεί λειτουργεί το touch screen?

      Παίζει να το πας στο κατάστημα όπου το πήρες ή σε κάποιο άλλο (αφού λογικά δεν έχεις πλέον εγγύηση)? Είναι η καλύτερη λύση πιστεύω λόγω άγνοιας και επειδή μπορεί να χρειάζεσαι και αλλαγή οθόνης (δεν ξέρω αν αλλάζει μόνο το touch screen στη συσκευή σου).
      Open-source is the future
    • Λαμπρίνα, welcome back.. :D
      πρέπει να δεις πρώτα εάν είναι θέμα λογισμικού το πρόβλημα που έχεις και μετά εάν είναι θέμα hardware (οθόνης).
      Για να δεις το πρώτο όμως πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά και φυσικά να χρησιμοποιήσεις το PC σου, όπως έκανες και πέρυσι...
      Φυσικά μπορείς να πας κατευθείαν σε ένα κατάστημα και να ρωτήσεις αν το φτιάχνουν και εάν σε συμφέρει να το φτιάξεις, τότε αποφασιζεις τι θέλεις να κάνεις...

      Αν θέλεις να δοκιμάσεις το πρώτο θα χρειαστεί
      1) να κατεβάσεις από ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ την fastboot rom Redmi Note Prime Latest Global Stable Version Fastboot File Download
      2) το mi flash που θα πρέπει να εγκαταστήσεις στο PC σου (Φυσικά θα χάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο τη συσκευή σου. Ελπίζω να κράταγες back up απο καιρό εις καιρού).
      3) Μετά πρέπει να διαβάσεις και να ακολουθήσεις ΑΥΤΟΝ ΕΔΩ τον οδηγό και δεις ΑΥΤΟ ΕΔΩ το βίντεο... (αλλά θα χρησιμοποιήσεις το αρχείο που σου έδωσα παραπάνω και όχι αυτό του οδηγού ή του βίντεο... είναι όμως η ίδια διαδικασία!)

      Φυσικά μπορεί να τα κάνεις όλα αυτά και τελικά να διαπιστώσεις ότι δεν έγινε τίποτα, οπότε σε αυτή τη περίπτωση θα φταίει το hardware (οθόνη) της συσκευής σου...
    • Τι είναι το twrp και πώς μπαίνουν? Το πρόβλημα είναι ότι μου το έφεραν πριν δύο χρόνια από Κίνα, αφενός και αφετέρου, είμαι επαρχία και δεν θα έχω πρόσβαση κάπου αξιόπιστα για τις επόμενες 2 εβδομάδες...

      Σε περίπτωση που θέλω αλλαγή οθόνης αξίζει να την αντικαταστήσω ή όχι? Επίσης, έχει φάει κάτι βροντιές τώρα τελευταία εχει θήκη βέβαια...αλλά.. και ένα ακόμη πρόβλημα που έχω είναι ότι αν και έχει σήμα δεν μεταφέρει δεδομένα ίντερνετ στο hotspot του laptop μου και η εταιρεία τηλεφωνίας και ένα παιδί που ψιλοξέρει μου είπαν ότι θέλει αναβάθμιση ή reboot
    • Προς το παρόν δεν θα χρειαστείς TWRP με το τρόπο που σου είπα. Δεν μίλησα για TWRP εγώ.. :D
      Αν αξίζει τώρα να το φτιάξεις, σε περίπτωση που θέλει οθονη? Μάλλον όχι επειδή είναι ήδη αρκετά παλιό σαν μοντέλο.... αλλά όλα είναι σχετικά σε αυτές τις υποθέσεις..
      Όσο για τα προβλήματα σύνδεσης με το Hotspot που αναφέρεις... κάτι δεν έκανες σωστά! :D
    • Διαφήμιση
    • Συνέδεσα το κινητό με το λαπτοπ και έκανα μεταφορά αρχείων. Καταλαβαίνουμε κάτι από αυτό?.. Επίσης, βρήκα στον φάκελο recovery τι twrp.

      Κάνω κάτι άλλο ή ακολουθώ τις οδηγίες που μου έστειλες πριν?

      =============== Αυγ 13th 2017, 9:18pm ===============
      Και άλλο πρόβλημα, ενώ έχει μεταφέρει φωτογραφίες, σμσ, τραγούδια, δεν μεταφέρει τις επαφές ενώ δείχνει κανονικά να κάνει εξαγωγή? τι κάνω με δαύτο τώρα. Επίσης και πέρσι που είχα κάνει μπακαπ δεν είχε καταχωρήσει τις επαφές... έγκαιρα το διαπίστωσα... Δεν ξέρω αν συνδέεται με αυτό αλλά δεν μπορώ να κάνω σε ήδη αποθηκευμένη επαφή μεταφορά της και εγγραφή στη σιμ μόνο καινούρια.
      Τώρα όσον αφορά στο hotspot και επειδή είμαι λίγο άσχετη το έχουν προσπαθήσει υποτίθεται τρεις σχετικοί και δεν τα έχουν καταφέρει.. οπότε τι να πω...

      Χίλια ευχαριστώ για την υποστήριξη :) :) :) :)
    • Αν έκανες μεταφορά αρχείων στο PC, έστω και χειροκίνητα, σημαίνει ότι τουλάχιστον θα πήρες τα χρήσιμά σου αρχεία (φωτογραφίες, τραγούδια κλ.π)
      Εφ'όσον όπως λες δείχνει να κάνει εξαγωγή των επαφών, τότε θα βρίσκονται σε κάποιο αρχείο με κατάληξη .vcf. Το συνηθισμένο όνομα αρχείου που δίνει έχει την μορφή, "00001.vcf" αν αυτό σε βοηθάει.
      Εάν έχεις twrp recovery, θα σου έλεγα να κρατήσεις απο εκεί κάποιο back up, αλλά φαντάζομαι αφου έχεις πρόβλημα με το touch δεν θα λειτουργεί ούτε αυτό... Πάντως έαν θέλεις να μπεις εκεί μπορείς εύκολα:
      Σβήσε τη συσκευή, Πάτα συγχρόνως τα πλήκτρα power και volume UP για κάμποσα δευτερόλεπτα, μέχρι να μπεις στο TWRP. Απο εκεί έχει επιλογή "back up", αλλά μάλλον δεν θα λειτουργεί το touch για να μπορέσεις να μπεις.
    • Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

      Δεν κάνει τίποτε από αυτά γιατί είναι κολλημένο το touch. Επίσης δεν μπορώ να κάνω back up ούτε recovery μέσω MiPCSuite που έχω στο laptop αν και βλέπει το κινητό. Σήμερα δεν συνδέεται με το usb οπότε δεν μπορώ και να το δω. Τέλος δεν μπορώ να κατεβάσω τα αρχεία γιατί εδώ που βρίσκομαι έχει ασθενές wifi...
      Πώς θα μπορούσα να σου το δώσω να το κοιτάξεις, αν το στείλω στην ΑΘήνα?

      Ευχαριστώ...