Διαφήμιση

Πρόβλημα με φόρτιση MI4C

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με φόρτιση MI4C

      Καλησπέρα σε όλους.

      Από τον Μάρτιο αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Mi4C. Δεν είχα ανοίξει το θέμα νωρίτερα, διότι λόγω δουλειάς δεν υπήρχε χρόνος να ασχοληθώ με το κινητό. Το κινητό αργεί πάρα πολύ στην φόρτιση. Συγκεκριμένα μία πλήρης φόρτιση μπορεί να διαρκέσει 8 ώρες περίπου. Σκεφτείτε ότι φορτίζει τόσο αργά, ώστε αν το έχω στην φόρτιση και ταυτόχρονα κάνω περιήγηση στο διαδίκτυο με δεδομένα, το ποσοστό της μπαταρίας μειώνεται. Επίσης δεν φορτίζει αν είναι σβηστό (και δεν ανοίγει καν αν το έχω στην φόρτιση και προσπαθώ να το ανοίξω), οπότε είμαι συνέχεια αγκαλιά με ένα powerbank γιατί αν τελειώσει η μπαταρία δεν θα μπορέσω να το ξανά ανοίξω. Το παράδοξο είναι ότι στον φορτιστή του αυτοκινήτου φορτίζει κανονικά όπως πριν, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. Να σημειώσω ότι έχω δοκιμάσει αρκετά καλώδια και φορτιστές ακόμα και με περισσότερα αμπέρ αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

      Επίσης ένα ακόμη πρόβλημα είναι ότι δεν συνδέεται μέσω καλωδίου με τον υπολογιστή (και το έχω δοκιμάσει σε πολλούς με διάφορα λογισμικά)! Όταν το συνδέω το μόνο που κάνει είναι να φορτίζει (με πολύ μικρή ταχύτητα πάλι). Έτσι ο μόνος τρόπος να μεταφέρω αρχεία είναι με διάφορες android εφαρμογές (πχ. web pc suite). Προφανώς και otg να συνδέσω δεν αντιδρά καν.....

      Το πρόβλημα βέβαια αυτό δεν είναι μεμονωμένο μόνο στη δική μου συσκευή. Πολλές άλλες συσκευές Mi4c το έχουν πάθει όπως διαβάζω με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα. Επειδή όμως διαβάζω ότι το έχουν πάθει και άλλες συσκευές (πχ.samsung galaxy) σκέφτομαι μήπως είναι πρόβλημα της δυνατότητας fast charging που προσφέρουν. Αυτό όμως που μου είχε κάνει εντύπωση τον Μάρτιο που πρωτοξεκίνησε το πρόβλημα ήταν ότι με την αναζήτηση στο διαδίκτυο που είχα κάνει τότε είχα παρατηρήσει πως πολλοί αντιμετώπισαν το συγκεκριμένο πρόβλημα εκείνη την χρονική στιγμή.

      Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε ενδεικτικά μερικά θέματα που έχουν δημιουργηθεί για το συγκεκριμένο πρόβλημα, χωρίς όμως να έχει δοθεί λύση μέχρι τώρα.

      MI4C Can't Detect or be Detected, OTG issue, Charging
      Mi4c Slow Charging and Only Charge From PC
      Mi4c No Pc Connection, No Usb-otg
      Mi4c problem charging

      Το κινητό πέρα από αυτό το πρόβλημα είναι πλήρως λειτουργικό και γενικά εξαιρετικό. Η αργή όμως φόρτιση είναι "σπαστική" θα έλεγα και είναι ένα πρόβλημα που θα ήθελα να το λύσω. Εγγύηση δεν υπάρχει καθώς πλησιάζουν 2 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς του (Νοέμβριος του 2015). Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, έχω καθαρίσει τα πάντα από το TWRP (clear cache, battery calibration κλπ.) αλλά τίποτα.

      Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα χαιρόμουν πάρα πολύ!

      Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε ένα screenshot από τις ρυθμίσεις του κινητού που δείχνει την έκδοση του λογισμικού. Η έκδοση που έχω είναι η MIUI 6.12.8 Dev (αρκετά παλιά - περίπου από τα Χριστούγεννα νομίζω). Θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο κινητό. Γιατί φοβάμαι μήπως κολλήσει το κινητό στην ενημέρωση και, αφού δεν συνδέεται με καλώδιο με τον υπολογιστή, αν μπρικάρει δεν θα υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω.

      Συγνώμη αν σας κούρασα και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!
      Images
      • Screenshot_2017-07-22-03-26-45-109_com.android.settings.png

        144,97 kB, 1.080×1.920, viewed 168 times
    • Να φανταστώ έχεις δοκιμάσει και το φορτιστή που είχε μέσα στο κουτί σωστά? Αφού λες ότι δοκίμασες και φορτιστή με περισσότερα αμπέρ, πόσα? Το φορτιστή αυτό μήπως τον συνέδεσες με πιο χοντρό καλώδιο και αν ναι δεν είδες καμία διαφορά?
      Για τη σύνδεση με το pc έχεις εγκαταστήσει drivers έτσι? Σε fastboot mode το βλέπει? Αν μόνο το MTP δεν δουλεύει μην ανησυχείς πρέπει να είναι θέμα rom κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την XTRV stable αλλά με την developer δουλεύει μια χαρά ;)
      Για δοκίμασε να βάλεις τη καινούργια developer ARΩMA μήπως λυθούν τα προβλήματα αυτά ή έστω μερικά ;)
      Εδώ είναι η καινούργια rom για το κινητό σου και επειδή έχεις ήδη developer rom και λογικά δεν είχες βάλει στο παρελθόν ARΩMA δεν χρειάζεται να κάνεις factory reset (αρκεί wipe Cache & Dalvik Cache και μετά install τη καινούργια). Βέβαια αν έχεις πάρει backup και γενικά δεν σ'ενδιαφέρει αν θα χάσεις αρχεία θα έλεγα μιας που έχεις αυτά τα προβλήματα να κάνεις TWRP ==> Wipe ==> Advanced Wipe ==> Dalvik/ART cache, Data, Cache κάνε κι ένα battery calibration και μετά install τη καινούργια.
      Open-source is the future
    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Να φανταστώ έχεις δοκιμάσει και το φορτιστή που είχε μέσα στο κουτί σωστά? Αφού λες ότι δοκίμασες και φορτιστή με περισσότερα αμπέρ, πόσα? Το φορτιστή αυτό μήπως τον συνέδεσες με πιο χοντρό καλώδιο και αν ναι δεν είδες καμία διαφορά?
      Για τη σύνδεση με το pc έχεις εγκαταστήσει drivers έτσι? Σε fastboot mode το βλέπει? Αν μόνο το MTP δεν δουλεύει μην ανησυχείς πρέπει να είναι θέμα rom κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την XTRV stable αλλά με την developer δουλεύει μια χαρά ;)
      Για δοκίμασε να βάλεις τη καινούργια developer ARΩMA μήπως λυθούν τα προβλήματα αυτά ή έστω μερικά ;)
      Εδώ είναι η καινούργια rom για το κινητό σου και επειδή έχεις ήδη developer rom και λογικά δεν είχες βάλει στο παρελθόν ARΩMA δεν χρειάζεται να κάνεις factory reset (αρκεί wipe Cache & Dalvik Cache και μετά install τη καινούργια). Βέβαια αν έχεις πάρει backup και γενικά δεν σ'ενδιαφέρει αν θα χάσεις αρχεία θα έλεγα μιας που έχεις αυτά τα προβλήματα να κάνεις TWRP ==> Wipe ==> Advanced Wipe ==> Dalvik/ART cache, Data, Cache κάνε κι ένα battery calibration και μετά install τη καινούργια.
      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
      Το πρόβλημα παρουσιάστηκε αρχικά με τον φορτιστή και το καλώδιο που είχε το κουτί. Οπότε αγόρασα και καινούργια για να δοκιμάσω αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ο φορτιστής ο άλλος που έχω είναι στα 2,4 αμπέρ με έξτρα θύρα Quick Charge 2.0.
      Τους drivers τους είχα εγκατεστημένους (πολλές φορές είχα κάνει εγκατάσταση ρομ με τη χρήση του ADB), αλλά δοκίμασα να τους εγκαταστήσω και με τον τρόπο που μου πρότεινες. Και πάλι όμως στη διαχείριση συσκευών ο υπολογιστής δεν αντιδρά καν. Είναι σαν να μην έχει συνδεθεί απολύτως τίποτα. Δεν αναγνωρίζει καν το κινητό σαν άγνωστη συσκευή. Και στο fastboot mode μου λέει ότι δεν εντοπίστηκε συσκευή.
      Σχετικά με την καινούργια ρομ που μου προτείνεις, μπορώ να την κατεβάσω και να την φλασάρω κατευθείαν από το TWRP? Μήπως χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση πιο πριν επειδή έχω σχετικά παλιά έκδοση; Ρωτάω γιατί αν νεκρώσει το κινητό δεν νομίζω πως θα μπορώ να το επαναφέρω. Τα αρχεία δεν με πειράζουν. Θα κάνω backup όσα χρειάζομαι με το Web pc suite και τις εφαρμογές θα τις περάσω ξανά από την αρχή.
    • Διαφήμιση
    • Με τόσα αμπέρ όντως δεν είναι φυσιολογικό αφού λες ότι δοκίμασες και άλλα καλώδια επίσης....
      Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με το ADB και fastboot mode, παλιότερα δούλευε μια χαρά σωστά? Πριν πόσο καιρό? Ποια έκδοση windows χρησιμοποιείς?
      Έχεις ενεργοποιήσει το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB) σωστά? Πληκτρολογώντας adb devices τι σου βγάζει? Δώσε αυτές τις εντολές με τη σειρά: adb kill-server , adb start-server , adb devices να δούμε μήπως αλλάξει κάτι και μετά μπες και σε fastboot mode και δώσε την εντολή fastboot devices ;)
      Κοίτα και αυτούς τους οδηγούς για βοήθεια: 1,2 (ο δεύτερος οδηγός μην σε απασχολεί που δεν είναι για το κινητό σου απλά σου λέω να το δεις για τις εντολές στο adb ;) )

      Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις απλά ρωτάς ;)


      Ναι ναι ακριβώς αυτό σου λέω, μπορείς να τη φλασάρεις κατευθείαν απ'το TWRP. Όχι δεν χρειάζεται καμιά ρύθμιση πιο πριν, κάνε Wipe ==> Advanced Wipe ==> Dalvik/ART cache, Data, Cache και μετά install τη καινούργια και είσαι οκ ;)

      Μην ανησυχείς σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα, που είναι απίθανο αν κάνεις αυτό που σου λέω, θα βρούμε λύση να το επαναφέρουμε, που θα πάει δεν είναι στο χέρι του :P
      Open-source is the future
    • πρόσφατα ασχολήθηκα με ένα mi4c και δεν το αναγνώριζε για εντολές adb όταν ήταν ανοικτό, δοκίμασε να μπεις σε fastboot mode και ανέβασε φώτο από το device manager του υπολογιστή να δούμε εάν το αναγνωρίζει και πως.
    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Με τόσα αμπέρ όντως δεν είναι φυσιολογικό αφού λες ότι δοκίμασες και άλλα καλώδια επίσης....
      Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με το ADB και fastboot mode, παλιότερα δούλευε μια χαρά σωστά? Πριν πόσο καιρό? Ποια έκδοση windows χρησιμοποιείς?
      Έχεις ενεργοποιήσει το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB) σωστά? Πληκτρολογώντας adb devices τι σου βγάζει? Δώσε αυτές τις εντολές με τη σειρά: adb kill-server , adb start-server , adb devices να δούμε μήπως αλλάξει κάτι και μετά μπες και σε fastboot mode και δώσε την εντολή fastboot devices ;)
      Κοίτα και αυτούς τους οδηγούς για βοήθεια: 1,2 (ο δεύτερος οδηγός μην σε απασχολεί που δεν είναι για το κινητό σου απλά σου λέω να το δεις για τις εντολές στο adb ;) )

      Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις απλά ρωτάς ;)


      Ναι ναι ακριβώς αυτό σου λέω, μπορείς να τη φλασάρεις κατευθείαν απ'το TWRP. Όχι δεν χρειάζεται καμιά ρύθμιση πιο πριν, κάνε Wipe ==> Advanced Wipe ==> Dalvik/ART cache, Data, Cache και μετά install τη καινούργια και είσαι οκ ;)

      Μην ανησυχείς σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα, που είναι απίθανο αν κάνεις αυτό που σου λέω, θα βρούμε λύση να το επαναφέρουμε, που θα πάει δεν είναι στο χέρι του :P
      Δούλευε μια χαρά μέχρι τον Μάρτιο. Ξαφνικά παρατήρησα δύο συνεχόμενες νύχτες που το άφηνα να φορτίσει ότι το πρωί δεν ήταν πλήρως φορτισμένο και κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Ήταν παράλογο μετά από τόσες ώρες να μην έχει φορτίσει η μπαταρία. Windows 10 pro έχω αλλά το έχω δοκιμάσει και σε windows 7. Τον εντοπισμό σφαλμάτων τον έχω ενεργοποιημένο. Τον πρώτο οδηγό που μου έδωσες σκέψου τον έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Πατώντας "adb devices" μου βγάζει απλά "List of devices attached" (έχω πιο κάτω το print screen) και τίποτε άλλο (καμία σχέση με όσα μου έβγαζε παλαιότερα). Δοκίμασα και τις άλλες εντολές που μου είπες αλλά δεν άλλαξε κάτι. Σκέψου όμως ότι συνδέοντας το κινητό ο υπολογιστής δεν κάνει ούτε τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει γενικά όταν συνδέεται μια συσκευή με usb!! Πραγματικά είναι σαν να μην συνδέω απολύτως τίποτα. Είναι όμως ένα πρόβλημα, που όπως είπα και στο αρχικό post, έχουν αναφέρει και άλλοι με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά.
      Ξεκίνησα ήδη το backup που χρειάζομαι και θα εγκαταστήσω την ρομ που μου είπες (λογικά αύριο).
      Ευχαριστώ πραγματικά για τον χρόνο σου! Καλό βράδυ!

      =============== Ιουλ 23rd 2017, 2:40am ===============

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      πρόσφατα ασχολήθηκα με ένα mi4c και δεν το αναγνώριζε για εντολές adb όταν ήταν ανοικτό, δοκίμασε να μπεις σε fastboot mode και ανέβασε φώτο από το device manager του υπολογιστή να δούμε εάν το αναγνωρίζει και πως.
      Μέσω του adb δυστυχώς δεν κατάφερα να μπω σε fastboot mode. Μπήκα κατευθείαν από το κινητό. Και πάλι όμως ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει απολύτως τίποτα. Είναι σαν να μην έχω συνδέσει καμία επιπλέον συσκευή. Ανεβάζω και print screen.
      Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! Καλό βράδυ!
      Images
      • Καταγραφή56.PNG

        1,4 kB, 212×50, viewed 278 times
      • Καταγραφή28.PNG

        44,03 kB, 646×763, viewed 114 times
    • Για δοκίμασε και αυτό τον οδηγό...

      Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει το κινητό σου και όχι το pc σου (δεν εννοώ κάποια βλάβη μην ανησυχείς :P ) ....έχεις δοκιμάσει σε άλλο υπολογιστή?

      Ναι δοκίμασε να βάλεις τη καινούργια rom να δούμε ;)
      Open-source is the future
    • Διαφήμιση
    • Καλό θα ήταν να πας και σε ένα κατάστημα να σου κάνουν μία μέτρηση στην usb θύρα να δεις ένα λειτουργεί.

      Ίσως να έχει χαλάσει και αν θέλει αντικατάσταση.
    • Ο/H 8@nos έγραψε:

      Για δοκίμασε και αυτό τον οδηγό...

      Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει το κινητό σου και όχι το pc σου (δεν εννοώ κάποια βλάβη μην ανησυχείς :P ) ....έχεις δοκιμάσει σε άλλο υπολογιστή?

      Ναι δοκίμασε να βάλεις τη καινούργια rom να δούμε ;)
      Έχω εδώ και 3 ώρες που παλεύω με το κινητό. Κάνω εγκατάσταση τη νέα ρομ (κάνω Wipe ==> Advanced Wipe ==> Dalvik/ART cache, Data, Cache), ολοκληρώνεται η εγκατάσταση, μου γράφει ότι όλα πήγαν καλά ("Finished all jobs. ok. script succeeded: result was ok"), αλλά μόλις πατάω να κάνει επανεκκίνηση μου βγάζει το logo της xiaomi για 7-8 δευτερόλεπτα και το κινητό σβήνει από μόνο του. Προσπαθώ να το ανοίξω ξανά και πάλι κάνει το ίδιο και σβήνει. Οπότε τώρα είμαι στη φάση που το κινητό μπαίνει μόνο στο TWRP, μπορώ να εγκαθιστώ την ρομ όσες φορές θέλω αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Υπενθυμίζω ότι το κινητό δεν ανταποκρίνεται στον υπολογιστή....
    • Μπες σε fastboot mode και κάνε έλεγχο του bootloader.
      Αν είναι κλειδωμένος δοκίμασε να γράψει της εντολή fastboot oem unlock
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Μπες σε fastboot mode και κάνε έλεγχο του bootloader.
      Αν είναι κλειδωμένος δοκίμασε να γράψει της εντολή fastboot oem unlock
      Καλημέρα. Αυτή τη στιγμή το κινητό είναι απλά νεκρό. Χθες με τον συνδυασμό των κουμπιών μπορούσα να μπω και σε fastmode και στο TWRP. Επίσης πατώντας απλά το κουμπί να ανοίξει, ενώ χθες έβγαζε το logo της xiaomi, σήμερα τίποτα. Και όλα αυτά ξαφνικά. Απλά το άφησα και κοιμήθηκα.
    • Διαφήμιση
    • @Gartzos Βάλτο να φορτίζει πιθανόν βαθιά αποφόρτιση μερικές ώρες και ξανά προσπάθησε, αλλιώς αν θέλεις στείλε το Λάρισα να το δω.