Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Προσθέστε απεριόριστα WatchFaces στο Amazfit Pace.

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προσθέστε απεριόριστα WatchFaces στο Amazfit Pace.



      Όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι από εσάς, το Amazfit Pace της Xiaomi πρόκειται για ένα θαυμάσιο SmartWatch που ανήκει στην κατηγορία Fit.
      Αυτό σημαίνει πως έχει όλες τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά ενός Smartwatch αλλά επιπλέον είναι σχεδιασμένο να παρέχει υπηρεσίες σε όλους όσους ασχολούνται με τα SPORT και πολλές άλλες δραστηριότητες.

      Μπορείτε λοιπόν να παρακολουθείτε τους καρδιακούς σας παλμούς - να καταγράφετε τα βήματά σας - να καταγράφετε τις θερμίδες που καίτε κάθε μέρα, σε ένα μεγάλο πλήθος δραστηριοτήτων που κάνετε, όπως τρέξιμο - περπάτημα - αναρρίχηση - βάδισμα - ποδήλατο - κολύμπι και πολλά άλλα.

      Δεν θα επεκταθώ στα επιπλέον χαρακτηριστικά των δυνατοτήτων που έχει το Amazfit, αλλά θα επικεντρωθώ στα Watchfaces που μπορείτε να βάλετε σε αυτό.

      Μετά λοιπόν τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έγινε στο λογισμικό της συσκευής, είναι πλέον δυνατόν να βάλετε απεριόριστο πλήθος από Watchfaces που μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο, και μάλιστα να τα διαχειρίζεστε εύκολα μέσα από την εφαρμογή της που θα έχετε εγκαταστήσει στο τηλέφωνό σας.




      Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

      1) Κατεβάζουμε τα Watchfaces που μας αρέσουν στον υπολογιστή μας.



      Εγώ βρήκα μία ενδιαφέρουσα σελίδα που έχει πλήθος από Watchfaces για το Amazfit.



      Μπορείτε να κάνετε μία επίσκεψη εδώ => Simple Amazfit Watchface Builder
      2) Μεταφορά των Watchfaces στο ρολόι



      Αφού λοιπόν κατεβάσουμε τα faces που μας αρέσουν, το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να συνδέσουμε το ρολόι μας στο PC, ώστε να έχουμε πρόσβαση στους φακέλους του.
      Στο ρολόι λοιπόν θα βρούμε έναν φάκελο με το όνομα WatchFace.



      Εκεί θα κάνουμε Copy & Paste (μεταφορά) όλων των αρχείων που κατεβάσαμε.
      3) Συγχρονισμός των Watchfaces με την εφαρμογή Amazfit



      Όταν τελειώσει η μεταφορά των watchfaces που θέλουμε, τότε θα πρέπει να συγχρονίσουμε το ρολόι μας με την εφαρμογή Amazfit ώστε να τα δει και αυτή, και να μπορούμε να αλλάζουμε εύκολα σε όποιο face μας αρέσει.

      Όπως είμαστε λοιπόν, βεβαιωνόμαστε πως είναι ενεργή η οθόνη του ρολογιού μας και σέρνουμε το δάκτυλό μας στην οθόνη από επάνω προς τα κάτω ώστε να πάμε στις βασικές ρυθμίσεις όπως βλέπουμε στην παρακάτω εικόνα.



      Πατάμε στο δεξί εικονίδιο που είναι σα γρανάζι και όταν μας βγει το μενού, προχωρούμε κάτω και επιλέγουμε το Upload.



      Αυτό θα ξεκινήσει μία διαδικασία σύνδεσης με το Wifi αλλά και με το Bluetooth ταυτόχρονα, και θα ενημερώσει και το Cloud της Xiaomi με τις δραστηριότητες μας, αλλά και θα δώσει στην εφαρμογή του Amazifit μία λίστα με τα Faces που έχουμε βάλει στο ρολόι μας.



      Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία του Upload, τότε είμαστε έτοιμοι να πάμε στο τελικό βήμα.
      4) Διαχείριση από την εφαρμογή Amazfit Pace στο τηλέφωνο.





      Ανοίγουμε λοιπόν την εφαρμογή και περιμένουμε πρώτα να τελειώσει τον συγχρονισμό.

      Εδώ χρειάζεται προσοχή !!!!

      Αν έχετε φορτώσει πάρα πολλά Watchfaces στο ρολόι όπως έχω κάνει εγώ, θα παρατηρήσετε πως φαίνεται σα να έχει κολλήσει η εφαρμογή.
      ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! δεν έχει κολλήσει αλλά μέσω το Bluetooth επικοινωνεί με το ρολόι και ενημερώνει την λίστα με τα νέα Faces που έχετε βάλει στο ρολόι σας.
      Για καμία περίπτωση μην διακόψετε αυτή την διαδικασία, και θα πρέπει να περιμένετε να ολοκληρωθεί η ενημέρωση.

      Ίσως σας βγει στην πορεία κάποιο μήνυμα από το Android πως η εφαρμογή Amazfit δεν ανταποκρίνεται και θα σας καλεί να την τερματίσετε ή να περιμένετε να τελειώσει.
      Θα επιλέξετε Αναμονή και όχι τερματισμό.
      Εγώ που έβαλα 350 Watchfaces μου πήρε περίπου στα 3 λεπτά μέχρι η εφαρμογή του Amazfit να μην κολλάει και να δουλεύει κανονικά.

      Εσείς αν έχετε λιγότερα faces θα σας πάρει προφανώς πολύ λιγότερο χρόνο.

      Μόλις λοιπόν τελειώσει η ενημέρωση, είστε έτοιμοι να χαρείτε τα WatchFaces που βάλατε, και φυσικά να τα φορτώνετε στο ρολόι σας από την εφαρμογή του Amazfit.

      Δείτε στο παρακάτω Βίντεο τα δικά μου faces ....


      Συμβουλές:



      Αν βάλετε πάνω από 70 faces στο ρολόι σας, μην προσπαθείτε να αλλάξετε face μέσα από το ρολόι, καθώς επειδή ο Launcher του ρολογιού καθυστερεί πάρα πολύ να διαβάσει πολλά Watchfaces, θα κρεμάει και θα κάνει Restart.
      Για αυτό το λόγο, όταν έχουμε φορτώσει με πάνω από 60 faces στο ρολόι μας, καλό είναι αυτά να τα επιλέγουμε MONO μέσα από την εφαρμογή Amazfit που είναι εγκατεστημένη στο κινητό μας τηλέφωνο.

      Ελπίζω να χαρείτε και εσείς, όπως και εγώ το απίστευτο ρολογάκι σας από την Xiaomi.

      Όσοι από εσάς δεν έχουν αποκτήσει το Amazfit Pace, απλά κάνετε Κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να γίνει δικό σας σε χαμηλή τιμή.




      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Μπράβο, πολύ ωραία παρουσίαση. Ο μόνος λόγος που θέλω ένα smartwatch είναι η δυνατότητα για αλλαγή των faces, μια και νιώθω ότι αλλάζω ρολόι.
      Γενικά δεν μπορώ να κρατήσω ένα ρολόι πάνω από χρόνο γι' αυτό το λόγο.

      Ο λόγος που έχεις τόσα πολλά φορτωμένα στο δικό σου είναι γιατί σου αρέσουν όλα ή γιατί από την στιγμή που τα βάλεις στο ρολόι δεν μπορείς μετά να τα αφαιρέσεις;
      Μπορείς να βάλεις και δικές σου δημιουργίες;

      Νομίζω ότι θα αρχίσω σοβαρά να σκέφτομαι την αγορά του (τώρα που ξέρω με σιγουριά ότι αλλάζει faces), αν και με χαλάει η κομμένη οθόνη στο κάτω μέρος.

      Να είσαι καλά. :thumbup:
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Ο/H bzanios έγραψε:

      Ο λόγος που έχεις τόσα πολλά φορτωμένα στο δικό σου είναι γιατί σου αρέσουν όλα ή γιατί από την στιγμή που τα βάλεις στο ρολόι δεν μπορείς μετά να τα αφαιρέσεις;
      Μπορείς να βάλεις και δικές σου δημιουργίες;
      Έβαλα τόσα πολλά όχι γιατί μου αρέσουν όλα, αλλά για να ανακαλύψω τα όρια της εφαρμογής και του ρολογιού. :lol:
      Είναι πάρα πολύ εύκολο να φτιάξετε και δικά σας Watchfaces αλλά και να τροποποιήσετε αυτά που ήδη έχετε εγκαταστήσει. :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Τελικά δεν άντεξα και την έκανα την παραγγελία, σε λίγο θα είμαι και εγώ κάτοχος ενός Amazfit.

      Έχω μια απορία όμως. Με αυτό με το Allways ON της οθόνης, δεν μένει το βράδυ η οθόνη συνέχεια με full φωτεινότητα, άρα μεγάλη κατανάλωση;
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Όχι καμία σχέση.
      Απλά όταν γυρίζεις γρήγορα το ρολόι για να το δεις θα ανάβει για λίγο η οθόνη. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Θετική Απάντηση
      Φίλε @azasot

      Εν συντομία το watchface είναι ένα συμπιεσμένο αρχείο το οποίο έχει κατάληξη ".wfz". Μπορείς να το μετονομάσεις σε ".zip" και μετά να το αποσυμπιέσεις και να δεις την δομή του. Έχει 3 φακέλους
      1) background (περιέχει το png το οποίο είναι το σχέδιο που θα κάνεις αλλά και ένα φάκελο ¨8c¨ στον οποίο βάζουμε το ίδιο γραφικό αλλά με 8bit χρώματα και είναι αυτό που εμφανίζεται όταν η οθόνη είναι απενεργοποιημένη).
      2) font (περιέχει τα fonts του ρολογιού - αριθμούς και ":" για το ηλεκτρονικό ρολόι και το αρχείο "fint.xml")
      3) timeband (περιέχει τα png αρχεία για τον δείκτες της ώρας - λεπτών - δευτερολέπτων καθώς και τον φάκελο "8c" για τα ίδια γραφικά σε 8bit.
      και εκτός αυτών των φακέλων υπάρχουν 4 αρχεία 1) datawidget_list.xml 2) description.xml 3) watchface.xml 4) sample-face.png (είναι το γραφικό του ρολογιού) 5) sample-face-lofi.png (είναι το γραφικό που θα εμφανίζεται όταν η οθόνη είναι απενεργοποιημένη) .

      Διαστάσεις των γραφικών είναι 320χ320 px. Οπότε αυτό που έχεις να κάνεις για αρχή είναι το γραφικό που θέλεις για το ρολόι και τους δείκτες. Μετά για πιο εύκολα στην αρχή, μπορείς να πας στην σελίδα που έκανε κάποιος από XDA και μπορείς να βάλεις όλες τις παραμέτρους μαζί με τα γραφικά σου και αυτό να σου ετοιμάσει το πακετάκι. Έχει και preview. Μετά μπορείς να κάνεις αντίστροφη ανάλυση και να αρχίσεις να παίζεις από μόνος με τους φακέλους και τις ρυθμίσεις στα xml αρχεία. Εγώ προς το παρόν και λόγο έλλειψης χρόνου χρησιμοποιώ την σελίδα αυτή. Η οποία είναι : Simple Amazfit Watchface Builder , από το ίδιο site μπορείς να κατεβάσεις και faces άλλον χρηστών.
      Αυτά για να μην μακρηγορώ. Ότι χρειαστείς μπορείς να ρωτήσεις. Στην υπογραφή μου μπορείς να βρεις κάποιες δικές μου δημιουργίες.
      :thumbup:
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην Bodai ()
      Αιτία: Ολοκληρωμένη απάντηση

    • Διαφήμιση
    • ΕΔΩ έχει ότι θέλεις => Simple Amazfit Watchface Builder
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Πως θα συνδέσω στον υπολογιστή;; Δεν το βλέπει...μπορώ χωρίς υπολογιστή να περάσω αλλά ρολόγια;;
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Διαφήμιση
    • @Octaviastikos
      Αν και θα έπρεπε να το βλέπει, νομίζω ότι στην εφαρμογή του κινητού είδα επιλογή για φόρτωμα Face, για δες αν κάνει την δουλειά. Μπορεί να βάζεις το αρχείο στο κινητό σου και από εκεί να ανεβαίνει στο ρολόι.
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces