Διαφήμιση
Διαφήμιση

Πρόβλημα με σήμα COSMOTE

• Δεν είναι BUG

>> ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ <<

Έγινε η διανομή της νέας XTRV-9.6.13 ROM για 34 συσκευές. Η ROM για το RedMi Note 6 PRO θα παραδοθεί όταν έχουμε Source ROM.

Τα VIP μέλη μας έχουν λάβει και το mail μα τις ROM.

Για τα απλά μέλη μας η αναβάθμιση μέσω OTA θα γίνει διαθέσιμη μετά από 12-24 ώρες αργότερα....

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Πρόβλημα με σήμα COSMOTE

Καλημέρα!

Εδώ και μερικές μέρες, το κινητό μου REDMI 3 PRO (Ido) μου παρουσιάζει πρόβλημα με το σήμα της δεύτερης κάρτας COSMOTE.
      Καταρχήν να πω ότι έχω εγκατεστημένη την 8.3 - 7.5.25 έκδοση...
      δοκίμασα να αλλάξω τις δύο SIM μεταξύ τους αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει....
      μετά από εκκίνηση η μία SIM ξεκινάει κανονικά (Vodafone) ενώ η δεύτερη συνήθως δεν λειτουργεί, δεν έχει σήμα.
      Μετά από λίγη ώρα κάποια στιγμή εμφανίζει να έχει σήμα...
      επίσης όταν χρησιμοποιώ δεδομένα με την Vodafone τότε χάνεται το σήμα από την COSMOTE...
      και αυτό ισχύει και για τις δύο θέσεις των SIM...
      αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: φταίει κάτι στο τηλέφωνο? στην κεραία? (δεν το νομίζω προσωπικά, γιατί θα άλλαζε κάτι όταν αλλάζω θέση στις κάρτες)
      Ή μήπως είναι θέμα ROM???
      σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να κάνω factory reset ? το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω γιατί θα είναι ταλαιπωρία να τα ξαναπεράσω όλα από την αρχή...
      ευχαριστώ!

=============== Ιουν 24th 2017, 10:50am ===============
      να σημειώσω ότι πριν από δύο ημέρες άλλαξα SIM κάρτα γιατί η παλιά μου ήταν κομμένη, και σκέφτηκα μήπως φταίει αυτό, αλλά παρόλο που έχω καινούργια SIM (nanoSIM) το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει...
    • Διαφήμιση
    • Καλημέρα.
      Η Cosmote μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή μου. Ωστόσο πολλές φορές μετά από επανεκκίνηση η κάρτα της Cosmote δεν έχει σήμα και άλλες φορές μετά από επανεκκίνηση έχει σήμα...
      Δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά είναι θέμα hardware software ή εταιρείας κινητής...
    • Αφού αλλάζοντας κάρτες η υποδοχή που δε δουλεύει με την cosmote, δουλεύει με τη vodafone, η περίπτωση να φταίει το hardware μειώνεται σημαντικά, εως ολοκληρωτικά.
      Αν είναι δυνατό, μπορείς να δεις τι γίνεται με το σήμα της cosmote σε κάποια άλλη περιοχή, που μπορεί να επισκεφτείς και δεν έχει θέμα το σήμα.
      Αν και πιστεύω ότι αφού υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή, αυτό είναι ο κύριος ύποπτος. Τα "σκαμπανεβάσματα" στο σήμα θα μπορούσε κάλλιστα να προέρχονται εξαιτίας του.
    • Διαφήμιση