Διαφήμιση

Xiaomi Red rice - Το android δεν δουλεύει [SOLVED]

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Red rice - Το android δεν δουλεύει [SOLVED]

      Παιδιά αρχικά συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά δεν ήξερα που να αναφερθώ... Το red rice δυστυχώς μας άφησε (έβγαλε ότι δεν δουλεύει το Android) ,οπότε ψάχνοντας για κινητό κατέληξα στο note 4 Global αλλά επειδή είδα ότι έπεσε αρκετά και το mi5 το σκέφτομαι... Ένα 50ρικο διαφορά! Αξίζει όμως? Διαβάζω αρκετά προβλήματα στο mi5... Αν έχουν περάσει και τα δύο από το χέρι κάποιου η άποψη του θα βοηθούσε!
    • Βασικα ξεκινα απο το πιο απλο. Χρειαζεσαι 800αρα μπαντα; Προτιμας μεγαλη ή μικρη οθονη; Σε νοιαζει περισσοτερο η μεγαλη αυτονομια ή το βαρυ gaming. Εφοσον απαντησεις αυτα μετα το συζηταμε.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Antretng έγραψε:

      Βασικα ξεκινα απο το πιο απλο. Χρειαζεσαι 800αρα μπαντα; Προτιμας μεγαλη ή μικρη οθονη; Σε νοιαζει περισσοτερο η μεγαλη αυτονομια ή το βαρυ gaming. Εφοσον απαντησεις αυτα μετα το συζηταμε.
      Τα είχα σκεφτεί και επεξεργαστει αυτά που μου λες! Η 800αρα η μπάντα είναι καλοδεχουμενη αλλά όχι απαραίτητη γιατί αν και έχω wind και είμαι επαρχία δεν είναι βασική μου ανάγκη τα δεδομένα ώστε να πιάνω το 4g. Ερώτηση θα μου επηρεάζει πολύ το σημα μου??? Οθόνη δεν νομίζω ότι έχουν τόσο μεγάλη διαφορά.... 5.2 vs 5.5! Βαρύ gaming δεν κάνω σίγουρα... Απλά στο σκεπτικό μου ήταν αν είναι πιο VFM το mi5 γιατί υποτίθεται είναι flagship έστω και της περσινής χρονιάς ενώ το note 4 θεωρείται μεσαίας κατηγορίας.

      Ο/H Yiannis P έγραψε:

      Τι εννοείς έβγαλε ότι δεν δουλεύει το Android;;

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Έτσι απλά φίλε μου έκλεισε και δεν ανοίγει και βγάζει το εξής μήνυμα στα ελληνικά : συγγνώμη αλλά το android δεν δουλεύει. Και εμένα μου φάνηκε παράξενο. Πρώτη φορά το βλέπω και δεν το έχω ξανακούσει.
    • Xiaomi Red rice - Το nadoid δεν δουλεύει

      Ο/H nivaz έγραψε:

      Έτσι απλά φίλε μου έκλεισε και δεν ανοίγει και βγάζει το εξής μήνυμα στα ελληνικά : συγγνώμη αλλά το android δεν δουλεύει. Και εμένα μου φάνηκε παράξενο. Πρώτη φορά το βλέπω και δεν το έχω ξανακούσει.
      Έγινε μεταφορά σε νέο ξεχωριστό θέμα :)
    • Ο/H nivaz έγραψε:

      Ο/H Antretng έγραψε:

      Βασικα ξεκινα απο το πιο απλο. Χρειαζεσαι 800αρα μπαντα; Προτιμας μεγαλη ή μικρη οθονη; Σε νοιαζει περισσοτερο η μεγαλη αυτονομια ή το βαρυ gaming. Εφοσον απαντησεις αυτα μετα το συζηταμε.
      Τα είχα σκεφτεί και επεξεργαστει αυτά που μου λες! Η 800αρα η μπάντα είναι καλοδεχουμενη αλλά όχι απαραίτητη γιατί αν και έχω wind και είμαι επαρχία δεν είναι βασική μου ανάγκη τα δεδομένα ώστε να πιάνω το 4g. Ερώτηση θα μου επηρεάζει πολύ το σημα μου??? Οθόνη δεν νομίζω ότι έχουν τόσο μεγάλη διαφορά.... 5.2 vs 5.5! Βαρύ gaming δεν κάνω σίγουρα... Απλά στο σκεπτικό μου ήταν αν είναι πιο VFM το mi5 γιατί υποτίθεται είναι flagship έστω και της περσινής χρονιάς ενώ το note 4 θεωρείται μεσαίας κατηγορίας.

      Εφοσον εισαι επαρχια θεωρω πως η 800αρα ειναι αναγκαια. Η διαφορα απο 3g σε 4g ειναι σημαντικη. Αλλωστε αν καποια περιοχη στηριζεται αποκλειστικα στο 4g της 800αρας τοτε εκει δεν θα εχεις ουτε καν 3g και θα πεφτεις σε edge.

      Και ομως απο 5.2 σε 5.5 ειναι σημαντικη διαφορα. Εμενα πλεον οι 5.2 μου φαινονται λιγες και δεν το χαιρομαι τοσο. Σε αλλους παλι φαινεται τεραστιο και δεν μπορουν πανω απο 5.2. Αυτη τη στιγμη τη οθονη εχεις;

      Το μεγαλυτερο οπλο του mi5 ειναι ο soc του. Αν ομως δεν παιζεις βαρια παιχνιδια δεν νομιζω να καταλαβεις διαφορα.

      Θεωρητικα εχει καλυτερη καμερα το Mi5 αλλα εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιασε και προτιμησα να γυρισω σε redmi note για να χω μεγαλυτερη οθονη και αυτονομια.

      Ενα σημαντικο deal breaker που εχει για μενα το redmi ειναι το βιντεο που ειναι πολυ μετριο.
    • Διαφήμιση
    • καλο θα ήταν να δούμε σε φωτο τι βγάζει το hongmi πιστεύω πως δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται. Κρίμα αν μπορείς να το ξανακάνεις λειτουργικό να το αφήσεις έτσι.
    • Dropbox - IMG_20170619_223508.jpg

      Τελικά ασχολήθηκα λίγο μαζί του εχθές και κατάφερα να μπω στο recovery και αφού έκανα swipe cache και dalvik cache δεν ανοιγε πάλι, έκανα και factory reset και άνοιξε, όπως θα δείτε και στην παραπάνω φώτο. Βέβαια άλλαξε λίγο το μήνυμα που μου βγάζει... Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και από τι να προήλθε αυτό πάντως το τελευταίο εξάμηνο το τηλέφωνο δεν δουλεύει καθόλου καλά. Κολλάει πάρα πολύ παντού όμως. Μπερδεύει επαφές και άλλα πολλά! Ίσως λογικό μετά από 3-3,5 χρόνια λειτουργίας και αν αναλογιστουμε τις απαιτήσεις της σημερινής εποχής τι να κάνει και αυτό το καημένο με 1gb ram και 8 rom...

      =============== Φεβ 5th 2018, 9:17pm ===============
      Αγαπημενη μου κοινοτητα θα χρειαστω και παλι την βοηθεια σας! το ρυζακι μου τα εφτυσε παλι... Αφου μου εχει σπασει τα νευρα με τις συνεχομενες επανεκινησεις στα καλα καθουμενα και χωρις να ξανανοιγει παρα μονο μεσω φλασαρισματος ROM ξανα και ξανα (ειχε καταντησει λιγο κουραστικο να φλασαρω νεα ROM και να σεταρω απο την αρχη καθε 1-2 εβδομαδες) τωρα μου εκανε νεο κολπο και χρειαζομαι τις συμβουλες σας για να το λυσω... Εχθες μου εκανε παλι το γνωστο και αφου μπηκα recovery για να φλασαρω μου βγαζει το εξης μηνυμα στο τελος της διαδικασιας... " E: Error executing updater binary in zip '/emmc/ xiaomi-miui-hellas-4.4_HM2013023_V8_XTRV_7.5.25.zip". Αυτο το βγαζει με κοκκινα γραμματα και μετα πιο κατω μου γραφει failed. Γιατι εγινε αυτο? Υπαρχει λυση?
    • Xiaomi Red rice - Το android δεν δουλεύει

      Φοβάμαι ότι τα έπαιξε η μνήμη του. Η emmc.. Δυστυχώς πνέει τα λοίσθια. Για αυτό και σου έχανε διάφορα. Γενικά όλα τα hongmi εκεί είχαν τα θέματα. Και στο GPS επίσης αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.


      Δοκίμασε να βάλεις την ελληνική fastboot stable που είναι miui 7 αν θυμάμαι καλά. Με το flash tool που έχει μέσα. Και δες αν συνεχίζει το error
    • Με την ιδια διαδικασια οπως εκανα? Ημουν σε developer ομως μηπως το επηρεασει αυτο?
    • Διαφήμιση
    • Xiaomi Red rice - Το android δεν δουλεύει

      Μα θα το κάνεις με το flash tool που έχει μέσα... Είναι ένα παλιό αλλά.μια χαρά λειτουργικό... Scatter κ κλπ κλπ. Για ριξτην να δεις