Διαφήμιση

Τεράστιο Πρόβλημα με μπαταρία μετά το τελευταίο update (official) [SOLVED]

• Διορθώθηκε

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 7/3/2021) !!! <<

Έγινε η διανομή των νέων MIUI 12 ROM (21.3.3/5) για 22 συσκευές

Είναι έτοιμες οι νέες 21.3.5 ROM για τα MI9LiteMICC9_21.3.5 (pyxis) και MI9SE_21.3.5 (grus)

Για τους κατόχους του Mi 10 μπορείτε να κατεβάσετε το νέο TWRP Recovery που δουλεύει σωστά

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Τεράστιο Πρόβλημα με μπαταρία μετά το τελευταίο update (official) [SOLVED]

Καλησπέρα,

Η μπαταρία πέφτει από 100% στο 0% με τα πάντα κλειστά σε ακριβώς 40 λεπτά. Δεν είναι δικό μου το κινητό είναι μιας φίλης.

Τα μόνα update που έκανε ήτανε τα official.

Μήπως να περάσω πιο παλιά rom?

Y.Γ. To φόρτιζε και με φορτιστή 1a αν έχει σημασία... γιατί δεν μπορούσε αυτόν που είχε μέσα με αντάπτορα
    • Αδύνατο να σου δώσουμε απάντηση χωρίς διαγράμματα μπαταρίας (από το MIUI) καθώς και από εξειδικευμένα εργαλεία τύπου Gsam Battery Monitor. Αυτά θα αποκλείσουν το θέμα να φταίει κάποια εφαρμογή ή ρύθμιση. Μετά κοιτάμε για πρόβλημα υλικού προφανώς.
    • Όταν μία ROM έχει πρόβλημα, τότε αυτό ακολουθεί όλες τις συσκευές που την φοράνε.
      Επειδή δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα από κανέναν άλλο αυτά που περιγράφεις παραπάνω, πιστεύω ότι τα ενδεχόμενα είναι 2.

1) Προβληματική μπαταρία που θέλει άλλαγμα
      2) Προβληματικός φορτιστής - καλώδιο USB

Φυσικά όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως έχει η συσκευή την Original ROM και όχι καμία άσχετη - πειραγμένη.

Δοκιμάστε να αλλάξετε ως πρώτο βήμα καλώδιο USB και φορτιστή και βλέπουμε. :D

Επίσης υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα με κάποια SD Card (Αν έχει βάλει).
      Ειδικά ο media daemon αν πέσει πάνω σε κάποιο κατεστραμμένο αρχείο βίντεο ή φωτογραφίας, πέφτει σε κατάσταση loop και τρώει την μπαταρία σαν λουκούμι, και η συσκευή ανεβάζει και θερμοκρασία.

Καλό είναι να δοκιμάσετε και χωρίς SD-Card (αν έχετε βάλει - επαναλαμβάνω) ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Οκ παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα πάρω το κινητό σήμερα στα χέρια μου να δω τι θα κάνω. Έχει φτάσει σε απελπιστική κατάσταση κλείνει σε 10 λεπτά απο το 100% τώρα. Θα προσπαθήσω να περάσω παλιότερη rom (έχει την official τώρα) και θα ποστάρω εδώ. Πρώτα θα δοκιμάσω χωρίς sd card κ.λ.π.

Αυτό που είμαι είναι ότι μετά από ένα update πριν ένα μήνα της έκανε το πρόβλημα. Υποψιάζομαι ότι η rom πρέπει να έχει θέμα. Επίσης της έβαλα και λίγο χέρι που το φόρτιζε με σάπιο generic φορτιστή.

Πάντως αυτο με την rom δεν ισχύει MIUI_ART δεν ισχύει της κοπέλας μου μια rom πιο πίσω είχε θέματα και της κράταγε μισή μέρα (redmi note 2). Της άλλαξα μπαταρία πάλι τζίφος. Στο τέλος έκανα Update την rom και όλα καλα.

=============== Ιουν 13th 2017, 12:53am ===============
      Άκυρο παιδιά πήρα το κινητό στα χέρια μου και η οθόνη πέταγε από το πλαστικό frame(που κρατάει το lcd digitizer πάνω στο frame). Έβγαλα back cover και η μπαταρία φαίνεται σιγά σιγά σε διαστολή... τώρα από την μία μεριά το καπάκι δεν κλείνει.

Ηθικό δίδαγμα χρησιμοποιούμε πάντα xiaomi τον original φορτιστή αλλιώς ...
    • Άμεση αλλαγή της μπαταρίας τώρα. Την πετάς χωρίς πολλά πολλά διότι αφήνοντάς την διακινδυνεύεις και το υπόλοιπο hardware της συσκευής.
    • Κινητό θα μείνει κλειστό μέχρι να φτάσει άλλη μπαταρία από aliexpress... και θα δοκιμαστεί από την αρχή:P Ευχαριστώ για όσους βοήθησαν , έπρεπε να το πάρω τελικά στα χέρια μου να δω τι έχει γίνει.