Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Mi6 (Sagit)

    • Mi-6

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Ο/H trifos έγραψε:

      Στο ινσομνια πωλείται ενα mi6 δηλαδή ακόμα δεν κυκλοφόρησε και το πουλα; μήπως τελικά ειναι υπερεκτιμημένο οπως ήταν το mi5;
      Αυτό που κυκλοφορεί στο insomnia μπορεί να έχει αλλάξει 5 χέρια σε 2 μέρες (ΟΚ...είμαι λίγο υπερβολικός...αλλά όχι πολύ...)Γενικά το insomnia είναι μαγαζί. Μην μπαίνεις στο σκεπτικό ότι κάποιος το πήρε, έβγαλε σε 1-2-3-5 μέρες τα συμπεράσματά του και αποφάσισε ότι το μηχανάκι είναι Α ή Β.
      Αγοράζουν και πουλάνε με γνώμονα το κέρδος...λίγοι είναι πλέον οι "ρομαντικοί" εκεί μέσα. Το 80% κάνει απλά μπίζνα. :wink:

      Προτείνω υπομονή και νηστεία. Είναι πολλά τα λεΦτα για να κάνεις τον beta tester. Εκτός εάν το γουστάρεις...άλλο αυτό. Κάτσε να γράψει λίγα χιλιόμετρα το εργαλείο και μετά κρίνεις τί είναι το καλύτερο για σένα.
      εχω πουλήσει 2 κινητά στο ινσομνια , τώρα που το λες δεν έχεις καθόλου άδικο για το κέρδος δεν το είχα σκεφτεί έτσι.Αν το βρω καλή τιμή το πήρα, ούτως ή άλλως και για το mi5 pro γκρινιαζα αλλά βγήκε πολύ καλό συνηθησα και το miui.
      Mi 11i 8/256
    • Αλλοι παλι αλλαζουν απο χομπι. Εγω πολλες φορες παιρνω μια συσκευη τη κραταω κανα μηνα και μετα την δινω για κατι αλλο. Φυσικα γα να μην χανω πολλα χρηματα παιζω με μεταχειρισμενα που χανουν λιγοτερη αξια απο οτι το καινουργιο στη μεταπωληση
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Antretng έγραψε:

      Αλλοι παλι αλλαζουν απο χομπι. Εγω πολλες φορες παιρνω μια συσκευη τη κραταω κανα μηνα και μετα την δινω για κατι αλλο. Φυσικα γα να μην χανω πολλα χρηματα παιζω με μεταχειρισμενα που χανουν λιγοτερη αξια απο οτι το καινουργιο στη μεταπωληση
      Λίγοι είναι οι χομπίστες φίλε. Εγώ τους αποκάλεσα ρομαντικούς. Ξέρεις φαντάζομαι οτι οι μισοί εκεί μέσα έχουν 3-4-5 διαφορετικούς λογαριασμούς και παίζουν μπάλα.
      Τέλος πάντων. Ας κάνουν ότι γουστάρουν. Δεν μου πέφτει λόγος. Αλλά δεν χάφτω και μύγες...

      Εγώ απάντησα στο παιδί που αναρωτήθηκε "πότε το πήρε το mi6...ποτε το δίνει...γιατί...λέτε να μήν του άρεσε...λέτε να είναι μάπα"; Δεν είναι κριτήριο οι αγοροπωλησίες του insomnia στην επιλογή συσκευής.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ναι πολλοι μπορει να ειναι οι λογοι που το πουλαει. Αλλωστε ακομα και αν δεν του αρεσε δεν σημαινει οτι ειναι κακο. Αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν αγοραπωλησιες στα μεταχειρισμενα. Ο καθενας εχει τους λογους. Αλλοι κερδος, αλλοι χομπι, σε αλλους κατι δεν τους αρεσε το οποιο αλλον μπορει να μην ενοχλει, να το μετανιωσε και να χει αναγκη τα χρηματα κλπ
    • Εγω είχα εμπειρία τελευταία όταν πούλησα το μι5s. Το είχα βάλει 370 το 4/128 μάυρο εκεί και 350 εδώ. Οταν με ρώτησε για καλύτερη τιμή του λέω είσαι μέλος στο forum και μου λεει ναι είμαι. Του λέω οκ θα σου κάνω αν θέλεις καλύτερη τιμή στα 350 που το έχω και κεί και αφού θα τα λέμε απο κοντά στο miui.gr αυτό που κερδίζεις αν θέλεις το μεταφράζεις σε μια δωρεά. Τεσ πα σε δύο μέρες το βλέπω στα 380 πώληση απο δύο λογαριασμούς και μετέπειτα στα 360 απο άλλους δύο απο το ίδο άτομο παρόλα αυτά. Προφανώς πουλήθηκε αλλά στεναχωρήθηκα και σκέφτηκα πως τύποι όπως στο car.gr το έχουν κάνει επάγγελμα.

      Και τον είχα μαζί και το φλασάραμε μαζί με fastboot + lock και το ξεκλειδώσαμε μαζι με το δικό του λογαριασμό δυο ώρες είχαμε φάει. Τεσπα πάντως υπάρχουν και παιδιά που το χρησιμοποιούν για ανταλλαγές για να δοκιμάζουν και για να μην βαριούνται αλλά όπως λέει ο @pavlidisc το μεγάλο ποσοστό είναι εμπόριο.
    • Ο/H linuxilakis έγραψε:

      Εγω είχα εμπειρία τελευταία όταν πούλησα το μι5s. Το είχα βάλει 370 το 4/128 μάυρο εκεί και 350 εδώ. Οταν με ρώτησε για καλύτερη τιμή του λέω είσαι μέλος στο forum και μου λεει ναι είμαι. Του λέω οκ θα σου κάνω αν θέλεις καλύτερη τιμή στα 350 που το έχω και κεί και αφού θα τα λέμε απο κοντά στο miui.gr αυτό που κερδίζεις αν θέλεις το μεταφράζεις σε μια δωρεά. Τεσ πα σε δύο μέρες το βλέπω στα 380 πώληση απο δύο λογαριασμούς και μετέπειτα στα 360 απο άλλους δύο απο το ίδο άτομο παρόλα αυτά. Προφανώς πουλήθηκε αλλά στεναχωρήθηκα και σκέφτηκα πως τύποι όπως στο car.gr το έχουν κάνει επάγγελμα.

      Και τον είχα μαζί και το φλασάραμε μαζί με fastboot + lock και το ξεκλειδώσαμε μαζι με το δικό του λογαριασμό δυο ώρες είχαμε φάει. Τεσπα πάντως υπάρχουν και παιδιά που το χρησιμοποιούν για ανταλλαγές για να δοκιμάζουν και για να μην βαριούνται αλλά όπως λέει ο @pavlidisc το μεγάλο ποσοστό είναι εμπόριο.


      Και αν δεν εκανε εμποριο και απλα το μετανιωσε; Το οτι εβαλε μεγαλυτερη τιμη δεν σημαινει απαραιτητα οτι το πουλησε και τοσο. Μπορει απλα να το κανε για να χει σκατζα παζαρι. Ξερεις ολοι ερχονται και σου λενε κοψε μου 10-20 ευρω.

      Αντιστοιχα και γω θυμαμαι που χα μετανιωσει το p9 lite που το χα βρει σε black friday 178 ευρω mediamarkt. Για εκεινη την εποχη η τιμη ηταν φοβερη και λεω ας το παρω. Την επομενη μερα ομως το βαλα αγγελια γιατι δεν μου αρεσε. Επειδη ομως ειχα προλαβει να παρω θηκη 5 ευρω, παροτι ανοιγμενο το βαλα παλι 178 ευρω με τη θηκη (εκεινη την περιοδο στα μεταχειρισμενα κατω απο 230 ευρω μεγαλου καταστηματος δεν εβρισκες). Καταιγισμος μηνυματων σε 2 ωρες ειχε πουληθει αλλα ολοι καναν τρελο παζαρι πχ 130 και ερχομαι τωρα να το παρω. Το παλικαρι που το πηρε μου κανει αρχικα δωστο 150 να το παρω. Του λεω η τιμη ειναι ηδη χαμηλη. Μου λεει 170 το δινεις; Του κανω οκ αν δεν πουληθει στη τιμη που το χω ξαναμιλαμε. Μου κανει επι τοπου οχι ερχομαι να το παρω οσο το χεις. Την επομενη μερα το βλεπω αγγελια ενα 30αρη πανω.

      Με λιγα λογια ενω ηξερα οτι μπορουσε να φυγει σε τιμη 220 ευρω, επειδη δεν το νιωσα ηθικα σωστο το βαλα 178 (οποτε εχασα το 5ευρω της θηκης) και ερχεται ο αλλος μου κανει παζαρια οτι ταχα μου το χω ακριβο και τελικα εκανε απλα εμποριο. Δεν εχω προβλημα που το πουλησε ακριβοτερα αλλα με εκνευρισε το θρασος που ειχε να το παρει 150 κιολας.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H linuxilakis έγραψε:

      Το ίδιο λέμε... Και εγώ πήρα το 3τ 410 αλλά δεν το έβαλα αγγελία την επόμενη 430...

      Μα και να το βαζες δεν πειραζε αν ηταν επειδη το μετανιωσες. Αλλωστε τα 20 ευρω στα 430 δεν ειναι τοσα πολλα και πιθανοτατα να σε παζαρευαν και να δεχοσουν 410. Παντα βαζουμε λιγο παραπανω γιατι το παζαρακι σου θα το φας. Μια φορα την εκανα τη βλακεια να βαλω απευθειας τη τιμη που δεχομουν να το δωσω, δεν την ξαναπαταω. Οχι τιποτα αλλο σου στελνουν καθε καρυδιας καρυδι μηνυμα που κανονικα δεν θα σου στελναν αν βλεπαν μεγαλη αποκλιση στα χρηματα που θα διναν.

      Αλλωστε τα 20-30 ευρω στα 178 ειναι πολυ μεγαλυτερο το καπελο αναλογικα απο οτι στα 400. Στη τελικη τιποτα δεν πειραζει. Απλα να μαστε λιγο ντομπροι. Οχι να κανουμε επιμονο παζαρι στα 150 γιατι ειναι "ακριβο" και μετα να το πουλαμε 200. Ρωτα με αν ειναι τελικη τιμη να σου πω ναι ή οχι και πουλα το μετα οσο θες.

      Υ.Γ. Θυμαμαι ειχα παρει και ενα p9 για τη κοπελα μου προσφορα απο κωτοσοβολο στα 349 (οταν ακομα και στα σκρουτζομαγαζα εκανε 450) αλλα επειδη δεν ηταν η πολυδιαφημιζομενη καμερα τοσο καλη τελικα το βαλα την επομενη ενα 10αρικο κατω σε τιμη. Παραδοξως εκει δεν εφαγα τρελο παζαρι. Εννοειται οτι πριν αλλαξει η μερα ειχε φυγει.
    • Υπάρχουν λογαριασμοί με 0-1-2 θετικές οι οποίοι βάζουν αγγελίες σε χαμηλή τιμή από ανύπαρκτες συσκευές για να αναγκάσουν τους "ρομαντικούς" να πουλήσουν χαμηλά. Μόλις οι "ρομαντικοί" ψαρώσουν και ρίξουν τιμή, σε 1 λεπτό σου έρχεται πμ. Πουλάς χαμηλά και την επόμενη μέρα βλέπεις την συσκευή σου σε αγγελία 20-30 ευρώ ακριβότερα.
      Εάν μελετήσετε τα nicknames, τις ώρες που μπαίνουν και τις ώρες που κλείνουν οι αγγελίες μαϊμού, τις ip από όπου γίνονται τα post, τα ονόματα των πωλητών που κατά λάθος αναφέρονται από τους αγοραστές στις ψήφους...θα καταλάβετε ότι η δουλειά που γίνεται είναι ΑΑ επαγγελματική.

      Δεν μου πέφτει λόγος αλλά ξαναλέω ότι δεν τρώω και κουτόχορτο. Είναι ΚΑΘΑΡΑ μαγαζί που γίνεται μπίζνα με συγκεκριμένο τρόπο.

      Τώρα, φυσικό είναι να γίνονται και 5 - 10 υγιείς συναλλαγές...Αλλά πρέπει να είσαι πολύ ψαγμένος για να αποφύγεις τον επαγγελματία. Γιατί απλά την φθηνή συσκευή δεν θα την προλάβεις. Θα την πάρει ο Mr forte και θα στην πουλήσεις ακριβότερα ;)

      from my LG G4
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Πόσο σωστός είσαι Χρήστο...πολύ εύστοχα το εθεσες.. Η παράμετρος επιθυμία σε αυτούς που δεν είναι έμποροι κάνει τους άλλους να βγάζουν μεροκάματο καλό. Και εξηγούμαι. Ο πωλητής θέλει να το πουλήσει να πάρει άλλο έχει βρει μια ευκαιρία γενικά θέλει να φύγει .. Σου λέει και 20 ευρώ χαμηλότερα δεν χάθηκε και ο κόσμος.. Εκεί έρχεται το σαινη στο παίρνει και μετά βέβαια όταν πάει ο αγοραστής στο σαινη ούτε λόγος για παζάρι.. Ο αγοραστής με περισσότερη φορά ως συνήθως το θέλει χτες.. οπότε λέει άντε και 20 ευρώ παραπάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος. Σπάνε και την προίκα ειδικά αν είναι μεγάλη ...και από κει κέρδος..


      Στις συσκευές που παίζουν χαμηλά συνήθως δεν απαντάνε ή απλά το έχουν δώσει...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Υπάρχουν λογαριασμοί με 0-1-2 θετικές οι οποίοι βάζουν αγγελίες σε χαμηλή τιμή από ανύπαρκτες συσκευές για να αναγκάσουν τους "ρομαντικούς" να πουλήσουν χαμηλά. Μόλις οι "ρομαντικοί" ψαρώσουν και ρίξουν τιμή, σε 1 λεπτό σου έρχεται πμ. Πουλάς χαμηλά και την επόμενη μέρα βλέπεις την συσκευή σου σε αγγελία 20-30 ευρώ ακριβότερα.
      Εάν μελετήσετε τα nicknames, τις ώρες που μπαίνουν και τις ώρες που κλείνουν οι αγγελίες μαϊμού, τις ip από όπου γίνονται τα post, τα ονόματα των πωλητών που κατά λάθος αναφέρονται από τους αγοραστές στις ψήφους...θα καταλάβετε ότι η δουλειά που γίνεται είναι ΑΑ επαγγελματική.

      Δεν μου πέφτει λόγος αλλά ξαναλέω ότι δεν τρώω και κουτόχορτο. Είναι ΚΑΘΑΡΑ μαγαζί που γίνεται μπίζνα με συγκεκριμένο τρόπο.

      Τώρα, φυσικό είναι να γίνονται και 5 - 10 υγιείς συναλλαγές...Αλλά πρέπει να είσαι πολύ ψαγμένος για να αποφύγεις τον επαγγελματία. Γιατί απλά την φθηνή συσκευή δεν θα την προλάβεις. Θα την πάρει ο Mr forte και θα στην πουλήσεις ακριβότερα ;)

      from my LG G4
      Και παλι δεν μου λεει κατι. Αλλος θα σου πει απαξ και ανοιξες το κουτι η τιμη πεφτει 10-20%. Αλλος θα σου πει κοιτα τι τιμες ομως το πουλανε οι υπολοιποι. Ειναι πολυ σχετικα ολα. Παντα υπαρχει καποιος φτηνοτερος σου. Οποτε το σημαντικοτερο για μενα ειναι η ντομπροσυνη. Φιλε ποια ειναι η τελικη τιμη; Τοσο; Ωραια, φερτο. Οχι; Οκ... και δεν αρχιζεις ιστοριες ποσο το βρισκει αλλου κλπ.

      Εχω παρει και δωσει πολλες συσκευες και αυτο ειναι που εχω καταλαβει. Εμενα μαλιστα μου αρεσει μετα να πιανω και κουβεντα με τα παιδια που συναλλαχθηκα. Εχει δηλαδη και αλλα προτερηματα. Απο εκει και περα αν κατι δεν σου κανει ή αν δεν το χεις με τις αγοραπωλησεις πας σε καταστημα και τελειωνεις.

      Μην ξεχναμε και η επιστροφη χρηματων σου απο τη πωληση παλι κερδος ειναι απο το να το χες να σκονιζεται ή να παντρευοσουν μια συσκευη που δεν σου κανει. Οποτε ολα σχετικα ειναι.